Celulitida postihuje více než 85% žen, a netýká se jen žen s nadváhou. Nejčastěji se objevuje na stehnech, postiženy bývají také hýždě, ale i bříško a někdy i paže. Jak zhubnout tyto problémové partie? A jak se zbavit celulitidy? V tomto článku popisuji své osobní i profesní zkušenosti z poradny Metabolic balance®, obohacené i o zkušenosti svých dalších kolegů. 

Celulitida je tvořena volně plovoucími tukovými buňkami, které jsou uloženy těsně pod kůží. zřetelný vzhled, podobně jako strouhaný povrch pomerančové kůry nebo tvarohu. Hormony, genetika a nezdravý životní styl jsou hlavními příčinami celulitidy.

Léčba celulitidy, zvláště té 3. a 4. stupně  vyžaduje komplexní, dlouhodobou a v udržovací fázi v podstatě celoživotní péči. Stejně jako od určitého věku neodstraníme všechny vrásky, obdobně to je s projevy celulitidy, kdy mnohdy jde také o fyziologický proces stárnutí kůže.

Přesto je dobré tento zápas s celulitidou nevzdávat, protože tento boj má blahodárné účinky nejen na pomerančovou kůži, ale vlastně i na celý organizmus.

V poradně Metabolic balance® máme vyzkoušeno několik účinných technik, které mohou zpomalit a minimalizovat výskyt  celulitidy. Chcete-li tedy vyzrát nad celulitidou a podpořit hubnutí problémových partií, vyzkoušejte některé z těchto jednoduchých a snadných prostředků, které se nám osvědčily.

Komplexní řešení by mělo vždy vycházet ze seriózně sestaveného léčebného plánu. Ten obsahuje pět základních okruhů.

Celulitida a Metabolic balance - 5 tipů jak odstranit celulitidu

Celulitida a Metabolic balance – 5 tipů jak odstranit celulitidu

1) Úprava stravy

Jedním z hlavních faktorů, které neblaze ovlivňuje vznik celulitidy, je strava. Celulitida je totiž problém životního stylu a její řešení spočívá prioritně ve změně stravy a každodenních návyků.

Po mnohaletých zkušenostech profesních, ale i svých osobních, vidím jako skvělé řešení naučit se jíst metabolicky vstřícně, vyváženě k potřebám svého těla a jedinečného metabolizmu. Pokud nevíte jak na to, stáhněte si ZDARMA eBook 9 tipů jak upravit svoji váhu, kde se dozvíte více právě o těchto metabolicky vstřícných principech, které vycházejí z unikátního stravovacího programu Metabolic balance®, a zároveň si je můžete vyzkoušet na vlastní kůži. 

Program Metabolic balance® patří v současné době mezi nejeefektivnější metody v oblasti zdravého stravování ve světě. Přináší v tomto směru velmi komplexní řešení nejen pro snížení tělesné hmotnosti, ale i pro úpravu látkové výměny, prevenci a celkovou podporu zdraví. V programu Metabolic balance® vám na základě vašich laboratorních hodnot a zdravotní anamnézy a dalších údajů o vás připravíme váš jedinečný stravovací plán, který zohlední a bude respektovat skutečné potřeby vašeho těla.

Více se o tomto způsobu stravování dozvíte ve videu a článku ZDE>>

Strava podle Metabolic balance

Strava podle Metabolic balance – přirozené bílkoviny a tuky, dostatek zeleniny, trochu ovoce a celožitný chleba

2) Pitný režim

Důležitý je dostatečný příjem tekutin – 2,5 až 4 litry denně, v závislosti na vaší hmotnosti. Pokud máte svůj plán Metabolic balance®, máte stanoveno, kolik je pro vás vhodné vypít vody. Pokud nejste zvyklé dostatečně pít, zvyšujte množství vypité vody postupně, aby nebyly zatíženy ledviny. Kromě čisté vody jsou vhodné také detoxikační a lymfu podporující čaje.

Pitný režim je tedy velmi důležitý. Nejvhodnější je čistá voda. Samozřejmě může být občas doplněna minerálkou bez příchutě, zeleným, bílým, slabým černým čajem nebo roiboos a to vždy bez příchutě. Pokud trpíte lymfedémem nebo lipedémem, doporučuji doplnit 2x denně lymfatickým čajem. Velmi dobré zkušenosti máme s Lymfodrenem od Ryoru

Pitný režim v metabolic balance je velmi důležitý

Pitný režim v je velmi důležitý pro podporu lymfatického systému a hubnutí

3) Lymfatické masáže

K tomu, aby proces hubnutí a zpevňování těla i kůže probíhal rychleji, doporučuji u těchto případů absolvovat rovněž ruční lymfytické masáže.

Doporučuji tedy celkovou ruční lymfatickou masáž, kdy se po první návštěvě s terapeutem domluvíte na dalším postupu, který pro vás  bude nejvhodnější. Většina klientek zaznamená již po prvních 3 masážích výrazné zlepšení celulitidy. U mnoha klientek se po lymfatické masáži objeví také zmenšení obvodu stehna, lýtka nebo paže a to až o několik centimetrů. Výrazný je také pocit „odlehčení nohou“. V průběhu lymfatické masáže a také po ní klientky více „běhají na toaletu“. Je to dáno tím, že rozprouděním lymfy dojde k částečnému odstranění zadržované vody a metabolitů a jejich vyloučení močí. Při proceduře a po jejím ukončení se doporučuje dbát na zvýšený pitný režim a ideálně dočistit také tlusté střevo, aby byl proces vylučování plně dokončen.

Lymfatická masáž je vhodná většinou i pro klientky s lipedémem – poruchou metabolizmu tuků a jejich ukládání v oblasti zadečku, stehen a mnohdy i paží.

Chcete-li vědět více o principu lymfatických masážích, případně se rovnou objednat, více najdete na www.cordeus.cz v sekci PÉČE O TĚLO ZDE>>

Lymfatická masáž pomáhá zmírnit stav celulitidy

Lymfatická masáž pomáhá zmírnit stav celulitidy

4) Vnější péče o kůži celého těla

Koupele, zábaly a emulze

Dalším velmi důležitým faktorem, který může podpořit hubnutí problémových partií a zmírnit celulitidu je vnější péče o kůži celého těla. Výborné zkušenosti mají klientky s koupelemi a peelingem zásaditou solí Meine baze, kterou zakoupíte za velmi slušnou cenu v DM drogerii. 

Na noc je potom vhodné ošetřit svoji pokožku dalšími anticelulitidními přípravky. Výborné zkušenosti máme s českými produkty Ryor. Doporučuji si objednat kabinetní balení přípravku Silueta na třetí a čtvrtý stupeň celulitidy. Jednou denně je vhodné ošetřit problematická místa přípravkem Lipored ,který skvěle napomáhá odbourávat podkožní tuku. 

Suché kartáčování

Suché kartáčování je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zmírnit stav celulitidy na stehnech, bocích, pažích i bříšku. Proces suchého kartáčování zlepšuje významně krevní oběh a lymfatickou drenáž a napomáhá odstranění toxinů z těla. Zvýšený průtok krve způsobuje, že se pokožka zdá být plnější, čímž se sníží i vzhled celulitidy.

  • Před začátkem se ujistěte, že jsou pokožka a kartáč suché.
  • Opatrně kartáčujte problémové partie od nohou směrem vzhůru a zaměřte se na oblasti nejvíce postižené celulitidou.Nezapomeňte kartáčovat z levé a pravé strany těla a udržujte pohyby kartáčování soustředěné směrem k srdci, aby se podpořil krevní oběh.
  • Provádějte toto suché kartáčování asi pět minut.
  • Na závěr opláchněte mrtvé kožní buňky a nečistoty.
  • Suché kartáčování provádějte 1x denně, před sprchováním, po dobu několika měsíců, dokud nezaznamenáte zlepšení struktury pokožky.

Poznámka: Ujistěte se, že používáte kartáč z z přírodních vláken.

Kávová masáž – po domácku

Nahrubo namletá kávová zrna jsou skvělá jako peeling k odstranění mrtvých kožních buněk z povrch těla a obnovení nových zdravých buněk.

  • Smíchejte společně jednu čtvrtinu šálku nahrubo namleté kávy, tři lžíce cukru a dvě polévkové lžíce rozpuštěného kokosového oleje a vytvořte pastu. Vezměte trochu této pasty a masírujte místa postižená celulitidou několik minut pomocí pevného tlaku. Nakonec pastu opláchněte vlažnou vodou (můžete se osprchovat). Provádějte tento peeling dvakrát až třikrát týdně, dokud nezískáte požadované výsledky. Přebytek pasty můžete uložit do skleněné nádoby pro budoucí použití.
  • Můžete si také připravit „masku“. Budete opět potřebovat nahrubo namletá kávová zrna a olivový olej. Půl šálku namleté kávy smíchejte s trochou extra panenského olivového oleje a zahřejte v teplé lázni. Směs rozetřete na místa postižená celulitidou a zabalte do folie. Nechejte působit 30 minut a potom opláchněte teplou vodou. Udělejte dvakrát týdně, dokud neuvidíte zlepšení.

Jalovcový olej

Olej z jalovce má detoxikační vlastnosti a pomáhá snižovat retenci tekutin, čímž účinně zmírňuje i celulitidu.

  • Smíchejte 10 až 15 kapek 100% esenciálního oleje z jalovce se 1/4 šállu za studena lisovaného  olivového oleje.
  • Masírujte směsí postižená místa po dobu 10 minut.
  • Udělejte to dvakrát denně. Po měsíci můžete vidět, že pokožka je měkčí a pevnější.

5) Pohybový režim

Posledním důležitým faktorem, který má vliv na stav celulitidy je pohybový režim. Zde se, bohužel, velice často chybuje v doporučených pohybových aktivitách. Je třeba si zde znovu připomenout, že celulitida vzniká vlastně jako porucha lymfatické drenáže. Proto by vše mělo být podřízeno obnovení normálního toku lymfy. Veškerý pohybový režim tedy zaměřujte na zlepšení činnosti svalové pumpy. Základní cvičební jednotka vychází z cviků doporučených při poruše lymfatického systému.

Z hlediska lymfatického systému je především klíčové hlídat si správné dýchání, tedy dýchat plně a co nejvíce do břicha.  Naučte se tedy nejdříve správně dýchat v klidu a pak to začněte zkoušet při sportu. Nadechujte se nosem a myslete na to, aby vzduch, který vdechujete, proudil do břicha a do podbřišku.

Vřele doporučuji se při sportovních aktivitách hýbat v kvalitních kompresivních leginách, které podporují tok lymfatického systému, aktivují žilní soustavu, pomáhají formovat postavu, eliminovat celulitidu a působí preventivně proti vzniku křečových žil. Doporučuji jejich využití i mimo sport, kdy zabraňují otokům končetin při dlouhém stání či sezení (například při delším cestování).  Optimální je komprese vedená již od kotníků, takže doporučuji leginy dlouhé, které zakoupíte ve zdravotních potřebách či na internetu. Dobré zkušenosti jsou s výrobcem Deona Medi.

Zvolený pohyb by měl být především přiměřený vašemu zdraví, věku a možnostem. Pro správné fungování lymfatického systému je ale nejdůležitějši hýbat se pravidelně, nejlépe každý den. Pro začátek doporučuji zařadit každý den 15 minutové protažení jako základ vaší pohybové aktivity. Výbornou inspirací jsou jak  klasická rehabilitační cviky na záda, tak i cviky vycházejícími z východních filozofiích – Pozdrav slunci, Pozdrav měsíci, Pět tibeťanů či Cchi kung nebo Tai Tchi. Jinak, lymfatickému systému obecně nejlépe prospívá plynulý aerobní pohyb (nejlépe bez tvrdých doskoků a prudkého brzdění) nebo cvičení s vlastní vahou těla či lehkou zátěží. Nejvhodnější jsou svižné procházky v přírodě i po městě a celkově chůze pěšky kdykoliv a kdekoliv. Pro fyzicky zdatnější, bez zdravotních komplikací je skvělý i běh po měkkém terénu.

Kromě pravidelného protahování, chůze či běhu je vhodné své pohybové aktivity rozšířit i o plavání či o speciální cvičení ve vodě (aqua aerobic), při kterém nedochází k přetěžování kloubů a páteře a kdy voda působí jako přirozená komprese.

Aqua aerobic - ideální pohyb při celulitidě a lymfatických problémech

Aqua aerobic – ideální pohyb při celulitidě a lymfedému

Pokud tedy zkombinujeme těchto 5 tipů a doporučení, podpoříte a urychlíte redukci hmotnosti, zmírnění nebo odstranění celulitidy a zároveň vyhlazení a zpevnění kůže. Jasně, bude to chtít každodenní péči a notnou dávku trpělivosti – však jste se do tohoto stavu nedostaly přes noc, nebo během pár týdnů. Je třeba si uvědomit, že vlastně „sklízíte ovoce“ předchozích několika let. A tak buďte trpělivé, odhodlané a také pečlivé. Pokud vydržíte stravovat se metabolicky vstřícně, budete denně pečovat o svoji pokožku a věno a věnovat pozornost lymfatickému systému a často se také hýbat, jistě brzy uvidíte výsledky na pevnější kůži, obvodech stehen, boků a pasu třeba již po 2 – 3 měsících. 

DALŠÍ ČLÁNEK – Jak se změnilo mé tělo po Metabolic balance®

DALŠÍ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY