Máte pořád potřebu kontrolovat svoji váhu? „Třesete se“ každý den na to, o kolik deka jste zase zhubli? A co když náhodou přiberete! Jejda! Nebo když se váha zastaví a nehýbe dál! To zklamání, ta chuť se vším praštit, vykašlat se na to – ten pocit, že to zase nefunguje! Co se tady děje? Já vám to povím: dali jste moc jednomu číslu displeji ovlivnit během pár vteřin to, jak se budete cítit během celého den, týdne, či dokonce měsíce! Pokud jde hmotnost dolů, cítíte se jako král, motivovaní, skvělí! Ale nedej bože, když se zastaví, nebo dokonce stoupá! To přichází deprese, demotivace, zklamaní, pocity selhání, nedůvěra! A je to škoda…

Mám pro vás jedno své osobní doporučení, ke kterému jsem došla po několika letech své poradenské činnosti a vychází tedy z mých aktuálních pozorování a zkušeností. Všimla jsem si, že většina klientů stále řeší jak rychle ubývají kila, zda je to dostatečné, zda to tak má být, zda nehubnou příliš pomalu, když „přece Anežka hubne mnohem rychleji…“. 

Moc dobře rozumím tomu, že hmotnost je pro většinu z vás tou prvotní a hlavní motivací, proč do programu Metabolic Balance® vstupujete. Měla jsem to stejně a vidím to i u vás…

Mé doporučení zní: Pokud to vydržíte, nestoupejte na váhu příliš často, stačí klidně 1x za měsíc, abyste viděli trend! A nejlépe nechte kontrolu na vašem poradci při kontrolním setkání!

Vím, že je to hodně těžké odolat a na tu „chytrou krabičku“ nestoupat, ALE! Celý program Metabolic Balance® je přece mnohem a mnohem více, než jen obyčejná hubnoucí dieta, a pokud se v něm zaměříte pouze na hmotnost těla, tedy ubývání na váze, pomíjíte tak většinu těch nejvýraznějších, a hlavně celoživotních přínosů celého programu Metabolic balance. A to je velká škoda.

Vážit se či nevážit?

Můj postřeh: Bohužel, pro mnohé může být každodenní vážení tou nejrychlejší cestou, jak sabotovat celý program Metabolic balance.

Stanete-li se totiž otroky jedné číselné hodnoty, nemůžete se cítit svobodní…

V poslední době, ač rozumím tomu velkému zacílení pozornosti na hmotnost (prošla jsem si tím také), jsem se stala tak trochu zaujatou proti urputnému sledování „pokroku“ na základě měření tělesné hmotnosti. Důvodů pro to mám hned několik…

  1. Za prvé, tělesná hmotnost totiž značně kolísá. Sledovat pokrok na něčem měřitelném je určitě fajn a vážit se třeba jednou za 14 dnů nebo za měsíc úplně stačí k tomu zjistit váš váhový trend (zda přibíráte, nebo hubnete, nebo si váhu udržujete). V této souvislosti byste měli ale také vědět, že během dne (a to dokonce i během pár hodin) se může vaše váha změnit až o dvě a půl kila, a to oběma směry a tyto výkyvy vůbec nic nevypovídají o tom, kolik vám ubylo nebo přibylo tělesného tuku! Stačí totiž když sníte několik jídel s vyšším podílem sacharidů nebo naberete pár deka vinou vody, jindy se zase probudíte dehydratovaní a hned máte kilo dole. Při vážení záleží také na denní době, kdy se vážíte, na tom, co máte na sobě, dokonce i na tom, kde na váhu stoupáte, zda čekáte menzes apod. Každodenní vážení tedy nic nevypovídá o celkovém trendu vaší hmotnosti a jenom posiluje tři další důvody, proč ho omezit, které uvádím dále…
  2. Za druhé, je dobré si také uvědomit, že váha v kilogramech nemusí říkat nic zásadního o vašem zdraví. Lidé s pár kily navíc mohou být mnohem zdravější než lidé štíhlí! Změna čísla na váze, ať už kterýmkoli směrem, nesděluje nic o tom, zda jste zdravější. Viděla jsem mnoho laboratorních výsledků, kde hodnoty štíhlých lidí byly mnohe horší než hodnoty u některých silnějších klientů. Ano, určitě jde jsou podle statistik větší zdravotní rizika, ALE – ne vždy to platí! Pokud sportujete, jíte pro vás vhodné bílkoviny a sacharidy ve vyváženém poměru, dobře spíte, můžete také nabrat váhu ve svalové hmotě – a takové přibírání na hmotnosti neznamená, že jste na tom zdravotně hůř. Samotná hodnota na váze také nevypovídá nic o vašem vztahu k jídlu, nebo o vašich hormonech, trávicím systému nebo stavu zánětu v těle. I lidé se skvělou optimální hmotností neodráží to, že lépe zvládají své chutě, nebo že dobře spí, že jsou spokojenější a šťastnější, nebo že mají větší sebedůvěru. A tohle vše jsou faktory ovlivňující vaše zdraví mnohem více, než tělesná hmotnost.
  3. Za třetí, sledování hmotnosti, tedy váhy, zastiňuje skutečné výsledky dosahované každý den během programu Metabolic balance. Pokud totiž stále sledujete jen vaše kila, kila, kila, nemáte čas všimnout si jiných, stejně tak důležitých výsledků své snahy. Může to být čistší pleť, rozzářené čisté oči.. Můžete být více pohyblivější, při sportu se vám lépe dýchá. Neslzí vám oči a nemáte ucpaný nos při jarní procházce rozkvetlou loukou. Oblečení vám lépe padne, snadno se ohnete při zavazování tkaniček… Lépe usínáte, spíte jako mimino, a ráno se cítíte odpočatí… Ráno vyskočíte z postele jako rybička a po celý den máte spousty energie na vše, co vás čeká… Víte co máte jíst, když vás čeká obchodní jednání, tenisový zápas, zkouška nebo dlouhý výlet… Co může být důležitější než vědět, která strava vám umožní vydržet velké napětí v práci, užívat si dětí, věnovat se koníčkům, psát román nebo pracovat dlouho do noci? Zvládáte snadno společesnké akce, setkání s kamarády, kdy odoláte snadno pozvání na drink, nevezmete si slané brambůrky a při tom o tom vůbec nepřemýšlíte. Máte větší trpělivost s dětmi, nebo jste objevili zálibu ve vaření. Tohle by vás mohlo motivovat k tomu, abyste si své nové zdravé návyky udrželi mnohe více a trvale. Pokud se ale nepřestanete pořád dokola zabývat tím, zda jste zhubli nebo přibrali půl kila, připravujete se o to vidět, jakých emočních, mentálních i tělesných pokroků ve skutečnosti dosahujete.
  4. Za čtvrté, je moc smutné sledovat, jak ručička nebo číslo na displeji váhy přebírá kontrolu nad vaší sebeúctou. A tohle je dle mého mínění nejpádnější důvod, proč omezit časté stoupání na váhu. Neměli bychom totiž dovolit číslu – a to jakémukoli – určovat náš pocit vlastní hodnoty nebo sebedůvěry. A právě k tomu, bohužel, často dochází, soustředíte-li se nadměrně na sledování hmotnosti. Je opravdu škoda, předurčí-li každodenní vážení náladu celého dne a váš pocit ze sebe samých. Zkuste si sami zreakapitulovat situace, kdy vás číslo na váze dokázalo za pět vteřin posunout od sebejistoty k totálnímu fiasku, sebedestrukci a zklamání! To, co vám váha říká, ale není skutečné. Vy se totiž snažíte velmi tvrdě pracovat na změně svých návyků. Den co den se snažíte překonávat překážky, které se objevují. Pečujete o sebe mnohem lépe, než celé roky předtím. A skutečně vynakládáte velkou snahu o něco, co si většina lidí každý den přeje – o změnu svého života k lepšímu. A to je skutečný velký úspěch…
  5. Za páté, trápení se nadváhou nebo pomalým hubnutím, nadváhu zvyšuje. Úzkost při hubnutí, vyvolaná tím, že s obavou každý den sledujeme ručičku na váze nebo číslo na displeji způsobuje, že naše tělo tuk ukládá a nezbavuje se ho. Mnoho lidí používá stres a úzkost jako motivaci k hubnutí! Tento námi působený stres nám zdánlivě dodává energii, protože vytváří hormony „ostražitosti“, kterými je adrenalin a noradrenalin. Chronický stres může také zvyšovat tvorbu inzulínu, dalšího hormonu výrazně spojeného s nadváhou. A právě tyto stresové hormony typické pro stav „útok či útěk“ oslabují po nějakém čase metabolizmus. Chceme-li radostně zhubnout, tak to bychom neměli dopustit. Stresovat se tedy kvůli hubnutí je naprosto kontraproduktivní! A to proto, že tentýž stres způsobuje naši nadváhu. Snažte se tedy být naprosto relaxovaní, a myšlenky typu „Nikdy nebudu vypadat dobře!“, nebo „Už jsem zase nezhubla ani deko“ z hlavy rychle pusťte. Tyto myšlenky se sice mohou objevovat i nadále, ale když  víte, jak v těle fungují, tak ve chvíli, když přijdou, dobře si je prohlédněte, nijak je nehodnoťte a nechte je v klidu odejít – většinou během pár minut zmizí. Místo toho se radujte, že jste konečně začali vycházet svému tělu vstříc a buďte k němu velice, velice trpěliví a snažte se být maximálně relaxovaní.
  6. Za šesté – uvědomte si, že budujete novou důvěru mezi vámi a vaším tělem. Po dlouhou dobu, někdy i po desetiletí, jsme dávali svému tělu pěkně zabrat. Ať se to týká výživy nebo životních situací způsobujících chronický stres. A nyní jsme se rozhodli svůj přístup změnit, aspoň ve stravě. Představte si, že žijete léta s partnerem, kterému ubližujete, kterého podvádíte, nestaráte se o něj moc pěkně, a většinou je až na posledním místě (partner se zde rovná vaše tělo). No a nyní jste rozhodli svůj přístup změnit a znovu začínáte budovat důvěru vašeho partnera/ těla k vám. Po tolika letech je normální, že vám nevěří a že potřebuje hodně času, aby se jeho důvěra obnovila. Vy můžete dělat jediné – jíst, mít dostatečný pohyb a být na tom zároveň co nejlépe se svým emocionálním rozpoložením.

A jak tedy měřit svůj úspěch, když ne váhou?

Pozorujte i nadále změny na vašem těle a svoje pokroky. Všímejte si ale spíše toho, jak vám sedí oblečení, že je najdenou volnějí, že zapnete přes prsa a přes břicho starou budnu a kabát. Že musíte přidělt novou dírku na pásku. Že máte plošší břicho, což ukazuje na zlepšení nadýmání, zácpy či zadržování vody… Splaskly vám otoky na rukou a na nohách, nedrhne vám prstýnek a ponožky se vám nezařezávají. Zkoumejte svou pokožku – zda je méně vysušená, šupinatá či podrážděná… Možná máte silnější nehty, přestávají vám postupně padat vlasy nebo jsou dokonce hustší? Všechny tyto tělesné změny jsou jen dalším potvrzením, že vás program Metabolic Balance® posouvá správným směrem.

Moje maminka jí podle programu metabolic balance již mnoho let a mohla by vám vyprávět celé romány o tom, jaké přínosy pro ni progrma měl a jak zlepšil kvalitu celého jejího života, bez ohledu na kilogramy :)

Moje maminka jí podle programu metabolic balance již mnoho let a mohla by vám vyprávět celé romány o tom, jaké přínosy pro ni progrma měl a jak zlepšil kvalitu celého jejího života, bez ohledu na kilogramy 🙂

Zvažte se vždy na začátku měsíce, změřte si i různé míry – třeba obvod pasu, boků, paží, hrudníku a stehen. Také doporučuji pořídit si fotku „před“, i když se můžete cítit třeba trochu trapně. Vždyť ji nemusíte nikomu ukázat.  Já se fotila před stěnou ve spodním prádle a byl to děs. Vyfotila jsem si celou postavu zepředu, zezadu a zboku. A každý měsíc si tohle můžete zopakovat. A možná nakonec budete na svůj úspěch tak pyšní, že se o něj budete chtít podělit.

Pamatujte, že program program Metabolic balance®  je jen první krok ke změně vašeho života a že s tím, jak si pevněji osvojíte nové, zdravé návyky, které jste se naučili, budou přicházet i další přínosy. Ani to, že se vám váha zastaví, není důvodem k tomu, opustit či vzdát snahu pznat lépe vnitřní potřeby svého těla, respektovat je a naučit se jim vycházet vstříc, nebýt už nikdy otrokem jídla ve vleku nezdravých závislostí, ale umět se rozhodovat vědomě a držet otěže ve vsých rukou. Prostě stát se lepším jedlíkem…

Zde si můžete stáhnout a vyplnit další přínosy programu Metabolic Balance®, na které se doporučuji mimo jiné zaměřovat vedle sledování váhy…

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.

V článku jsou použity citace z knihy Whole30 – M. a D. Hartwigovy, kterou určitě doporučuji k prostudování.