Při hubnutí a v programu Metabolic Balance® je doporučeno v prvních 14 dnech, v rámci přísné fáze, vynechat veškeré oleje a tuky čerpat pouze z přirozeného obsahu potravin. Pokud však máte tuto 14 denní fázi bez tuků a olejů již za sebou, je aktuálním nejdůležitějším úkolem doplnit do jídelníčku tři polévkové lžíce za studena lisovaných kvalitních olejů na den. A tady je to důležité! Jedná se primárně o oleje, které obsahují vysoké množství Omega 3 nenasycených mastných kyselin.

Častý dotaz zní: A proč mám zařazovat tuky, když nemám vůbec potřebu? Mám s tuky v jídle psychický problém! Bojím se totiž, že nezhubnu! Po tucích se přece tloustne, tak proč jsou v programu Metabolic Balance® „povinné“? Některé oleje máte přímo doporučené ve vašem jídlením plánu, ale já doporučuji zařadit i další, o kterých se dočtete právě níže. Ty správné tuky ve stravě jsou tím primárním zdrojem té dlouhotrvající energie, podporují spalování tuků a mají vliv i na naši náladu a celkově na to, jak se cítíme! Nevěříte? Vysvětlení, proč není dobré si to zjednodušovat a tuky svévolně vynechávat, najdete ve videu a nebo ještě více detailně vysvětlené v článku!

Bezpodmínečně doplňte doporučené zdravé oleje hned po 14 dnech přísné fáze!

Ne aby vás napadlo, že když jste zvládli 14 dnů bez olejů, tak že je vynecháte i nadále! To by opravdu nebylo dobré rozhodnutí. Vaše tělo by se totiž začalo velmi brzy bránit tím, že si „bude dělat zásoby“. A to přeci není vaším cílem. Při přechodu na stravu s nízkou glykemickou zátěží, což je princip programu metabolic balance®, se stává primárním zdrojem energie stravní tuk, který se neukládá do tukových buněk, ale spaluje se na energii, namísto původních cukrů, které jsou v programu metabolic balance® silně omezeny. Tohle souvisí s tím, jak je v metabolicky vstřícné stravě tělo hormonálně a metabolicky řízeno.

Když jste se rozhodli zhubnout, musíte si uvědomit, že tuk není to, co způsobuje nadváhu. Náš organismus potřebuje určité druhy „správných tuků“, které jsou důležité pro funkci každé buňky v těle. Při snižování váhy je nutné omezit spotřebu nasycených tuků a naopak dodat našemu organismu v dostatečném množství kvalitní nenasycené tuky. Mimořádně důležitý je přísun právě těch nenasycených mastných kyselin, tzv. esenciálních, které jsou pro organismus životně důležité. Musí být přítomny v každé potravě i když stačí poměrně malé množství (celkem 3 pol. lžíce denně, tedy pokapat hotové jídlo na talíři 1 pol. lžící). Organismus si je totiž neumí vytvořit. Pravidelný příjem těch správných tuků je prostě nutný. Nejen pro zdraví, či růst svalů, ale dokonce i pro hubnutí.

Zde jsou tedy tipy na oleje, kterými si určitě zásobujte svoji kuchyň…

 1. STUDENÁ KUCHYNĚ: Vhodný je olej lněný, dýňový, konopný a z vlašských ořechů a meruňkových jader, někdo má doporučený i kvalitní olivový olej. Tyto oleje by měly být vysoce kvalitní, za studena lisované. Hotové jídlo jimi na talíři pokapejte (stačí 1pol. lžíce). Na den se doporučuj použít 3 pol. lžíce, na každé jídlo jednu.
 2. TEPLÁ KUCHYNĚ: K tepelné úpravě používejte olej kokosový, rýžový, olivový nebo Ghí. Tyto oleje snesou jako jediné vysokou teplotu přepalování a nejsou tudíž karcinogenní. Tyto oleje použijte tak, že je stačí rozetřít na pánev kapičkou oleje. Pozor! Nesmažíme ani neopékáme ve vrstvě tuku! V případě, že použijte  na opékání pouze kapku olej (což doporučuji), není nutné ho započítávat do těch 3 pol. lžic na den. Tam preferujte ty za studena lisované.
 3. NAVÍC: Také doporučuji začít užívat 1 – 2 kapsle rybího tuku v doplňku Omega 3 (já si kupuji v lékárně např. Maxicor, který vyšel jako pro tělo nejlépe vstřebatelný). Omega 3 jsou velmi důležité, podporují spalování tuků, ovlivňují pozitivně mnoho dalších biochemických procesů v těle a následně tak i zlepšují celkové vnitřní prostředí těla.

Pokud vás trápil v prvních 14 dnech pocit hladu, počítejte s tím, že se stav po zařazení tuků olejů výrazně zlepší.

Nebojte se těch správných tuků! Proč?

 • Pomohou vám zůstat dlouho sytí
 • Udržíte si nízkou hladinu krevního cukru a inzulínu
 • Jsou primárním zdrojem naší dlouhotrvající energie
 • Jsou vysoce sytivé a zbavují vás pocitů hladu mezi jídly
 • Podporují spalování tuků, tedy hubnutí
 • Podporují zdravé hormonální a metabolické procesy těla

Ovšem tohle se může dít pouze za předpokladu, že ve vaší stravě jsou omezeny „cukry“ a převažují tedy sacharidy s nízkou glykemickou zátěží (s nízkým obsahem cukrů a škrobů). A naopak, jsou z ní zcela vyloučeny nebo silně omezeny sacharidy s vysokým obsahem cukrů a škrobů a vysokou glykemickou zátěží.

 • Pokud tedy jíte pouze potraviny s nízkou glykemickou zátěží, tedy s nízkým obsahem cukrů (což je princip programu metabolic balance®) – můžete jako primární zdroj energie využívat v maximální míře právě ty správné zdravé tuky a budete spolehlivě hubnout a podporovat své zdraví.
 • Pokud však i nadále ve vaší stravě zůstanou potraviny s vyšší glykemickou zátěží, tedy s vysokým obsahem škrobů a cukrů a budete jíst i velké množství tuků – pak platí, že budete tloustnout!

Takže – v hojné míře zařazené ty správné, zdravé přirozené tuky a oleje podporují spalování tuků a trvalou energii pouze v případě, že nejíte potraviny s vysokou glykemickou zátěží – což jsou veškeré běžné přílohy, obiloviny, pečivo, sladké nápoje, smoothie či ovocné freshe!

Aby naše tělo mohlo správně fungovat, být zdravé, mít optimální hmotnost a být v metabolické rovnováze, potřebuje k tomu mít i vyvážený poměr Omega 3, 6, 9. V naší stravě je, bohužel, převaha Omega 6 mastných kyselin. A to našemu zdraví vůbec neprospívá. Cílem metabolicky vstřícné stravy tedy je, tento poměr dostat do rovnováhy.

Omega 3 ?

Omega-3 (ω-3) mastné kyseliny jsou vedlejším produktem metabolismu kyseliny linolenové a vyskytují se hlavně v masitých pokrmech, především v rybím tuku (tučné ryby jako losos, sleď, makrela, ančovičky nebo sardinky), ale významně jsou zastoupeny i v semínkách lnu, konopí a ve vlašských ořechách. Pro zdraví jsou nejdůležitější omega-3-mastné kyseliny DHA (kyselina dekozahexaénová) a EPA (kyselina eikosapentaenová).

Působení DHA v organismu je důležité pro ochranu srdce a cév, podporuje vitalitu mozku, snižuje riziko Alzheimerovy choroby a degeneraci sítnice. Působení EPA v organismu pomáhá při psychických problémech spojených s depresemi, při problémech koncentrace, paměti, při emocionální nerovnováze, stresu a při chronických zánětlivých onemocněních (cév, mozku, kloubů). ALA, neboli kyselina alfa-linolenová se nachází v lněných a konopných semínkách.

Skvělým zdrojem může být také chia olej. Já osobně doporučuji prioritně používat lněný olej, konopný olej, olej z vlašských ořechů a dýňový olej.

Omega 6 ?

Omega-6 (ω-6) mastné kyseliny jsou esenciální tuky na rostlinné bázi, z nichž nejznámější je kyselina gama-linolenová (GLA). Přirozeným zdrojem mastných kyselin skupiny OMEGA-6 je zelenina, ovoce, ořechy a semena. Dalšími zdroji jsou: lněný olej, olej ze semínek černého rybízu, olej z brutnáku lékařského a olej z pupalky dvouleté a olivový olej. Vše za studena lisované.

Omega 9 ?

Omega-9 (ω-9) mastná kyselina, jinak nazývaná i kyselina olejová nepatří mezi esenciální mastné kyseliny, protože tělo ji může produkovat za předpokladu, že esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6 jsou zahrnuty ve stravě. Je však považována za jeden z nejzdravějších zdrojů tuků ve stravě.

Omega-9 mastné kyseliny jsou velmi důležité pro celkové zdraví a jsou důležitou součástí prevence srdečních chorob a rakoviny. Kyselina olejová tvoří 55-80% olivového oleje. Strava bohatší na kyselinu olejovou zpomaluje rozvoj onemocnění srdce a podporuje produkci vlastních antioxidantů.

Moje tipy na oleje! Vytiskněte si je a dejte na lednici!

Moje tipy na oleje, vhodné pro hubnutí.

Moje tipy na oleje, vhodné pro hubnutí.

Doporučuji: Zajímavý doplňující odborný článek od Margit Slimákové najdete ZDE>>

© Barbora Wolfová Balcarová – program metabolic balance®

Použití textů a fotografií – Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média – Použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média – S mým osobním souhlasem je možné použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz.