Proč není vhodné pít kávu a čaj mezi jídly? Vždyť je to přece jenom tekutina a nemá přece žádné kalorie. Jiné dietní systémy tohle přece nezakazují. Jaký je tedy k tomu důvod? Důvod z pohledu programu Metabolic Balance® spočívá v biochemickém procesu látkové výměny. Více se dozvíte v článku…

Z pohledu programu Metabolic bBlance® je velmi důležité v přísné úpravné fázi zajistit tělu takové prostředí aby látková výměna probíhala zcela optimálně a nebyla ničím na biochemické rovině narušována.

Ve 2. přísné fázi je hlavním cílem restartovat metabolizmus a tudíž je z pohledu programu Metabolic Balance® důležité primárně to, aby biochemický proces trávení a vstřebávání nebyl ničím narušován (tedy ani kávou, ani čajem) a probíhal co nejoptimálněji. Nejedná se zde o žádné kalorie, ale biochemickou reakci těla na pochutinu typu káva, čaj. 

Voda má neutrální chuť. Káva a čaj nějak chutnají, jsou tedy z pohledu těla, chuťově, vnímány jako jakékoli jiné jídlo, jako pochutina.

Připomeňme si, že

  • pětihodinovou přestávku potřebuje vaše tělo k trávení bílkovin a tuků
  • a jakékoli další jídlo nebo pochutina (svačina, káva, čaj, žvýkačka…) v době této pětihodinové přestávky narušuje látkovou výměnu

Co se vlastně děje?

Představte si, že jste snědli např. svoji báječnou snídani a tělo se teď snaží vše pěkně strávit a navíc poslat jako výživu k buňkám. Pěkně si to tam chroupá, dějí se tam různé složité biochemické procesy, dané složením jídla, které jste zrovna zbaštili. 

Pokud se v této pětihodinové přestávce mezi jídly napijete tekutiny, která není chuťově neutrální (káva, čaj, ovocná šťáva apod.), stane se následující:

  • odvedeme pozornost těla k novému chuťovému impulsu,
  • přeruší se proces trávení a vstřebávání živin (tedy látková výměna),
  • potrava se dostatečně nestráví,
  • tělo z ní není tedy schopno využít živiny na maximum,
  • tvoří se zbytečně velký nedotrávený „odpad“, který následně zatěžuje trávicí systém, včetně tlustého střeva
  • a navíc se tyto nedotrávené zbytky snadno ukládají do tuků.

Navíc čistá voda slouží jako taková „vnitřní sprcha“, která pomáhá odplavovat metabolity tukové tkáně z těla ven, tím že podporuje lymfatický systém a vylučovací orgány. To je její velmi důležitá fuknce. Zkuste se na to podívat tak, že když spadnete do bláta, tak se také nemyjete čajem nebo kávou, ale použijete k omytí čistou vodu 🙂 A to samé „sprchování“ potřebujeme nyní i uvnitř našeho těla.

Proto je ve 2. hubnoucí fázi doporučeno mezi jídly pít pouze čistou neutrální vodu, která nenarušuje látkovou výměnu a podporuje detoxikaci.

A nebojte se, v udržovací fázi, kdy už nebudete potřebovat hubnout, si můžete čaj a kávu mezi jídly klidně občas dát. Já sama to ale nedělám moc často, protože když vím, jak to funguje, nevidím důvod, proč svému tělu dělat trávení a vstřebávání živin složitější.

Více se k tématu pětihodinových pauz mezi jídly dozvíte také v článku Proč se má jíst v Metabolic Balance® jen 3x denně, po pěti hodinách, když všude se doporučuje jíst častěji?

Káva a čaj v metabolic balance se pije 3x denně v hodině určené k jídlu

Káva a čaj se v Metabolic Balance pije 3x denně v hodině určené k jídlu

Káva a čaj v metabolic balance se pije 3x denně v hodině určené k jídlu

 

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem