V plánech je rozdělena ZELENINA  na 2 složky – na zeleninu a saláty. Proč to tak je? Musíte to dodržet? Nebo můžete v jednom jídle kombinovat salát a zeleninu? Vždyť je to přece všecho zelenina! Tak proč takové omezení? ANO, jasně, je to vše zelenina. Tohle omezení není tedy tak žhavé! Ale musíte vědět, proč to tak je v plánu napsané. Má to totiž své opodstatnění a pravidla. 

Zelenina je jediná složky stravy, kterou mezi sebou můžete v jednom jídle míchat (na rozdíl od bílkovin a ovoce). Abyste předešli jednotvárnosti a dodali vašim jídlům rozmanitost chutí, můžete samozřejmě zeleninu a saláty ve vašem plánu libovolně míchat. Je však třeba, min. v prvních 14 – 30 dnech respektovat i doporučenou frekvenci salátů a zeleniny. Toto je třeba pro uvedení vašeho těla do metabolické rovnováhy. Někteří lidé mají ve svém jídelním plánu salát 2x, jiní např. 5x za tři dny. Má to svůj důvod – chlorofyl obsažený v zelených listech salátů působí protizánětlivě, pomáhá při autoimunitních onemocněních a přirozeně čistí krev.

Listové saláty mají jiné složení a obsahují úplně jiné živiny, než např. kořenová zelenina. Zelené listové saláty obsahují rovněž méně škrobů, než kořenová zelenina. Prostě zelené listové saláty jsou svým složením odlišné od ostatní zeleniny. To je třeba mít na paměti, když chcete zeleninovou složku vašeho talíře zpestřit smícháním salátu a zeleniny.

Každý plán je jiný a tak u každého člověka je i rozložení zeleniny a salátů jiné, včetně jejich doporučené frekvence zařazování.

Toto rozdělení bylo zavedeno mimo jiné z toho důvodu, že klienti si sestavování jídelníčku zjednodušovali a zařazovali jen takové druhy zeleniny, které znali, a to, ke své velké škodě, v minimální pestrosti. Nejvíce trpěli právě zelené listové složky stravy! V jídelníčcích také převládaly tepelně upravené druhy zeleniny na úkor zeleniny čerstvé (ta obsahuje mnohem vyšší množství minerálů, vitamínů a enzymů, což je skvělé pro zachování plného zdraví). Proto byla zelenina rozdělena na zelené listové saláty a ostatní zeleninu. Aby žádná složka potravy nechyběla.

Míchaný salát podle metabolic balance®

Míchaný salát podle metabolic balance® – tady vidíte zelené salátové listy obohacené o nudličky mrkve, okurky a červené řepy…

Rozdělení zeleniny na saláty a ostatmí zeleninu je tedy proto, aby byla zachována max. pestrost vaší stravy!

Nestane-li se vaší prioritou jíst co nejpestřeji, není ani možné dosáhnout optimálních výsledků. Pokud nepřijmete za svůj cíl, vyměnit doposud používané druhy zeleniny (mrkev, celer, petržel, ledový salát, okurky, rajče, paprika) za nové, méně tradiční druhy zeleniny a nepokusíte se zároveň zařazovat dostatek čerstvé zelené zeleniny v podobě listových salátků, můžete své tělo taky pěkně šidit! A ono vám to samozřejmě časem vrátí v podobě různých problémů nebo „záseků“ (chutě, hlad, vypadávání vlasů, bolesti kloubů, zpomalení nebo zastavení hubnutí apod.). Tak si na to dejte velký pozor, abyste se pak nedivili!

Saláty a ostatní zeleninu můžete tedy mezi sebou kombinovat dle chuti, dle potřeby.  Věnujte však pečlivou pozornost tomu, abyste jedli co nejpestřeji a obě složky zeleniny spravedlivě střídali, a žádná nebyla „opomíjena“!

Střídejte tedy druhy zeleniny s takovou pečlivostí, jako si měníte spodní prádlo nebo ponožky! Pokuste se zařadit jich co možná nejvíce, vyzkoušejte jich co možná nejvíce! Vybírejte si často i netradiční druhy zeleniny. Nebuďte líní si ji sehnat. Děláte to přece pro sebe, pro své vlastní a jediné tělo, které kdy budete mít. Střídejte také spravedlivě syrovou zeleninu s tepelně upravenou zeleninou. Převládat by měla syrová, čerstvá zelenina kvůli zachování vitamínů, minerálů a enzymů.

Takže je již jasné, že saláty a ostatní zeleninu můžete sice mezi sebou kombinovat, ale cílem je snažit se o max. pestrost výběru potravin i přípravy jídla! Potom teprve může „kouzlo“ programu Metabolic balance® fungovat.

Saláty a ostatní zelenina

Saláty a ostatní zeleninu je teba spravedlivě střídat, aby tělu byly dopřány veškeré látky a živiny, které k restartu metabolizmu a jeho udržení v dobrém chodu potřebuje!

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.