Raduji se s vámi, že jste nadšeni a chcete začít co nejdříve! To je skvělé a neměli byste „prošvihnout“ tento úžasný nával obrovského nadšení, motivace a chuti do plánované změny! ALE! Než budete moci úspěšně odstartovat program Metabolic balance® je potřeba spoustu věcí připravit a zvážit. Možná vám na přípravu budou stačit 1 – 2 dny, možná budete potřebovat týden někdo i více. Každý to budeme mít jinak, protože každý jsme jiný. Neexistuje žádný dokonalý plán, vy sami si musíte přijít na to, co vám bude nejlépe vyhovovat. Tento článek by vám tedy měl pomoci vše dobře promyslet, abyste začátek programu zvládli na jedničku a nemuseli ho pořád dokola opakovat. 

Co je vlastně cílem přípravy a proč je tak důležitá?

Cíl takové přípravy je důležitější než si myslíte. Rozhodujete se zde, zda vás bude program Metabolic balance®  bavit, tešit, povznášet, zda ho budete milovat – NEBO! zda vás bude stresovat a budete s ním „bojovat“! A to je nesmírně důležitá věc!

Pokud totiž s jeho dodržováním budete mít spojený převážně stres a omezení (což se při špatně naplánovaném začátku může snadno stát), podvědomě začnete s programem bojovat, nebudete se z něj těšit a radovat, budou převládat negativní zážitky – což v konečném důsledku znamená, že jeho přínosy do budoucna asi zcela nevyužijete, trvale do života nezařadíte a dost dobře možná i vše dobré opustíte a vrátíte se k původnímu způsobu stravování).

Ale, pokud budete mít na program klid a čas, budete mít vše skvěle naplánované, budete znát krizové situace, na které můžete během programu narazit a budete mít plán, jak tyto případné „krizovky“ zvládnout, užijete si vše s úplně jinou energií, budete prožívat radost a hrdost ze zvládnutých situací – prostě to budete dávat v klidu, bez stresu. Do budoucna to znamená, že daleko snáze, s velkým nadšením, převezmete vše do svého budoucího života a z přínosů programu Metabolic balance® budete nejspíše čerpat trvale a navždy! A to je cíl!

Jde o to, abyste si tedy s dodržováním programu spojili jenom samé pěkné a motivující zážitky, které vám přinesou radost a hrdost (nikoli stres a pocit selhání!)

Takže – nechť vám v hlavě bliká stále myšlenka na to, že program Metabolic balance® vám nepřináší omezení a dietu, ALE skvělé tělo, mnohem lepší zdraví, zajímavé informace, které jen tak někde nenajdete, zábavu, legraci, úspěch, radost z výsledků, potěšení ze zvládnutí nových výzev, hrdost na sebe samotné a zdravou krásnou sebedůvěru! 

Pečlivě promyslete a zvolte datum započetí

Určitě je skvělé začít, co nejdříve můžete, než si ale zakroužkujete tlustou fixou datum ve svém kalendáři (tak to dělám já a doporučuji to i vám), je dobré vzít v úvahu několik věcí. Zvažte dobře, co vás v následujích 30 dnech, kdy bude potřeba opravdu vaší velké pečlivosti, čeká. Prvních 30 dnů restartu byste měli projít totiž „bez uklouznutí“. Také se zamyslete, co vás čeká nejen v rámci prvních 30 dnů, ale také bezprostředně po nich, kdy budete nejspíš zařazovat již 3. rozšířenou fázi.

Cestování, dovolená, oslava v prvních 30 dnech? To chce velké zkušenosti!

Čeká-li vás zanedlouho výjimečná dovolená, plánovaná cesta na neznámá místa nebo velká oslava, třeba i svatba, zvažte, jestli neodsunout začátek programu Metabolic balance® až po těchto událostech. Procházet totiž přísnou fázi programu Metabolic balance® poprvé za takových okolností se může ukázat jako mimořádně těžké, a ten stres vám za to určitě nestojí!

Navíc se může stát, že budete-li muset např. v Itálii odmítat těstoviny, ve Francii či Portugalsku dokonalá vína, což bude v přísné úpravné fázi absolutně nezbytné, může se snadno stát, že si zbytečně program Metabolic balance® zošklivíte, místo abyste se z něj poučili, abyste se do něj zamilovali, místo abyste z něj měli radost! A to by byla velká škoda!

Pokud to však opravdu nevydržíte a musíte s programem začít hned teď a cestování či dovolenou máte před sebou, podělím se s vámi o své vlastní zkušenosti v článku Jak cestovat s Metabolic balance, kde sdílím mnoho svých tipů a rad, jak si poradit v různých cestovacích situacích! Najdete tam i můj cestovní osobní seznam potravin, který si můžete stáhnout.

Čeká vás cestování? Tak raději zvažte, zda začátek Metabolic balance neposunute až po něm!

Čeká-li vás cestování? Tak raději zvažte, zda začátek programu Metabolic balance neposunute až po něm!

Čeká-li vás velký sporotvní výkon, začněte raději až po něm!

Čeká-li vás v nadcházejícím měsíci důležitý sportovní výkon, rovněž velmi pečlivě zvažte, zda se začátkem programu nepočkáte až po něm. Vaše výkonnost totiž může v prvních týdnech programu Metabolic balance® poklesnout.

Mě v prvních 24 dnech dělalo problém vyjít schody, nebo jet s rodinou na cyklovýlet. Dobře mi dělalo pomalé protahovací cvičení jógy, dlouhé procházky a hlavně odpočívání.

Proč? Prvních 14 dnů může být totiž více náročných, protože tělo se uzdravuje a přizpůsobuje novému stylu stravy, zatímco mozek se učí obejít se bez vší té návykové sladké chuti a cukrových energetických povzbuzovačů. A protože program Metabolic balance® obsahuje pouze potraviny s nízkou glykemickou zátěží, kdy je z vašeho jídelníčku odebráno mnoho potravin bohatých na rychlé sacharidy (cukry, obiloviny), tělo se na ně už nemůže spoléhat jako na primární zdroje energie. V této době se tedy nově učí čerpat takovou tu správnou, trvalou energii z bílkovin a tuků. To může vést k tzv. „abstinenčním“ příznakům, jako je bolest hlavy, letargie nebo i podrážděnost.

Já sama jsem byla doma v té době dost vzteklá, a když přišla doba jídla, tak jsem vyháněla všechny rodinné příslušniky z kuchyně. Nesměli po mě nic chtít, nesměli mi tam překážet, protože jsem se na jídlo úplně „třásla“ – říká se tomu také „cukrová chřipka“ – protože tělo se přizpůsobuje novému typu paliva. Více k tomu, co se v těle odehrává v prvních 30 dnech programu, a jak to můžete prožívat, najdete v čánku Co očekávat v počátcích programu Metabolic balance®.

Čeká-li vás vypjatý sporotvní výkon, zvažte, zda neposunout začátek Metabolic balance až po něm!

Čeká-li vás vypjatý sporotvní výkon, tak zvažte, zda neposunout začátek programu Metabolic balance až po něm!

Nepodceňujte tedy plánování a přípravu před začátkem programu Metabolic balance®

Vím, že se nejspíš nemůžete dočkat, až začnete – ale určitě tohle plánování nevynechejte! Jak říkají manželé Hartwigovi ve své knize o Paelo stravě: Z výzkumů návyků vyplývá, že když se člověk nadchne a přeskočí z fáze úvah (přemýšlení o programu) rovnou do akce (zahájení programu), je méně pravděpodobné, že změnu dotáhne do konce. Proč? Protože si nedopřál čas duševně i tělesně se připravit…“ – a to v programu Metabolic balance® znamená koledovat si o problémy.

Chce to jetě pár dnů navíc

Také je dobré neskočit hned po 30 dnech přísné fáze do dovolené,  kde budete chtít všechno ochutnat. I to by byla velká škoda, kdybyste se připravili o úžasné obodobí třetí fáze experimentování a znovuzavádění, která je stejně tak důležitá, jako fáze přísná, úpravná.

V ideálním případě si naplánujte po programu Metabolic balance® aspoň celý týden, lépe ještě 10 dnů navíc, abyste prošli přechodovou fází s rozšířeným seznamem potravin, a pak si užijte dovolenou, oslavu nebo rodinné setkání.

Můžete-li plánovat s dostatečným předstihem, dokonalé je začít dodržovat program Metabolic balance® přesně čtyřicet dní před nějakou významnou událostí. Již po 30 denní zkušenosti s programem Metabolic balance® se budete cítit skvěle, nové návyky budete mít mnohem lépe zafixované a díky třetí přechodové fázi budete přesně vědět, které potraviny chcete do budoucna vynechat, protože jejich negativní dopady vám za to zkrátka nestojí. No a to je ideální čas vyrazit na dovolenou nebo jinou akci!

Nakonec si tedy vezměte svůj diář a projděte pečlivě ještě jednou období, které jste si vybrali jako ideální pro započetí s program a zjistěte, jaké během něj máte pracovní a osobní plány. Ideální je mít 40 dnů kldnějších! Ale když to nejde, tak platí lepší něco, než nic! Jděte do toho!

Takže – plánujete-li rodinnou večeři nebo obchodní oběd či malé společenské setkání, je to skvělé! Berte je jako příležitost vyzkoušet si jaké to je, dodržovat  program Metabolic balance® mimo domov. Během prvních 30 dnů přísné fáze programu budete muset zvládnout spoustu nových situací, zaneste si tedy všehcny tyto „rozvracečské“ akce (nebo jinak „výzvy“) do svého kalendáře a dobře se na ně předem připravte. Ale kvůli nim už začátek programu Metabolic balance® neodkládejte. To byste jinak nezačali asi nikdy! Protože je „pořád něco“. Nikdy nenastane ta vaše vysněná „dokonalá chvíle“.

Moje vlastní zkušenost: Já jsem svoji první přísnou fázi (bez tuků) držela v době, kdy jsme slavili troje narozeniny! A byl to celkem masakr! Protože mám takový pocit, že jsem se narodila, abych jedla! Jídlo opravdu miluju! Ale zvládla jsem to. Všichni venku grilovali masíčka, pili vínečko, opékali si chleba na ohni, baštili věnečky a větrníky – a já si v chatičce připravovala na vodě kuřecí maso a k tomu jsem měla nakrájenou okurku a knäckbrot – fakt SUPER! Ještě jsem si u toho vyslechla, že jsem se asi zbláznila, že vypadám jako nemocná, a že skončím určitě v nemocnici! (Ach ti milí příbuzní). Ale dala jsem to s grácií a v klidu! Dokonce 3x za sebou. Řekla jsem si totiž, že tyhle narozeniny oslavím za rok už štíhlá a mnohem zdravější! A že jim všem ukážu! A rok je přece krátká doba!

Rodinná oslava s metabolic balance

Čeká-li vás rodinná oslava nebo jiné spol. setkání, berte je jako příležitost vyzkoušet si jaké to je, dodržovat program Metabolic balance® mimo domov!

Zamyslete se tedy, co vás čeká, vyberte si datum a zakroužkujte je ve svém kalendáři tlustým fixem. Opravdu si toto datum zapište! (Podle výzkumů lidských návyků zvyšuje prý písemný závazek šance na úspěch.)

A teď máte oficiální datum, kdy začnete s programem Metabolic balance®! Takže – jděte do toho. Držím vám palce! Bára

Máte-li vibrano dokonalé datum - začněte! Držím Vám palce!

Máte-li vybráno dokonalé datum – začněte! Držím Vám palce!

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.