Víte, proč tolik lidí nikdy nezhubne? A víte proč tolik lidí, kteří zhubnou a zakusí účinky metabolicky vstřícného stravování, není schopno dlouhodobě tento životní styl udržet, vrátí se k původním zyvklostem a svezou se na vlně  jo-jo efektu? Proč k tomu dochází? Může za to daný způsob stravy, protože přece „není normální“, nebo je příliš „fanatický“? Může za to naše slabá vůle či nekázeň nebo nedostatek nějakého hlubšího uvědomění, psychické bloky a nízká hodnota našeho sebe-vědomí? Více v článku a videu níže…

Z mého pohledu jsou právě principy programu Metabolic Balance® ten ideální a naprosto “normální” způsob stravování. Určitě to není žádný „radikalismus“, nebo dokonce „fanatismus“ (jak jsem četla v nějakém příspěvku). Naopak, musím říct, že během svého života jsem nikdy neviděla s jakoukoliv jinou „dietou“ tolik úspěchů (já Metabolic Balance® ovšem nepovažuji za dietu, ale za úžasný způsob, jak jíst vstřícně ke skutečným potřebám svého těla).

A i když některé lidi může třeba Metabolic Balance® odrazovat tím, že se jí jenom 3x denně a že jídelníčky neobsahují jejich oblíbené přílohy a pečivo, bez kterého si mnozí nedokáží svůj život vůbec představit a přijde jim tedy jako program „radikální“ – je to nakonec velmi příjemný, osvobozující, a pro tělo šetrný způsob stravování, který je navíc i dlouhodobě udržitelný.

Jasně, že jsem k tomuto pohledu nedošla „přes noc“, a nějaký čas to trvalo… A díky tomu také chápu, že někteří lidé se skutečně obtížněji zbavují těch původních stravovacích zvyklostí, nebo v sobě obtížně hledají motivaci, vůli a houževnatost.

Co tedy brzdí ten pokrok, tu trvalou změnu? 

Faktorů a důvodů, proč se hubnutí a trvalá změna životního stylu některým lidem daří snadno, některým obtížněji a jiným vůbec ne, může být několik… Pojďme se na některé z nich teď podívat…

ZMĚNA JÍDELNÍČKU MŮŽE BÝT TĚŽKÁ

Ano, změna jídelníčku může být těžká, protože s jídly, která jste si před tím, než jste začali s programem Metabolic Balance® vybírali, máte možná na té podvědomé a i vědomé rovině spojeno mnoho silných emocí – zejména pokud je pro vás jídlo mechanismem, jak se vyrovnávat se stresem, a nikoli jen odpovědí na hlad.

Jídlo máme vlastně už od malička spojené s emocemi, s tím, co nám připomíná naše dětství, hezké zážitky, obědy u babičky, setkání s přáteli apod. A naše podvědomí na to stále velmi silně reaguje – a vlastně nikdy nepřestane! V takovém případě je dobré tohle téma trošku poodhalit a „provětrat“, pochopit jak tyto mechanizmy v našem případě vlastně fungují a jak je možné je alespoň částečně přenastavit k našemu prospěchu.

Sacharidovou závislost snadno zvládnete s metabolic balance®

Jídlo máme vlastně už od malička spojené s emocemi, s tím, co nám připomíná naše dětství, hezké zážitky, obědy u babičky, setkání s přáteli apod.

NÁVYKOVÉ POTRAVINY SEHRÁVAJÍ SVOJI VELKOU ROLI

Prolomit původní návyky je velmi těžké, tlaku bývá náročné odolat, a to pokušení těch lahodných, nepříliš zdravých jídel je všude kolem nás spoustu. V reálném životě tak dojde k takové recidivě celkem snadno – a stane se to každému, včetně mě či nás poradců.

Tady platí, že sklízíme, co jsme v minulosti zaseli. Většina potravin, na které jsme totiž byli od dětství navyklí, je navrhována výrobci tak, aby bylo těžké se jich vzdát. Ovlivňují negativně naše hormony i naši psychiku. Je známo, že moderní technologie totiž zneužívají biologické a přirozené mechanismy, aby nám tyto výrobky poskytly abnormální stimuly a programovaly dráhy emocí a rozkoše v mozku a vytvářely tak „umělou poptávku“ po jejich další konzumaci.

Klíčem ke změně těchto návyků je dlouhodobé spojení skutečného lahodného, uspokojivého jídla s výživností a nasycením – přesně tak, jak to zamýšlela příroda. A to je i hlavní princip programu Metabolic Balance.

Většina potravin, na které jsme totiž byli od dětství navyklí, je navrhována výrobci tak, aby bylo těžké se jich vzdát.

Většina potravin, na které jsme totiž byli od dětství navyklí, je navrhována výrobci tak, aby bylo těžké se jich vzdát.

PŘÍLIŠ KRÁTKÁ DOBA PRO PŘENASTAVENÍ METABOLIZMU A NÁVYKŮ

Dalším důvodem, proč lidé nepřevezmou metabolicky vstřícné principy „za své“ nastálo bývá, bohužel, často to, že nedodrží přísnou fázi dostatečně dlouhou dobu, a brzy začínají tzv. „hřešit“ a pravidla hodně rozvolňovat. To je velká past, do které mnozí spadnou, pokud o ní nevědí.

Platí to, že čím déle přísnou fázi budete pečlivě dodržovat, tím hlouběji se mohou „obtisknout“ metabolické změny na buněčné úrovni a tím snadněji si i ty nové návyky zafixujete a zároveň i zamilujete.

 

 

 

 

Z mé osobní i profesní zkušenosti – opravdu jen 14 dnů přísné fáze nestačí – naprosté minimum je podle mě 30 dnů. Pro jiné lidi je nutné tuto přísnou fázi programu prodloužit klidně až na 60 – 90 dnů. To proto, aby nové návyky pevně zakořenily, ty staré zatvrzelé chutě zmizely a tělo prostě dostalo víc času a prostoru na přeprogramování a uzdravení. Tohle časování je ale velmi individuální, protože každý jsme úplně jiný. Delší čas v přísné fázi pomůže také tomu, aby všechny vnitřní změny mohly proběhnout na biochemické a psychologické úrovni dostatečně hluboce a probudily tak v našem podvědomí a vědomí ten stav hlubokého uspokojení a následně i touhu se k tomuto stavu neustále vracet a ideálně ho již nikdy neopustit.

Ještě to vysvětlím jinak! Jde tady prostě o to, abyste konečně ve svém srdci a duši opustili toho svého „destruktivního milence nebo milenku“, v podobě původních nezdravých stravovacích návyků, a co nejšíleněji a nejopravdověji se „zamilovali“ do nového partnera – který bude podporovat váš zdravý metabolizmus a celkové vnitřní zdraví, tedy do metabolicky vstřícných principů.

Máte-li za sebou léta chronického tělesného, duševního nebo citového stresu, nemůže vyřešit tyto potíže beze zbytku žádný stravovací program, a to ani program Metabolic Balance® (málokdo máme v tomto „čistý štít“). Svoji obrovskou daň v hormonech, trávení a imunitním systému si zde vybírá nedostatek spánku, dlouholetá nedostatečná nebo málo výživná strava, šílené přetěžování při cvičení, a nebo naopak život zcela bez pohybu, chronické zdravotní problémy, u někoho finanční stres, stres ve vztazích nebo v práci, nevyřešená traumata apod. Když tohle vidíte a pochopíte, jak moc to ovlivňuje vaše nastavení, přístup a reakce, tak je jasné, že to bude chtít opravdu velkou dávku trpělivosti, shovívavosti  k samotnému průběhu, a ještě větší dávku vůle, houževnatosti a odhodlání dojít k tomu svému vytyčenému cíli.

Hlíva úsřičná s cuketou | recepty metabolic balance

Vyžeňte ze svého života nevhodné stravovací návyky a zamilujte se do nových – principy Metabolic Balance® jsou skvělým partnerem na celý život.

VÝMLUVY

Ty bohužel bývají velmi častou překážkou. Lidé sice strašně touží po splnění svých snů a dosažení svých cílů, ale když přijde ten čas vydat se na cestu, nebo překonat překážky, objeví se spoustu důvodů, proč buď vůbec nevyrazit, a nebo se z té nastoupené cesty vrátit zpátky, do starého osvědčeného způsobu života!

„Teď není to správné období. Dovolená mě to všechno rozhodila. Čeká nás spoustu oslav. Nemám dostatek znalostí. Mám nevyřešené bloky ve své mysli. Pořád nemám tu správnou inspiraci. Nemám pevnou vůli. Byla jsem nemocná, tak jsem z programu vypadla. Mám blbou práci, kdy nemám čas tohle vůbec dodržovat. Kvůli dětem to prostě nezvládám. Dám si teď pauzu a možná začnu příští měsíc, příští rok…“

Výmluvy jsou příčinou 99 % procent všeho neúspěchu. Nemá smysl se vymlouvat na okolnosti, nepříznivé podmínky nebo nedostatek podpory v okolí. Pokud si chcete opravdu splnit ten svůj sen, zhubnout, nebo zlepšit své zdraví, musíte si přestat stěžovat na okolnosti a převzít plnou zodpovědnost za všechny své výsledky, úspěchy i nezdary.

Výmluvy jsou příčinou 99 % procent všeho neúspěchu při hubnutí. Pokud si chcete opravdu splnit ten svůj sen, zhubnout, nebo zlepšit svůj zdravotní stav, musíte si přestat stěžovat na okolnosti a převzít plnou zodpovědnost za všechny své výsledky, úspěchy i nezdary.

Výmluvy jsou příčinou 99 % všeho neúspěchu při hubnutí

NEZNÁTE HLUBŠÍ PSYCHICKÉ PŘÍČINY

Pokud jste se v programu Metabolic Balance® nedostali ke svému určenému cíli, jak jste původně chtěli, a nebo třeba i dostali, ale nakonec Metabolic Balance® principy zase opustili, je více než pravděpodobné, že stravování nebude vaše největší potíž. Není vhodné hledat ve výživě řešení svých problémů s životním stylem.

Pokud tedy cítíte, že patříte k lidem, kteří mají tendence program předčasně „opustit“, úplně z něj „vypadnout“, a nebo ho později přestat pečlivě dodržovat, tak doporučuji – začněte spolupracovat s odborníkem na celostní medicínu nebo psychoterapeutem na odhalení dalších faktorů, na které se potřebujete zaměřit, aby se věci pohnuly tím správným směrem. K tomuto tématu si můžete přečíst další článek, Psychologická podpora při hubnutí, si můžete přečíst ZDE>>.

Psychologická podpora při hubnutí může pomoci

Psychologická podpora při hubnutí může pomoci

Mějte svůj plán pro dlouhodobý úspěch

Využili jste program Metabolic Balance® ke změně svých návyků, k získání povědomí o dobré výživě a vytvoření nového, zdravého vztahu k jídlu. Tohle může být teď váš ideální životní styl – a i když se to aktuálně možná nejeví tak dobře, není nutné „házet flintu do žita“ nebo propadat panice. Tentokrát totiž máte všechno potřebné k tomu, abyste se dokázali vrátit na tu správnou cestu. Kdykoli z cesty sejdete, povolejte na pomoc 1. a 2. fázi programu Metabolic Balance®, třeba jenom na 4 týdny – to může zcela stačit k obnovení dobrých návyků, k uvědomění si a připomenutí, jak skvěle se díky „čistému“ jídlu cítíte a vypadáte, a jak dobře se vám s ním žije. K tomu stačí naskočit znovu do přísné fáze Metabolic Balance®. Potvrdí vám to každý poradce.

Jedním z úžasných přesahů programu Metabolic Balance® navíc je, že každý další cyklus 4 týdenní přísné fáze staví na tom předchozím. To znamená, že pokud budete mít všechny principy programu ve své mysli (alespoň podvědomě), období, kdy sklouznete k těm starým zvykům, budou postupně kratší a kratší a méně častá, a vaše období s metabolicky vstřícnou, pro vás zdravou stravou, se naopak budou prodlužovat (a také budou stále jednodušší). A samozřejmě, pokud vás nějaká zvláštní příležitost, dovolená, nemoc nebo stresující událost zase svede z cesty, tak 30 denní přísná fáze podle Metabolic Balance® vám vždycky pomůže znovu najít správný směr a naskočit zpět.

Jedná se vlastně o takový způsob „cyklování“, který je i dobrý pro tělo, aby se nestalo rezistentní.

Pokud jste tedy prošli programem Metabolic Balance, jste u svého cíle a máte před sebou nyní 4. udržovací volnější fázi, mrkněte na článek o 4. udržovací fázi, kde se dozvíte další praktické tipy, jak se v té udržovací fázi cítit dobře.

Pokud se vám stane, že během udržovací fáze zjistíte, že se vám kila vrací a už se necítíte tak dobře, jako dříve, nastal nejspíš čas vrátit se zase na čas do 2. fáze (vždy doporučuji minimálně 30 dnů, optimálně 2 – 3 měsíce). Tělo se dostane zase zpět do rovnováhy, kila navíc snadno zhubnete a budete se opět cítit skvěle.

Připojte se k naší komunitě

Jedním z faktorů, který vám během programu Metabolic Balance® i po jeho skončení, pomůže udržet ten správný směr, je podpůrná komunita lidí, kteří jsou o tomto přístupu přesvědčeni, prošli stejnou zkušeností a mohou vám poskytnout motivaci, inspiraci, povzbuzení nebo další podporu. Nemáte-li u vás podobné společenství, tak se připojte k tomu našemu! Přijďte třeba na nějaké naše živé akce, kde se můžeme potkat naživo. A určitě využívejte komunitu na facebooku a instagramu. Vzdělávejte se, čtěte související literaturu, sledujte tématická videa.

Určitě ale pokračujte v metabolicky vstřícných principech – nevzdávejte to, i když se vám zrovna nedaří. Naučit se jíst zdravě není sprint, ale je to maraton, je to dlouhodobý proces vzletů, pádů, stagnací a zase vzletů… Nejdůležitější je naše snaha, zkoušet to znovu a znovu…

Já sama v tom také nejsem ideální, a vůbec nejsem dokonalá. Jsem stejná, jako vy, jako kdokoli jiný, kdo se i přes překážky, kterými jsou původní nezdravé návyky a nedostatek vůle, snaží žít zdravěji a být fit a v kondici, kdo se snaží žít fajn život a projevovat respekt svému jedinému tělu, které mám. Měla jsem však to velké štěstí, že jsem potkala mnoho dobrých inspirujících učitelů, díky nimž jsem postupně začala chápat několik důležitých věcí.

Pochopila jsem …

 • jak funguje mé tělo zevnitř a jak mu mohu pomáhat já sama. To vy ale můžete díky programu Metabolic Balance® taky!
 • jak motivovat sama sebe k činům a nebýt pohodlná a líná. V tom by vám mohl být příkladem váš poradce!
 • že překonávání té mé vlastní komfortní zóny znamená posun a rozšiřování mých možností ve všech oblastech života, nejen v hubnutí či změně životního stylu…
 • jak správně, pokud možno co nejčastěji, pracovat se svou vůlí bez urputnosti, s lehkostí, aby mě to neotrávilo a abych zůstala radostnou…
 • že výmluvy prostě nefungují, že se nemohu na nic vymlouvat, ale musím se pěkně činit, chci-li dosáhout čehokoli (třeba zhubnout, zlepšit své zdraví nebo kondici a nebo si dokonalou postavu udržet)…
 • že nemusí být „každý den posvícení“, ale budu-li se stále snažit, věci se budou posouvat směrem vpřed, tedy směrem, na který zaměřuji svoji pozornost…
 • že „úspěšným“ se člověk fakt nerodí, ale stává – tím mám na mysli úspěšným v čemkoli, i v péči o sebe a své tělo…
 • že nejvíce posiluji právě v těch obtížných chvílích, kde se odděluje moje víra od rezignace, odvaha od zbabělosti, síla od slabosti a vůle s houževnatostí od pohodlnosti či lenosti…
 • že každý můžeme zesílit, jít za těmi svými sny, a uspět v tom, co si vytyčíme – jen nesmíme „házet flintu do žita“…
 • že stačí, když přijmu to, že těžkosti a překážky jsou prostě normální součástí života a jejich překonávání je základem mého vlastního růstu…
 • že objeví-li se tyto překážky, tak je mám překonat, a ne začít fňukat, že tam nějaké jsou, nebo se pohodlně vrátit – to bych se přece nikdy nikam nedostala…
 • že chci-li být úspěšná, spokojená a šťastná v čemkoli (třeba i v hubnutí, v péči o své zdraví, v práci či podnikání), je třeba nepolevit a jít za svým cílem, ať se mi zdá jakkoli vzdálený či nedostupný…
 • že získat i udržet si svoji nově dosaženou hmotnost, a jíst dlouhodobě vstřícně vůči potřebám svého těla, je prostě běh na dlouhou trať, vlastně na celý život. A že je to tak správně. A že je možné se stále a stále zlepšovat a posouvat…
 • Že to prostě nemám nikdy vzdávat…
Bára Wolfová Balcarová - poradce metabolic balance®. Pochopila jsem, že svoji snahu naučit se jíst zdravě již nikdy nevzdám...

Pochopila jsem, že svoji snahu naučit se jíst zdravě již nikdy nevzdám… 

Existují dva typy lidí, ke kterému chcete patřit vy?

 • Ti první svou cestu vzdají, dříve než dojdou do cíle (záminky mají různé).
 • Ti druzí svou cestu nevzdají, jdou i přes překážky a proto dříve nebo později toho cíle dosahují.

V těch lidech není žádný viditelný rozdíl. Odlišují se pouze myšlením v těch obtížných chvílích.

Ti, kteří dosáhnou svého cíle, se obvykle drží 4 pravidel

 • Nekonči, když jsi unavený, otrávený, znechucený a nechce se ti v cestě k cíli pokračovat; konči, až když máš splněno.
 • Kdykoli tě napadne vzdát to, rychle popřemýšlej, proč jsi vlastně začal (pomáhá napsat si to)!
 • Věř v sebe především tehdy, když v tebe nikdo jiný, včetně nejbližšího okolí, nevěří. Objevuj, hledej a najdi v sobě tu sílu a dokonči vždy, co jsi začal.
 • A pozor! Aktuální dílčí prohra není žádný definitivní konec! Konec nastane jedině tehdy, když přestaneš bojovat.

Tady ještě pár hezkých citátů, které, myslím, že platí i když se snažíme měnit stravu a hubnout. Tak třeba vám některý z nich bude inspirací…

 • „Chceš-li v něčem uspět, třeba i v trvalém zhubnutí, či změně životního stylu, musíš hledat cestu. Chceš-li najít cestu, kterou jsi ještě nešel, musíš někdy na křižovatkách riskovat. Nebudeš-li v životě riskovat, smiř se s průměrem.“
 • „Nepouštěj si do hlavy rozptylující myšlenky, netěkej. Buď jako světlo, které provrtá kámen, nebo jako voda, která podemele břeh. To ale vyžaduje jediné: soustředění. Buď jako laserový paprsek nebo trpělivý a koncentrovaný vodní proud.“
 • „Pamatuj, že úspěšní lidé dělají to, co neúspěšní nejsou ochotni dělat. Proto si nepřej, aby tvůj život byl snazší. Přej si, aby byl lepší.“
 • „Většina stresu pramení ne z toho, že by něco bylo příliš složité a pracné, ale z toho, že nedokážeme dokončovat to, co jsme začali.“
  (Je vám tohle povědomé? Mě teda jo!)
 • „Úspěch = znalosti + odvaha + odhodlání. Musíš nejen vědět, co, kdy a jak udělat, ale hlavně musíš mít dostatek kuráže a vytrvalosti to opravdu udělat a navíc to dotáhnout do konce.“
  (Na hubnutí to sedí  jako ušité!)
 • „Nikdy se nestaneš tím, kým chceš být, jestliže zůstáváš tím, kým být nechceš být.“
  (Není co dodat – souvislost s hubnutím a uzdravováním je zřetelná!)
 • „Špatný učitel žvaní. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel předvádí. Nejlepší učitel inspiruje.“
  (Hledejte si takového učitele, který bude vysvětlovat, předvádět i inspirovat zároveň…)
 • „Pokud chceš postavit funkční loď, neuč lidi opracovávat dříví, především je uč toužit po moři.“
  Tenhle citát považuji za naprosto úžasnou inspirací pro všechny poradce a průvodce hubnutím či změnou životního stylu! Je to přesně to, jak to cítím – aby lidé dokázali postavit své „nové funkční tělo“, nestačí jim vysvětlit způsob a naučit je JAK, ale je rovněž třeba probudit jejich neutuchající touhu po „novém těle“.

Další článek 30 praktických tipů pro 4. udržovací fázi metabolic balance® ZDE>>

A tak pokud máte sen zhubnout, ozdravit své tělo nebo jen změnit své stravovací návyky a životní styl, jděte mu vstříc. Otevřete se všem změnám jako malé dychtivé dítě. Říkejte ANO novým věcem. A nebojte se dělat věci, které pro vás nejsou třeba aktuálně pohodlné. Jděte vstříc věcem, kterých se bojíte. A především – přestaňte se sami sobě vymlouvat, „proč to nejde“, ale objevujte „proč a jak to udělat, aby to šlo“.

Jak po zhubnutí s metabolic balance® znovu nepřibrat