Stále častěji se setkávám ve své praxi s klienty, kteří mají v jídelním plánu doporučené sojové mléko. Automaticky se objevují otázky typu: „Které sojové mléko je nejlepší?“, nebo „Když si koupím litrovku, tak ji za týden nespotřebuji a musím jí polovinu vylít! Co s tím?“, nebo „Mohu třeba sušeného Zajíce?“, nebo „Je vhodná sušená varianta sojového mléka? A jaký je rozdíl mezi sušeným zajícem a sojovým mlékem v tetrapacku?“ Odpověď najdeme ve chvíli, kdy si uvědomíme, co vlastně od rostlinného ,,mléka“ očekáváme. A stručně řečeno – očekáváme podobné nutriční parametry jako má mléko kravské. Mělo by mít stejný obsah bílkovin, stejný obsah sacharidů a pokud možno i vápníku.

Na internetu jsem našla skvělý Velký test rostlinných nápojů, od MUDr. Václavy Kunové. Zde ve zkratce cituji něco málo z jejích webových stránek (celý článek a skvělý test rostlinných mlék najdete ZDE>>):

„Sušené nápoje a nápoje v tetrapacku jsou dva odlišné vesmíry: Zatímco sojové nápoje v tetrapackovém balení se v zásadě přibližují původnímu sojovému mléku tak, jak je známé ze staré Číny, kde sloužilo hlavně pro výrobu tofu, sušené nápoje jsou něčím úplně jiným.

Sušené nápoje jsou dvojího typu:

 1. Buď mívají ve složení na prvním místě kukuřičný sirup a ztužený sojový olej, který je zdrojem TFA (Zajíc). Až pak následuje sojová bílkovina. Ve složení nevítáme ani fosforečnan draselný, protože při vyšším příjmu fosforu dochází k narušování kostní hmoty, což znamená, že se vápník neukládá do kostí ani když ho máme ve stravě dostatek, ale odchází z organismu nevyužit.
 2. Druhou variantou sušených nápojů jsou nápoje na bázi ztuženého kokosového tuku, který je zdrojem nasycených mastných kyselin (SAFA). Sušené sirupy a polyfosfáty jsou přítomny i v těchto typech. Obsah bílkovin v sušených nápojích bývá až na výjimky zanedbatelný, v teptrapackových (ale jen sojových) je stejný jako u mléka kravského.

Sušené rostlinné nápoje (jakékoli) nejsou z výše uvedených důvodů vhodné pro dospělé a pro děti se nehodí v žádném případě.

Sojové ,,mléko“ v teptrapacku má oproti Zajíci desetinásobek bílkovin, tedy stejně jako kravské mléko, o 0.6 méně tuku a jen třetinové množství sacharidů. Kvalita tuků je u tetrapackového nápoje úplně jiná (jedná se hlavně o nenasycené mastné kyseliny, dokonce můžeme očekávat i příznivě působící lecitin).“

Jaká je tedy nejlepší volba?

 • Nejlepší volbou z tetrapackových balení je jednoznačně značka Soya calcium od firmy Provamel, který obsahuje pouze vodu, loupané sojové boby (7.2 %), jablečný koncentrát (3.3%), vápenitou mořskou řasu, mořskou sůl a žádné přidané cukry.
 • Na dalším místě Soya original (od Alpro) Vive Soy (od Pascual)
Vhodná sojová mléka v Metabolic Balance

Vhodná sojová mléka v Metabolic Balance

Další možností je připravit si sojové mléko doma, přímo ze suchých sojových bobů ?, a věřte mi,  je to brnkačka …

Budete potřebovat

 • 100g sojových bobů (sušených)
 • voda
 • vanilkový lusk nebo esence (není nutné, ale krásně to pak voní)

Postup

 • Sojové boby necháme přes noc namočené ve studené vodě (znásobí objem a vysají vodu).
 • Scedíme a dáme do vysokého mixéru v poměru 1 hrnek bobů na 3 hrnky vody a mixujeme alespoň pět minut dokud směs není úplně hladká.
 • Používáme-li sojové boby, tak mléko přelijeme do velkého hrnce s nepřilnavým dnem a vaříme na mírném ohni za stálého míchání a během toho odstraňujeme bílou pěnu, pokud se objeví. Vaříme alespoň 20 minut, ale raději déle.
 • Promícháme a necháme vychladit.
 • Poté si na jiný hrnec připevníme „sýrařské“ plátno (ideální jsou sponky či kolíčky) a hmotu přecedíme (z té tužší hmoty, která zůstane v plátnu, lze udělat třeba veggie burgery k osmažení, osobní zkušenost však nemám).
 • Sojové mléko chutná nejlépe chlazené. V lednici vydrží chutné dva až tři dny.
Sojové mléko v Metabolic Balance

Recept na domácí sojové mléko vhodné pro Metabolic Balance

 

Níže se můžete podívat na video, jak připravuji mandlové domácí mléko – podobným způsobem se připravuje i sojové mléko, akorát s tím, že se musí před přecezením ještě 20 minut povařit ?.

 

Přeji Vám dobrou chuť s Metabolic Balance®