„Krásně jsem zhubla s programem Metabolic Balance před několika lety, ale váhu jsem si neudržela. Nyní jsem v kolotoči, kdy opakovaně začínám, ale vždy po 3 týdnech to nevydržím a zase podvádím, nakonec přestanu jíst podle plánu pak zase začínám znovu a takhle stále dokola.“ Podobné dotazy od klientů se čas od času objevují. Také to máte podobně? Pokud ano nezoufejte a vyzkoušejte „zabojovat“ …

Sama jsem začínala jíst podle principů Metabolic Balance v roce 2010. Od té doby dodržuji svůj milovaný jídelníček se vzlety a i propady. Z počátku to bylo víc jako na houpačce, ale čím déle jsem jedla podle potřeb mého těla, tím méně se „ty houpačky“ vyskytovaly a tím lépe jsem se naučila je zvládat a ovládat. Zpočátku jsem „vlála“ za svými nezdravými návyky, kdy jsem „ulítávala“ na čokoládě  a brambůrkách, ale nyní mohu říct, že je konečmě ovládám!

Nyní si já určuji, zda budu hřešit či nikoli. Já se rozhoduji o tom, zda budu k sobě a svému tělu laskavá a dopřeji mu jen to nejlepší, nebo zda pro něj zvolím „adrenalinovou jídelníčkovou jízdu po horské dráze“! Přesně vím co a proč dělám. Trvalo mi zhruba 4 roky, než jsme to plně ovládla. A pořád je co zlepšovat. Ale nikdo nejsme dokonalý a není to ani cílem…

Výše popsaný jev je celkem běžný stav, kdy člověk dodržuje po nějakou dobu pěkně nastavený jídelníček, který je pro jeho tělo moc dobrý a díky tomu většinou krásně zhubne a celkově ozdraví. Přísná dietní fáze tedy nebývá problémem, protože motivace je zpočátku velmi jasná a silná a několik týdnů či měsíců na „zdravém“ jídelníčku také nebývá problém. Víme, co chceme, víme jak na to, víme proč to děláme, jasný je náš cíl!

Problémy nastávají ve chvíli, kdy máme před sebou přechodovou, odlehčenou nebo již udržovací fázi. V této fázi totiž nebývá již původní motivace tak silná, nebo zmizí po dosažení našeho cíle úplně a člověk má pocit, že to „má za sebou“ a může zase jíst „normálně“.

A co je to vlastně  jíst „normálně“?

Problém je v tom, že „normálně“ by mělo správně znamenat „co nejlépe a nejvstřícněji k potřebám svého těla“! U mnohých však „normálně“ znamená návrat k bílým sacharidům, ke škrobovým přílohám, které mícháme s bílkovinami, návrat k nekvalitním mléčným výrobkům, sladkostem a hlavně průmyslově zpracovaným, umělým produktům podobným jídlu, jež už ničím však nepřipomínají rostlinu nebo zvíře, ze kterých se odvozují. A to je zásadní průšvih, i hlavní důvod, proč člověk začne stále častěji „selhávat“ a nedokáže to ovládnout.

Je tedy třeba vědět, na co si dát  v době přechodové a udržovací opravdu PEČLIVÝ POZOR! Tyto fáze jsou stejně tak důležité, jako byla dietní fáze!

Pokud se totiž ve volnější fázi vrátíte ke konzumaci jídla z tzv. „Frankensteinovy zahrádky“, které stimuluje naprosto nepatřičným způsobem centra rozkoše a odměny v mozku z jiných důvodů, než zamýšlela příroda, dostanete se velmi lehce do kolotoče, který výše někteří z vás popisují. Jinými slovy, ušijete si sami na sebe velkou past, kdy se budete snažit ovládnout „neovládnutelné“.

Co je  jídlo z „Frankensteinovy zahrádky“

Specialisty na potravinářskou výrobu zaujala skutečnost, že náš mozek výrazně reaguje na konkrétní chutě (sladkou, tučnou a slanou). Vyzbrojeni touto znalostí začali běžné potraviny upravovat. Vysáli z nich vodu, vlákninu a živiny a nahradili je přísadami jako kukuřičný sirup, glutaman, oleje a umělá sladidla, barviva a aromata. Jejcih jediným cílem přitom je podněcovat chutě, nadměrnou spotřebu a vyšší zisky pro výrobce potravin. Opravdové jídlo tak proměnili v jídlo z Frankensteinovy zahrádky. (D. a M. Hartwigovy – Jídlo na prvním místě)

shutterstock_92733478 (1)

 

Jídlo, které jíte vás ovlivňuje! Proč to tak musí být?

Smiřte se s tím, že „cokoli vkládáte do úst vaše zdraví buď poškozuje 
nebo vylepšuje“. Cokoli vkládáte do úst, ovlivňuje buď pozitivně nebo negativně vaše psychologické a hormonální reakce, vaše trávení a váš imunitní systém!

Je jedno, jestli se vám to, co píšu líbí nebo nelíbí, je i jedno, zda s tím souhlasíte nebo oponujete… Můžete obelhávat druhé, můžete skvěle obelhat i sami sebe, ale své tělo nikdy neobelžete! Stav vašeho těla a stav vašeho zdraví vám totiž naprosto  jasně ukáže, jaký respekt svému tělu a sami sobě projevujete, jak moc se máte rádi a jak moc vám na sobě skutečně záleží a hlavně, co je pro vás důležité.

„Jídla, která si vybíráte, mají totiž obrovský psychologický vliv, silnější než je vaše nejsilnější vůle. Ovlivňují vaše hormony a nenápadně tak řídí i váš metabolismus. Mají vliv na vaše zažívání, které pro tělo představuje první obrannou linii. A mají dopad na váš imunitní systém, a tedy i na riziko nesčetných nemocí a obtíží. Dobré zdraví začíná u jídla, které konzumujete. A rozhodnutí, které jídlo prospívá vašemu zdraví, začíná u čtyř standardů dobrého jídla.“

Principy programu Metabolic Balance jsou podobné s principy, které uvádějí D. a M. Hartwigovi ve své knize Jídlo na prvním místě, ze které níže cituji…

Jídlo, které si vybíráme, by mělo vždy

  • Podporovat zdravou psychologickou reakci
  • Podporovat zdravou hormonální reakci
  • Podporovat zdravé trávení
  • Podporovat fungování imunitního systému a minimalizovat záněty v těle

Výjimky v podobě „hřešících“ dnů, kdy vybočíte z pravidel mohou být občas dobré, protože dávají tělu důležité impulsy, jak si s některými situacemi poradit. Avšak, měly by se dít „řízeným způsobem“, nepříliš často. Navíc každý člověk musí zohlednit svoji vlastní citlivost a reaktivnost na tato vybočení. Někdo zvládne vybočení a návrat zpět jednou týdně v pohodě – jiný se už nedokáže vrátit – a další si návrat musí usilovně vybojovat.

2013-07-23 20.19.30

Musíte ale znát trochu teorie

Nepůjde to bez toho, aniž byste pochopily, proč máte takové chutě na konkrétní jídla. Je nutné rozpoznat jasné vábničky, jakými vás tyhle nezdravé věci lákají. A pak teprve uvidíte, jak své chutě jednou provždy přelstít.

Pokusím se vám ukázat, proč jsou právě vaše chutě, návyky a vzorce chování pro dlouhodobý úspěch zásadní. Pokud vás teorie nezjímá, rolujte níže, kde najdete 7 tipů, jak na to!

D. a M. Harwigovi uvádějí:

„Vytvoření zdravých stravovacích návyků nespočívá jen v omezení určitých jídel. Vy už přece víte, že jídla z fastfoodu nebo sladkosti pro vás nejsou dobré. Víte, že když chcete zhubnout, přestat brát léky nebo být zdravější, neměli byste je jíst. A přece je pořád jíte. Bojujete s chutěmi, špatnými návyky, nutkáním a závislostmi. Víte, že byste neměli, ale pořád vás k nezdravému jídlu něco svádí. Někdy dokonce ani nechcete, ale stejně si dáte. A přestat je pak těžké. Kvůli tomu všemu pak máte pocity viny a jste ve stresu – a pak se o to pravděpodobněji utěšíte další nezdravou pochoutkou.“

Mám pro vás důležitou zprávu: Není to vaše chyba!

„Nechybí vám silná vůle. Nejste líní. A není to vaše chyba, že se nedokážete těchto jídel vzdát. Nesnažím se tím říct, že za vás rozhoduje někdo jiný nebo že nemáte zodpovědnost za svůj momentální zdravotní stav (a obvod pasu). Chci vám ale vysvětlit, že tahle nezdravá jídla mají jednu nefér výhodu. Jsou stvořena k tomu, aby si zahrávala s vaším mozkem. Jsou sestavena tak, aby ve vás vzbuzovala chutě. Brání se, když se jich chcete vzdát. A dokud nepoznáte jejich tajné špinavé triky, nikdy tahle jídla spolu se svými chutěmi a zlozvyky nedokážete nechat za sebou.

Chutě na konkrétní jídlo se mohou během pouhých pár dnů stát nezdravými návyky, a vy uvíznete v kruhu neodolatelného nutkání, krátkodobého uspokojení a o to déle trvajících pocitů viny, studu a úzkosti a následného nárůstu hmotnosti. Chcete-li účinně změnit svůj vztah k jídlu (a udržet si nové, zdravé stravovací návyky napořád), potřebujete pochopit, co za vašimi chutěmi, návyky a vzorci chování vlastně vězí. A všechno to začíná u biologie a přírody.“

Ve zkratce tedy uvádím aspoň tento souhrn, který je dobře popsaný D. a M. Hartwigovými v knize Jídlo na prvním místě.

Měli byste vědět, že jídlo, které si vybíráte, by mělo podporovat zdravou psychologickou reakci

  • Sladké, tučné a slané chutě vysílají do mozku signály rozkoše a odměny. V přírodě bylo smyslem těchto signálů vést nás k cenné výživě a k přežití.
  • Dnes se tyto chuťové vjemy nepřirozeně koncentrují v jídle, které je zároveň zbaveno cenné výživové hodnoty.
  • Vzniká tak jídlo „bez brzd“, které přináší abnormální stimuly, je přesyceno sacharidy a chudé na výživné látky.
  • Toto jídlo vyvolává signály rozkoše a odměny, které nás vedou k přejídání, ale žádné ze signálů nasycení sdělujících, že můžeme přestat.
  • Tato jídla mění dráhy rozkoše, odměny a emocí v mozku a podporují tak chutě, kterým lze těžko vzdorovat, a automatickou konzumaci.
  • Stres a nedostatek spánku tyto vzorce dál posilují.
  • Klíčem ke změně těchto návyků je opětovné spojení lahodného, uspokojivého jídla s výživností a nasycením – jak to zamýšlela příroda.

Měli byste vědět, že jídlo, které si vybíráte, by v těle mělo podporovat zdravé hormonální reakce

  • Trvalá nadměrná konzumace sacharidů v podobě „jídla bez brzd“ vede k závislosti na cukru jako palivu, k akumulaci tělesného tuku, tvorbě triglyceridů v játrech a nadbytku glukózy a triglyceridů v krvi.
  • Nadbytečná glukóza a triglyceridy v krvi přispívají k rozvoji leptinové rezistence v mozku.
  • Leptinová rezistence znamená, že váš mozek nevnímá zprávy od leptinu a domnívá se, že jste pořád příliš hubení.
  • To vede k dalšímu přejídání a ke zpomalení metabolismu (částečně díky roli štítné žlázy).
  • Leptinová rezistence podporuje inzulínovou rezistenci, při které buňky už nevnímají pokyn inzulínu k ukládání energie.
  • Násilné „tlačení“ živin do buněk způsobuje jejich poškození a zánět a vede k trvale zvýšené hladině cukru a inzulínu v krvi.
  • Chronicky zvýšený krevní cukr a inzulín přispívají k rozvoji cukrovky typu 2 a řady dalších civilizačních chorob a poruch.

Měli byste vědět, že jídlo, které si vybíráte, by mělo podporovat zdraví střev a celé trávicí soustavy

  • Zachování zdravé střevní bariéry má klíčový význam pro vaše zdraví.
  • Určitá jídla mohou vychýlit rovnováhu v populaci zdravých střevních bakterií nebo přispívat k propustnosti střevní stěny, což narušuje integritu střev.
  • Narušená integrita střev a bakteriální nerovnováha vede k trávicím potížím a může způsobovat vznik chronických onemocnění a hypersenzitivních či autoimunitních reakcí těla.
  • Ve střevech se nachází převážná část imunitního systému.
  • Z toho vyplývá, že třetí a čtvrtý standard dobrého jídla jsou velmi úzce provázány.

Měli byste vědět, že jídlo, které si vybíráte, by mělo podporovat vyvážený imunitní systém a minimalizovat chronický systémový zánět

  • Chronický systémový zánět představuje dlouhodobou (chronickou) a celého těla se týkající (systémovou) zvýšenou aktivitu imunitního systému.
  • Imunitní systém má dvě hlavní funkce – obranu proti hrozbám a rutinní opravy a údržbu.
  • Určitá jídla dokážou prolomit obranný systém ve střevě a působí chaos v imunitním systému.
  • Jestliže určité faktory, například složení vaší stravy, přetěžují imunitní systém, sníží se jeho efektivita při plnění těch nejdůležitějších úkolů a některé funkce budou prováděny neúčinně nebo vůbec.
  • Chronický systémový zánět je ústředním rizikovým faktorem řady civilizačních nemocí a poruch a hraje hlavní roli v případě metabolického syndromu.
  • „Tichý“ zánět není tak úplně tichý, víte-li, jakým signálům naslouchat.
  • Zvládání zánětlivého stavu těla zásadně ovlivňuje kvalitu života.

Dobré zdraví a optimální váha začíná u jídla, které konzumujete. A rozhodnutí, které jídlo prospívá vašemu zdraví, začíná u výše zmíněných čtyř standardů dobrého jídla, které by měly hrát tu nejdůležitěšjí roli ve vašem jídelníčku až už jste ve fázi přísné dietní, nebo udržovací, na celý život!

7 tipů, co s tím můžete udělat vy sami

  1. Pečujte o svoji motivaci 
  2. Udržujte svoji vnitřní kázeň
  3. Zařiďte, aby selhání bylo nemožné
  4. Naplánujte si akci!
  5. Dejte si 1 den v týdnu volno! Podváděcí den – hurá!
  6. Pokud si chcete optimální stav těla zachovat, dosažením cíle to fakt nekončí!
  7. Prozkoumejte psychologický aspekt hubnutí

1) Pečujte o svoji motivaci

Abyste  zvítězili, musíte pečovat o svoji neustálou motivaci. Pokud jste v programu Metabolic Balance nebo jiném hubnoucím programu dosáhli optimální váhy a dobrého zdraví, měla by se vaše motivace posunout dál. Co takhle touha být zdraví, štíhlí, fit a v kondici až do vysokého věku? Bez projevů civilizačních nemocí, bez bolestného stárnutí, s mladistvým zevnějškem i mladistvou vnitřní energií a čistou vyrovnanou myslí?

Tady totiž jde o zkoušku respektu k jedinému tělu, které kdy budete mít.

S mojí maminkou jsme se shodly, že naši motivaci vytrvat, nejvíce posilují dobré kvalitní inspirativní knihy, zajímavé dokumenty na téma zdravé stravy, nebo příběhy lidí, kteří ukazují svým vlastním životem, že změny jsou skutečně možné, pokud se o ně vytrvale snažíme a nevzdáme to. Tito lidé vypadají zdravě, cítí se zdravě, jsou zdraví, i přes svůj vysoký věk, září z nich nádherná energie a taková krásná vnitřní spokojenost a životní radost. Tito lidé nás inspirují a motivují, a věříme jim, protože žijí, co sami učí a je to na nich vidět ?!

IMG_6608

2) Udržujte svoji vnitřní kázeň

Pište si svůj  jídelní deník

Tady mě nejvíce pomohlo zavedení jídelního deníku, kam jsem si vše vyplňovala – jako ve škole.

  • dobu jídla
  • přesné složení talíře včetně gramáže potravin (vážení potravin mě hodně pomáhá i nyní)
  • jak dlouhá pauza byla mezi jídly
  • zda byl čaj nebo káva apod.

Vypracovala jsme si na to svůj vlastní kontrolní list, který si můžete stáhnout ZDE>>. Vytiskněte si ho 30x, abyste po dobu 1 měsíce mohli vše co nejpečlivěji vést a vyplňovat. Vždy, když jsem v udržovací fázi cítila, že se „utrhávám ze řetězu“, začala jsem si znovu vše vážit, vše vyplňovat a co nejpečlivěji dodržovat pravidla. Jakmile se vám totiž srovná hladina krevního cukru a inzulínu, dostanete se s chutěmi zase do pohody. A tak stojí za to bojovat, dokud se to nepovede nastavit navždy!

Foťte si svá jídla

Zbižňuji focení jídel, která připravuji. Ridona se mě směje, že vždy vše musím nejdříve naaranžovat a potom cvaknout mobilem. ? Ale já to miluju, protože mě baví ta manipulace s dobrým a krásným jídlem, baví mě ta příprava. A drží mě to „v lati“, částečně se totiž nasytím už při tom aranžmá ?.

Všechna jídla, co si připravíte si i vyfoťte a ideálně sdílejte na facebooku, instagramu nebo jinde! Pokud víte, že si budete jídlo fotit a sdílet ho, snažíte se daleko více, věnujete více pozornosti už přípravě a tím i stabilizujete svoji kázeň a web_shutterstock_74622847503podporujete svoji motivaci.

„Foťte všechna vaše jídla ještě dřív, než je sníte. Na rozdíl od jídelních deníčků, které vyžadují časově náročné zápisky až po snědení, funguje fotografie jako okamžitá intervence, která vás pčinutí přemýšlet o vaší volbě dřív, než vzniknou škody. Slovy klienta: „Bylo méně pravděpodobné, že si dám obří balení lentilek. Zkrotilo to má přání. Nezměnilo je to zcela, ale kdo by stál o fotku obřího balení lentilek?

Závěr: ještě než otevřete ústa, nafoťte si jídlo na mobil. Dokonce i bez předepsané diety už samotné toto povědomí bude mít za následek úbytek tuku.“ (Timothy Ferriss)

Některé studie dokonce potvrdily, že kdo používá jídelní deník, nebo si fotí svá jídla, dosahuje třikrát vyššího úbytku váhy než ten, kdo nikoliv. To stojí za zvážení, že?

3) Zařiďte, aby selhání bylo nemožné

Timothy Ferris říká: „Porušujeme závazky, které máme vůči sobě samým, s trapnou pravidelností. Jak se může někdo snažit o shození nadváhy, když si dá před spaním půl kila zmrzliny? Jak může jeden z nejdisciplinovanějších manažerů selhat a neodcvičit si svých 30 minut týdně? Jak si může někdo, jehož manželství závisí na tom, aby přestal kouřit, dát cigaretu?“

Existují zásady, jak zabránit selháním v lidském chování. Považujte je za pojistku proti slabosti lidské povahy – vaší slabosti, mé slabosti, naší slabosti:

  • Ať o tom všichni vědí. Zveřejnětet své cíle!
  • Uplatněte soutěživý přístup. Najděte si někoho do party a soutěžte s ním!
  • Dělejte malé a krátkodobé kroky.

V programu vám pomůže také vydržet fotografie „před“. Snímek umístěte na nepřehlédnutelné místo, ideálně na lednici, ať funguje jako pomůcka proti sabotáži z vlastní vůle. Pořiďte si přesný snímek, jak jste vypadali na startovní čáře. Bude to vypadat možná hůř, než jste čekali. Nemusí to ale být špatná zpráva. Kdybyste ji ignorovali, tak nic nenapravíte, proto se jí držte a využijte ji.

Pokud víte, že možná ztráta je větší motivátor než možná odměna, zkuste brát v potaz konkrétní riziko veřejného selhání. Většinou ti, kdo při překonávání „výzev“ soutěží veřejně s kamarády a známými, ubývají v průměru o 2,7 kg více nežli ti, kteří nesoutěží.

4) Naplánujte si akci!

Opravdu chci ve spodním prádle vypadat takhle? Nafoťte se zepředu, zezadu a z boku. Oblečte se buď do spodního prádla, nebo do plavek.  Tuto minimálně lichotivou fotografii „před“ si dejte někam, kde ji často uvidíte: na lednici, na zrcadlo do koupelny apod. (Tohle mě opravdu pomohlo)!

Opravdu to chci jíst? Pořizujte snímky všeho, co sníte za 1 týden, nejlépe bude do této řady zahrnout minimálně jeden víkendový den. Kvůli měřítku dejte před každou položku nebo talíř na snímku ruku. Pro maximální účinek tyto snímky zpřístupněte online, ať je ostatní vidí.

Opravdu chci mít tyhle šaty jenom na ramínku a nikdy je neoblíct? Pověste si „malé“ šaty nebo kalhoty, do kterých se chcete obléci někam, kde na ně budete stále vidět. Kdykoli vás přepadne chuť jídelníček porušit, dojděte se na ně podívat…

5) Dejte si 1 den v týdnu volno! Podváděcí den – hurá!

Po 6 dnech zdravého jídelníčku si dopřejte 24 hodin „úlevu“. Doporučuji vám tedy vyhlásit ideálně sobotu nebo neděli za Den nedodržování diety!

Já to měla před deseti lety nastavené tak, že v sobotu nebo v neděli jsem si mohla dát třeba i zmrzlinu, čokoládu, brambůrky… Mělo to velkou výhodu! Každou sobotu mi bylo trochu/ někdy dost špatně a po zbytek týdne jsem nechtěla žádné nezdravé potraviny ani vidět! Je paradoxní, že dramatický nárůst příjmu kalorií tímto způsobem jednou týdně může u někoho zvyšovat úbytek tuku, protože zajistí, aby váš metabolický výdej zůstal nadále nastavený na omezování příjmu kalorií. Během tohoto dne, kdy jsem si užívala přejídání, neexistovali žádné limity. Dnes to mám ale jinak – s věkem se tělo a jeho potřeby a schopnosti proměňují, tak je fajn se nově přizpůsobit..

Hřešení/ vybočení z pravidel si tedy buď předem naplánujte nebo ho nechte vyplynout ze situace (tak to dělám dnes já – to se mi osvědčilo). Někdo preferuje 1 hřešící jídlo v týdnu, jiný si užije celý hřešící den v týdnu (ovbvykle to bývá sobota nebo neděle). Aby se vám to však nevymklo z rukou, mělo by mít každé hřešení své mantinely…A to jsou pravidla „hřešení“ pro 3. a 4. fázi (výše). To vám pomůže udržet své chutě snadněji pod kontrolou!

Častost vybočení z pravidel může být pro každého jiná. Já to mám např. tak, že jeden hřešící den mám naplánovaný ku min. 10 dnům na metabolicky vstřícných principech (tzn. že 10 dnů jím správně a 1 den vybočím). Takhle to ustojím a chutě se mi nerozběhnou. Pokud ale vybočím z pravidel jednou ku 6 metabolicky vstřícným dnům (tzn. že jím správně 6 dnů a 1 den vybočím z pravidel), mám to na hraně a „krocení cukrového démona“ mi zabere mnohem větší úsilí. Pro těžké sacharidové závisláky, kteří mají vysokou inzulinovou citlivost na cukry a časté prediabetické hodnoty, bude ideální např. systém jeden hřešící víkend ku 28 dnům na metabolicky vstřícných principech.

Během celého týdne sebou noste malý notýsek. Pokaždé když po něčem zatoužíte (sladkosti nebo jen normální jídlo), napište si to do seznamu věcí, které si musíte užít, až budete mít svůj „podváděcí den“ a pak si to také užijte! Tímhle způsobem poznáte své touhy a budete si připomínat, že si je nemusíte odpírat, jen je nemůžete mít právě teď. Bude to něco jako odložené jídlo. Věřte mi, funguje to!

Můj podváděcí den :)

Můj podváděcí den 🙂 Matka se asi zbláznila!!!

6) Pokud si chcete optimální stav těla zachovat, dosažením cíle to fakt nekončí!

Pokud opustíte vaše nově nabyté zdravé zásady a doporučení, a začnete jíst znovu potraviny, které nesplňují základní standardy dobrého zdravého jídla (viz. výše), vaše tělo na ně bude zákonitě reagovat negativně, začnete znovu přibírat na váze, budete se cítit unavení, psychicky rozrušení. Tohle je biochemický zákon! Není možné, aby vaše vnitřní tělesné systémy fungovaly správně na nekvalitní palivo!

Pro zachování optimální váhy a dobrého zdraví je tedy naprosto nezbytné dodržovat pravidla, zásady, výběr správných potravin ve vhodných kombinacích i nadále. Vážit si jídlo již nemusíte, porce mohou být až dvojnásobné, pokud chcete. Ale vše ostatní byste měli ctít, začít to „milovat“ a přijmout za své s vděčností na celý život. Ne každý má totiž tuto možnost, že má pro své tělo „vyladěnou“ tu nejlepší palivovou směs! Ostatní tápou, nevědí, co je pro ně dobré, nikdo jim to neřekl, nikdo jim to nevysvětlil, nikdo je to nenaučil! Vy ale nemusíte! Váš jídelníček vám zaručuje správný výběr pro vás nejvhodnějších potravin, jejich skvělé kombinace, které jsou snadno stravitelné a vstřebatelné a zajistí tak nejlepší výživu pro vaše buňky! A my potřebujeme jíst pro ri, aybchom byli dobře vyživeni, nikoli pro to, abychom se cítili jenom nasyceni!

Pokud někdo argumnetuje tím, že „přece nebude jíst pořád dietně, že je přece nejlepší jíst ode všeho trochu, že chce jíst maso společně s rýží, a dát si potom třeba koláč a víno“, a tak vlastně neuváženě kombinovat tak odlišné potraviny, jako je třeba maso, mléko, škrob, tuk nebo cukr, netuší nejspíš co svému tělu a sám sobě vlastně působí.

Respektuji samozřejmě názory a rozhodnutí takto jíst, ale nemohu to nechat bez poznámky: Podobně nerozumné mícháni potravin je stejné, jako byste do nádrže automobilu chtěli lít benzín, naftu, alkohol a ještě to celé pořádně osladili. Vzniklá směs by se vůbec tak účinně nespálila, dala by jen málo energie a navíc by celý motor tak zanesla, že by se patrně rychle zadřel.

Vždy svým klientům zdůrazňuji, že program Metabolic Balance není jen obyčejná dieta, ale skvělý odrazový můstek pro život se zdravými stravovacími návyky. Zvažte tedy, nejen jaké jídlo a v jakých kombinacích budete i nadále po skončení přísné úpravné fáze jíst, ale i jakým způsobem budete ke stravě nadále přistupovat.

Doporučuji vám abyste dodržovali vše, co jste se naučili aspoň z 80%, z 20% pak můžete „hřešit“. Musíte však vědět, že každé jídlo „mimo plán“ ve vás může vyvolat nezvladatelné.

7) Prozkoumejte psychologický aspekt hubnutí

Někdy se stane, že nám naše vůle a upravený jídelníček nestačí, drží nás na místě právě naše vlastní překážky naší mysli. Fascinuje mě dokonalost propojení všeho v nás, vnímání celku. Jakmile chybí nějaká část v našem životě, tělo má tendence ji nahradit, třeba kilogramy navíc…

Zkuste se zamyslet nad následujícími myšlenkovými vzorci, zda nejsou skrytou součástí vaší mysli

  • Nevěřím si, chtěla bych zhubnout, ale nevěřím, že to dokážu…
  • Nemám na to sílu…
  • Nemám se ráda, nemám ráda své tělo, stejně jsem ošklivá. Už je to stejně jedno…
  • Je to moc práce, moc složité, pracné…
  • Bojím se být opět štíhlá, bojím se změnit sama sebe…
  • To oni za to mohou – práce, partner, rodina… pořád se jim musím přizpůsobovat!
  • Jsou důležitější věci než já, rozhodně nejsem pro sebe na prvním místě, nemám na to přece čas!
  • Máme to geneticky dané, nadváhu má matka, měla ji i babička, musím ji tedy mít i já…
  • Mám takový hrozný a složitý život! Musím si dát tu čokoládu, chlebíček, dortík, skleničku…
  • Nikdo mi nepomůže, nikdo mě nemá rád, nemá to stejně cenu…

Je ještě spoustu dalších důvodů, proč si nedovolujeme vyhrát nad kilogramy navíc a proč se tam někde zamotáme a ztratíme se. Ztratíme svoji vůli, sílu a odvahu. Ale to vše se dá změnit. Je důležité najít a pojmenovat příčinu, proč se hubnutí nedaří. Někdy může být příčina velmi hluboko v nás, ale vždy se dá najít cesta ven.

Závěrem

Uvědomte si, že proces úpravy váhy a obnovy vašeho zdraví (a jeho dalšího posilování) je, jak název napovídá, proces. A i takový proces může mít vzlety a pády…

Program Metabolic Balance vám dává skvělý impulz a je schopen tvořit základ zdravých stravovacích návyků po zbytek vašeho života, nezapomeňte ale, že běžíte maraton, nikoli sprint. Nemůžete očekávat, že se dnes, zítra nebo později stanete „dokonalým jedlíkem“. Je to pro každého z nás celoživotní cesta – tedy cesta “ na celý život“. A je to tak v pořádku. Tak jako program metabolic balance, celá zdravá strava je s uplynulým časem a získanou praxí stále jednodušší.

Metabolic balance je skvělý odrazový můstek pro život se zdravými stravovacími návyky. Zkuste ho tedy do budoucna vnímat jako nástroj, který vám umožní nastavit si nové, trvale udržitelné návyky, které vám zůstanou k dispozici po zbytek života…

Nechť se vám daří

Bára

Mrkněte na další související články…

Opakovaně porušujete pravidla Metabolic Balance? První pomoc v 5 krocích

Když vás začnou deptat chutě v Metabolic Balance – tipy jak zatočit s nutkavými chutěmi

Mám hlad mezi jídly, co s tím mám dělat?

bára - 1 (8)

V textu jsou použity citace z knih  | Jídlo na prvním místě (D. a M. Hratwigovy) | Čtyřhodinové tělo (Timothy Ferriss)

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem
Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem