Aneb když začnou padat vlasy v průběhu hubnutí! „Co mám dělat? Padají mě vlasy? Jím podle metabolic balance a po 2 měsících v programu mě začaly padat vlasy! Zhubla jsem super, ale tahám vlasy po hrstech! Bojím se, že budu mít lisiny!“ Občas se setkáváme s podobnými problémy a mnoho z vás se ptá, jak je to možné a co dělat jinak, aby vlasy nepadaly. Mohu se s vámi podělit o svoji vlastní zkušenost a zkušenosti z téměř sedmileté praxe s klienty v programu metabolic balance.

Jak poznáte, že je něco v nepořádku?

Pokud při mytí či česání vlasy padají mnohem více, než je obvyklé a v rukou či hřebenu zůstávají klidně i celé chomáče vlasů, je něco v nepořádku a je třeba situaci řešit. Nejprve je třeba zvážit, zda vypadávání vlasů nesouvisí s jinými životními etapami. Dochází k němu nejčastěji v souvislosti s hormonálními výkyvy. Ženy řeší úbytek vlasů často v období těhotenství a po porodu, při kojení, kdy je padání vlasů normální, nebo v období menopauzy. A obecně všechny ženy zaznamenávají s postupujícím věkem určité řídnutí vlasů. Rovněž nevhodná vlasová kosmetika dlouhodobě používaná může mít vliv na vypadávání vlasů.

Kromě hormonálních změn k faktorům, které způsobují ztrátu vlasů patří dědičnost, špatný krevní oběh, akutní onemocnění, vysoká horečka, nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, stres či zcela specifické poruchy výživy, kdy je třeba  navštívit lékaře, aby vám potvrdil, že se nejedná o nějaký vážnější druh onemocnění výše. V neposlední řadě je to, co nás zajímá v souvislosti s programem metabolic balance nejvíce, rychlý či větší úbytek hmotnosti, kdy může k tomuto problému přirozeně docházet v rámci ztráty váhy či detoxikačních projevů, kdy tzv. „staré odchází a je nahrazováno novým“…

Proč se setkáváme s vypadáváním vlasů při hubnutí i při perfektně nastaveném jídelníčku v programu metabolic balance®?

Nedostatečná kvalita potravin, špatná kvality půdy

Problém může být také v nedostatečné kvalitě potravin, které nakupujeme. To nemusí být ale vůbec vaše vina – je to spíše o tom, že vše souvisí se vším. Pokud je nekvalitní a vyčerpaná půda, která nemá dostatek minerálů a dalších živin, nemůže plodit ani kvalitní plody (které jíme my lidé, nebo zvířata, která také konzumujeme).

Logicky z toho vyplývá, že i když se snažíme jíst zdravě a vybírat si kvalitní potraviny , nemusí se nám to podařit, protože vyčerpaná půda není schopna plodinám předat potřebné výživné látky, proto plodiny obsahují o 50% méně výživných látek, než tomu bylo např. před 50 lety, a ani zvířata krmená nekvalitní potravou nemají dostatečně výživné maso).

To je, bohužel, daň za náš způsob života, kdy je nám fuk, v jakých souvislostech jako lidstvo žijeme, kdy jsou nám tyto souvislosti celkem dost lhostejné. Řešením je vyhledávat a nakupovat potraviny z kvalitních zdrojů, ale nespoléhat na jejich dostatečnou zdroj výživných látek a raději je doplnit v kvalitních přírodních doplňcích.

Nevyužíváme pestře doporučené potraviny

Já osobně jsem zhubla poměrně rychle a vlasy mě rovněž začaly výrazně padat. Při česání mě zůstávaly v rukou celé chomáče vlasů. Prohlédla jsem si svůj jídelní plán a zápisy, co jím a zjistila jsem, že točím stále dokola stejné, oblíbené potraviny. Ledový salát, rajče, avokádo, okurka, cukety, lilek, špenát! A dost! Z ryb jen tuňák, losos a pstruh! Z masa jen panenka a kuře. A ze sýrů mozzarella a romadůr. Připadá vám to povědomé? Pokud správně počítám – pouze 14 potravin jsem z počátku využívala při přípravě svého jídelníčku! V seznamu potravin jich mám však nepoměrně více!

No, a pak jsem se divila, že mě padají vlasy! Zaměřila jsem se tedy ještě před tím, než začnu brát nějak doplňky, důsledně na pestřejší výběr potravin ze svého jídelního plánu, kdy jsem se doslova přinutila každý týden nakoupit a vyzkoušet nové potraviny, které můj plán obsahuje. dala jsme 3 měsíce na zlepšení situace pomocí pestrého výběru potravin. A světe div se! Situace se během 2 měsíců srovnala, vlasy přestaly padat.

Moje kamarádka Věra (dole na fotce se mnou), žijící ve Švýcarsku, měla naprosto stejný problém. Zhubla poměrně rychle a vlasy jí začaly po hrstech padat. Problém? Stále točila dokola stejné, oblíbené potraviny (ca 20 druhů – ve Švýcarsku mají skvělý výběr, ak na tom byla o poznání trochu lépe). Poté, co si na popud svého poradce výrazně zpestřila výběr potravin ze svého jídleního plánu, vlasy se umoudřily a její kštice je velmi bohatá i nadále! Skvělé je, že jsme nemusely přidat ani žádné potravinové doplňky, které jsou mnohdy pro podporu dobré. Více o nich najdete na konci článku. Situace se během čtvrt roku zlepšila, vlasy začaly růst nové a hustší…

IMG_3094

Tohle jsme my dvě a naše vlásky…

 

Když se hubne, vlasy prostě padají cca 25%-30% lidí

Ve své praxi jsem si všimla, že tento problém potkává více ženy, které hubnou rychleji či u nich silněji probíhají detoxikační procesy. Ale téměř vždy souvisí s málo pestrým střídáním potravin, nebo používáním nekvalitních potravin. Jsme totiž od přírody líní a pohodlní a můžeme-li, rádi si věci zjednodušujeme. S jídelníčkem to však bohužel nefunguje. Zpočátku když se učíte sestavovat si správně své jídlo, stačí po dobu 14 dnů pracovat s oblbenými potravinami a jejich jednoduchou přípravou, než se vám vše stane rutinou. Dále je však třeba se cíleně soustředit na co nejpestřejší výběr potravin, právě proto, abychom předcházeli podobným problémům.

Dobře si všimněte, že jídelní plány metabolic balance obsahují cca 120 – 150 různých druhů potravin. Většina klientů však využívá v průměru pouze 15 – 20 druhů z plánu! Já nebyla zpočátku výjimkou. To je ale opravdu málo!

A víte proč to není dobře?

Takto jednostranný výběr, který se stále dokola opakuje, totiž neumožňuje vašemu tělu využít plně nutriční potenciál jídelního plánu! Jinými slovy: člověk svým zjednodušováním šidí dosti brutálně svoji ideální palivovou směs. Tou je váš seznam potravin v doporučených kombinacích. Tak na to myslete!

Co tedy s tím?

Pokud víte, že jíte opravdu pestře a využíváte maximum potencionálu svého plánu, pokud víte, že neprožíváte žádnou výše uvedenou životní etpau, která může mít vliv na vypadávání vlasů (těhotenství, menopauza, poporodní období apod.) bude nejspíš třeba absolvovat vyšetření u lékaře, které vyloučí, zda se nejedná o nějaký vážnější druh onemocnění, např. problém se štítnou žlázou (pouze pro jistotu). Pokud již nyní víte, že se ve výběru potravin z podlnosti či jiného důvodu „šidíte“, vezměte situaci do svých rukou a jednejte! Za vaše vlasy to stojí!

IMG_6541

Co dál?

Projděte si seznam potravin

V první řadě si projděte znovu svůj seznam potravin a s rukou na srdci, poctivě, učiňte rekapitulaci, kolik že to vlastně potravin z vaší optimální palivové směsi využíváte? Většina z vás bude nejspíš překvapena… Nebude to dělat ani třetinu! 15 – 20 druhů? Ti lepší z vás 30? Netvrdím, že je nutné nebo možné využívat všechny doporučené potraviny. Tvrdím, že každá potravina sebou nese určitou nutriční hodnotu, která je pro správné fungvání vašeho těla dobrá a možná aktuálně i nezbytná. A tak je třeba potravin vyzkoušet  a zařadit co nejvíce.

Dejte si úkol

Dejte si úkol, že např. každý týden zařadíte 2 – 3 nové druhy zeleniny a vyzkoušíte přípravu jídel z nich. Já to dělám tak, že si na týden nakoupím určitou zeleninu a další týden koupím zase jiné druhy. Tím během 6 týdnů obměním hodně druhů potravin, které figurují na mém plánu. A vlasy pak nepadají! Pomůže vám v tom psát si týdenní kontrolní jídelníček, na kterém perfektně vidíte, co, kdy a jak jíte. A zase jsme u toho – je třeba odhodit pohodlnost a udělat si „kontrolní mantinely“, které vás uhlídají.

Nezapomínejte na zdravé tuky!

Důležité je také nezapomínat na zdravé tuky v podobě 3 polévkových lžic olejů. Oleje by měly prioritně obsahovat vysoké množství omega 3 nenasycených mastných kyselin. Nejvíce jich má lněný olej (téměř 2x tolik, co ostatní doporučované oleje). Mým oblíbeným je dýňový olej, který nesmí chybět v mém košíčku na kuchyňské lince. Je výborným zdrojem fytochemikálie chlorofylu, který mu dodává tmavě zelenou barvu. Nebo si ho dejte po ránu jako paňáčka – mňam! Konopný olej je rovněž  výborným zdrojem omega 3 mastných kyselin. Patří mezi nejzdravější rostlinné oleje a je vhodný do studené kuchyně. A vynikající pro studenou kuchyni je rovněž vlašský olej. Obsahuje vyšší množství zdravých omega 3 mastných kyselin, které by se při zahřívání poškozovaly. Prakticky je skvělý například do salůtů v kombinaci s kozím sýrem, červenou řepou a jablky.

Tyhle doplňky jsou fajn

Není doplněk jako doplněk! Takže při jejich výběru pozor, aby to nebyly vyhozené peníze bez účinku. U doplňků stravy je třeba sledovat, zda mají čisté složení (tedy zda tam nefigurují syntetická aditiva, sladidla, dochucovadla apod.) a také jejich využitelnost/vstřebatelnost organismem (tedy to, nakolik je naše tělo schopno danou látku využít – to je dáno právě složením a spojením s dalšími podpůrnými vitamíny).

Níže sdílím osvědčené doplňky stravy, které užívám já nebo moje rodina a máme s nimi tu nejlepší zkušenost.

  • B komplex včetně B 12 (já užívám tento tekutý vitamín B – komplex)
  • Kvalitní Omega 3 (já užívám tento Balance Oil od skandinávské firmy Zinzino)
  • Hořčík (doporučuji Ovonex Magnesium)
  • Zinek a selen (doporučuji Ovonex Zincum Selenium)
  • Vyzkoušet můžete také Revalid – což je souhrnný preparát s vitamíny, o kterých se ví, že jsou dobré při padání vlasů (vit B, zinek, vit C, A). Mají kapsle, balzám, šampón, tonikum apod. (osobně nemám vyzkoušeno, ale mám na přípravky dobré recenze od známých a kolegů).

Můj extra tip!

Na závěr

No a hlavně myslete na to, že Váš seznam potravin a doporučení metabolic balance jsou pro vás skvělým výchozím bodem. Je na vás, abyste věnovali pozornost signálům, které vám tělo dává – hlad, energie, kvalita spánku, bystrost, výkon při sportu – a upravili si jídelníček tak, aby přesně seděl právě vám. Tuto práci za vás nikdo jiný nemůže udělat. Vyžaduje to úsilí z vaší strany. To vy se musíte postarat o to, abyste jedli přiměřeně a měli dostatek živin ve správném poměru mezi bílkovinami, tuky a sacharidy. Tak s chutí do toho, projevte tím resepkt jedinému tělu, které máte a ono se Vám bohatě odvděčí… Třeba v podobě vlasů v pohodě… Bára

Pro ty z vás, kteří máte zájem o nastavení své ideální „palivové směsi“ podle skutečných potřeb vašeho těla a chcete se dozvědět více o programu Metabolic Balance – překlikněte  SEM>>

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem