Mnozí lidé, kteří zvažují vstup do programu Metabolic Balance se mě ptají, jak bude vypadat jejich jídlo? Co vše by na tom svém, metabolicky vstřícném talíři měli mít? Je to vlastně velmi jednoduché. Pojďme se na to společně podívat.

Metabolicky vstřícný talíř by měl obsahovat

 • V první řadě, ideálně, přirozené, skutečné potraviny, minimálně průmyslově zpracované, v co nejčerstvější podobě.
 • Správný poměr makroživin a mikroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky a dostatek vlákniny + potraviny bohaté na živiny)

V praxi to znamená, že váš talíř by měl obsahovat následující dobroty

 • 1) DOPŘEJTE SI KVALITNÍ BÍLKOVINY!
  Část ideálního talíře by měly tvořit kvalitní bílkoviny jakými jsou např. kvalitní maso, drůbež, zakysané mléčné či sójové výrobky, kozí a ovčí sýry, kvalitní vejce, luštěniny, ořechy, semínka či ryby. Hledejte dobrý zdroj! V jednom jídle použijte vždy jeden druh bílkovin. Bílkoviny mezi sebou nikdy nemíchejte!
 • 2) JEZTE ZELENINU!
  Další, stejně důležitou částí talíře by mělo tvořit široké spektrum zeleniny (syrové nebo krátce a rychle tepelně upravené). Zelenina zastupuje sacharidy s nízkou glykemickou zátěží, je neutrální a lze mezi sebou kombinovat v jednom jídle více druhů!
 • 3) JEZTE OVOCE!
  Dopřejte si vždy 1 druh ovoce po jídle, jako zákusek! Dbejte na pestrý výběr! Snažte se v jednom jídle použít pouze jeden druh ovoce – nebudete tak mít problém s nadýmáním!
 • 4) JAKO PŘÍLOHU ZVOLTE…
  Pokud jste v redukční fázi, zvykněte si prioritně na žitný celozrnný chleba.
  Pokud nehubnete, tak 1 až 2x v týdnu můžete zařadit i celozrnnou rýži natural, brambory vařené ve slupce, kroupy, jáhly, pohanku apod. Ale vzhledem k jejich vysoké glykemické zátěži s těmito potravinami zacházejte opatrně!)
 • 5) NEZAPOMÍNEJTE NA ZDRAVÉ TUKY!
  Přirozené tuky – ty najdete v rybách, oříškách, semínkách, avokádu! Navíc používejte 3 polévkové lžíce kvalitních, za studena lisovaných olejů na den, které obsahují omega 3.
 • 6) CO PÍT?
  Tekutiny jsou velmi důležitou součástí zdravé stravy. Pozor! Jídlo nikdy bezprostředně nezapíjejte větším množstvím vody nebo studených nápojů (narušuje to trávení a vstřebávání živin).
  V hodině určené k jídlu si dejte pouze šálek neslazeného kvalitního sypaného čaje nebo šálek kávy, bez mléka, cukru a umělých sladidel.
  Mezi jídly pijte ideálně čistou vodu nebo neslazené tekutiny. Na umělá sladidla raději zapomeňte!

Takhle by měl vypadat váš ideální talíř podle principů programu Metabolic Balance

 

Metabolicky vstřícný talíř - program Metabolic Balance

Skladba talíře podle principů programu Metabolic Balance podporuje hubnutí a metabolické zdraví

 

Ukázkový jídelníček na hubnutí pro 30 dnů

 

 

© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.