Patříte mezi ty, kteří nepotřebují hubnout? Jste až moc „štíhlí“ a rozhodli jste se pro program Metabolic Balance® za účelem prevence nebo přibrání hmotnosti? Nebo máte svoji optimální hmotnost a jde vám primárně o restart metabolizmu a udržení váhy? Patříte-li tedy ke klientům, kteří nechtějí hubnout, ale naopak chtějí přibrat, nebo si svoji hmotnost udržet, budou se vás týkat tyto praktické tipy a doporučení, která ve svém jídelním plánu nenajdete. Jak tedy postupovat ve všech fázích programu Metabolic Balance®, pokud nechcete hubnout, to se dočtete v tomto článku…

Doplňující informace pro klienty, kteří si chtějí udržet nebo nabrat hmotnost a mají svůj stravovací plán v programu Metabolic Balance®

Ze zkušenosti musím říci, že nabírání hmotnosti bývá mnohem těžší, než kila zhubnout. Pro většinu lidí, kteří jsou nadměrně štíhlí to znamená, že se budou muset naučit jíst pravidelně, hodně pestře a celkem velké porce.

Také je třeba vzít v potaz svoji vrozenou konstituci a respektovat ji, být s ní v souladu. Ze štíhlounké osoby nikdy neuděláte velkou, zakulacenou osobu. A naopak to platí také. Prostě někteří lidé jsou přirozeně velmi štíhlí, jiní mají konstitučně střední postavu a další jsou takoví statní, silnější, kulatější a je to jejich přirozenost. Ne každý musí vypadat jako „manekýna“ nebo „borec z posilovny“. Důležité je, jak se cítíte, zda máte dostatek vitální energie a dobrou kondici.

Proto, chcete-li přibrat, dostaňte se nejprve do souladu se svojí konstitucí, abyste po svém těle nechtěli nemožné.

Pokud však nabíráte hmotnost po nějaké nemoci, jde to zpravidla snáze, než u lidí, kteří jsou konstitučně velmi štíhlí.

Důležité!

Následující informace jsou určeny primárně pro klienty, kteří mají již nastavený svůj jídelní plán v programu Metabolic Balance (tedy jídelníček nastavený na základě laboratorních hodnot, tělesné analýzy, zdravotní anamnézy a dalších údajů o svém těle). Pokud máte zájem o svůj individuální jídelníček, můžete si ho objednat ZDE>>

Postupujte podle doporučení ve vašem osobním jídelním plánu, akorát udělejte pár následujících změn>>

První očistná fáze – 2 denní

Tuto fázi nevynechávejte a zařaďte ji přesně dle doporučení ve vašem jídelním plánu. Tohle krátkodobé pročištění tělu prospěje v každém případě.

Druhá přísná fáze – 14 denní

V této 2. fázi se u vás primárně jedná o tzv. restart metabolizmu a srovnání homeostázy v těle.

Nevynechávejte oleje!

 • Ač je v přísné fázi v jídelním plánu doporučeno, bude pro vás lepší, když nebudete vynechávat oleje (a to i tehdy, máte-li to doporučené v jídelním plánu). Pokud vám jde o pročištění a restart funkce jater, můžete oleje vynechat dle doporučení, ale počítejte s tím, že budete mít v začátku i vy pár kilo úbytek váhy.
 • Oleje tedy zařazujte hned od počátku 2. fáze, minimálně 3 pol. lžíce denně, vždy ke každému jídlu. Ideální dávka oleje je 3x denně zhruba v objemu vašeho palce (to je zcela přesná porce, protože odpovídá vaší tělesné konstituci). Doporučené oleje máte vypsané ve vašem jídelním  plánu a další doporučení navíc si stáhněte zde>>.
 • Používejte prioritně oleje, které obsahují vysoké množství omega 3 nenasycených mastných kyselin: lněný, dýňový, konopný, z vlašských ořechů a další… Tyto oleje najdete doporučené ve vašem jídelním plánu, nebo moji klienti najdou povídání k olejům v členské sekci, v tématu č. 8, nebo v bonusu č. 17.
 • Berte navíc také doplněk OMEGA3 v kapslích (1 – 2 kapsle denně). Já si kupuji v lékárně Maxicor. Můžete zvolit jakýkoli jiný.
 • Ještě jednou – Pokud jste mými klienty, měli byste využívat přístup do členské sekce a informace k olejům najdete v členské sekci v tématu č. 15,  nebo si je můžete stáhnout v sekci BONUSY, kde se jedná o bonus 17.

Začněte postupně navyšovat porce bílkovin a zeleniny!

 • Prakticky to znamená – nejprve pár dnů dodržujte předepsanou gramáž (cca 1 týden, nebo dle pocitu, může to být i kratší doba).
 • Protože u vás nejde primárně o hubnutí, je možné gramáže potravin velmi brzy navýšit. Po pár dnech začněte souběžně navyšovat předepsané gramáže bílkovin a zeleniny tak, abyste se cítili sytí a hmotnost nešla dolů.
 • Nicméně i vy byste měli dát svému tělu možnost se pročistit. A k tomu napomáhá právě střídmost a menší porce. Díky tomu se vám pročistí trávicí systém, včetně tlustého střeva a vaše tělo tak bude připraveno daleko lépe trávit a vstřebávat živiny z přijaté potravy. Takže se nebojte, když zpočátku nějaké to kilčo ztratíte. V této fázi ztrácí tělo primárně vodu, ze svalů se vyplavuje glykogen, a tak počítejte s tím, že můžete zhubnout cca 2 – 4 kg, která však později postupně zase začnete nabírat.
 • Tedy, po prvním týdnu, nebo i dříve (zde si vyjděte vstříc podle toho, jak to budete cítit), začněte navyšovat své doporučené porce jídel: o +10g porci bílkovin a o +10g i porci zeleniny. Každý den přidejte dalších + 10g k bílkovině a +10g k zelenině. Zvyšujte tak porce na gramáž, u které se budete cítit spokojení a sytí. Pozor! Nikoli přejedení! Většinou se jedná o finální navýšení o 50 – 100% původních doporučených gramáží.

Třetí přechodová fáze

Po 14 dnech doporučuji přejít plně do 3. přechodové fáze. Informace ke 3. fázi najdete ve svém jídelním plánu. Pokud jste mými klienty, najdete rozšířené informace opět v členské sekci, v tématu 14 – nebo jako bonus 21.

Prakticky to znamená,

 • že začnete rozšiřovat svůj seznam potravin o potraviny nové, které máte doporučené pro 3. fázi. Později, po domluvě se svým poradcem, můžete začít zkoušet i další nové přirozené potraviny (jedná se o bílkoviny, zeleninu a ovoce), které ve svém seznamu nemáte. Doporučuji však toto „přidávání nových potravin“ konzultovat vždy se svým poradcem, abyste neudělali zbytečnou chybu.
 • že začnete navyšovat doporučené porce potravin, až se dostanete na porce, které vám budou „sedět“ a budete se po nich cítit dobře nasycení, spokojení s dostatkem energie.
 • že budete mít možnost jedním jídlem v týdnu tzv. „hřešit“, aneb jíst jedno jídlo „mimo plán“. Nemusíte to však nutně využívat, doporučuji to dělat spíše příležitostně, když to tak nějak vyplyne ze situace.

Čtvrtá udržovací fáze

Po 30 dnech v programu přejděte plynule do udržovací 4. udržovací, tzv. „liberální“ fáze. Pokud jste mými klienty, najdete rozšířené informace opět v členské sekci,  v tématu 17 – nebo jako bonus 27, 28).

Ve 4. fázi je velmi důležité nesklouznout k původním stravovacím zvyklostem, které naše tělo kdysi přivedly do stavu před započetím programu Metabolic Balance®, ale když už jste přešli k těmto metabolicky vstřícným principům, tak je cílem si je zachovat, a to v takové příjemné, liberálnější podobě na celý život.

O čem je tedy 4. fáze?

 • o rozšiřování seznamu potravin o další zajímavé, zdravé a přirozené potraviny ze skupiny bílkovin, zeleniny a ovoce
 • o postupném navyšování původních doporučených porcí bílkovin a zeleniny o 50 – 100%, tak abyste se cítili sytí, nikoli přejedení
 • o občasném, příležitostném užívání si „jídel mimo plán“ („zábavné hřešení“)
 • od 4. fáze si můžete také vyzkoušet přidat místo žitného chleba další zdroje škrobových sacharidů, jako je například celozrnná rýže, brambory vařené ve slupce, celožitné těstoviny…
 • o snaze trvale zakomponovat získané vědomosti a zažité zásady do svého běžného života – ideálně  navždy

Jak zařadit další škrobové přílohy?

Doporučené množství žitného chleba můžete zvýšit na 1 – 3 plátky k 1 jídlu. Poté množství žitného chleba můžete nahradit celozrnnou rýží, žitnými těstovinami nebo bramborami vařenými ve slupce.

Postupujte následovně: Nahraďte množství žitného chleba např. rýží. 1 plátek knäckbrotu = cca 15 – 20g rýže. Každý den zvyšte porci příloh o 5g více až se dostanete s rýží cca na 60g na 1 jídlo, s těstovinami na 80 – 100g na 1 jídlo.

Místo žitného chleba můžete občas tedy zařadit jiné přílohy v této gramáži:

 • Těstoviny (celozrnné, celožitné) 25g (až cca 100g)
 • Rýže(celozrnná natural) 30g (až cca 60g)
 • Brambory vařené ve slupce 60g (až cca 100g)

Pokud přesto nedojde k žádnému přibývání na váze, máte nesjpíš velice rychlé spalování a můžete zařadit následující výjimku:

 • zkraťte pauzu mezi jídly cca na 4 hodiny a jezte 4 hl. jídla denně. Do jídelníčku vám tedy přibude 1 brzká večeře a 1 pozdější večeře. Množství druhé večeře by mělo být menší, cca poloviční.
 • Dbejte však na to, aby noční pauza mezi večeří a snídaní byla min. 10 – 12 hodin!

Další doporučení

 • Jezte dostatek kvalitních přirozených bílkovin, jako je maso, ryby, drůbež, vejce, mléčné výrobky (prioritně ovčí a kozí), luštěniny, semena a ořechy.
 • Upřednostňujte dlouhodobě potraviny, které vám vyšly v jídelním plánu pro 2. a 3. fázi. Od 3. fáze můžete svůj seznam potravin příležitostně rozšiřovat o nové druhy, např. sezónní druhy ovoce, zeleniny, lokální druhy potravin apod.
 • Jezte co nejpestřeji – neuvízněte na oblíbených potravinách – to by bylo špatně. Šidili byste své tělo o důležitý zdroj živin, které se nacházejí v dalších potravinách. Pestrost je tedy velice důležitá i do budoucna!
 • I nadále každé jídlo začínejte bílkovinou.
 • Snažte se jíst i nadále pouze jeden druh bílkoviny v 1 jídle, bílkoviny v jednom dni neopakujte, ale prostřídejte.
 • Volte sacharidy prioritně s nízkou glykemickou zátěží GL.
 • Pijte i nadále dostatečné množství vody, zvláště mezi jídly.
 • I jídla „vybočující z pravidel“ (jídla „mimo plán“) začínejte vždy bílkovinou (např. oříšky, sýr, šlehačka).

Závěrem

Abyste svoji hmotnost udrželi, jezte i nadále podle doporučení programu Metabolic Balance®. Jezte dostatečně velké porce, abyste se cítili sytí. Jezte pestře. Využívejte pečlivě doporučené tuky.

Abyste svoji hmotnost nabírali, jezte i nadále podle doporučení programu Metabolic Balance®. Jezte dostatečně velké porce, abyste se cítili sytí. Jezte pestře. Jezte dostatečné množství přirozených bílkovin a tuků. Jezte správné poměry bílkovin a zeleniny – to je velmi důležité. Zařazujte v dostatečném množství doporučené zdravé tuky a oleje. Místo žitného chleba můžete častěji zařazovat i jiné přílohy, jako je celozrnná rýže, celozrnní těstoviny nebo brambory vařené ve slupce.

Potřebujete pomoc?

Napište mi, ráda se vám budu věnovat.

Bílkoviny, proteiny v Metabolic balance®

Bílkoviny, proteiny v Metabolic Balance® jsou důležité pro nabírání hmotnosti a trvalou energii

© Bára Wolfová Balcarová – program Metabolic Balance®

Použití textů a fotografií – Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média – Použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média – S mým osobním souhlasem je možné použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz.