Chcete být zdraví? Pití slazených bublinkových nápojů však není pro vaše zdraví ideální z několika důvodů….
Zde je uvedeno to, co se stane, když na vaše tělo zaútočíte s Coca Colou:

  • v průběhu prvních 10 minut se do vašeho těla dostane 10 čajových lžiček cukru. To samo o sobě představuje 100% doporučené denní dávky cukru a jediný důvod proč nezvracíte z tolika „sladoty“ je ten, že kyselina fosforečná jako další složka Coca Coly tuto sladkost potlačí.
  • V průběhu 20 minut hladina vašeho krevního cukru prudce stoupne a následně játra, jako odpověď na vyloučení vysokého množství inzulínu slinivkou, začne toto ohromné množství cukru přeměňovat na tuk.
  • V průběhu 40 minut je dokončena absorpce kofeinu, vaše oční zorničky se rozšíří, krevní tlak stoupne a játra pumpují více cukru do krevního oběhu.
  • Kolem 45 minuty vaše tělo zvýší produkci dopaminu, který stimuluje nervové receptory v mozku (mimochodem fyziologicky identická odezva jako u heroinu).
  • Po 60 minutách dospějete k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi.

Kolik slazených bublinkových nápojů jste již dnes vypili? A co vaše děti?
Takže před tím, než sáhnete po další láhvi nebo plechovce podobného nápoje, prosím, mějte na paměti, že každé jedno 3 dcl balení obsahuje přibližně 10 čajových lžiček cukru, respektive 150 kalorií, 30 až 50 mg kofeinu a také je napumpované umělými barvivy a sulfáty. Nemluvě o tom, že to je i největší zdroj nebezpečného vysokofruktózového sirupu, vyrobeného převážně z modifikované kukuřice.

Podívejme se trochu blíže na některé další hlavní složky těchto nápojů:

Kyselina fosforečná: znesnadňuje tělu využívat vápník, což může vyústit až k osteoporóze a změkčení zubů a kostí.

Cukr: Je prokázáno, že cukr zvyšuje hladiny inzulínu, což může vést k vysokému krevnímu tlaku, vysokému cholesterolu, nemocem srdce, cukrovce, obezitě, předčasnému stárnutí a mnoha dalším negativním důsledkům. Většina slazených nápojů obsahuje přes 100% doporučené denní dávky cukru.

Aspartam (E951): Tato chemická látka se používá jako náhrada cukru v tzv. dietních nápojích. Je zaznamenáno 92 možných negativních následků spojovaných s konzumací aspartamu, včetně mozkových nádorů, porodních defektů, cukrovky, psychických poruch či epileptických záchvatů.

Kofein: nápoje s obsahem kofeinu mohou zapříčiňovat nervozitu, třes, nespavost, vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep, zvýšený cholesterol, vyplavování minerálů a vitamínů, bulky na prsou a porodní defekty.

Voda z vodovodu: navzdory častým tvrzením příslušných státních orgánů o nezávadnosti vody z vodovodu se doporučuje ji nepít, protože může obsahovat množství chemikálií, včetně chloru, trihalometany, olova, kadmia a množství organických nečistot (polychlorované bifenyly apod.)

Je jasné, že nadměrná konzumace slazených nealkoholických nápojů je jedním z hlavních důvodů stupňování celosvětové epidemie obezity. Jedna nezávislá studie publikovaná v britském deníku medicíny The Laceno demonstrovala silnou vazbu mezi konzumací slazených nápojů a dětskou obezitou.

Ve skutečnosti vypití jednoho slazeného nápoje denně během téměř dva roky trvajícího výzkumu zvyšovalo riziko obezity o 60%.

Několik statistických údajů týkajících se rizik slazených nápojů:

  • Jeden slazený nápoj denně může k celkové váze během jednoho roku přidat až 8 kilogramů.
  • Jeden nápoj denně zvyšuje riziko cukrovky o 85%.
  • Jejich konzumenti se vystavují zvýšenému riziku rakoviny.
  • Zdravotní limit pro výskyt benzenu ve vodě je 5 molekul benzenu na 1 milion molekul vody (tzv. 5 ppm). Při analýzách slazených nápojů se v některých z nich zjistili koncentrace až 79 ppm az přes 100 testovaných značek většina obsahovala alespoň nějaké množství benzenu.
  • Ukázalo se že tyto nápoje mají tendenci poškozovat DNA. Hlavním viníkem je zde benzoan sodný, běžně přidávána konzervační látka, který má schopnost deaktivovat vitální úseky DNA. To může eventuálně vést k takovým katastrofám jako cirhóza jater nebo Parkinsonova choroba.

Pokud v současné době pijete slazené bublinkové nápoje, raději se pokuste s tímto návykem skončit.
Čistá voda je určitě lepší volba pro vaše zdraví a zdraví vašich dětí.
Pokud se jich však nedokážete vzdát zcela, zkuste je vyměnit raději za občasné pití ochucených minerálních vod.
Neexistuje vůbec žádný důvod, aby slazené nápoje pily děti. Je to pouze vytvořený návyk, závislost, nikoli potřeba těla a jeho buněk. Vyloučení slazených nápojů z pitného režimu je jedním z nejdůležitějších faktorů jak se vypořádat se zdravotními problémy, kterými trpíte vy nebo vaše děti.

Pokud tedy trpíte závislostí (a vězte, že cukr vyvolává větší závislost než kokain), potom buď v sobě najdete dost pevné vůle na její překonání, podobně jako si kuřáci odvykají od cigarety, případně vyhledáte pomoc, která vám umožní se této závislosti zbavit.

Zdroj: webový portál Prison Planet, www.prisonplanet.com
Link na originální článek: What Happens to Your Body Within an Hour of Drinking a Coke

 

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem
Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem