Pojďme si společně udělat takový můj oblíbený „mini“ kvíz, který vám pomůže snadno zkontrolovat, zda vše správně dodržujete, zda máte vše ve svém programu hubnutí správně nastavené, případně odhalí vaše rezervy ? Také si připomeneme, proč jsou stravovací doporučení takto nastavená!

Tyto otázky vám pomohou si lépe uvědomit, co děláte správně nebo kde mát případné rezervy, které poté můžete daleko snáze napravit, než když o nich nevíte. Doporučuji si tento MINI KVÍZ dělat pravidelně, protože – co si budeme povídat! – časem pozornost polevuje, snaha je menší, cítíme se jisti v kramflecích, pozornost opadá a tak se stane, že pomaloučku, nenápadně začneme dělat chyby, aniž bychom o nich věděli. Tento kvíz můžete použít kdykoli, kdy si nejste jisti, zda dodržujete všechna doporučení správně a nebo když máte třeba pocit hladu a chutí, nebo když se zpomalí vaše hubnutí. Všechny tyto otázky totiž mohou s problémy výše souviset. Pokud chcete, stránku si vytiskněte a odpovědi zakroužkujte.

Odpovězte nyní co nejpoctivěji na všechny otázky ANO nebo NE. Tam, kde zazní odpověď NE, je potřeba situaci co nejrychleji napravit, aby příště odpověď zněla ANO. Jedině tak si udržíte správný směr…

Minikvíz můžete také vyplnit on-line zde>>

  1. Vyplňujete si pravidelně kontrolní jídelníček nebo jídelní deník? ANO | NE  I když to mnozí z vás nesnášíte, dělejte to – aspoň v prvních 3 měsících. Vyplňování jídelního deníku vede totiž k lepší sebekázni, k utužení nových návyků, k snadnější „automatizaci“ a hlubšímu uvědomění si, proč jsou doporučení takto nastavená. Umožňuje vám vidět, nakolik pestře jíte a lze tam zpětně dohledat chyby v případě problémů. Takže vyplňujte přehledně, pečlivě vše, co v každém jídle jíte. Udělejte si z toho na čas zábavu.
  2. Jíte 3 jídla denně? ANO | NE  První, co musíte pochopit je, že nepotřebujete mnoho jídla k tomu, abyste žili zdravě. Stačí opravdu málo. Není to totiž o tom, kolik toho sníte, ale kolik toho vaše tělo dokáže vstřebat. A jídlo musí být plně natrávené, aby se do vašeho systému mohlo vstřebávat a k něčemu bylo. 3 jídla denně, při správně sestaveném a pestrém jídelníčku, s vhodným výběrem přirozených potravin a jejich kombinací, naprosto stačí. Jíte-li více, narušujete látkovou výměnu. Jíte-li méně, může tělo na buněčné rovině strádat a hladovět. Jezte tedy ideálně 3 plnohodnotná jídla denně, sestavená z vašeho seznamu potravin a přesně dle doporučení.
  3. Dodržujete důsledně 5ti hodinovou pauzu mezi jídly? ANO | NE Ano, 5 hodin je ideální. Tato pauza je totiž potřeba ke strávení bílkovin a tuků, které obsahuje vaše jídlo na talíři. Pokud ji zkrátíte, strava se zcela nedotráví a nestrávené zbytky zatěžují celý trávicí systém a mohou tak intoxikovat tělo. Protože pokud to tělo nestihne vše spotřebovat, stane se z toho odpad, který uvnitř zahnívá, nebo se změní na tuk. Střevo takové nedotrávené zbytky nevyloučí  jednoduše všechno následující den. Mnohé zůstává uvnitř a ucpává orgány. Zatěžuje nás to, unavuje a dělá netečnými. Naše myšlení je pomalejší, pohyb je pomalejší… Chcete-li být uvnitř „čistí“ , mít jasné myšlení, čistou energii? Jezte tedy lehce a střídmě! A hlavně nechte tělu prostor a čas ke strávení a vstřebání všech dobrot.
  4. V těchto 5ti hodinových pauzách pijete jen čistou vodu? ANO | NE Proč jen čistou vodu? Protože jenom čistá voda je biochemicky neutrální a neovlivňuje tak biochemicky nevhodně proces trávení a vstřebávání živin. Neobsahuje žádné cukry, žádné další přídavné látky, prostě je „čistá“ – tedy NEUTRÁLNÍ. 
  5. Vypijete denně doporučené množství vody? ANO | NE  Voda pomáhá odplavovat metabolity, které vznikají při hubnutí tukové tkáně a podporuje vylučovací orgány. Působí ve vašem těle jako taková „vnitřní sprcha“. Lépe tak zvládnete případné detoxikační projevy, keré se mohou při hubnutí objevit. A své hubnutí tak krásně podpoříte. Takže – „sprchujte se“ nejen zvenčí, ale hlavně vnitřně, jak jen to jde. Více o prospěšnosti s důležitosti pitného režimu při hubnutí si můžete přečíst ZDE>>
  6. Takové větší množství vody pijete pouze v 5ti hodinových pauzách mezi jídly? ANO | NE Krkolomná oztázka má za úkol zjisitit, zda nezapíjíte jídlo bezprostředně velkým množstvím vody. Zapíjet jídlo velkým množstvím vody znamená, že si rzředíte trávicí šťávy, protože si uděláte ze žaludku „bazén“. Pokud je intenzita trávicicíh šťáv snížena rozředěním, nemůžete jídlo nai dobře trávit, ani dobře vstřebat. Vodu tedy pijte ve větším množství prioritně v těch  5 ti hodinových pauzách mezi jídly. K jídlu pijte pouze doporučený malý šálek čaje a šálek kávy. A ktomu s eváže i následující otázka…
  7. V hodině určené k jídlu pijete pouze 1 malý šálek čaje nebo 1 malý šálek kávy? ANO | NE Komentář je stejný jako u předchozí otázky. Jídlo byste neměli zapíjet větším množstvím vody, abyste nerozředili trávicí šťávy. Narušili byste tak intenzitu trávení a vstřebávání živin, a to by byla velká škoda. Šálek kvalitního sypaného čaje nebo dobré kávy je v rámci jídla vhodný.
  8. Jíte přesně množství/ gramáž potravin uvedené na seznamu? ANO | NE Gramáž jídel je vypočtena na základě vašeho bazálního metabolzimu a konstituce těla. Když budete jíst více, nezhubnete. Když budete jíst málo, bude tělo strádat, tuky si bude „držet“ , hubnutí se bude bránit, nebo nebude hubnutí již zdravé.
  9. Vážíte si pečlivě vaše jídlo podle doporučení? ANO | NE Komentář je stejný, jako u otázky výše. Když jíte moc, nezhubnete. Když jíte málo, bude tělo strádat a hubnutí se může bránit, nebo nebude hubnutí zdravé. Doporučené gramáže jsou vhodné pro zdravé hubnutí a zároveň vám zaručí dostatečnou výživu).
  10. Jíte ke každému jídlu jen 1 druh bílkoviny? ANO | NE Bílkoviny se v jednom jídle nemají míchat více druhů, zatěžuje se tak trávení i vstřebávání živin. Při kombinaci více druhů bílkovin během jednoho jídla, určuje její biologickou hodnotu nejméně zastoupená aminokyselina, čímž vzniká vysoký „odpad“, což zatěžuje metabolismus. Proto doporučujeme nekombinovat více druhů bílkovin, a v jednom jídle použít pouze 1 druh bílkoviny, což vede nepřímo ke snížení zánětlivých procesů . Zapomeňte tedy na překombinované talíře. Více k tomuto pravidlu najdete ZDE>>
  11. Začínáte  každé své jídlo 2 – 3 sousty uvedené bílkoviny? ANO | NE Při konzumaci bílkovin slinivka produkuje hormon glukagon, což je protipól hormonu inzulín! Ten umožňuje zachování nízké hladiny krevního cukru a inzulínu, díky čemuž se můžete cítíte příjemně sytí po dobu 5 hodin. Tedy nemáte hlad, nemáte chutě a navíc šetříte svoji citlivou slinivku, kterou máte jenom jednu! Je tedy dobře o ni takto pečovat.
  12. Jíte pouze potraviny uvedené na seznamu vhodných potravin? ANO | NE Potraviny, které máte na vašem seznamu potravin byly vybrány pro vás na základě vašich jedinečných laboratorních hodnot, je to vaše skvělá „palivová směs“, ze které vaše tělo umí snadno čerpat vše potřebné – tak ji prioritně používejte! Do benzínového auta čerpáte také benzín, a volíte olej, který je pro něj nejvhodnější. A do dieselu budete čerpat naftu! Nenapdl by vás opak –  to by se vám asi auto pěkně odvděčilo! Tak stejnou,  aještě pečlivější péči, při výběru „vhodného paliva“ věnujte i svému tělu, které máte jenom jedno! 
  13. Obsahuje váš ideální talíř: 1 bílkovinu | mix zeleniny | žitný chleba | 1 druh ovoce? ANO | NE Bílkovina a zelenina by měly být na vašem každém talíři zastoupeny vždy, v doporučeném množství! Ovoce a chleba dle chuti – nejsou povinné! Výjimkou je jablko, které je 1x denně povinné zařadit k jídlu. Nešiďte se tedy a využívejte ke každému jídlu vše, co máte předepsané. Bude vám fajn.
  14. Využíváte jako přílohu pouze 100% celozrnný žitný chleba nebo knäckbrot? ANO | NE Chleba – kapitola sama pro sebe. Pokud hubntet dobře, využívejte chleba dle doporučení ve vašem plánu, a zbytečně ho nevynechávejte. Pokud však na něj chuť nemáte, nebo ho jíst nechcete, nemusíte žitný chleba využívat, není totiž povinný, ale volitelný.
  15. Trvá vaše jídlo min. 20 min? ANO | NE Skvělá otázka a také velice důležitá! Pokud hltáte, budete mít prostě hlad! Je to proto, že signál z těla do mozku o tom, že jste již sytí, „dobíhá“ nejméně 17 minut. Pokud tedy hltáte, budete mít pocit, že vám porce nestačí a budete chtít sníst mnohem větší porci, než když budete jíst pomalu. A to vám určitě zhubnout nepomůže! Chcete-li se cítit příjmeně sytí, jezte pomalu!
  16. Dáváte si na čas a dostatečně jídlo koušete? ANO | NE Velmi velmi důležité! Musíte se naučit, jak používat ústa. Do nynějška bylo jezení jen o ochutnávání cukru, soli a struktury pokrmu, ale nestarali jste se moc o vlastní zažívání a zdraví, takže jste jídlo pokousali většinou jen napůl a polkli. Že mám pravdu? Ale to je špatně! Vše, co do úst dáte, musí být požvýkáno na krémovitou hmotu, žádné kousky. Žaludek nemá žádné zuby a tyto kusy vámi projdou napůl natrávené a budou působit všemožné problémy. Tím, že jídlo dobře pokoušete na tekutou hmotu, zvýšíte prospěšnost jídla až pětkrát! Toto samo o sobě zvýší vaši celkovou energii, zabrání ztrátě energie po jídle, zamezí plynnatosti či nevolnosti a dokonce vám může pomoci získat více svalové hmoty. „Jezte tak, jako byste měli jídlo vypít“ (tak tekuté by mělo být)
  17. Dodržujete jídelní rituál, kdy pozornost věnujete pouze jídlu? ANO | NE Vím, že je to někdy moc těžké. Třeba máte-li malé děti… Ale snažte se, ikdyž to může být někdy složité, udělat si z jídla malý rituál. Soustřeďte se na to, jezte všemi smysli, vychutnávejte, zapalte si svíčku, a když jíte nedělejte nic jiného, jenom jezte. Budete se tak cítit déle sytí a z jídla budete mít velmi uspokojující zážitek.
  18. Po 21. hodině už nic nejíte? ANO | NE Vaše tělo si potřebuje přes noc také odpočinout, dotrávit a dovstřebat vše, co během dne nestihlo. Také potřebuje nějaký čas na detoxikaci. K tomu potřebuje aspoň 9 – 10 hodin „klidu“, bez dalšího ládování. Což je od 9 do 7.  Taková myšlenka: co byste si mysleli o člověku, který vám říká „Nechte auto nastartované celou noc, potom vám lépe pojede.“ Asi byste si ťukali na čelo. To samé platí o těle a trávení. Trávení je třeb nechat odpočinout!
  19. Chodíte spát před půlnocí? ANO | NE S hubnutím přímo souvisí produkce hormonu melatoninu – kdo ho má málo, bude s kily bojovat obtížně. Během nočních přestávek, kdy spíme, většinou nejvíce právě kolem půlnoci a za tmy, se ho tvoří v těle nejvíce. Světlo produkci melatoninu potlačuje, jeho syntéza může probíhat jen za tmy (vadí i zdánlivě malé svělo). Práce v pozdních večerních hodinách a současný pobyt v silně osvětlených prostorách může noční vylučování melatoninu omezit a narušit tak přirozenou tendenci ke spánku. Chcete-li zhubnout, budete muset chodit spát dříve!
  20. Spíte v úplné tmě? ANO | NE Komentář je stejný jako u předchozí otázky 19, výše.
  21. Spíte dostatečně dlouho, aspoň 7 hodin denně? ANO | NE Dbjete na kvalitní a dlouhý spánek. Postarejte se o to, abyste spali v úplné tmě 7 – 9 hodin a choďte spát ideálně před půlnocí! Spánek totiž při hubnutí hraje zcela zásadní roli. Je důležitý pro optimální zdraví, a zároveň pro maximální spalování tuků. Dostatek spánku přispívá k udržení optimální hmotnosti a je prevencí proti tloustnutí. V pozadí obezity vyvolané nevyspáním se skrývá narušení sekrece orexinů, hormonů, jež se podílejí jak na regulaci spánku tak i na regulaci příjmu potravy. K tomu se připojují další významné hormonální nerovnováhy. Při nevyspání stoupají v těle hladiny ghrelinu, který vyvolává zvýšenou chuť k jídlu, a zároveň klesají koncentrace leptinu, který příjem potravy naopak potlačuje. Nedostatek spánku může vést také ke snížené toleranci glukózy, což uvolňuje cestu ke vzniku cukrovky druhého typu, kamarádce obezity. Takže! Snažte se spát aspoň 7 hodin! 
  22. Již jste zařadili pravidelně 3 pol. lžíce zdravých tuků s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin ? ANO | NE Prvních 14 dnů v programu metabolic balance jsou oleje vynechány, zařazují se až po 14 dnech a jsou zcela zásadní pro optimální hubnutí. Příjem omega-3 mastných kyselin má univerzálně pozitivní dopad téměř na veškeré fyziologické vztahy spojené s obezitou. Pravidelný příjem omega-3 mastných kyselin pozitivně ovlivňuje kvalitu buněčných membrán a tím i jejich receptorovou aktivitu. K té patří i zlepšení senzitivity pro inzulín! Zjednodušeně – urychlíte spalvání tuků, tedy hubnutí. A nejen to! Omega-3 mastné kyseliny celkově posilují imunitní systém, mají protizánětlivé účinky, pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na pohybový aparát, především klouby a chrupavky. A jsou skvělé antidpresivum.
  23. Jíte pravidelně každé ráno doplněk Omega 3 v kapsličkách? ANO | NE Omega 3 se zařazují až po 14 dnech v přísné fázi. Více v komentáří u předchozí otázky 22, výše.
  24. Máte dostatek vhodného pravidelného pohybu, který podporuje spalování tuků? ANO | NE Pohyb doporučuji zařadit nejdříve po 14 – 30 dnech v přísné fázi, ve chvíli, kdy se již cítíte stabilizovaní a nepociťujete tolik únavu. Já doporučuji prioritně pohyb přirozený a na čerstvém vzduchu. Tedy např. rychlou chůzi, chůzi do schodů, tanec, hopsání na malé trampolíně, plavání, běhání, cyklistika. Také protahovací cviky z jogy či pilatesu jsou super. Pohyb je třeba zvolit vhodně k vaší hmotnosti. Jinak je třeba poradit se s odpbroníkem, který vám doporučí, co je pro vás nejvhodnější.

Pokud jste si na vše odpověděli, víte už nejspíš, co zvládáte správně a co byste měli vylepšit. Tak s chutí do toho! Jsem s Vámi ? Držím Vám palce Bára ? Metabolic balance snídaně   © Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem. Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem