Nedávno jsem se setkala na sociálních sítích s tímto výrokem: „Metabolic Balance® má mezery! Např. kombinace živočišných bílkovin s ovocem! Tělo se s tím přece špatně vypořádává, hlavně střeva, kdy tato kombinace způsobuje „zahnívání potravy“ ve střevě. Tak když Metabolic Balance je tak „dokonalý“ a „zdravý“, tak by měl tyto věci ovládat…“ Považuji za velmi důležité tohle objasnit. Vysvětlení najdete v článku…

V první řadě je potřeba si uvědomit, že program Metabolic Balance® není dieta podle dělené stravy. To znamená, že tedy má na trávení a vstřebávání živin jiný, svůj léty a zkušenostmi ověřený pohled.

V programu Metabolic Balance® je prvořadou prioritou zachování nízké hladiny krevního cukru a inzulínu a „odpočinek“ pro slinivku + maximální vstřebatelnost a využitelnost živin pro buněčnou výživu.

Každý stravovací režim má nějaké své priority a principy, které upřednostňuje na úkor jiných – no a v Metabolic Balance® nám dávají logiku právě ty principy, které preferují udržet si v každém jídle nízkou glykemickou zátěž pro tělo.  

Problémy s trávením a nadýmáním?

Je pravdou, že společné trávení některých druhů bílkovin a ovoce může u některých lidí způsobovat problémy např. s nadýmáním. Ale je také dobré znát důvody, proč se to děje a nakolik moc to ovlivňuje negativně naši látkovou výměnu.

Problémy s trávením a plynatostí se dějí většinou v případě, když dochází v jednom jídle ke kombinování vícero druhů bílkovin (což je běžný způsob stravování), nebo když k jedné bílkovině smícháme vícero druhů ovoce (opět běžný způsob stravování) – pak mohou být zmiňované problémy mnohem výraznější.

Tohle ovšem v programu Metabolic Balance® eliminujeme právě tou kouzelnou střídmostí, kdy v jednom jídle použijeme pouze 1 druh bílkoviny a 1 druh ovoce. Pokud bychom jedli ovoce zcela samotné (bez bílkovin, které snižují jeho glykemickou zátěž), jak doporučují systémy, které vycházejí z dělené stravy apod., šli bychom naproti zvýšené hladině krevního cukru a inzulínu, a následkem toho nejspíše i k nárůstu stresových hormonů (adrenalim, kortisol, noradrenalin,…), přetížení slinivky a také snadnějšímu ukládání tuků v těle (tedy přibírání na váze) apod. Tomu se však chceme v programu Metabolic Balance® zásadně vyhnout!

(Tím nechci tvrdit, že principy dělené stravy jsou špatné či nedostačující – pouze poukazuji na to, že různé stravovací systémy mohou stavět na odlišných prioritách a principech, které jsou pro ně důležité. A vy si musíte jeden vybrat a ten dodržovat.)

Je dobré vědět, co se přesně v těle děje, pokud kombinujeme bílkovinu s ovocem v jednom jídle …

A co se tedy děje ve střevě při kombinaci ovoce a dalších potravin a zvýšeném přísunu vlákniny?

Samotné sacharidy z ovoce by prošly žaludkem docela rychle a dále by byly v tenkém střevě absorbovány a vše by probíhalo OK. V případě, že se jí nejdříve bílkovina a vláknina v podobě zeleniny, zdrží se obsah žaludku v žaludku déle, než samotné sacharidy. Ovoce na konec tedy vede k tomu, že se sacharidy jakoby „lapí“ spolu s ostatní stravou v žaludku, kde se smíchají s vlákninou, které je v programu Metabolic Balance® hojně. Potom do tenkého střeva ke vstřebání nejdou pouze čisté sacharidy, ale směs. To ovšem nemá zásadní vliv na vstřebatelnost živin z potravy a jejich transport k buňkám (o to nám jde v programu Metabolic Balance® primárně). Může to však u klientů mít z počátku vliv na zvýšení plynatosti.

A jak vznikají plyny?

Lidé, kteří doposud nebyli v tak hojné míře na vlákninu zvyklí a mají většinou pomalejší, netrénované střevo, mívají více bakterií ve vyšších částech střeva, tedy než se stihnou sacharidy smíchané s vlákninou vstřebat/ zužitkovat (tento mix proces vstřebávání zpomaluje a tím snižuje glykemickou zátěž stravy, což je v MB prioritní) jsou bakterie rychlé a ony sacharidy, dříve než jsou vstřebány, začnou metabolizovat – fermentovat – a tak vznikají plyny.

Když se do stravy náhle přidá hojně „živá“ vláknina, může to být častým jevem a adaptace může trvat u některých lidí i několik týdnů. Postupně, časem, se však střevo adaptuje a vlivem vyššího množství vlákniny by se mělo pěkně rozpohybovat a bakterie by neměly stíhat prorůstat až tak vysoko, tam, kde jsou ještě sacharidy. V takovém okamžiku plynatost ustupuje, až se jí klienti zbaví úplně. A jak píši výše, na vstřebatelnost a využití  živin ze stravy to nemá zásadní vliv.

Není možné sedět jedním zadkem na dvou židlích!

Jinak mě se osvědčilo „sedět zadkem jen na jedné židli“!

Pokud jsem sama v rámci různých experimentů zkoušela kombinovat různé stravovací systémy, nefungovalo to, bohužel, nikdy ideálně. Po desítkách let mých různých osobních experimentů a stravovacích zkušeností, jsem se vždy s velkou vděčností a pokorou vrátila plně k systému Metabolic Balance®, který jako jediný to moje tělo vždy perfektně „srovnal“ do latě.

Proč preferuji Metabolic Balance®???

Protože je založen na nejnovějších medicínských poznatcích o biochemickém fungování našeho těla a hlavně je zbaven všech obecných „mýtů“ o stravě, kterých je, bohužel, na internetu a v mnohých knihách o stravě spousty.

Pokud chceme sestavit opravdu kvalitní a individualizovaný jídelníček, málokdo si dokáže představit, jak těžké to ve skutečnosti je. V programu Metabolic Balance® svoji roli při nastavení kvalitního jídelníčku hraje totiž mnoho různých parametrů – od glykemického indexu a zátěže jednotlivých potravin, obsahu vitamínů a minerálů, esenciálních mastných kyselin, až přes vhodné poměry a kombinace zdrojů bílkovin a sacharidů konkrétně pro vás a vaše tělo. Mimo to je při sestavování jídelníčku nutné respektovat také rozličné alergie, averze či některá onemocnění a medikace nebo nutnost dodržovat nějaká specifická omezení. A při tom všem je vždy potřeba ještě zachovat co nejpestřejší jídelníček a zároveň možnost výběru dle chuti, aby to vůbec bylo k použití pro náš běžný život.

Rozhodně se nechci stavět do pozice odborníka, který tvrdí, že nejlépe ví, co je pro kterého člověka to nejlepší a že program Metabolic Balance® je to nejpřesnější, co může na světě být. To určitě ne. Ale ze své letité praxe a zkušenosti vím, že za celou dobu mého terapeutického a poradenského působení jsem se s takto individualizovaným a komplexním systémem, který takhle krásně funguje a kladně působí na celé široké spektrum našeho zdraví a života, doposud nesetkala.

Ano, určitě by mohl být i program Metabolic Balance® ještě cílenější, ještě více individualizovanější, či jít ještě více do hloubky našeho metabolického fungování – avšak to bychom se už nedoplatili.

Chcete-li vědět více o programu Metabolic Balance® a jeho působení na tělo, podívejte se na videopřednášku ZDE>>.

Howgh ?‍♀️ Bára

 

© Bára Wolfová Balcarová – program Metabolic Balance®

Použití textů a fotografií – Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média – Použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro on-line média – S mým osobním souhlasem je možné použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz.