Domácí klíčení semen je snadné. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, ušetřit a ještě si pochutnat, zkuste konzumaci čerstvě naklíčených semen, které si můžete jednoduše připravit v domácích podmínkách. Naklíčená semínka můžeme konzumovat samotná, nebo jako součást různých zeleninových salátů. Lidé nechávali semena nakličovat už před tisíciletími, tato metoda byla známá Číňanům před 3000 lety před Kristem. Znali ji také Aztékové, Navajové a Hunzové používali takto připravená zrna k přežití těžkých zim.

Proč je právě naklíčené semeno a zrno tolik zdraví prospěšné?

Při klíčení přijímá zrno vodu, čímž se aktivují enzymy a dochází ke štěpení organických látek. Škrob se štěpí na jednoduché cukry, bílkoviny na aminokyseliny a tuky na volné mastné kyseliny. Až několikanásobně roste obsah vitaminů, zejména skupiny B, C, E, A. Zjednodušeně lze říci, že při klíčení se probouzejí dřímající životní síly semen, zrno se jakoby oživuje a produkuje celou řadu hodnotných látek, které náš organismus potřebuje zvláště v zimě, kdy obecně přijímá méně čerstvých potravin.

Výběr semínek pro klíčení

Semínka k naklíčení vybírejte pečlivě. Čím kvalitnější budou, tím více z nich získáte. Pro klíčení doporučujeme využít semen v kvalitě BIO.

kliceni (2)

Nejpoužívanější semínko pro klíčení je zelená fazole-Mungo. Z hrsti semen za 6 dnů získáte salát pro 4 člennou rodinu.

Z luskovin je dále populární hrách, cizrna, čočka hnědá i růžová, sója žlutá, fazole adzuki.

Naklíčené brukvovité rostliny – např. ředkvička, zelí, brokolice, řeřicha se vyznačují velmi pikantní a ostrou chutí. Přidávají se k ochucení sendvičů, salátů, polévek a nejrůznějších příloh k jídlu.

K oblíbeným patří také – pšenice, ječmen, oves, žito, špalda, pohanka, kukuřice, rýže, sladká rýže.

Výborná a velmi zdravá je také vojtěška, řeřicha, hořčice, slunečnicová semena, lněné semeno. Vyzkoušet můžete také zdařilé směsi pro domácí klíčení.

Nikdy si ovšem nenechejte nakličovat jedovatá semena z čeledi lilkovitých či jakkoliv chemicky ošetřená semena! Vyzkoušejte.

Jednoduchý způsob domácího klíčení

Vše, co potřebujete, jsou různá semena, zavařovací sklenice! Jak snadné, že?

kliceni

Do zavařovací sklenice vložíme propraná semena a zalijeme vodou, cca 2 hrstičky semínek zalijte vodou tak, aby byly ponořené.

Sklenici přiklopte víčkem, neuzavírejte! jenom přiklopte a nechte stát přes noc na kuchyňksé lince nebo ve špajzu.

Ráno vodu slijte a semena dobře propláchněte. To uděláte snadno tak, že použijete dlaň své ruky jako víčko a sítko zároveň. Nalijte do sklenice čistou vodu, přiklopte ji svoji dlaní namísto víčka a přes dlaň vodu slijte. Totéž ještě 2x – 3x opakujte, abyste měli jistotu, že jsou semena dobře propláchnutá.

Délka namáčení závisí na tom, jak velká jsou semena, čím větší, tím déle (obiloviny přibližně 12 hodin, luštěniny 15 hodin) – ale většinou vše stačí namáčet přes noc!

ZDE SI MŮŽETE ZDARMA STÁHNOUT PŘEHLEDNOU TABULKU PRO NAMÁČENÍ & KLÍČENÍ

Po propláchnutí semen a vylití vody sklenici opět přikryjte víčkem, nezavírejte, jenom přikryjte a nechte stát.

Potom dvakrát za den propláchněte vodou (ráno a večer) a ke konci klíčení postavte na světlo tak, aby klíčky mohly zezelenat.

Délka klíčení jednotlivých semínek je individuální a záleží na podmínkách, které semínku ke klíčení vytvoříme. Obvykle trvá 2 – 4 dny.

Použít můžete také speciální misky určené k domácímu klíčení semen. Nemusíte hned kupovat drahá automatická klíčidla, pro domácí klíčení vám bude bohatě stačit jakýkoli tác, květináč, miska nebo zavařovací sklenice.

Pro zastavení růstu umístěte sklenici do lednice. Klíčky a výhonky zde vydrží až týden, ale i tady je musíte ráno a večer proplachovat, aby nechytily plíseň!

Výhody klíčení

  • Koncentrovaný zdroj bílkovin
  • Koncentrovaným zdrojem vitamínu A, B, C, a E
  • Koncentrovaným zdrojem antioxidantů
  • Koncentrovaný zdroj minerálů
  • Zdroj vlákniny
  • Zdroj chlorofylu
  • Zdroj esenciálních mastných kyselin
  • Živiny jsou snadno stravitelné
  • Zásaditá potravina pro tělo

Máte-li zájem o nezávazné bezplatné informační setkání, na kterém se dozvíte veškeré podrobnosti o unikátním stravovacím programu METABOLIC BALANCE, zaregistrujte se, prosím, níže.