Tohle je velmi důležitá část, se kterou byste se měli velmi důkladně seznámit před tím, než začnete dodržovat program metabolic balance! Prvních 30 dnů je totiž velice důležitých, je třeba pečlivě vše dodržet a zároveň vědět, co vás může při restartu třeba potkat.

Je dobré vědět, že než se váš stav zlepší, může se stát,
že nejprve vám může být i hůř.

Zde najdete obecný přehled toho, co můžete očekávat, který vychází z našich zkušeností a komentářů klientů programu metabolic balance. Není pravidlem, že zde popsané stavy byste nutně museli prožívat i vy, ale určitě je třeba, abyste o nich věděli, pro případ, že by se vás náhodou přece jen  týkali. Ale nebojte se – moje téměř desetiletá zkušenost je taková, že většina klientů v programu metabolic balance nic z níže popisovaných situací či stavů neprožívá! Avšak, čas od času se objeví někdo, kdo má některé ze jmenovaných příznaků provázející první týdny změny popisovaných níže. je tedy dobré vědět, co se v těle odehrává a proč se tak či onak můžete cítit…

(Text níže v mnohém čerpá z knihy Jídlo na prvním místě od Mellisy a Dallase Hartwigových, kde je skvěle popsáno, co se v těle děje při podobné změně stravování. A protože bych to nenapsala lépe, čerpám většinou z něj. V mnohém se totiž zotožňuje s působením programu metabolic balance…)

1. až 7. den (nebo déle…)

První týden může být více náročný, protože tělo se uzdravuje a přizpůsobuje novému stylu stravy, zatímco mozek se učí obejít se bez vší té návykové sladké chuti a cukrových energetických povzbuzovačů.

Můžete pociťovat stále ještě chutě nebo hlad.

Propojení center odměny, rozkoše a emocí se abnormálně stimulujícími jídly chudými na živiny přetrvá totiž mnohem déle, můžete proto zakoušet intenzivní chutě. Mnozí účastníci programu Metabolic balance dokonce uvádějí, že se jim o nepovoleném jídle zdály tak barvité a živé sny, až se budili s pocitem viny. Povídejte nám něco o nezdravé psychologické reakci! Vydržte to, většinou to zmizí po prvních 14 dnech, při zařazení zdravých olejů.

Můžete pociťovat tzv. abstinenční příznaky!

Jak říkájí Mellisa a Dallas Hartwigovy, protože je z vašeho jídelníčku odebráno mnoho potravin bohatých na sacharidy (cukry, obiloviny), tělo se na ně už nemůže spoléhat jako na primární zdroje energie. To může vést k „abstinenčním“ příznakům, jako je bolest hlavy, letargie a podrážděnost – říká se tomu také  „cukrová chřipka“ – protože tělo se přizpůsobuje novému typu paliva. Zvolněte v tomto týdnu s fyzickou aktivitou – neúčastněte se žádných velkých závodů a nečekejte, že budete v tělocvičně lámat osobní rekordy.

Vaše tělo se v tomto prvním klíčovém týdnu zoufale snaží o rekalibraci, tak mu k tomu dopřejte potřebný čas, prostor a odpočinek.

Můžete pociťovat detoxikační příznaky!

Správná detoxikace někdy neprobíhá bezpříznakově. Tělo, zanesené toxiny, se čistí. Veškeré škodliviny odcházejí z organismu pryč – a většinou o svém odchodu dávají nepříjemně vědět. V takovém případě hovoříme o tzv. detoxikačních projevech. Tyto projevy se bohužel často zaměňují s alergickými reakcemi nebo vedlejšími účinky preparátů a člověk mívá nutkání detoxikační kúru ukončit. To je však chyba.

Nejrůznější fyzické a psychické projevy, které se mohou během detoxikace objevit, nejsou závažné a zdraví ohrožující. Jedná se pouze o reakci těla na fakt, že se toxiny v organismu začaly pohybovat a opouštějí tělo.

Časté detoxikační projevy:

  • Rýma a kašel – hleny mají nazelenalou barvu, příznaky chřipky, angíny, nachlazení
  • Vyrážka, ekzém, citlivost kloubů, svalů, zubů, gynekologické výtoky
  • V případě emocionálních preparátů se může jednat o dočasný neklid, strach, úzkost, roztržitost
  • Trávící a zažívací obtíže
  • Tělesná zápach
  • Snížení krevního tlaku = motolice, závratě

Tyto detoxikační projevy nebývají výrazné a trvají obvykle několik dnů, v případě velké toxické zátěže maximálně několik týdnů.

Právě v počátku programu probíhá intenzivní detoxikace, která přejde většinou během prvních 2 – 4 týdnů.
Tělo reaguje dle toho, jaký byl v této souvislosti jeho vstupní stav. Pokud bylo v těle přítomno mnoho toxinů a navíc začínáte intenzivně hubnout tukovou tkáň, vše se odplavuje přes lymfatický systém a vylučovací orgány z těla ven. Pokud vaše vylučovací orgány jsou ve stavu, kdy nestíhají, nemusíte se cítit zrovna příliš komfortně. V těchto prvních dnech a týdnech, se mohou objevit např. popisované problémy s trávením a zažíváním, vyrážky, zhoršení pleti, tělesný zápach, únava, motání hlavy (to může souviset se snížením tlaku), nachlazení apod. Více o detoxikačních projevech najdete v zajímavém článku  ZDE>>

Pomoci může zvýšený pitný režim, znovu pročištění tlustého střeva (klidně i vícekrát v týdnu), zařadit  např. Enterosgel dle doporučení na příbalovém letáku a pít, pít, pít – je to taková vnitřní sprcha.

POZOR!

Pokud se při detoxikaci objeví symptomy, které ve vás vyvolají pocit, že byste měli jít k lékaři – jednoznačně jděte! Nebylo by vhodné, zaměnit detoxikační symptomy za vážnější onemocnění. 

Pozitiva!

Můžete zaznamenat výrazné tělesné změny, protože se zbavíte přebytečné vody a otoků. Příliš se tím nenadchněte: Pravděpodobně nejde o skutečnou ztrátu tuku – tělo se jen zbavuje některých fyzických dopadů vašeho starého stylu stravování. To přijde v dalších týdnech.

shutterstock_117605803

8. až 14. den

Lidé vesměs uvádějí, že se do konce druhého týdne zbavili příznaků „cukrové chřipky“. Během těchto dnů většina klientů v programu rychleji usíná a lépe spí a jejich energie je vyrovnanější. Tělo už v této době efektivněji využívá tuk (ze stravy i ze svých zásob) jako palivo. Jakmile se váš metabolismus na tuk adaptuje, zjistíte, že vaše energie je mnohem stabilnější, než když jste jedli průmyslově zpracované potraviny a měli jste nepřetržitý přísun cukru.

Ačkoli se už možná začínáte cítit lépe, proces uzdravování trvá mnohem déle než týden či dva. Mohou se vyskytnout trávicí potíže, které se někdy zcela vyřeší až za několik měsíců. Jídla způsobující zánět, která jste si dříve vybírali, ve vašem trávicím traktu po celé roky působila jako smirkový papír. Když je všechna vyřadíte, začne se trávení postupně uzdravovat, ovšem léčebný proces nemusí být vždy příjemný. Běžná je zácpa nebo průjem, křeče, nadýmání, plynatost a celkové nepohodlí. Jde o normální součást procesu, kdy se střevní výstelka začíná opravovat, některé střevní bakterie vymírají a extrémně silná ochranná vrstva slizniční výstelky se začne odlupovat.

Svůj podíl na potížích s trávením může mít i to, že výrazně zvýšíte příjem ovoce a zeleniny. Zkuste zařadit víc vařené zeleniny na úkor syrové a vždy použijte jen 1 druh ovoce  v jednom jídle, tedy ovoce mezi sebou v jednom jídle nemíchejte více druhů /žádný ovocný salát!)

Víme, že to není nic příjemného, ale vydržte. Rychle se to zlepší, a jakmile se vaše trávení uzdraví, bude spokojenější – a zdravější – než předtím.

shutterstock_92733478 (1)

15. až 30. den

Co se bude dít v druhé polovině vašeho programu Metabolic balance, hodně závisí na vašem vstupním zdravotním stavu a návycích. Můžete zaznamenat zlepšení nemocí – kůže se vyčistí, alergie se zmírní, ustoupí bolest kloubů. Lidé většinou dobře spí a během dne se cítí plní energie a bystří. Zlepšit se může i vaše sportovní výkonnost, možná zjistíte, že se lépe soustředíte a lepší bude i vaše koordinace. V této době si nejspíš všimnete i toho, že je vám oblečení náhle volnější.

Probouzet by se měly také vaše chuťové pohárky, takže skutečně oceníte chuť čerstvé stravy. Pokud jste ale první dva týdny spoléhali na stále stejná základní jídla, možná vás váš jídelníček už trochu nudí. Čas vyzkoušet něco nového!

Jak říkájí Mellisa a Dallas Hartwigovy, v tomto období vás možná začne napadat: „Opravdu už je mi líp, dva týdny nejspíš stačí.“ Říká se tomu mentalita „nové hračky“ – program už pro vás není nový, ale stále vám zbývají další týdny do konce. Je načase zpozornět – nezačínejte být líní a neztraťte koncentraci! Je ideální doba na experimenty s novými jídly, kořením a bylinkami a s exotičtějšími recepty. Připravte si také pár strategií, jak porazíte cukrového démona, když se vám nečekaně probudí v hlavě. (Nerada vám to říkám, ale občas na to dojde).

I kdybyste do 30. dne nedosáhli všech výsledků, ve které jste doufali, vydržte: nemůžete očekávat, že zcela zvrátíte desítky let nevhodného stravování za pouhých třicet dní. Je velmi pravděpodobné, že v určitém okamžiku kouzlo zafunguje. Mezitím buďte trpěliví, neslevujte z těžce vydobyté disciplíny a soustřeďte se na to, co vše se ve vašem životě po zahájení programu Metabolic balance změnilo k lepšímu. To by vám mělo dodat potřebnou motivaci, abyste vytrvali. Mellisa a Dallas Hartwigovy přidávají ale varování, které díky své vlastní zkušenosti zcela podporuji…

Není to žádné kouzelné číslo

Nemusíte ve svém úsilí ustat jen proto, že jste si odkroutili svých třicet dní. Pokud se po měsíci vaše chutě nezměnily, stále máte nutkání dopřát si svá „stará“ jídla, ovládá vás cukrový démon nebo jste nezaznamenali výrazné zlepšení některého aspektu, který pro vás byl na začátku programu důležitý, je třeba u přísné fáze programu metabolic balance zůstat o „něco déle“. Už jste věnovali třicet dlouhých a náročných dní změně nastavení svého těla a mozku. Pokud se právě teď cítíte trochu frustrovaní, je to proto, že se snažíte zlomit účinky dvaceti nebo třiceti let ne právě dokonalých stravovacích návyků. Taková poškození se zázračně neuzdraví za měsíc.

 

VYTRVEJTE

Někteří lidé potřebují k naplnění cíle 45 dnů nebo dokonce 60 a více dnů v přísné úpravné fázi. Jsem přesvědčena, že výsledky, ve které doufáte, se nakonec objeví, vytrváte-li ještě chvíli. Vaše tělo se pomalu vrací ke zdravému cyklu hladu a zdravému metabolismu, ke spokojenému (nenarušenému) trávení, k zmírnění systémového zánětu a k vyrovnanému imunitnímu systému. A během těchto procesů nepochybně zaznamenáte pokles nutkavých chutí, změnu složení těla, zvýšení energie a zmírnění příznaků nemocí – někomu to ale trvá déle.

Vytrvejte tedy, jak dlouho bude třeba. Dlužíte to sobě i svému tělu. Zároveň je ale potřeba zmínit jednu hodně důležitou věc.

Nejde jen o vaše tělo. Jde také o přenastavení vašeho mozku!

Nejvýznamnějším poučením, jež jsme získali z vlastních zkušeností i ze zkušeností našich klientů, kteří prošli programem Metabolic balance, je…

Jídlo je emotivní. Je to útěcha, oslava, trest i odměna. Jídlo je často jediná věc, nad kterou se lidé scházejí. Používá se k vytvoření společného prostoru k jednání, k navázání pouta, 
k urovnání napjatých osobních vztahů.

A tento aspekt nemůžete z celé rovnice odstranit. 

Pokud tedy po prvních třiceti dnech máte s jídlem spojeny stále stejné pocity, pokud stále cítíte, že váš vztah k jídlu není zdravý, vydržte o chvíli déle. Dovolte svému tělu a své mysli, ať se přizpůsobí novému stylu stravování a života. Tato třicetidenní fáze je to nejlaskavější, co jste pro své tělo za dlouhou dobu udělali, a váš mozek možná jednoduše neví, jak s tím naložit. Buďte trpěliví, přijměte záměr a povahu celého programu a dovolte novým návykům, vzorcům, vztahům a chutím změnit se podobně, jako se mění vaše tělo.

IMG_6625

PAMATUJTE, JE TO PRO VAŠE DOBRO!

Pro ty z vás, kteří o této životní výzvě uvažujete, ale nejste si jisti, jestli to skutečně dokážete vydržet po celých 30 dnů bez podvádění, pro ty z vás, kteří se do toho opravdu chcete pustit, ale potřebujete ještě trochu motivace, čtěte dál…

Není to těžké

Neříkejte, že tenhle program je těžký. Zbavit se závislosti na heroinu je těžké. Porazit rakovinu je těžké. Porodit dítě je těžké. Pít kávu bez mléka těžké není. Neexistuje žádná výmluva, proč nezvládnout tento program tak, jak byl napsán. Je to jen pár týdnů (pro některé více) a věnujete je tomu nejzávažnějšímu zdravotnímu případu na světě – jedinému fyzickému tělu, které budete v tomto životě mít.

Ani neuvažujte v této fázi o možnosti „uklouznutí“

Jak říkájí vtipně Mellisa a Dallas Hartwigovy, a mají naprostou pravdu, pokud skutečně nezakopnete a nespadnete po hlavě do krabice s koblihami, nic takového jako „uklouznutí“ neexistuje. Sníst něco nezdravého se rozhodnete sami. Vždycky máte možnost volby. Nemluvte o tom tedy jako o nehodě. Přijměte zodpovědnost. Zavažte se dodržovat program na 100 % min. po celých třicet dní, ideálně pod dobu 90 dní!

Nedávejte si záminku selhat, ještě než jste vůbec začali

Nikdy, ale opravdu nikdy nemusíte jíst nic, co jíst nechcete. Jste všichni velcí kluci a holky. Tak buďte tvrdí. Naučte se říkat ne (případně, jak vás to učila maminka, „Ne, děkuji“). Učte se stát si za svým. To, že má vaše sestra narozeniny, váš nejlepší kamarád se žení nebo vaše firma pořádá piknik, neznamená, že musíte něco sníst. Vždycky máte na výběr, a doufáme, že tlaku okolí jste přestali podléhat někdy v sedmé třídě.

Zvládnete to!

Už jste došli dost daleko na to, abyste teď vycouvali. Chcete do toho jít. Potřebujete do toho jít. A my víme, že máte na to, abyste to zvládli. Přestaňte tedy přemýšlet a pojďte do toho. Právě teď, v tomto okamžiku, někomu řekněte, že začínáte s programem Metabolic balance. Řekněte o tom svému partnerovi, nejlepšímu příteli, napište status na Facebook jako důkaz, že si dáváte závazek pro své zdraví.

Tak, nebylo to tak strašné, že ne?A než se nadějete, budete mít za sebou první část programu.Metabolic balance. Hurá! Zvládněte přísnou fázi metabolic balance, a až budete připraveni na další část, bude to mnohem snazší…

Tak s chutí do toho! Přeji Vám abyste si udrželi co nejdéle své odhodlání, motivaci a záměr a naučili se jíst chytře po celý váš budoucí život!

Metabolic balance snídaně

Metabolic balance snídaně

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem

(Tento text v mnohém čerpá a cituje z knihy Jídlo na prvním místě od Mellisy a Dallase Hartwigových, kde je skvěle popsáno, co se v těle děje při podobné změně stravování. A protože je to moje oblíbená četba a protože bych to nenapsala lépe, čerpám ve vetšíně z něj. V mnohém se totiž zotožňuje s působením programu metabolic balance a když byl tolik inspirující pro mě, může být i pro vás…)