Aneb jak fungovat s metabolicky vstřícnými principy v reálném životě? Jak předcházet jo-jo efektu? Hlavní myšlenkou 4. fáze je dlouhodobě udržet dosažené výsledky. Je pravda, že snáze se to řekne, než udělá! A právě proto jsem tento článek věnovala praktickým krokům, které vám ukáží, jak proměnit své dosavadní zkušenosti z programu metabolic balance® v trvale udržitelné, zdravé návyky na celý zbytek života. Protože právě o to jde: ne o nějaký krátkodobý nápravný prostředek, krátkodobou dietu, ani o dočasné řešení, ale o vytvoření celoživotních návyků, díky kterým budete vždy směřovat k tomu, co je pro vás „zdravější“.

4. udržovací fáze – jak už její název napovídá, je vlastně fází na celý život!

Ve 4. fázi je velmi důležité nesklouznout k původním stravovacím zvyklostem, které naše tělo kdysi přivedly do stavu před započetím programu metabolic balance®, ale když už jste přešli k těmto metabolicky vstřícným principům, tak je cílem si je zachovat, a to v takové příjemné, liberálnější podobě na celý život.

Je zajímavé, že přísná dietní fáze nebývá pro klienty problematická, protože motivace je zpočátku velmi jasná a silná a díky tomu několik týdnů či měsíců na „zdravém“ jídelníčku nebývá pro většinu klientů problém. Vědí, co chtějí, vědí jak na to, vědí proč to dělají, mají jasný cíl, mají za zády svého poradce, který je připraven vždy pomoci a podpořit.

Největší problémy nastávají právě ve chvíli, kdy před sebou mají udržovací fázi. V této fázi totiž nebývá původní motivace tak silná, protože již svého cíle většinou dosáhli. Často se stává, že motivace se plíživě vytratí a zmizí úplně a člověk má pocit, že to „má už za sebou“ a může zase jíst „normálně“. Prostě nám velmi rychle otrne! A na to je třeba dát opravdu velký pozor!

V Metabolic balance se dá jíst velmi pestře!

V Metabolic balance se dá jíst velmi pestře! Ale ve 4. fázi není radno se často utrhávat ze řetězu!

Program metabolic balance ® není dieta na pár měsíců

Pokuste se zaměřit na to, že metabolic balance® není jen standardní dieta, není to program na několik týdnů nebo měsíců. Není to jen několikaměsíční omezování, po kterém by následoval zbytek života „ve starých“ kolejích…

 • Je to životní změna, je to cesta, jak se skutečně uzdravit zevnitř.
 • Na této cestě jde o to jíst skutečné jídlo správným způsobem a pochopit, že na tom, co tělu dáváte, opravdu záleží. 
 • Je to zkouška respektu k jedinému tělu, které máme a kdy budete mít…

Proces obnovy vašeho zdraví a jeho dalšího posilování, včetně optimalizace hmotnosti je, jak název napovídá, proces. A i takový proces může mít své vzlety a pády… Program metabolic balance® vám dal skvělý impulz a je schopen tvořit základ zdravých stravovacích návyků po zbytek vašeho života, nezapomeňte ale, že běžíte maraton, nikoli sprint.

Nemůžete očekávat, že se dnes, zítra nebo později stanete „dokonalým jedlíkem“. Je to pro každého z nás celoživotní cesta – tedy cesta “ na celý život“. A je to tak v pořádku.
Tak jako program metabolic balance®, celá zdravá strava je s uplynulým časem a získanou praxí stále jednodušší.

Vnímejte i nadále program metabolic balance® jako skvělý odrazový můstek pro život se zdravými stravovacími návyky. Nemusíte jíst přesně podle metabolicky vstřícných doporučení neustále! Můžete být mnohem liberálnější.

Snažte se ale vnímat program metabolic balance® jako ucelený nástroj, který vám umožnil nastavit si nové, trvale udržitelné návyky, které vám mohou zůstat po zbytek života – pokud si to dovolíte, pokud to umožníte. 

Zdravý Metabolic balance oběd - avokádo, ummus a čerstvé zelenina

Zdravý metabolicky vstřícný oběd – avokádo, můj milovaný hummus a čerstvá zelenina. No tohle přece není dieta, ale naprosto luxusní jídlo!

O čem je 4. fáze?

 • o rozšiřování seznamu potravin o další zajímavé, zdravé a přirozené potraviny ze skupiny bílkovin, zeleniny a ovoce
 • o postupném navyšování původních doporučených porcí bílkovin a zeleniny o 50 – 100%, tak abyste se cítili sytí, nikoli přejedení
 • o občasném, příležitostném užívání si „jídel mimo plán“ („hřešení“)
 • o snaze trvale zakomponovat získané vědomosti a zažité zásady do svého běžného života – ideálně  navždy

Kdy zařadit 4. fázi?

 • Pokud jste již dosáhli svého cíle, a máte za sebou 3. přechodovou fázi, tak můžete zařadit 4. udržovací fázi.
 • Pokud máte před sebou ještě dalekou cestu a zhubli jste již 20 kg, nebo 10% původní hmotnosti, tak je rovněž vhodné přejít na čas (1 – 3 měsíce) do 4. fáze, kdy je cílem dosaženou hmotnost zastabilizovat, aby si tělo od hubnutí odpočinulo. Poté můžete začít další cyklus hubnutí a zopakovat si 1. a 2. fázi.

O zařazení 4. fáze se určitě poraďte se svým poradcem. Dá vám jistě ještě mnoho cenných rad navíc.

30 praktických tipů pro 4. fázi programu metabolic balance®

Tato všeobecná doporučení z programu metabolic balance® vám pomohou zachovat si dosažených výsledků! A pamatujte si, že čím více metabolicky vstřícných zásad si do běžného života přenesete, tím snáze si udržíte štíhlé tělo, dobré zdraví a imunitu, lepší kondici.

 1. Zvyšujte pozvolna doporučené gramáže bílkovin a zeleniny (současně) až o 50%. Pokud vám to nestačí, můžete navýšit i více, max. na dvojnásobek původních gramáží. Měli byste se cítit dobře najedení, ale určitě ne přejedení.
 2. Jezte i nadále pouze 3x denně.
 3. Snažte se dodržovat i nadále 5 hod. pauzy mezi jídly.
 4. V těchto pauzách pijte pouze čistou vodu.
 5. Každé jídlo začínejte vždy kousnutím do bílkoviny.
 6. Jezte jen jeden druh bílkoviny v 1 jídle, bílkoviny v jednom dni neopakujte, ale prostřídejte.
 7. Střídejte druhy bílkovin během dne – snažte se jíst co nepestřeji.
 8. Dbejte na dostatek pestré zeleniny v každém jídle.
 9. Vycházejte i nadále z vašeho doporučeného seznamu potravin pro 2. a 3. fázi, ale můžete tento seznam příležitostně rozšiřovat o nové potraviny, které jste doposud v jídelníčku neměli a zkoušet, jak na ně vaše tělo reaguje. Pokud vám po těchto potravinách bude fajn, můžete je zařazovat častěji. Pokud se po nich budete cítit nedobře, bude vám těžko, budete cítit únavu, raději je vynechte.
 10. Ke každému jídlu si můžete dát 1 druh ovoce – ovoce mezi sebou u hl. jídla nemíchejte.
 11. Každý den snězte 1 jablíčko.
 12. Celozrnný žitný chleba/ knäckbrot = ideální příloha do budoucna. Ale není radno to s ním přehánět. pro celiaky platí „žádný chleba“, nebo jen chléb upečený z rýžové mouky (rýžové pufované chlebíčky NÉÉÉÉÉ!)
 13. Běžné škrobové přílohy (celozrnná rýže, brambory vařené ve slupce, celozrnné těstoviny) zařazujte místo žitného chleba jenom občas, v podobné gramáži jako chleba, a nepřehánějte to s nimi., doporučuji max. 1 – 2 v týdnu.
 14. Pijte i nadále dostatečné množství vody, zvláště mezi jídly (2 – 4 litry, dle vaší hmotnosti).
 15. Na den používejte i nadále 3 pol. lžíce zdravých olejů, přednostně s vysokým obsahem Omega 3 nenasycených mastných kyselin (lněný olej, dýňový, z vlašských ořechů apod.).
 16. Každý den si vezměte doplněk Omega 3 v kapsli.
 17. Doplňujte i další minerály a vitamíny.
 18. Váš ideální talíř by měl i nadále obsahovat: 1 bílkovinu + mix zeleniny + žitný chleba + kávu nebo čaj + 1 ovoce.
 19. Volte do budoucna sacharidy prioritně s nízkou – střední glykemickou zátěží GL.
 20. I jídla vybočující z doporučení a pravidel, tedy jídla mimo plán, začínejte vždy bílkovinou (např. oříšky, sýr, šlehačka).
 21. Pokud se váš stav zhorší – např. znovu začnete přibírat, nebo vás začne zlobit zdraví, přestanete se cíti dobře, tak doporučuji zopakovat si znovu přísnou fázi, která může trvat 14 – 21 – 30 dní, nebo déle, podle potřeby. Ideální může být jaro, nebo podzim.
 22. I když se váš stav nezhorší a vy se stále budete cítit skvěle ve svém těle, je fajn, zopakovat si 1. a 2. fázi aspoň 1x do roka.
 23. Pozor! 14 denní fáze bez tuků se doporučuje zařazovat max. 1x do roka. Pokud tedy budete 2. fázi opakovat vícekrát do roka, tak nevynechávejte tuky, ale zařazujte je s max. pečlivostí. Jinak byste také nemuseli hubnout!
 24. Naslouchejte svému tělu a jeho „signálům – a reagujte na ně.
 25. Zařazujte také pravidelný pohyb a sportovní aktivity (rychlá chůze, cyklistika, turistika, skákání na malé trampolínce, tanec, jízda na kole, plavání apod.). Do schodů choďte pěšky, choďte pěšky všude, kde to lze, namísto jízdy autem a nebo MHD.
 26. Vyvarujte potravin s chemickými přísadami (zvýrazňovače chuti, aroma, barviva – zkrátka „éčka“).
 27. Jezte pomalu, v klidu, dobře žvýkejte – dbejte na to, ať je vám jídlo i nadále příjemným rituálem, kde věnujete pozornost sobě a svým potřebám.
 28. I nadále volte potraviny pokud možno rozmanitě a uvědoměle, dopřejte si u jídla příjemnou atmosféru a prostředí (nezapomeňte, že hezky upravené jídlo mnohem lépe chutná…).
 29. „Hřešte“ s láskou a chutí a dobrým pocitem (ale s mírou) !!! Méně je někdy více!
 30. A nezapomeňte: neabsolvovali jste žádnou dietu, ale program pro úpravu metabolismu. Přitom jste nejen upravili svoji hmotnost, zlepšili zdravotní stav, ale změnili i své stravovací návyky. A to by byla opravdu velká škoda opouštět!

Přeji Vám všem i nadále mnoho úspěchů – Bára

Bára Wolfová Balcarová - odborný výživový Metabolic balance®

© Barbora Wolfová Balcarová – program metabolic balance®

Použití textů a fotografií – Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média – Použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média – S mým osobním souhlasem je možné použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz.