Vejce jsou nejlevnější a zároveň nejkomplexnější zdroj bílkovin. Obsahují komplexní aminokyseliny a krásně nás zasytí klidně až na 5 hodin. Jasně, že vejce obsahují cholesterol, to nikdo nezpochybňuje. Jenže vajíčko souběžně obsahuje i lecitin, který negativní vliv cholesterolu eliminuje a navíc chrání naše tělo před kornatěním tepen (k tomu navíc omezuje působení stresu a zlepšuje učení).

Bílek obsahuje zdravé vitamíny ze skupiny B, minerály a hlavně aminokyseliny. Lysozym, který zde najdeme, má velmi dobré antibakteriální účinky a také se využívá při výrobě různých očkovacích látek. Ve žloutcích se pro změnu nachází vitamíny A, D a B3. Z minerálů žloutek obsahuje železo, draslík, síru a nebo hořčík, které jsou pro zdraví nezbytné. A užitečné látky jsou i ve skořápce, jde samozřejmě o vápník.  Už od dávných dob se skořápky rozemleté na drobný prášek využívaly v malém množství lidovém léčitelství. A dnes se je doporučuje  například při osteoporóze.

Důležité je sledovat kvalitu vajec a základním předpokladem je kvalita chovu a především kvalita krmení slepic. Slepice žijící dle možnosti přirozeně – s možností volného pohybu a volného hledání potravy snášejí vejce, která mají ideální poměr omega 6 a omega 3 nenasycených mastných kyselin. Toto fixujte: správný poměr těchto kyselin je 2:1. Vejce slepic chovaných v klecích a vykrmovaných sacharidovou krmnou směsí, bez možnosti pohybu a občasného sezobnutí nějakého proteinového zdroje, či zelených rostlin, mají poměr omega 6 : omega 3 až 30:1!!!

A naše představa z dřívějška, že vajíčka s krásně oranžovým žloutkem – jako ta od babičky z vesnice – jsou nejzdravější??? Bohužel i zde objevili producenti poptávku a přidáváním barviv do krmných směsí dosahují žádaného zabarvení žloutků, aniž by se díky tomu zvýšila kvalita.

Vybírejte si proto vajíčka od šťastných slepiček, z prověřeného zdroje, ideálně od slepiček ve volném výběhu, tedy žijících na dvorku s dírou v plotě, odkud mohou „utéct“ a zobat všechno možné… 

Já si dnes připravila vajíčka na 2 způsoby. Jedno jsem nakrájela do salátu z rukoly, fenyklu a pomeranče. No a z druhého jsem si vyšlehala snadný domácí dresing. Chuť salátu je vždy závisí na zálivce, dresingu – ten dokáže povznést i ten nejobyčejnější salát do nebes. Je fajn si tedy s dresingem pohrát.

Budete potřebovat

Porce jsou ilustrativní a odpovídají redukční fázi pro ženu vážící cca 65 – 80 kg.

  •  Bílkovina: 2 vejce od šťastných slepiček
    Jedno použijete vařené do salátu, z druhého připravíte dresing.
  •  Zelenina 130 – 150g: rukola, hlíza fenyklu
    Použít můžete ale jakoukoli jinou zeleninu, kterou máte doma po ruce. Nicméně fenykl to nádherně ovoní.
  •  Ovoce: 1 střední zralý pomeranč
  •  Koření: sůl, pepř, nať fenyklu
  •  Navíc: pol. lžíce kvalitního oleje Extra Virgin, 1lžička jablečného octa v bio kvalitě

Postup

  • Uvařte obě vajíčka natvrdo. Nechte zchladit. Oloupejte.
  • Jedno vajíčko rozmixujte s 1 – 2 pol. lžící kvalitního Virgin oleje. Pokud je dresing příliš hustý a vypadá spíše jako pomazánka, přidejte dle chuti jablečný ocet,, případně maličko čisté vody. Osolte ho a opepřete podle chuti. Já mám ráda dresing celkem hustý, vypadá jako trošku řidší pomazánka. Krásně tak obalí listy rukoly.
  • Druhé vajíčko nakrájejte na menší kousky – přijde nakonec od salátu.
  • Rukolu a fenykl očistěte .Fenykl nakrájejte na malé kousky.
  • Pomeranč oloupejte a nakrájejte na malé kostky a smíchejte společně s rukoluou a fenyklem. Přidejte nať z fenyklu nakrájenou nadrobno (s fenyklovou natí se pracuje stejně, jako s koprem).
  • Salát osolte, zakápněte troškou oleje a jabl. octa a vmíchejte hustý dresing z vajíčka.
  • Nakonec jemně vmíchejte druhé vajíčko, nakrájené na čtvrtky nebo menší plátky.
  • Pokud nejste celiak, tak jako přílohu můžete zvolit 1 plátek 100 celozrnného žitného chleba nebo knäckbrotu.

Nezapomeňte začít toto jídlo několika sousty vajíčka abyste dodržely pravidlo začít každé jídlo bílkovinou.

Tip

Skvělou zálivku připravíte také rozmixováním 1 vařeného vajíčka se 100g zralého manga, solí a pepřem.

Přeji vám dobrou chuť

Rukolový salát s fenyklem, pomerančem, vejcem a domácí majonézou

Rukolový salát s fenyklem, pomerančem, vejcem a domácí majonézou – recepty pro hubnutí a podporu metabolizmu podle principů Metabolic Balance.

 
Ukázkový jídelníček na hubnutí pro 30 dnů

 


 

© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.