Dýňová semínka často  figurují v plánech metabolic balance jako tzv. „semínková směs“, v kombinaci se slunečnicovými semeny . Jsou velmi hodnotnou lahůdkou z rostlinné říše a nadmíru přínosnou složkou našeho jídelníčku.  Vědci zjistili, že dýňová semínka jsou prospěšná při následujících onemocněních:

Zvětšení prostaty 

Dýňová semínka obsahují totiž látky nazvané cucurbitaciny, které v těle zabraňují transformaci hormonu testosteronu do jeho mnohem silnější formy dihydrotestosteronu. Testosteron stimuluje buňky prostaty k dalšímu růstu a zapříčiňuje její nežádoucí zvětšení. Důležitou roli při prevenci problémů s prostatou zde hraje také zinek, který je v dýňovém semínku obsažen ve značném množství.

Postmenopauzální syndrom 

U žen, které užívaly denně 2000 mg oleje z dýňových semínek déle než 12 týdnů, došlo k snížení krevního tlaku, zvýšení dobrého HDL cholesterolu a snížení výskytu návalů, bolestí hlavy a kloubů.

Ledvinné kameny ze šťavelanu vápenatého 

Podle studie publikované v roce 1987 v časopise American Journal of Clinical Nutrition, dýňová semínka dokáží zabránit šťavelanu vápenatému vytvářet ledvinové kameny.

Onemocnění srdečně-cévního systému a jater 

Směs lněných a dýňových semínek má dle výzkumů ochranný vliv na srdce, cévy a játra.

Osteoporóza shutterstock_114879766 (2)

Dýňová semínka jsou bohatá na zinek, který je přirozenou ochranou před osteoporózou. Nízký příjem zinku je spojen s vyšším výskytem osteoporózy. Ve studii s téměř 400 muži (ve věku 45 až 92), zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition, našli souvislost mezi nízkým příjmem zinku v potravě, nízkou hladinou stopových minerálů a osteoporózou kyčlí a páteře.

Vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu 

Obsahují fytosteroly, sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že snižují hladinu LDL cholesterolu.

Artritida – zánětlivé onemocnění kloubů Olej z dýňových semínek  prokázal v experimentálním modelu srovnatelný účinek jako indometacin při zmírnění příznaků artritidy, avšak nezpůsobuje poškození jater. Pomáhají tedy redukovat zánět při artritidě bez vedlejších účinků protizánětlivých léků. Studie byla publikována v roce 1995 v časopise Pharmacological Research.

Paraziti Charakteristickou látkou pro čeleď cucurbitaceae je také Cucurbitin. Tato aminokyselina má silné protiparazitické účinky a může paralyzovat střevní cizopasníky (tasemnice, škrkavky). Obecně se doporučuje sníst hrst syrových (nepražených) semínek na prázdný žaludek 2x denně, po týdnu užívání týden vynechat, a pak zase týden..

Nespavost/úzkost/ deprese:

V dýňových semenech najdeme také velmi hodnotné tuky, esenciální mastné kyseliny skupin Omega 3 i Omega 6, celou škálu aminokyselin a asi čtvrtinu obsahu tvoří proteiny. Semena jsou jedním z nejbohatších zdrojů aminokyseliny tryptofanu, jejíž zastoupení ve výživě většiny lidí je dost nízké, protože tato aminokyselina je obzvlášť citlivá na tepelné zpracování. Má přitom přímý vliv na hladinu serotoninu, stimuluje jeho vyplavování v mozku, čímž může příznivě ovlivnit náladu nebo depresi.

Protinádorový efekt 

Semena jsou bohatá na hořčík, mangan, měd a železo. Příznivý je i obsah vitamínů skupiny B (kromě B12), včetně B17, který může mít protinádorový efekt.

Zdroj vitamínu E 

Jsou dobrým zdrojem vitaminu E, obsahují asi 35,10 mg tokoferolu na 100 g.

Alkalizující vlastnosti 

Jde o o jedny z nejvíce alkalických semen semena, které napomáhají překyselené vnitřní prostředí těla alkalizovat.

Jsou vynikajícím zdrojem vitaminů skupiny B

Jedná se o thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, vitamin B-6 (pyridoxin) a foláty.

Obsahují kvalitní bílkovinu.

100 g semen poskytují až 30 g bílkovin.

Vyzkoušejte RAW pomazánku ze „semínkové směsi“ … 

shutterstock_122391097 (2)

 

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem
Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem