Vyšlo vám v seznamu potravin sojové mléko a sojový jogurt? Nikdy jste je nejedli a nevíte, které výrobky jsou vhodné a kde je koupit? Vidíte v metabolicky vstřícných receptech kokosové mléko a nevíte kam ho zařadit, jak s ním pracovat a které je nejlepší? Vyšlo vám v seznamu potravin kozí mléko? Nevoní vám, nechutná vám, nevíte si s tím rady? Více najdete v článku a videoporadně.

Vím, že když člověk začíná měnit stravovací návyky v programu Metabolic Balance, mohou být začátky obtížné, zvláště když se na vašem seznamu potravin objeví některé druhy, které jste doposud nejedli a mnohdy nevíte, kde je koupit, v jaké kvalitě a jaká značka odpovídá složením programu Metabolic Balance. Když jsem nedávno pročítala komentáře na Facebooku, nebo když konzultuji se svými klienty, tak se dotazy točí hodně kolem toho, které sojové mléko a sojový jogurt kupovat, jaké kokosové mléko je nejvhodnější a jak ho zařazovat a jak si poradit s kozím mlékem, když vám nechutná a nevoní…

Jednoduchá rada

I když nevíte, které výrobky jsou vhodné, napoví vám jejich složení. Proto sledujte etikety a složení všech produktů, které se chystáte koupit. Výrobky by měly obsahovat pouze přirozené potraviny a ingredience, žádný přidaný cukr, žádné přídavné látky (aditiva).

A pokud najdete ve složení výrobku názvy, kterým nerozumíte, určitě hned zpozorněte!

Hodně z vás zmiňovalo, že kupujete sojové mléko a sojový jogurt zn. Alpro, protože tato značka je všude dostupná a na první pohled se jeví jako vyhovující. Ale, ani Alpro, ani mnohé další značky, které se běžně dostupné na trhu, často vhodné složení nemají. Vedle přirozených surovin obsahují navíc přidaný cukr a další přídavné látky, které se běžně označují jako „éčka“, ale často se také skrývají za složitými, pro běžného smrtelníka nesrozumitelnými názvy.

Některá „éčka“ jsou pro naše tělo nezdravá, jiná tolik nevadí, ale když si je vyhledáte na internetu, tak vidíte, že by třeba měla být pro široké spektrum potravin v částečně omezeném množství. No a teď si vezměte, že takových potravin, které v sobě skrývají různé přídavné látky (které bychom měli konzumovat pouze v omezeném množství), sníte během dne více. Tady platí, že vše se sčítá, tedy 5x omezené množství již bezpečná dávka určitě nebude.

Jaké je řešení

Jedním z hlavních pilířů programu Metabolic Balance je návrat k přirozeným potravinám! Tedy k potravinám, která neobsahují žádné přídavné látky, jsou minimálně průmyslově zpracované a jsou co nejblíže svému původní zdroji. Jsou to potraviny, které mají maminku a tatínka, které si můžete utrhnout z stromu nebo z keře, vykopat ze země, ulovit ve vodě. A to je cesta, jak minimalizovat dopady všech chemicky upravených aditiv, která se samozřejmě násobí, na naše zdraví.

„Nakupujte a jezte pouze přirozené druhy potravin, minimálně průmyslově upravené, bez přídavku cukru a dalších aditiv.“

 Sojová mléka

NEVHODNÉ! Sojové mléko Alpro Natural – složení (nevhodné) – Pitná voda, Loupané SÓJOVÉ boby (5,9%), Cukr, Fosforečnan vápenatý, Regulátor kyselosti (dihydrogenfosforečnan draselný), Mořská sůl, Aroma, Stabilizátor (guma gellan), Vitaminy (riboflavin (B2, B12, D2)

VHODNÉ! Sojové mléko zn. Provamel – složení (vhodné) – Pitná voda, loupané sójové boby* (9,8 %). *Z kontrolovaného ekologického zemědělství

VHODNÉ! Sojové mléko zn. Berief – složení (vhodné) – Pitná voda, sója* (9 %). *Z kontrolovaného ekologického zemědělství

Tady sami můžete vidět ten rozdíl ve složení některých vybraných nápojů. Je možné, že na trhu najdete i jiné odpovídající sojové nápoje, na těchto příkladech vidíte, podle čeho se při jejich koupi orientovat. A nezapomeňte sledovat také podíl a zdroj té základní suroviny, kterou jsou zde sojové boby. V kvalitním sojové mléce by se měl podíl sojových bobů pohybovat kolem 9%.

Další vhodná sojová mléka

VHODNÉ! Alnatura BIO Sojový nápoj neslazený 1l – Nápoj obsahuje vodu a sójové boby* 9 %.* Z ekologického zemědělství.

VHODNÉ! Bio Soja Drink Natur (DM drogerie) – voda, sojové boby* 8 %. *Z biologického zemědělství.

Tady krásně můžete vidět ten rozdíl mezi složením některých výrobků. Ty vhodné jsou vyrobené z celých sójových bobů z kontrolovaného ekologického zemědělství, neobsahují žádná přidaná sladidla ani zahušťovadla, nejsou ovoněné aromaty a jsou pouze lehounce dosolené mořskou solí.

A co sušené alternativy sojového mléka?

Na to raději zapomeňte! To je skutečná katastrofa!

Vedle hotových nápojů v kartónech lze narazit i na různé sušené směsi. Ty mají snad jen jednu výhodu, že si z nich lze nápoj či surovinu do vaření vyrobit kdykoliv a v jakémkoliv množství. Jejich nevýhodou je jejich diskutabilní vhodnost v rámci zdravé výživy.

Sušené nápoje jsou dvojího typu

  1. Buď mívají ve složení na prvním místě kukuřičný sirup a ztužený sojový olej, který je zdrojem TFA. Až pak následuje sojová bílkovina. Ve složení nevítáme ani fosforečnan draselný, protože při vyšším příjmu fosforu dochází k narušování kostní hmoty, což znamená, že se vápník neukládá do kostí ani když ho máme ve stravě dostatek, ale odchází z organismu nevyužit.
  2. Druhou variantou sušených nápojů jsou nápoje na bázi ztuženého kokosového tuku, který je zdrojem nasycených mastných kyselin (SAFA). Jestliže se tedy někdo vyhýbá mléku z důvodu přítomnosti SAFA, je přechod na kokos úplně k ničemu. Sušené sirupy a polyfosfáty jsou přítomny i v těchto typech.

Obsah bílkovin v sušených nápojích bývá zanedbatelný!

Např. výrobce sójového nápoje Zajíc sice do některých svých výrobků přidává vitamíny, problematické je však používání právě ztuženého sójového oleje, který může být zdrojem škodlivých transmastných kyselin. Daní za pohodlí v podobě rozpustnosti, stability a trvanlivosti je i přítomný glukózový sirup a přídatné látky jako například emulgátor, regulátor kyselosti, protispékavá látka nebo barvivo.

Zde jukněte na složení Zajíce: Sušený kukuřičný sirup, sójová složka 29.4 % (částečně ztužený sójový olej, sójová bílkovina), fosforečnan draselný, E 471, kaseinát sodný, oxid křemičitý, jedlá sůl, karoteny.

A zde jukněte na sójový nápoj Topnatur, který obsahuje sojový proteinový izolát (34 %), dextrózu, inulin, sušený glukózový sirup, kokosový tuk, ovesnou mouka, premix vitaminů a minerálních látek, fruktózu, emulgátor: E472, stabilizátor fosforečnan draselný!

Pěkná dávka nevhodných přídavků! CO?

Málo bílkovin! Navíc nepředstavuje ani jeden ze sušených nápojů, které jsou na našem trhu k dostání, vydatný zdroj bílkovin. Hotový nápoj jich obsahuje cca 0,3 %!!!  Obecně lze říci, že ve všech sušených sojových nápojích je vysoké množství přídavných látek, které ve zdravé stravě nemají co dělat!

A tak sušené rostlinné nápoje (jakékoli) nejsou z výše uvedených důvodů vhodné pro dospělé a pro děti se nehodí v žádném případě.

Sojové jogurty

NEVHODNÝ! Sojový jogurt zn.  Alpro bílý – složení (nevhodné) – Pitná voda, loupané sójové boby (7,9%), cukr, vápník (fosforečnan vápenatý), stabilizátor (pektin), regulátory kyselosti (citronan sodný, kyselina citronová), aroma, mořská sůl, antioxidanty (extrakt s vysokým obsahem tokoferolů, as- korbylpalmitát), jogurtové kultury (S. thermophilus, L. bulgari- cus), vitaminy (B12, D).

NEVHODNÝ! Joya Sojový jogurt Natur 500g – složení (nevhodné) – voda, sójové boby * (11%), kukuřičný škrob *, jogurtové kultury (* = z ekologického kontrolovaného zemědělství)

VHODNÝ! Sojový jogurt zn. Sojade Natur – složení (vhodné) – přírodní pramenitá voda, sójové boby* (8 %), živé kultury Bifidus a Lactobacillus acidophilus. *Produkt kontrolovaného ekologického zemědělství. Sojade (čti „sožád „) bifidus natur je jemný a krémový, 100% rostlinný, vyrobený z bio sójových bobů pěstovaných na jihozápadě Francie. Ekologické zemědělství je zárukou, že sójové boby používané k výrobě Sojade nejsou geneticky modifikované. Produkt neobsahuje cholesterol, je bez laktózy a lepku, lehce stravitelný, bohatý na rostlinné bílkoviny, obsahuje 8 esenciálních aminokyselin nezbytných pro správnou funkci našeho organismu a má nízký obsah nasycených mastných kyselin. Smetanově bílý, mírně nakyslý, jemný krém v duchu světově proslulé francouzské kuchyně.

I u sojových jogurtů sami jistě vidíte ten rozdíl. Není sojový jogurt jako sojový jogurt. 

Jak sojový jogurt, tak sójové mléko, by měly pocházet z kvalitních, GMO FREE sojových bobů a kvalitního zdroje z ekologického zemědělství. Obsahovat by měly pouze sójové boby, vodu, živé kultury, možná sůl, ale nic víc není třeba.

„Čtěte prosím etikety a kupujte pouze ty výrobky, které obsahují pouze základní čisté ingredience, bez přídavku cukru a dalších aditiv.“

Kokosová mléka

Kokosové mléko řadíme v rámci programu Metabolic Balance do zdroje tuků. Tuky zařazujeme většinou po 14 denní fázi bez tuků, 3 pol. lžíce na den, na každé jídlo 1 pol. lžíci.

Kokosová mléka v bio kvalitě jsou na trhu sice k sehnání, ale problém je, že s mnohými se v kuchyni, kvůli své konzistenci, velmi špatně pracuje. Vyzkoušela jsem jich hodně a moje požadavky na složení a konzistenci splnily pouze dvě značky.

DOPORUČUJI! Kokosové mléko zn. Real Thai – Složení: 85% kokosový extrakt, voda (sterilováno, bez konzervantů, vyrobeno v Thajsku)

DOPORUČUJI! Kokosové mléko zn. Aroy-D – Složení: Kokosový extrakt 60% (vyrábí se z mleté bílé dužiny kokosu a horké pitné vody), pitná voda 40% (Země původu: Thajsko, Indonésie)

DOPORUČUJI, ALE! Kokosové mléko zn. WILD&COCO – kokosová dužina*, voda, *) produkt ekologického zemědělství. Tohle mléko má sice skvělé čisté složení, za které bych dala ruku do ohně, ale v struktura je v kuchyni problematická, ne a ne se spojit.

Kokosových mlék v BIO kvalitě najdete hodně a svým složením jsou vyhovující. Problém však bývá se jejich texturou, která může být v kuchyni problematická.

Mandlové mléko

Pokud chcete mandlové mléko v tetrapacku, pak doporučuji tuto německou alternativu, která má vhodné složení.

DOPORUČUJI! Bio mandlový nápoj BERIEF (bez cukru, bez aditiv) – Složení: voda, mandle* 7 %, mořská sůl. *Suroviny pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství.

NEJLEPŠÍ JE DOMA VYROBENÉ! Mandlové mléko je nejlepší to, doma vyrobené, kde máte jistotu přesné porce, kterou máte doporučenou ve svém jídelním plánu. Recept na domácí mléko z mandlí nebo mandelády najdete zde>>.

Kozí mléka bez zápachu

U kozího mléka není ani tak problém sehnat to s čistým složením. Produkce českých farmářů je dostatečná, ale problém je v té specifické „vůni“ nebo „zápachu“ kozího mléka. Některá mléka jsou prostě hodně cítit kozinou a to mnohým lidem vadí. Proto sem dávám inspiraci na taková kozí mléka, která jsou  bez výrazného zápachu a chutnají i voní skvěle.

Kozí mléko BERIEF (Německo) – kupuji v nákupním centru Flora, naproti DelMartu, v prodejně italských potravin

Kozí mléko GIRAU (Sardinie) – kupuji v nákupním centru Flory, v prodejně DelMart

Vyzkoušejte také lokální produkty, třeba vám budou sedět 🙂

  • Kozí mléko z farmy Ratibořice
  • Kozí mléko z farmy Pěnčín
  • Kozí mléko z farmy Držovice
  • Kozí mléko z farmy Klokočov na Františkově dvoře
  • Kozí mléko z farmy Borotín
  • Kozí mléko z farmy pod Ještědem
  • Čerstvé kozí mléko Bon Lait z www.svetbedynek.cz

Kde nakoupit?

Většinu těchto mlék a jogurty seženete v mnoha prodejnách zdravé výživy, v prodejnách Country Life, v prodejnách DelMart, ale i přes různé e-shopy nebo přes svetbedynek.cz, freshbedynky.cz, scuk.cz a nebo na farmářských trzích.

Další odpovědi na časté dotazy najdete ZDE>>

Videoporadnu najdete ZDE>>