Držíte dietu a máte chuť na sladké ovocné knedlíky? Máte pocit, že pro hubnutí není tohle jídlo ani trochu vhodné. To je sice pravda, ale týká se to pouze těch „běžných“ ovocných knedlíků z běžné mouky a s cukrem. Tyhle jahodové knedlíky obsahují pouze tvaroh, žitnou mouku a krupici, jahody a trochu másla nebo ghí na polití. Jsou metabolicky vstřícné, a jsou tedy vhodné i pro fázi hubnutí. A to proto, že tam není ani špetka cukru a poměry bílkovin a sacharidů odpovídají téměř doporučením ve vašem jídelním plánu – tedy pokud figuruje na vašem osobním seznamu potravin tvaroh. Vyzkoušejte…

Výhodou tohoto receptu je, že tyhle knedlíky můžete připravit stejně tak dobře jak z tvarohu z kravského mléka, tak i z čerstvého ovčího nebo kozího tvarohu či žervé. Sice jsem to ještě nezkoušela, ale myslím si, že by šly připravit i z přírodního kvalitního tofu (vyzkouším a dám vědět). Musím říct, že pokud použijete přirozeně sladké jahody (nebo jiné ovoce z vašeho seznamu potravin), tak tohle jídlo splní vaše očekávání. Mě tedy jahodové knedlíky z tvarohového těsta chutnaly moc moc moc, i talíř jsem nakonec vylízala :).

S těstem je potřeba si trochu pohrát, protože hodně záleží na kvalitě a měkkosti tvarohu. Pokud je tvaroh hodně měkký, řídký, bude třeba přidat adekvátní množství žitné krupice a žitné mouky. Pokud má tvaroh hustší konzistenci, stačí mouky a krupice méně. Také je možné si ten hustší tvaroh rozředit trochou vody a vymíchat z něj měkčí strukturu. Tak pojďme na to… Můžete koukat i číst 🙂

Budete potřebovat na 8 – 9 knedlíků

(cca 2 – 3 porce, podle vaší doporučené gramáže tvarohu)

 • 250g měkkého plnotučného tvarohu (2 lžíce tvarohu navíc, na závěrečné ozdobení)
 • 50-60g žitné krupice (koupíte ji zde>>)
 • 50-60g žitné mouky (ideálně ne hladké – i když já knedlíky připravila i z celozrnné hladké mouky)
 • Jahody (zralé, přirozeně sladké) – nebo můžete použít jiné ovoce z vašeho seznamu potravin
 • Máslo nebo Ghí (přepuštěné máslo)
 • Skořice a kvalitní 90% čokoláda

Postup

 • V míse vypracujeme vláčné, ale dobře tvarovatelné těsto z 250g měkkého tvarohu, 50 – 60g žitné krupice  a 50-60g žitné mouky. (Podle potřeby můžete mouku a krupici po troškách přidávat tak, aby se s těstem dobře pracovalo. Jak píšu výše, struktura těsta se odvíjí od struktury tvarohu, takže si s ním vyhrajte).
 • Na podložce posypané moukou vyválíme rukama váleček, který potom rozdělíme na daný počet kousků. Pro udržovací fázi jsem udělala 8 kousků, což jsou 2 porce. Pro přísnou fázi připravte z daného množství 9 kousků, což jsou 3 porce (to proto aby vám odpovídala gramáž, kterou máte doporučeno pro fázi hubnutí).
 • Z každého kousku utvoříme placičku (můžete podsypávat podle potřeby moukou, aby se placičky nelepily).
 • Poklademe jahodami nebo jiným ovocem z vašeho seznamu potravin a zformujeme do kulatých knedlíků.
 • Necháme 15 minut odpočinout.
 • Mezitím necháme v hrnci ohřát vodu.
 • Knedlíky přes lžičku vložíme do vroucí vody, po chvilce je odlepíme ode dna a vaříme, dokud nevyplavou. Od doby, kdy vyplavou necháme vařit ještě cca 3 – 5 minut a vyndáme je. Ideálně je nechte odkapat na sítku. Knedlíky se nesmí rozvařit, jinak se rozpadnou, tak je bedlivě sledujte. Hotové knedlíky můžete také propíchnout vidličkou aby z nich vyšla pára.
 • Podáváme posypané skořicí a nastrouhanou 90% čokoládou, přelité přepuštěným máslem a ozdobené lžící tvarohu (tím začnete své jídlo podle pravidla „bílkovina první do pusy“).
 • Pro děti nebo pro hosty můžete knedlíky přisladit např. kokosovým cukrem.

Tip

Knedlíky nemusíte vařit ve vodě, můžete použít také pařáček a uvařit knedlíky v něm (to jsem ale zatím nezkoušela).

Můžete také knedlíky přelít rozmixovaným ovocným rozvarem a nebo ozdobit čerstvým ovocem (akorát to s tím ovocem nepřežeňte – přeci jen to jsou cukry a tak po něm můžete mít dříve hlad ?).

Dobrou chuť s Metabolic Balance

Ovocné tvarohové knedlíky bez bílé mouky, cukru a vajec - recepty na hubnutí podle Metabolic Balance3

Ovocné tvarohové knedlíky bez bílé mouky, cukru a vajec jsou vláčné a přirozeně sladké…

Ovocné tvarohové knedlíky bez bílé mouky, cukru a vajec - recepty na hubnutí podle Metabolic Balance1

Držíte dietu, chcete hubnout a vyhýbáte se „sladkým jídlům“? Není cukr jako cukr a není mouka jako mouka. Tvaroh, žitná mouka a krupice a přirozeně sladké jahody…