Máte-li rádi ostřejší jídla, tak si nenechte ujít tuhle rychlou thajskou dobrotu. Výhodou je rychlost, zpracujete jakékoli suroviny a chuť je opravdu luxusní. Lze použít pro přísnou fázi po prvních 14 dnech. Pokud vám tam nebudou „sedět“ některé ingredience, vyměňte je za ty, které máte ve svém plánu, nebo vám více chutnají. Původní recept je s bílým tofu, já ho dělala s uzeným, později jsem zkoušela s kešu a mandlemi, také s kidney fazolemi a určitě by byl skvělý i se sýrem, jinými luštěninami nebo masem, či klíčky. A což teprve s hlívou! Nebojte se tedy experimentů. Recept jsem objevila v Apetitu a mírně upravila.

Suroviny

na 1 porci

  • lžíce rýžového vína nebo suchého sherry (to až od 4. fáze)
  • 1 lžíce zeleninového vývaru nebo vody
  • 1 lžíce kvalitní sójové omáčky (já dala víc)
  • 1 lžíce arašídového oleje, rýžového oleje nebo řepkového oleje
  • 1 porce pevného tofu (cca 100g), osušeného papírovými utěrkami a nakrájeného na ploché hranolky nebo na kostičky
  • 1 lžička nadrobno nakrájeného nebo prolisovaného čerstvého zázvoru
  • 1 stroužek česneku, nakrájené nadrobno
  • 1/2 červené chilli papričky, nakrájené
  • 1 porce zeleniny: červená paprika,nakrájená na nudličky, salát little gem nebo římský, omytý a nakrájený příčně na cca 3cm široké pruhy
  • sůl podle chuti
  • hrst nakrájeného čerstvého koriandru (udělá tu asijskou vůni)

Postup

  1. V misce smíchejte rýžové víno nebo sherry, vývar nebo vodu a 1 lžičku sójové omáčky. Odložte.
  2. Rozehřejte velkou hlubokou pánev nebo wok natolik, aby se z něj kapka vody vypařila během 1–2 sekund. Rozlijte po ní lžíci oleje tak, že ji budete lít na stěny a pak naklánět pánev, aby se olej rozlil i po dně. Tofu opečte do zlatohněda, pak vlijte zbývající sójovou omáčku, promíchejte a přesuňte na talíř.
  3. Do pánve vlijte obdobně jako prve zbývající olej, vsypte zázvor, česnek a chilli papričku, opékejte za stálého obracení, než napočítáte do deseti. Pak vsypte nakrájenou papriku a opékejte za stálého obracení 1 minutu, přidejte salát a osolte. Opékejte za stálého obracení 1 minutu, až začne salát zavadat.
  4. Vlijte odloženou směs s rýžovým či dezertním vínem, zahřívejte a obracejte 15–30 sekund, salát by měl mít jasnější zelenou barvu a být křupavý a přitom měkký.
  5. Vmíchejte koriandr a odstavte.
  6. na talíři doplňte opečeným tofu.
  7. Opékaný salát můžete servírovat s opečeným žitným chlebem a od 4. fáze i celozrnnou rýží.

Tip

Místo tofu můžete do salátu použít např. opečenou hlívu ústřičnou nebo houby shittake. Slvělé jsou opražené mandle a slunečnicová semínka. A také klíčky a výhonky. Ale v klidu můžete použít i drůběží nebo jiné maso, nebo třeba ovčí sýr.

Dobrou ostrou chuť s Metabolic balance®

Thajský salát s tofu podle Metabolic balance®

Thajský salát ve variantě s tofu podle Metabolic balance®

Thajský salát s kešu podle Metabolic balance®

Thajský salát ve variantě s kešu podle Metabolic balance®