Občas se stane, že se i přes veškeré úsilí a dodržování programu metabolic balance®, které vyvíjíte, hubnutí prostě zastaví. Pokud se vám přes vaši veškerou snahu nedaří dopracovat se ke svému cíli, pokud nehubnete i přes pečlivé dodržování metabolicky vyladěného jídelníčku, můžete v praktické rovině postupně vyzkoušet tipy níže. Je však důležité uvědomit si, že strava je sice základ, ale optimálního metabolizmu můžete dosáhnout a pak si ho udržet pouze tehdy, když nejen správně jíte, ale máte i dostatečný pohyb a jste na tom zároveň co nejlépe se svým emocionálním rozpoložením.

„Je třeba si uvědomit, že metabolizmus neprobíhá pouze v našem těle. Rovnocenně a ve stejný čas probíhá v těle, mysli, emocích a duchu.“ (Marc David)

Marc David, výživový poradce, který vystudoval psychologii výživy říká: „Výzkumy prokazují souvislost mezi tím, co si myslíme a co cítíme, a mezi biochemickými reakcemi v našem těle. Naše nastavení mysli přímo ovlivňuje náš metabolizmus, a to do té míry, že to, co si myslíme a cítíme, významně ovlivňuje, jak pokrm strávíme. Naše metabolická síla nespočívá jen v tom, co jíme, ale v tom, kde jsme tehdy ve chvíli, kdy jíme.“

Pokud hubnete nestandardně pomalu, nebo nehubnete vůbec i přes dodržování programu metabolic balance®, poraďte se v první řadě se svým osobním poradcem, který vás zná, zná vaši situaci a vaše metabolické nastavení – měl by vám dát další individuální rady. Pokud komunikace s vaším poradcem není možná, inspirujte se obecnými doporučeními níže.

Já svá praktická doporučení sepsala tady

Můžete se jimi tedy v obecné rovině inspirovat (ale primárně se poraďte se svým poradcem)

 1. Nejprve si zkontrolujte, zda opravdu vše dodržujete správně. Projděte si otázky v MINIKVÍZU ZDE>>.
 2. Dodržujte předepsané gramáže a poměry z vašeho jídelního plánu – nic nenavyšujte a stejně tak se nešiďte.
 3. Snažte se o maximální pestrost ve výběru potravin. Všechna doporučená menü střídejte s max. nasazením.
 4. Pečlivě zařazujte doporučené oleje – bez zdravých, zastudena lisovaných olejů, s vyváženým poměrem Omega 3,6,9 kyselin se může hubnutí „zaseknout“ na bodu mrazu.
 5. Zpomalte! Jezte pomalu, vědomě, s plnou pozorností a dobře žvýkejte. Z jídla si udělejte meditaci nebo rituál. Pohybujeme-li se životem příliš rychle, nevyhnutelně také jíme rychle, což škodí metabolizmu a působí žaludeční nevolnost. Výsledkem je, že jíme ve fyziologickém stavu stresu, vyplavují se stresové hormony, což snižuje naši schopnost spalovat kalorie. Ani se z jídla příliš netěšíme, což snižuje produkci energie v buňkách a povzbuzuje nás, abychom jedli více. Zkracuje nám to dech, což má za následek snížený příjem kyslíku a větší ukládání tuků.
 6. Předcházejte překyselení, které se při hubnutí může objevit – zařazujte zásaditý přípravek Basen Pulver
 7. Dbejte pečlivě na pitný režim – je to taková „sprcha“ zevnitř, která pročišťuje vylučovací orgány a napomáhá odplavování metabolitů a tukové tkáně.
 8. Dbejte pečlivě na spánkový režim. Více o vlivu spánku na hubnutí najdete v článku zde>>.
 9. Zařaďte 3x v týdnu aerobní pohyb, který významně podporuje spalování tuků.
 10. Nejprve vyměňte chleba za knäckbrot (snížení škrobových sacharidů může zrychlit spalování tuků). Pokud to nezabere, zkoušejte postupně další doporučení – pokaždé 1 týden a poté vyhodnoťte.
 11. Omezte nebo vylučte chleba (snížení škrobových sacharidů může zrychlit spalování tuků).
 12. Omezte ovoce na 1 jablko denně (snížení potravin s vysokým obsahem sacharidů,  se střední nebo vyšší glykemickou zátěží, což je zde ovoce, může u někoho zrychlit spalování tuků).
 13. Omezte luštěniny na 1x týdně (i luštěniny obsahují poměrně vysoké % sacharidů v poměru k bílkovinám, proto může jejich omezení u někoho pomoci).
 14. Omezte nebo vylučte zeleninu s vysokým obsahem sacharidů (kořenová zelenina, dýně) – preferujte “zelenou” zeleninu, saláty (omezení nebo vyloučení potravin s vyšším obsahem sacharidů, se střední nebo vyšší glykemickou zátěží, může u někoho zrychlit spalování tuků)
 15. Omezte nebo vylučte na čas mléčné výrobky z kravského mléka. Omezte i výrobky z kozího a ovčího mléka. Mléko představuje směs bioaktivních látek, které podporují prudký růst mláďat savců v počátečním stadiu (která ve velmi krátkém čase zdvojnásobí nebo ztrojnásobí svou váhu). Konzumace mléka a výrobků z něj může díky svému složení výrazně zvyšovat také hodnoty hormonu IGF-1, který je dalším silným růstovým stimulantem. Pokud nejsme malé děti, je „růst“ logicky kontraproduktivní a my rosteme „do šířky“.  Bílkovinné frakce jako je kasein a syrovátka nepředstavují jedinou potíž s mlékem – problematická je i jeho sacharidová složka. Cukr vyskytující se v mléce se nazývá laktóza a mnohdy je fajn, ji na čas ze stravy vyloučit, nebo aspoň omezit množství, v jakém ji používáme.
 16. Zařaďte večer doporučení pro „nomádský tip“. Co to je? K večeři si přidejte o 20g bílkoviny více, zeleniny si dejte o 20g méně, vynechte žitný chleba, vynechte ovoce. Pokud to nezabere, můžete toto doporučení zařadit i k obědu.
 17. Hydrocolon – dopřejte si hloubkovou očistu střeva.
 18. Lymfatické masáže – dopřejte si aspoň 5 cyklů ručních lymfatických masáží, které podpoří celý lymfatický systém, který může být hubnutím přetížený.
 19. Dýchejte vědomě, zhluboka – 10x denně se zastavte a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. nejlepším způsobem, jak se rychle vymanit z stavu fyziologické stresové reakce, je vědomé dýchání. Pokud chcete maximalizovat svůj metabolizmus, dýchání je jednou z nejúčinějších pomůcek, protože čím vyšší bude vaše schopnost přijímat kyslík, tím vyšší bude vaše metabolická „spalující síla“. Dýchejte tedy více kyslíku, a budete jídlo spalovat mnohem účiněji.
 20. Nestresujte se! Úzkost při hubnutí, vyvolaná tím, že s obavou každý den sledujeme ručičku na váze nebo číslo na displeji způsobuje, že naše tělo tuk ukládá a nezbavuje se ho. Mnoho lidí používá stres a úzkost jako motivaci k hubnutí! Tento námi působený stres nám zdánlivě dodává energii, protože vytváří hormony „ostražitosti“, kterými je adrenalin a noradrenalin. Chronický stres může také zvyšovat tvorbu inzulínu, dalšího hormonu výrazně spojeného s nadváhou. A právě tyto stresové hormony typické pro stav „útok či útěk“ oslabují po nějakém čase metabolizmus. Stresovat se tedy kvůli hubnutí je naprosto kontraproduktivní! A to proto, že tentýž stres způsobuje naši nadváhu. Snažte se tedy být naprosto relaxovaní, a myšlenky typu „Nikdy nebudu vypadat dobře!“, nebo „Už jsem zase nezhubla ani deko“ z hlavy rychle pusťte. Tyto myšlenky se sice mohou objevovat i nadále, ale když  víte, jak v těle fungují, tak ve chvíli, když přijdou, dobře si je prohlédněte, nijak je nehodnoťte a nechte je v klidu odejít – většinou během pár minut zmizí. Místo toho se radujte, že jste konečně začali vycházet svému tělu vstříc a buďte k němu velice, velice trpěliví a snažte se být maximálně relaxovaní.

Marc David doporučuje: „Pokud tedy patříte mezi ty, kteří zdánlivě dělají všechno správně pro to, aby zhubli, ale jste zaseknutí na jednom místě, zeptejte se sami sebe, nakolik zažíváte stres? Žijete uspěchaný život? Jíte rychlostí světla? Vyžaduje po vás vaše práce, abyste žili ve stavu „útok či útěk“? Pokud ano, pak vás sebelepší jídelníček a běhání na pásu v posilovně nedostane tam, kde chcete být. Vaším úkolem je tedy něco neskutečně obtížného. ZKLIDNĚTE SE! Přestaňte vytvářet tolik stresových hormonů. Zhluboka se nadýchněte svého života, buďte trochu klidnější a dejte svým kaloriím a tukům možnost, aby byly spáleny.“

Související článek, ve kterém najdete další doplňující informace, díky kterým vám bude jasnější, proč máte problém zhubnout najdete v dalším článku níže:

Jíte zdravě, jíte metabolicky vstřícně a stále nehubnete podle představ?

Proč nehubnu?

Držím metabolic balance® a nehubnu! Co s tím mám dělat???