V jídelních plánech Metabolic Balance® je doporučeno, již během prvních 14ti dnů užívat kvalitní zásaditý preparát (bez přídavku cukru). Ptáte se často, co za preparát by to měl být a proč ho máte užívatm když máte vyáženou stravu, a také kde takový preparát koupit… Jednostranná strava, nevyvážená strava, přebytek alkoholu, kávy a čaje, cukru, nikotinu nebo tělesná a stresová zátěž mohou zesílit zatížení organismu kyselinami. Pro podporu rovnováhy mezi zásaditostí a kyselostí mohou přispívat zásaditě působící potraviny jako např. ovoce a zelenina, jež jsou hojně zastoupeny ve vašem jídelním plánu.  Ale to většinou nestačí. Níže jsem shrnula důležité informace k tomuto dotazu, včetně tipů, kde, co a jak…

Jak udržet kyselé a zásadité látky v těle v rovnováze –
to je tajemství dlouhověkosti!

Proč?

Důvodů může být velmi mnoho, vystačily by na celou knihu! Já jsme si to trochu zjednodušila, aby se vešly do krátkého článku.

 • Acidobazická (pH) rovnováha lidského těla je dynamická rovnováha kyselin a zásad uvnitř všech tekutin a buněk lidského organismu. Náš organismus lépe funguje, pokud je lehce zásaditý, jenže některé životní funkce jako například trávení vytvářejí prostředí kyselé.
 • Metabolické procesy našeho těla přirozeně vytváří kyselé prostředí. Tato nežádoucí „kyselost těla“ je třeba zneutralizovat či vyrovnat zásaditými látkami tak, aby nedošlo k poškození tkání a orgánů, které napomáhají detoxikaci těla. Zásaditost je potřebná k neutralizaci a vyrovnání kyselosti. Přítomnost zásaditých látek v našem těle zabraňuje vzniku mnoha nemocí.
 • Během programu Metabolic Balance® je doporučen zvýšený pitný režim, abychom podpořily vylučovací orgány při odplavování metabolitů a předcházeli tak případným detoxikačním projevům. V důsledku toho chodíme více „na malou“, čímž může docházet k vyplavení i těchto důležitých minerálů. (Každá ochylka od normy mívá svá „pro“ i „proti“ – zde je však vyšší pitný režim priorita, tedy je dobré mizející minerály doplnit).
 • Hořčík je skvělý spalovač energie – lépe se po něm hubne, lépe po něm funguje inzulín a mnoho jiných biochemických pochodů v těle…. Je výbornou prevencí křečí, zácpy apod. Stejně tak i další uvedené minerály…
 • Tělo je nuceno odbourávat cenné minerální látky, aby mohlo neutralizovat záplavu uvolňujících se kyselin, které vznikají při cíleném hubnutí a detoxikaci.
 • Také zloba, stres, nevhodná skladba potravy či nepřiměřené jednání ovlivňují vnitřní biochemický stav těla – a odečítají nám tak potřebné „body z našeho životního konta“. Zároveň se tak vytváří prostředí vhodné pro nemoc.
 • a další…

Hlavní příčiny kyselosti – seznamte se!

 • Špatná výživa a nesprávné stravovací návyky
 • Špatný pitný režim
 • Nedostatečné žvýkání
 • Zlost, strach, úzkost, zloba, stres
 • Znečištěné životní prostředí
 • Chemická léčiva a aditiva v potravinách
 • Nedostatek pohybu
 • Nedostatek spánku
 • Mělké nedostatečné dýchání
 • Nikotin
 • Nevyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů
 • Přílš mnoho cukru
 • Příliš mnoho alkolholu
 • Příliš mnoho nasycených mastných kyselin
 • Elektrosmog
 • Stres a nahromaděná duševní zátěž
 • a další…

Co s tím?

Kdysi obsahovaly potraviny min. o 1/3 více minerálů a vitamínů. V současné době, kdy je půda vyčerpaná nevhodnou zemědělskou péčí, přesycená umělými chemickými hnojivy a nemá dostatek času ne ozdravění, nemůžeme počítat s tím, že ze stravy získáme dostatek těchto tolik potřebných látek. Doručujeme  tedy již během prvních 14ti dnů užívat kvalitní zásaditý preparát s obsahem alkalických minerálů (bez přídavku cukru). Pro podporu rovnováhy mezi zásaditostí a kyselostí mohou přispívat zásaditě působící potraviny jako např. ovoce a zelenina, jež jsou hojně zastoupeny ve vašem jídlením plánu,. Ale to většinou nestačí.

Zvolit si můžete z těch levnějších řešení, po ty dražší… Možností je několik, všechny si projděte níže,  a vyzkoušejte, co vám bude nejlépe vyhovovat, po čem se budete cítit lépe. Pokud tápete, poraďte se s vým poradcem…

1) Doporučeno institutem Metabolic Balance® –  SANA D’ORO Basenpulver – Produkt Metabolic balance® SANA ESSENCE

Tento zásaditý prášek je můj nejoblíbenější a je doporučen přímo institutem Metabolic balance®. Říkám mu VŠE V JEDNOM! Pochází z rostlinných nerostných surovin, které jsou zcela přírodní!zásaditý prostředek v metabolic balance

Jedná se o směs přírodních minerálů obsahující 95%zásadité citrátové soli. Díky tomu je velmi dobře pro tělo vstřebatelný a využitelný.

Některé zásadité minerály získáváme z potravin. Při trávení sacharidů, tuků, bílkovin vznikají v těle kyseliny, které neutralizují zásadité minerální látky. Je tedy důležité aby v těle byl poměr kyselin a zásaditých látek vyrovnaný. Na udržení této rovnováhy může být nápomocen právě Basenpulver, dodávaného přímo institutem Metabolic balance®.

Směs obsahuje vyvážené složení rostlinných minerálů:
draslík, vápník, hořčík, zinek, kyselini křemičitou, přírodní citronové aroma a vitamin D3

1-2 x denně 1 odměrku (4,5g) rozmíchejte ve 300 ml vody (s malým obsahem sodíku). Nejlépe vypít v době jídla. V případě poruchy draslíkové rovnováhy v krvi, při zvýšené hladině draslíku v krvi, při selhávání ledvin, se o užívání Basenpulver poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.

Doporučené denní množství by nemělo být překročeno. Udržujte z dosahu malých dětí.

Kde koupit?

Tento produkt u nás lze sehnat pouze přes e-shop kam, který zajišťuje jeho dovoz přímo z Německa. Jinde v ČR zatím není dostupný – jeho devízou je vysoká kvalita. Objednat si ho můžete také zde>>.

Cena: 590 Kč/ pouze na objednání

2) Vincentka – malý slaný zázrak

Zásadité preparáty v metabolic balance

Vincentka je ojedinělá přírodní minerální voda z přírodního léčivého zdroje, velmi silně mineralizovaná, jódová, uhličitá minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité.

Obsahuje mj. ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chlóru, jódu a železa (železo je však před stáčením do lahví odstraňováno). Dosahuje celkové mineralizace téměř 10 gramů na litr. Osmotickým tlakem 634,7 kPa se blíží osmolaritě lidské krve a intracelulárních tekutin.

Díky vysokému obsahu minerálních solí je používána k regeneraci po velkých ztrátách minerálů při zvýšeném pocení nebo při močení (v rámci vyššího pitného režimu v programu metabolic balance).

Zajímavost: V rámci lázeňství je mimo jiné využívána k pitným a inhalačním kúrám při onemocnění dýchacích cest a hlasivek, chorobách látkové výměny, žaludečních a dvanáctníkových vředech a pooperačních stavech, vleklých zduřeních jater, diabetes mellitus, chronické pankreatitis.

Kde koupit?

Koupíte v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou. Cena se pohybuje kokem 25 Kč/ za láhev

(Kontraindikována je u lidí se selhávajícími ledvinami; osoby s onemocněním ledvin nebo otoky dolních končetin by se před použitím měly poradit s lékařem)

3) Recept na vlastní zásaditou směs

 • Natrium phosphoricum 10,0 g – sodík
 • Kalium bicarbonicum 10,0 g – draslík
 • Calcium carbonicum 100,0 g – vápník
 • Natrium bicarbonicum 80,0 g – jedlá soda
 • Magnesium carbonicum 50,0 g – uhličitan hořečnatý (hořčík)

Ještě začněte vedle brát Vitamín D a máte svoji vlastní optimální zásaditou směs.

Kde koupit?

Tuto směs by Vám měli namíchat v lékárně, ale ze své zkušenosti vím, že ne v každé lékárně, protože jim většinou něco z výše uvedeného chybí. Potejte se tedy ve vašem okolí. Zkrátka počítejte s tím, že si budete muset pravděpodobně proběhnout více lékáren, pokud směs budete shánět.

Můj tip: Většinou vše mají v lékárnách v areálu nemocnic, které jsou zásobovány mnohem lépe, než ěžné městské lékarny. Uvedené množství vyjde na necelých 200,- Kč

4) Nakupte si v DM drogerii koupelovou sůl

Německá firma DAS gesunde PLUS prodává v DM drogerii několik zásaditách preparátů:

POZOR! Zásaditý prášek a tablety tohoto výrobce však neodpovídají svým složením principům Metabolic Balance. Někteří klienti, kteří tuto levnější variantu zvolili, uvádějí, že se po nich „osypali“. Z tohoto důvodu prášek ani tablety nedoporučuji.

Jinak je na tom ale Bazická koupelová sůl, 700 g

Sůl s aktivními přírodními minerály a malachitem pomáhá nejen pokožce se očistit. Neutralizuje kyselost pokožky. Sůl pomáhá při čistících kúrách a regeneruje při sportu a stresu. Určitě skvělý doplněk podporující zásadité prostředí v těle.

Zde najdete o těchto produktech více>>

Kde koupit? V prodejnách DM drogerie.

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.

Milujeme metabolic balance! Zamilujte se taky!-2