Vánoční salát z topinambur nebo pastiňáku – V metabolických plánech se brambory příliš nevyskytují. Je to kvůli jejich vysokému obsahu obsahu škrobu a vyšší glykemické zátěži. Vhodnou náhradou je voňavý pastiňák nebo topinambury, které splňují standardy jídelních plánů v metabolic balance. Pastiňák i topinabury lze sehnat v prodejnách zdravé v výživy Country life nebo na Freshbedynky.cz. A pokud je náhodou neseženete, připravte si svůj metabolcký salát z kořenové zeleniny. Vyzkoušejte tuto lahůdku, vybrat si můžete i z několika zálivek.

Ingredience

(pro větší množství porce jednoduše znásobte)

  • 1 porce zeleniny: topinambury nebo pastiňák, mrkev, celer, petržel, kyselé okurky, 1 PL cibule, popř. jiná vaše oblíbená zelenina (já ráda přidávám řapíkatý celer)
  • Koření: sůl, pepř, jablečný ocet, další dle chuti – a nově doporučuji přidat 1 pol. lžící lahůdkového droždí
  • Zálivka 1: avokádo, sůl, pepř, citrónová šťáva nebo jablečný ocet, 1 pol. lžíce lahůdkového droždí, olivový olej nebo kokosové mléko  (možné kombinovat s jakoukoli bílkovinou, např. rybou, masem apod.) – zředit dle potřeby vodou
  • Zálivka 2: přírodní tofu, 2 lžíce oleje, sůl, pepř, jablečný ocet (možné kombinovat pouze s tofu; platí zásada v jednom jídle pouze 1 druh bílkovin)
  • Zálivka 3: 1 vařené vejce, 1/2 manga, sůl, pepř, jablečný ocet (možné kombinovat pouze s vejci; platí zásada v jednom jídle pouze 1 druh bílkovin, nebo od 4. fáze i s rybou či masem)

Postup 

Pastiňák nebo topinambury, mrkev, celer nakrájíme na kostičky, velikosti, jak jsme zvyklí a uvaříme „aldente“.

Nakládané okurky a cibulku nakrájíme na drobno a přidáme do salátu. Vše dobře promícháme. Již  nyní můžete mírně osolit. Ochutnejte.

Zálivku vytvoříte promixováním uvedených ingrediencí dohladka: avokádo+ sůl, pepř, citronová šťáva, trochu jabl. octu, olivový olej nebo kokosové mléko (s ním je zálivka „bělejší“) – naředit můžete buď zeleninovým vývarem nebo čistou vodou. Já občas doředím zálivku jabl. octem.

Přidat můžete i domácí hořčici, která je na přípravu velice jednoduchá.

Hořčice: hořčičné semínko, sůl, ocet, olej rozetřeme v hmoždíři na kašičku – hotovo! Pozor! Pálí jako čert! Celý recept zde>>

Přeji vám dobrou chuť a zdravé mlsání s metabolic balance…

Bamborový salát bez brambor ala metabolic balance

Bamborový salát bez brambor ala metabolic balance

Vánoční bamborový salát bez brambor ala metabolic balance

Vánoční bamborový salát bez brambor ala metabolic balance

Vánoční salát bez brambor podle metabolic balance

Vánoční salát bez brambor podle metabolic balance