Proč nemám povolena vejce k snídani? A proč mám vejce omezená jen na oběd či večeři. A proč někdo smí osm vajec za týden a já jenom dvě? Tak i tohle jsou časté otázky klientů, kteří pročítají poprvé svůj seznam potravin v programu Metabolic Balance®. Možné důvody najdete v článku…

 Důvodem mohou být hned 2 silně prozánětlivé faktory

  1. Vysoký obsah kyseliny arachidonové ve vejcích obecně. Z kyseliny arachidonové mohou vznikatí látky, jež působí silně prozánětlivě nebo způsobují houstnutí krve a zužování cév.
  2. Nevhodný poměr Omega-3 a Omega-6 mastných kyselin. Vejce ze slepic, chovaných v kleci či na podestýlce, kterým schází pohyb a jejich krmná strava není přirozená (tedy nevyzobávají brouky, červíky, žížaly apod.), jsou, bohužel, bohatým zdrojem omega-6 (méně prospěšné) nikoliv omega-3 (velmi prospěšné).
  3. Pokud stravu ovládnou omega-6 mastné kyseliny, výsledná nadbytečná zásoba příliš aktivních prostaglandinů se pravděpodobně zvrhne a vyvolá nějaké onemocnění.  Naopak dostatečné množství omega-3 mohou přeměnu kyseliny arachidonové, z níž vznikají zdraví škodlivé eikosanoidy, kontrolovat nebo omezovat.
  4. Vybírejte si proto vejce od slepic z volného chovu, které mají optimální poměr Omega-3 a Omega-6. Více v článku ZDE>>

No a proč má někdo doporučení nejíst vejce ráno?

Zde odpověď není zcela jasná. Mohu se ale  s vámi podělit o názor zakladatele metody Metabolic Balance®, Dr. Funfacka, jehož letitá zkušenost byla taková, že lidé s různými zánětlivými a autoimunitními onemocněními (i těmi skrytými, které vyjdou najevo např. v rámci laboratorního vyšetření) ranní vejce tolerují mnohem hůře – to prakticky znamená, že ranní vejce mohou významně tyto zánětlivé stavy zhoršovat.

Vysvětlení může spočívat v tom, že pokud cokoli sníte, trvá několik hodin, než se to zabuduje v těle a než se to může „nějak“ projevit. (I u mnoha léků záleží na načasování). Pokud člověk onemocní s nějakým zánětem – např. revmatoidní artritida – zesílení a bolestivost zánětu vede následně k poruše usínání a spánku (lidé se budí v noci, kvůli silným bolestem).

Domníváme se, že to tudíž souvisí se sílou zánětu a spánkovým hormonem. Právě nevhodným načasováním konzumace vajec lze buď

  • zhoršit fázi usínání
  • nebo míru bolestí

Doporučení na závěr

Každý jsme jiný, každý máme v Metabolic Balance® jiná doporučení ohledně vajec. V přísné fázi to prostě respektujte, jistě to má své opodstatněné důvody. Nic není „jen tak pro zábavu“.

Minimálně v přísné úpravné fázi se snažte tohle doporučení dodržovat (ideálně po dobu 3 měsíců, kdy můžete relevantně vyhodnotit, jaký to na vás mělo vliv či nemělo). Zároveň sledujte, jak se cítíte. Využijte přísnou úpravnou fázi právě pro tento experiment.

Později, od 4. fáze, budete moci občas opět vejce k snídani zařadit.

Jaký je vliv vajec na záněty v těle | program Metabolic balance®

Jaký je vliv vajec na záněty v těle | program Metabolic Balance®