Častý dotaz v rámci dodržování principů Metabolic Balance se točí klem zápachu z úst a používání zvýkaček. Jak to tedy je? Na co a jaký má vliv žvýkačka v průběhu hubnutí, diety a úpravy metabolizmu? Proč v průběhu dodržování programu Metabolic Balance není vhodné žvýkat žvýkačky? Co tedy použít, abychom se po jídle a po kávě následně zbavili nepříjemného zápachu z úst? Co třeba žvýkačky Orbit – vždyť jsou bez cukru? Je to v pořádku? Nebo je to při dodržování programu Metabolic Balance nevhodné? A proč?

Proč při dietě zapáchá z úst?

Zápach úst při redukční dietě je způsoben především vydechováním acetonu, který vzniká v těle při odbourávání tuků a je vlastně určitým indikátorem správného režimu při redukční dietě. Vedle charakteristického zápachu má ale aceton také přirozenou dobrou vlastnost – snižovat při hladovění pocit hladu. Lidé jsou zvyklí toto řešit žvýkačkou. Ale v rámci redukční fáze Metabolic Balance to není vhodné řešení. Vysvětlím proč…

Začnu otázkou. Dívali jste se někdy na složení žvýkaček? Pokud ne, tak se někdy podívejte.

Chvíli žvýkačku žvýkáme a pak ji vyplivneme. „Nic přeci nejíme“ – je naše myšlenka. Ale ono je to jinak, není to tak jednoduché, jak se zdá. Je to sice takové “NIC“ do pusy, ale divili byste se, kolik taková malá žvýkačka např. obsahuje chemie.

Žvýkačka při hubnutí a dietě metabolic balance není vhodná

Žvýkačka při hubnutí a dietě metabolic balance není vhodná

Žvýkačka a chemie

Hlavní složkou je gumový základ, což je jakási směs z elastomerů, změkčovadel, tmelů a pryskyřice.
Velkou část tvoří sladidla – Sorbitol (E420), Xylitol (E967), Manitol (E421), Sukralóza (E955), Acesulfam K (E950). O jejich bezpečnosti pro organizmus se vedou spory. Zatím jsou oficiálně označovány za bezpečné. Praxe ovšem ukazuje, že obzvláště Sorbitol narušuje střevní mikroflóru a může způsobovat různé potíže od nadýmání přes průjmová onemocnění až po syndrom dráždivého tračníku.

  • Kvůli změkčení a vláčnosti se do žvýkaček přidává Glycerol (E422), který je v nízkých koncentracích prakticky neškodný. Jelikož je slabě jedovatý, ve vyšších dávkách způsobuje bolesti hlavy, žaludeční potíže a zvracení.
  • Jako emulgátor, který mísí vodu s tuky,  je zde použit sójový lecitin, který nesplňuje biochemicky podmínky metabolic balance stravování.
  • Žluknutí tuků zabraňuje Butylhydroxyanisol (E320). Vyrábí se z vedlejších produktů vznikajících při zpracování ropy. Zatímco v EU je tato látka povolena, je např. v Japonsku je zakázána, v USA povolena a v Kalifornii je dokonce považována za karcinogen.
  • Další látky jako aromata nejsou blíže specifikována.
Žvýkačka při hubnutí a dietě metabolic balance není vhodnáŽvýkačka při hubnutí a dietě metabolic balance není vhodná

Žvýkačka při hubnutí a dietě metabolic balance není vhodná

Žvýkačka a její vliv na trávení

Žvýkačky negativně ovlivňují proces trávení a následné vtřebávání živin, kdy narušují látkovou výměnu.

Co se děje v těle při žvýkání? Pokaždé, když žvýkáte žvýkačku, je váš mozek zmaten a myslí si, že budete jíst. Proto vysílá signály do žaludku, slinivky břišní a dalších trávících orgánů, aby se připravily na „jídlo“. Vaše slinné žlázy a pankreas začnou produkovat enzymy potřebné k trávení potravy. Konstantní uvolňování enzymů vede k tomu, že tento proces se zpomaluje. To brání tělu trávit a vstřebávat potravu, když potom doopravdy, slutečně jíte. Na žvýkačku tedy raději zapomeňte.

Žvýkačka při hubnutí a dietě metabolic balance není vhodná

Žvýkačka při hubnutí a dietě metabolic balance není vhodná

Co tedy použít místo žvýkačky po jídle?

Je to snadné.

Pečlivá ústní hygiena v metabolic balance je při nepříjemném dechu potřeba

Pečlivá ústní hygiena

Dbejte na pečlivou ústní hygienu po jídle. Po každém jídle si tedy důkladně vyčistěte zuby a celou ústní dutinu zubním kartáčkem, a to včetně jazyka – ideálně zubní pastou s obsahem přírodních látek, bez obsahu syntetických složek, fluoridů či umělých sladidel. Přírodní pasty jsou sice možná dražší, ale stačí jich používat menší množství a hlavně máte jistotu, že pro své tělo děláte to nejlepší. Já si kupuji kvalitní pasty v prodejnách zdravé výživy, nejraději mám však zubní pastu ARGITAL – bělící s propolisem a Dentie nebo přírodní bělicí zubní pastu doTERRA ONGUARD®.

Velký výběr přírodních zubních past najdete na Biooo.cz ZDE>>. Kamenný obchod je v Kotvě, Praha 1.

Žvýkejte raději bylinky nebo koření

To se doporučuje však až ve 3. nebo 4. fázi, kdy již nechcete hubnout, nebo upravovat metabolizmus. Místo zvýkaček je lepší volbou raději žvýkat čerstvé bylinky nebo některé druhy koření (máta nebo hřebíček). Ale i bylinky žvýkané mezi jídly, v 5ti hodinové pauze, rovněž vysílají signály do žaludku, slinivky a dalších trávících orgánů (podobně jako žvýkačka) a tím je matou. Lepší je tedy vzít zubní kartáček, vyčistit si zuby, popř. jazyk.

Přírodní ústní spray nebo voda 

Pokud není zbytí, můžete použít přírodní ústní vod spray nebo ústní vodu, které nabízí šetrnou péči o zuby a dutinu ústní bez chemických látek, umělých parfemací a příchutí. Pečují o zuby, jejich zdraví, čistotu i bělost přírodní silou tradičních surovin, jako je nimba, masticha, zelený jíl, šalvěj, heřmánek a další. Dlouhodobě osvěžují dech a působí protizánětlivě. Velký výběr najdete opět na Biooo.cz ZDE>>

Pečlivá ústní hygiena v metabolic balance je při nepříjemném dechu potřeba

Pečlivá ústní hygiena v metabolic balance je při nepříjemném dechu potřeba

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance®

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média: použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média: možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.