Můj objev roku ?!!!! Jasná a vypnutá pleť, lesklé vlasy, pevné nehty, zdarvotní přínosy! Chcete-li si zajistit přirozený bohatý zdroj vitamínů skupiny B a nechcete polykat pilulky, kupte si TEBI droždí! Nebo také jnak lahůdkové droždí, francouzské droždí – poklad našich babiček, na který jsme v záplavě moderních, reklamou opěvovaných průmyslově zpracovaných produktů úplně zapomněli! 

Lahůdkové droždí je jeden z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínů skupiny B a stopových prvků. Jedná se o inaktivní kmen kvasinek Saccharomyces Cerevasie pěstovaný na obohacené melase pod pečlivým dohledem, a za podmínek, které mu umožňují svobodně růst. Chuť je naprosto neskutečná. Má sýrovou až oříškovou chuť a fantasticky se snoubí např. se saláty, je vhodné pro dochucení polévek, pomazánek, ranních smoothie, prostě do všeho!

Pokud existuje nějaká ingredience, která u mě doma nikdy nesmí chybět, pak je to lahůdkové droždí. Je škoda, že ho zná jen málo lidí. Díky jeho využití získáte snadno mnoho důležitých živin a mikronutrientů v přirozené podobě a navíc dodá vašim pokrmům lahodnou chuť.

Doporučuji ho zařadit jako „koření“ – po prvních 14 dnech přísné fáze.

Tebi droždí, lahůdkové droždí, francouzské droždí!

Tebi droždí, lahůdkové droždí, nebo také francouzské droždí!

A jaké že tento zázrak obsahuje dobroty? No posuďte sami!

Vitamíny skupiny B:

 • Thiamin (B1): je nutný pro zisk energie z karbohydrátů a potravy celkově, důležitý pro správnou činnost srdce a nervové soustavy, je součást enzymů spolupracujícím na metabolických procesech v těle
 • Riboflavin (B2): podílí se na transportu železa v těle, součást metabolických procesů, ovlivňuje růst a kvalitu kůže a vlasů
 • Niacin (B3): je důležitý pro správnou práci mysli, má pozitivní vliv na zdraví kůže a sliznic
 • Kyselina pantotenová (B5): je nutná pro správné užití tuků v těle, podporuje metabolismus a správu hmotnosti, redukuje riziko padání vlasů a jejich předčasné šedivění, má pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů a kůže
 • Vitamín B6: pomáhá tělu manipulovat se železem, je nutný pro funkci svalů, je důležitý pro činnost imunitního systému
 • Kyselina listová (B9): ovlivňuje správný vývoj plodu, je důležitý pro zdravou krev a kardiovaskulární systém

Přednosti a přínosy lahůdkového droždí

Obsahuje vysoké % bílkovin! Přitom má nízký obsah tuku a vyniká vysokým obsahem vitaminů skupiny B. Dokonce se řadí mezi jeden z nejbohatších zdrojů těchto vitamínů vůbec. Vitamíny B se podílí na metabolismu sacharidů, podporují nervovou soustavu a zajistí vám krásnou pevnou pleť. Je bohaté na minerální látky, z nichž nejvýznamnější je chrom, který napomáhá udržet přijatelnou hladimu krevního cukru. Takže pokud máte diabetes – šup šup šup na nákup ?.

Navíc pomáhá k efektivnímu využití glukózy a tím perfektně snižuje chuť na sladké. Lahůdkové droždí, které není dochuceno ječným sladem (to je třeb si ohlídat), je vhodné i pro bezlepkovou dietu . Má mírně slanou chuť, takže díky němu můžete snížit obsah přidané soli v pokrmech.

 • jasná a pevná pokožka
 • lesklé vlasy
 • pevné nehty
 • napomáhá vstřebávnání tuků
 • napomáhá transportovat cukr do jater a svalů, kde je využíván
 • má skvělý vliv na ovládání vlčího hladu
 • podporuje látkovou výměny tuků
 • prevence diabetu 2. typu
 • napomáhá snížení LDL cholesterolu

Využití v kuchyni

Použití je velmi široké. Hlavně pokud vyřadíte mléčné výrobky, nahradí vám v pokrmech tolik oblíbenou sýrovou chuť. Dokonce s ním dosáhnete i falešné „vajíčkové“ chuti. Zvláště když ho ještě zkombinujete s černou solí. Určitě ho vyzkoušejte…. pro mě fantasticky doplňuje např. chuť salátů.

Je skvělé ho tedy přidávat např. do

 • salátů
 • pomazánek
 • omáček
 • polévek
 • smoothie

Já přidávám většinou 1 pol. lžíci.

Díky lahůdkovému droždí získá každý pokrm šmrnc a jemnost. Například, když ho smícháte 2:1 s rozemletou mandeládou (mandle + sluneč. semínka) nebo s kešu oříšky, získáte výbornou bezmléčnou alternativu k parmazánu, která je vynikající na salát. Posypat si s ním jednoduše můžete i namazaný chleba.

A kde ho seženete?

V každé zdravé výživě a už dokonce i v supermarketech.

Já jsem jich ochutnala nekolik a nejvíc jsme si oblíbila toto. Je sice dražší, ale chuťově a struktutou se mu nic nevyrovná… Objednávám si ho přes vitalvibe zde>>. Stačí ho vyhledat pod názvem lahůdkové droždí.

Ostatní druhy koupíte v prodejnách Country life či jiných prodejnách se zdravou výživou.

tebi droždí, lahůdkové droždí, francouzské droždí

Tohle je moje nejoblíbenější (bez ječného sladu)

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.