V dnešním povídání bych s vámi ráda sdílela téma, které se týká hřešení při dietě, nebo jinak také cheat day, tedy den, kdy jíme mimo plán. Já sama nemám to slovo „hřešení“ moc ráda, protože má takový ten negativní vliv a význam, kdy v nás může vyvolat přesvědčení, že když už jsme zhřešili, tak se na to můžeme vyprdnout úplně a nemá prostě cenu pokračovat. Když to vnímáme tak, jako že hřešíme, tak to v nás vyvolává negativní pocit ve smyslu, že jsme špatní, že jsme zase selhali, že děláme něco špatného tím, že jíme nezdravá jídla. A tohle nás pak vede ještě k hlubšímu selhání, k většímu sebemrskačství a hlavně k tomu, že tu svoji snahu změnit své stravování nebo zhubnout nakonec prostě vzdáme. Je vám tohle povědomé?

Proto tohle slovo v mém slovníku není. Sama pro sebe nazývám tyhle situace, kdy se vydávám mimo tu metabolicky vstřícnou cestu, raději jako jídla mimo plán. Ještě lepší efekt s možným pozitivním dopadem na to, co se bude dít dál, má slovo experiment. To je naprosto geniální slovo, protože i když sním něco nezdravého, mohu to využít jako příležitost, která mi umožní poznat hlouběji své motivace, vidět lépe své reakce a hlavně – naučit se ovládat lépe i svá rozhodnutí ohledně výběru jídel.

Takže, jak se postavit k tomu hřešení, k těm jídlům mimo plán? Protože čas od času se to děje. Děje se to i mě. Nejsem totiž dokonalá, jsem jen člověk, který vede podobné boje s dodržováním zdravých stravovacích principů jako vy nebo kdokoli  jiný. Mám možná výhodu, že jako poradce výživy o té výživě a jejím dopadu na naše zdraví a psychiku už něco málo vím. A jako člověk, kterého zajímají mnohé životní výzvy a jde jim naproti, tak mám za ty roky celkem bohaté zkušenosti s jejich zvládáním. Ale stále je, co se učit nového a kam se posouvat dál. Dnes bych vás tedy ráda krátce inspirovala v tom, jak vytěžit maximum ze situace, když prostě z nastoupené diety vypadnete a sníte něco, co není úplně v souladu s metabolicky vstřícnými principy nebo to má dost daleko ke zdravým potravinám.