Znáte také tyhle výmluvy? „Proč se musí tolik pít? Já ale tolik vody nevypiju! Nejsem zvyklý tolik pít, to bych pak pořád běhal na záchod! Ikdyž se snažím, pořád se zapomínám napít. Mám spousty jiných věcí na starosti, na pití si ani nevzpomenu. Četla jsem, že není zdravé tolik pít!…“  A tak dále a tak dále… Pseudo důvodů, proč nepít, nebo proč pitný režim nestíháme, si umíme snadno najít mnoho. Je pro nás přirozenější nacházet „proč to nejde“, než „proč udělat vše, aby to šlo“.

A tak jsem tento článek zaměřila na to, proč udělat všechno pro to, aby to šlo! Pokud člověk hubne a a dostatečně nepije, může to být pěkný průšvih! Občas se ve své praxi setkávám s klienty, kteří zmiňují problém s pitným režimem. Vždy se snažíme za každou cenu najít způsob, jak to zvládnout.

A protože sama za sebe vím, že daleko snáz se o svých krocích rozhoduje člověk, který je dobře informovaný a přesně ví, co se děje v těle, tak jsme se rozhodla napsat tento příspěvek. Pokud tedy patříte k chronickým „nepijákům“, doufám, že vás to „nakopne“.

„Voda je nejdůležitější životodárná substance v těle.“

shutterstock_231694345 (kopie)

Proč je tak důležitý zvýšený pitný režim při hubnutí?

 • Příjem tekutin vyžaduje zvýšení energetického výdeje na jejich využití. Sama voda přitom žádné kalorie neobsahuje.
 • Zvýšený pItný režim podporuje látkovou výměnu.
 • Podporuje vylučovaní škodlivin a metabolitů, které se při hubnutí z těla vylučují.
 • Pomáhá regulovat tělesnou teplotu.
 • Velká výhoda je, že větší množství vody pomáhá zmírňovat pocit hladu. Pokud vás tedy pronásleduje touha po jídle v 5ti hodinových pazách, dejte si pár doušků a sami uvidíte, že alespoň na chvíli tento neodbytný pocit odpadne nebo se alespoň zmírní. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň, a někdy to skutečně platí. Klesne-li totiž množství tekutin v těle o více než cca 1 %, vysílá tělo signál, který může být skutečně zaměněn za chuť či pocit hladu.

Pitný režim a nadváha spolu velmi úzce mohou souviset.

Kolik tedy pít?

Optimální denní příjem při hubnutí se může pohybovat od 2 – 4l nebo dokonce 5 l v závislosti na prostředí, námaze, věku, pohlaví, váze, ale také například na stravování. V plánech metabolic balance je většinou doporučeováno vypít 2 – 4l tekutin denně.

Jak poznáte, že pijete dostatečné množství tekutin?

Při hledání individuální potřeby tekutin se můžete opřít o několik příznaků. Příznak nedostatečného množství tekutin poznáte podle pocitu žízně (pozor u starších lidí, mizí u nich pocit žízně), sucha v ústech (sliznice v ústech se tak divně lepí), oschlého jazyka a rtů, suché pokožky, a hlavně podle tmavé či zapáchající moči (moč by měla být světlejší a neměla by zapáchat.)

Dalšími příznaky nedostatku tekutin mohou být závratě, únava, problémy s koncentrací, bolesti hlavy, a poruchy prokrvování z důvodu odebrání vody z krve a lymfy!!! To je docela mazec, že?

Jak jsme se naučila pít dostatečně aneb moje 4 vychytávky

Když jsme začínala s programem metabolic balance, nepila jsem mnoho  a bylo mě jasné, že s tím budu muset něco udělat! Věděla jsme, že není dobré dělat IMG_6643si ze žaludku „bazén“ a že je lepší snažit se denní objem tekutin rovnoměrně rozložit do celého dne.

 • I) Vizualizace

Nejvíce mě pomohla vizualizace. Zavřela jsem oči a představila si ten „hnusný mazlavý tuk z mých špeků“, jak zůstává uvnitř těla, protože lymfatický systém, krevní řečiště, ledviny a tlusté střevo ho „nestíhají“ odvádět, vylučovat ven. Představila jsem si, jak jsou mé vylučovací orgány tím „tukem“, který hubnu, ucpané a jak se vše vrací dovnitř.

TIP: Pokud vám chybí představivost, nechte si v řeznictví zvážit třeba jen 5 kg sádla, a dobře si ten kus prohlédněte (kdo chcete hubnout více, „pokochejte“ se větším množstvím). A tohle vše, musí tělo jakoby vyloučit ven. Dalším krokem mé vizualiazce byla tzv. „vnitřní sprcha“ , kdy jsem si představila, jak ta nádherná čistá voda, kterou piji, proplachuje všechny mé „ucpané“ vylučovací orgány a pomáhá odplavovat ty tukové metabolity ven! Tahle představa u mě hodně zabírala a motivovala mě dostatečně pít.

 • II) Hrnky a sklenky všude

Další věc, která mě pomohla byly barevné hrnky a skleničky postavené všude, na viditelném místě, skoro tak, aby „překážely“. Měla jsme hrnek v koupelně, na záchodě, v kuchyni, na pracovním stole v práci, na kuchyňské lince v práci – prostě všude, kde jsem na něj mohla narazit a hned se tak mohla i napít. Tohle mě hodně pomohlo „rozpít se“ a na pitný režim nezapomínat. Nezabere to žádný čas navíc, tahle výmluva prostě nefunguje. Napití jste během 2 vteřin! A tolik času máte ikdyž třeba spěcháte někam ven!

 • III) Velká Petka

Můj další tip pro udržení pitného režimu venku je velká PET láhev (1,5l – 2 l). Musí být velká, aby byla „obtížná“ k nošení tak moc, že ji přece nebudete chtít sebou pořád „plnou“ nosit – a tak ji raději co nejdříve vypijete, abyste ji mohli zahodit ?. Tohle funguje skvěle – ověřeno mnohými klienty!

 • IV) Kouzelná karafa

A posledním tipem je moje kouzelná revitalizační karafa. Tu jsem si před lety koupila, protože voda z ní je opravdu „kouzelná“. A váže se k ní i můj pohádkový příběh, který vám teď povím.

Jednoho dne přišel do poradny mladý charizamtický muž s nabídkou revitalizačních karaf. Skoro jsem ho vyhodila se slovy „že na ty jeho řeči“ nevěřím a ať ze mě nedělá blbou. Už stál ve dveřích, ale než odešel řekl: „Pojďte aspoň vyzkoušet takový malý pokus. Napustím vodu z vodovodu do vaší konvičky a tady do té karafy a nechám je tam stát 3 minuty. Potom vodu přeliji do 2 stejných skleniček a vy se zavřenýma očima ochutnáte a řeknete mě,  co cítíte.“ Souhlasila jsem a pokus udělala… No a víte jak to dopadlo? Zázrak!

Ochutnala jsem 2 různé vody!!! Byla jsem v naprostém šoku! Měla jsem zavřené oči a pila první sklenku. Voda z ní byla dobrá, studená, taková tvrdší. Napila jsem se z druhé skleničky a…. Nechápala jsem! Pila jsem vodu nádherné chuti a struktury, měkoučkou, jakoby odstátou, připomínala jemný déšť. To byla voda z karafy. Z jednoho kohoutku, za 3 minuty, 2 zcela odlišné vody! Ta, co byla v hrnečku, byla skvělá, ale oda z karafy měla naprosto jemnou strukturu a jedinečnou měkkou chuť. Cítila jsme naprosto neskutečný jasný rozdíl…

Zamilovala jsem si tyto karafy a sklenice, a mám je doma i v práci. Tyto karafy přirozeným způsobem revitalizují a harmonizují vodu, zlepšují její biologickou hodnotu a chuť. Kdo to nevyzkoušel, asi neuvěří

Musím přiznat, že mě osobně hodně pomohly ke zlepšení pitného režimu. Tělo si totiž velmi snadno vytvoří takovou „zdravou závislost“ na kvalitní a pro něj dobré vodě, no a to potom jde pít snadno dostatetečně, prtotože se na tuhle vodu opravdu těšíte, jako na dobré víno! Jo a propo: zkusila jsem tam nalít takové obyčejnější víno – a zázrak byl na světě! Z obyčejného vína se rázem stalo lahodné ?! Navíc je to krásný solitér, jehož jedinečnost spočívá v nezaměnitelném tvaru, který je výsledkem harmonického spojení vody, hudby a skla. 

Tyhle kouzelné, ručně foukané skleněné karafy mění svým tvarem a působením geometrických symbolů vnitřní strukturu pitné vody (napravuje její krystalickou mřížku, která je narušena pobytem vody v potrubí a dalšími jejími úpravami, a vrací jí tak přirozenost a kvalitu vody pramenité. Příběh těchto karaf si můžete přečíst zde>>. A pokud byste si je chtěli objednat, tak je to možné buď přes naši recepci nebo zde>>.

Pokud vám chybí v pitném režimu kázeň, nebo zapomínáte, doporučuji stále vymýšlet na sebe podobné pasti, které vás pít přinutí.

„I to nejkrásnější ženské tělo je jen akvárium s vlažnou mořskou vodou, ve kterém bojují biliony buněk o přežití.“

web_shutterstock_88490455 (1)519

Člověk vydrží v extrémní situaci až 30 dní bez jídla, ale nanejvýš 3 dny bez vody!

Měli byste vědět jaké jsou pozitivní důsledky dostatečného přísunu tekutin

 • Napomáhá všem procesům látkové výměny
 • Podporuje trávení
 • Zabraňuje překyselení žaludku (říhání, pálení žáhy)
 • Odlehčuje při hubnutí výrazně ledvinám
 • Podporuje čistící funkce v těle, odplavování nečistot (detoxikace)
 • Posiluje činnost srdce a krevní oběh
 • Posiluje obranné schopnosti těla
 • Aktivuje nervový systém – menší náchylnost ke stresu
 • Zvyšuje koncentraci a výkonnost
 • A pro dámy! Pleť působí čerstvě, mladě a pružně!

voda

Program metabolic balance má v počátečních měsících velký vliv na snížení váhy, látkovou výměnu a následně logicky i na detoxikaci. Je tedy nezbytně nutné podpořit funkci všech vylučovacích orgánů, tedy i ledvin právě zvýšeným pitným režimem.

Množství vody je v plánech vypočteno dle aktuální tělesné hmotnosti člověka a s ohledem na jeho aktuální tělesné potřeby (hubnoucí a detoxikační fáze).

Od 3. fáze je pak možné toto množství upravit  a snížit!

Dovedete si představit, jaké škody by napáchaly uvnitř těla metabolity vznikající při hubnutí tukové tkáně, kterému bychom nepomohli tyto vysoce toxické látky urychleně vyplavit? Filtrace toxických látek pro naše ledviny by byla velikou zátěží. Detoxikační projevy by byly pravděpodobně hodně nepříjemné a veškeré snažení o hubnutí by tak bylo o mnoho více složitější.

Jaké je doporučení při hubnutí?

V programu metabolic balance se doporučuje cca 35 ml vody / 1 kg tělesné hmotnosti / 1 den

(60kg těžká osoba by měla vypít 1,8l vody)

Pijte v průběhu dne hodně vody, ne však během jídla, kdy může narušit intenzitu trávení. Pokud se z vašeho žaludku stane „bazén“, trávicí šťávy se rozředí a vy tak narušíte nejen trávení dobrého jídla, ale i jeho vstřebávání.

POZOR! Čaj a káva se do tohoto pitného režimu v MB nezapočítávají!

Poslouchejte tedy své tělo a sami „zavnímáte“ jeho skutečné potřeby… A pokud je ještě necítíte a nevnímáte, protože jste třeba na začátku, pomozte si třeba „4 vychytávkami“! 

Až zhubnete, pozor na druhou stranu mince

Pokud již nehubnete, je dobré doporučené množství adekvátně snížit. Přílišná hydratace je totiž stejně nežádoucí jako dehydratace. Neustále prolévání tekutin hrdlem může významně zatížit ledviny, zejména jedná-li se o nárazové příděly. Proto je třeba nepít nárazově, ale rozložit pití do celého den (skvěle zde pomáhají např. rozmístěné hrnky všude v dosahu!) Přehnaným zavodněním může také trpět srdíčko a z těla mohou být díky vysokému pitnému režimu odplavovány minerály.

A ještě pár tipů

Jaké jsou vhodné nápoje při hubnutí s metabolic balance (pijeme v 5ti hodinové přestávce mezi jídly)

 • čistá pitná voda z vodovodu
 • čistá kojenecká voda
 • čistá stolní voda
 • přírodní minerální vody bez bublinek
 • já mám nejraději vodu revitalizovanou v mé „kouzelné karafě“ 

IMG_6638

Méně vhodné nápoje při redukci váhy

 • minerální vody – obsah sodíku by měl být maximálně 150mg/l (nadměrný přísun sodíku při hubnutí váže v těle až několik litrů vody), denní příjem by neměl překročit 0,5 l, vhodné je střídat různé druhy, nízký obsah sodíku mají např. Korunní, Mattoni, vysoký obsah mají např. Poděbradka či Hanácká kyselka
 • vody sycené oxidem uhličitým – oxid uhličitý zatěžuje organismus, má močopudný efekt

Naprosto nevhodné nápoje při redukci váhy

 • veškeré slazené nápoje
 • energetické nápoje
 • limonády
 • nápoje typu kolového – obsahují kyselinu fosforečnou, která zvyšuje riziko osteoporózy tím, že odvádí z těla vápník
 • Do pitného režimu nezařazujeme džusy a alkohol, protože mají vysoký energetický obsah, močopudný efekt, příliš stimulují slinivku k tvorbě inzulínu a zatěžují ji tak více, než je zdrávo, a také zvyšují chuť k jídlu!

Ještě ve stručnosti

Káva patří mezi nápoje méně vhodné, nicméně je lépe ji pít bez cukru a v omezeném množství, a pouze v rámci jídla (nepít kávu v pauzách mezi jídly !) – určitě ne víc jak jeden, max. tři šálky denně. Vhodnou náhradou za pití kávy může být rozpustný kávovinový nápoj caro.

Ještě zajímavosti

 • Pití vody ve správném čase maximalizuje funkčnost lidského těla.
 • 2 poháry vody hned po probuzení podporuje funkci vnitřních orgánů
 • 1 pohár vody 30 minut před jídlem prospívá trávení
 • 1 pohár vody před koupelí snižuje krevní tlak
 • 1 pohár vody před spaním předchází krvácení do mozku a ve spánku často se vyskytujícímu srdečnímu záchvatu.

Ta teď už víte skoro všechno, proč je dobré správně a dostatečně pít ? A máte tak možnost se informovaně a poučeně rozhodnout, jak s tím naložíte.

voda2

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.