Program Metabolic Balance®, je komplexní program pro úpravu metabolismu. Díky přechodu na zdravou a vyváženou stravu přispívá ke zlepšení zdraví a umožňuje šetrnou úpravu tělesné hmotnosti. K velké úspěšnosti programu Metabolic Balance® přispívá v neposlední řadě i to, že každý jednotlivý účastník Metabolic Balance® je během celého programu jednotlivě, nebo ve skupinách, doprovázen odborně vyškolenými certifikovanými poradci z řad lékařů, lékařů alternativní medicíny, či poradců pro výživu.

Na jakých principech program Metabolic Balance® funguje?

 • Na základě základních screeningových laboratorních testů, které vypovídají o aktuálním stavu těla a stavu jeho orgánových systémů. Převážně se jedná o parametry látkové výměny a bioechemické hodnoty.
 • Vzhledem k tomu, že každé tělo je metabolicky odlišné, je zde částečně zohledněno i k jakému metabolickému typu máte blízko (zda jste bílkovinný typ, sacharidový typ nebo smíšený typ. Zda jsou pro vás vhodné těžší druhy bílkovin, nebo lehčí druhy bílkovin, zda vaše tělo čerpá snadno výživu z živočišných či rostlinných druhů bílkovin, zda vám dělají dobře mléčné výrobky či nikoli a pokud ano, tak které..)
 • Na základě těchto informací je poté možné spojit jedinečnou biochemii vašeho těla s jedinečnou biochemií jednotlivých potravin.
 • Jídelníčky metabolic balance® tak splňují všechny standardy zdravého jídla:
  1. Podporují zdravou psychologickou reakci těla
  2. Podporují zdravou hormonální reakci těla
  3. Podporují dobré fungování našeho imunitního systému
  4. A minimalizují záněty v těle

Základ programu Metabolic Balance® poté tvoří osobní jídelní plán

Ten je sestaven speciálním počítačovým programem, jež byl vyvinut na základě dlouholeté spolupráce lékařů, vědeckých pracovníků z oboru výživy a počítačových odborníků. Na základě laboratorních výsledků a dalších údajů o klientovi je tak možné připravit pro každého účastníka zcela individuální vyvážený jídelní plán, který se skládá ze čtyř fází.

Jak vzniká jídelní plán?

Každý, kdo se někdy zabýval sestavováním jídelníčků, které měly splnit denní limity na příjem kj, zachovat vhodný poměr bílkovin, sacharidů a tuků se jistě dost zapotil. Svoji roli při nastavení kvalitního jídelníčku hraje mnoho různých parametrů – od glykemického indexu a zátěže jednotlivých potravin, obsahu vitamínů a minerálů, esenciálních mastných kyselin, až přes vhodné poměry a kombinace zdrojů bílkovin a sacharidů konkrétně pro vás a vaše tělo. 

Mimo to je při sestavování jídelníčku nutné respektovat také rozličné alergie, averze či některá onemocnění a medikace nebo nutnost dodržovat nějaká specifická omezení. A při tom všem je vždy potřeba ještě zachovat co nejpestřejší jídelníček a zároveň možnost výběru dle chuti, aby to vůbec bylo k použití pro náš běžný život.

Poznatků o tom, co by bylo správné, je dnes již dost, ale potíží se stává, jak toto vše převést do praxe a skutečně smysluplně to sladit dohromady v jednom jídelníčku, který by bylo možné dostatečně dlouho dodržovat. Bez použití počítačových programů považuji sestavení jídelníčku, který by splňoval maximum všech doporučení, za velmi obtížné.

V případě programu metabolic balance® v pozadí stojí dobře fungující software s rozsáhlou databází potravin, která obshauje i jejich detailní biochemické složení a mnoho dalších medicínských naprogramovaných pravidel, která vždy vycházejí z nějakého medicínského poznatku a v konkrétní podobě pak určují individuální výběr potravin pro daného člověka.