Metabolic Balance® – program na úpravu metabolizmu a hmotnosti má čtyři fáze, v průběhu kterých je poradce v osobním a on-line kontaktu s klientem, obsahuje kontrolní schůzky a také telefonické a emailovém konzultace, on-line podporu v podobě uzavřené členské sekce, a také rady, a inspiraci v podobě receptů.

Jak tedy začít?

  • Nejprve doporučuji shlédnout dvě informační videa zde>>. Zde se podrobně seznámíte se základními principy programu. V prvním videu se dozvíte proč a jak program funguje, jak docílí Metabolic Balance úpravy váhy, jakých vylepšení zdravotních obtíží můžete díky změně stravy dosáhnout, jaká jsou základní pravidla a doporučení metabolicky vstřícné stravy, jak dlouho program trvá a kolika fázemi projdete a také jak postupovat, pokud se pro vstup do programu Metabolic Balance rozhodnete. V druhém videu se můžete podívat, jak vypadají jídelní plány v programu Metabolic Balance, co v takovém jídelním plánu všechno najdete a jak se s tímto jídelním plánem pracuje, zda tam je nějaký seznam potravin a zda tam jsou nějaká doporučená konkrétní jídla. Pokud vám informace budou dávat smysl a budete s nimi v souladu, je možné začít s přípravou podkladů.
  • Pokud potřebujete doplnit nějaké další informace, je vhodné objednat se na úvodní konzultaci on-line, kde společně projdeme vše, co vás bude zajímat.
  • Rozhodnete-li se do programu vstoupit, přistoupíme k přípravě podkladů. Jak připravit podklady pro program Metabolic Balance najdete na stránce zde>>.
  • Poté je třeba absolvovat návštěvu laboratoře za účelem krevního rozboru.
  • Poté se všechny podklady zasílají do institutu Metabolic Balance v Německu, k dalšímu zpracování.
  • Jakmile je váš plán připraven, zašlu vám ho na váš e-mail a domluvíme se na dalším postupu, včetně způsobu a termínu kontrolních konzultací. Očekávat může 7 konzultací, jejichž náplní je kontrola objemů a hmotnosti, kontrola jídelníčku a především zodpovězení všech otázek souvisejících s průběhem programu, inspirace a podpora motivace.
  • Součástí těchto konzultací je odstranění problémů či nejasností, konkrétní možnosti přípravy jídel, návrhy receptů apod.
  • Součástí péče je i tzv. horká linka – možnost konzultací po telefonu, e-mailem, či přes skype.
  • Součástí péče je i přístup do uzavřené edukačně-podpůrné členské sekce, která obsahuje 18 doplňujících lekcí, nabitých doplňujícími informacemi v podobě článků a videí, které klienta intenzivně doprovázejí programem během prvních 3 měsíců.

A jaké vás čekají fáze programu?

Fáze 1: Přípravná fáze

První fáze je určena pro přípravu a nastartování těla. Začínáme šetrnou a pečlivou přípravu na změnu látkové výměny odlehčením trávicí soustavy a i některou z možností pročištění střev. Tato fáze trvá dva dny a během těchto dvou dnů dochází k detoxikaci.

Doba trvání: 2 dny

Fáze 2: Přísná fáze

Druhá fáze znamená začátek přísného období změny. Pokud chcete položit základy ke svému úspěchu, je důležité chovat se disciplinovaně. Tělo si začíná zvykat na nový rytmus již během prvních 14 dnů. Během 2. fáze, která trvá nejméně dva týdny (to pouze pro klienty, kteří vstupují do programu za účelem prevence), měníte své stravovací návyky, dodržujete několik jednoduchých pravidel a volíte potraviny i jejich množství výlučně z předepsaného jídelníčku. V této fázi dochází k intenzivní regulaci tělesné hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu. Zde je potřeba přísné dodržování individuálního jídelníčku a všech pravidel – v této fázi jsou povoleny VÝHRADNĚ potraviny z individuálně sestaveného seznamu potravin.

Doby trvání: min. 14 dnů, nebo až do dosažení cílové hmotnosti

Fáze 3: Odlehčená, přechodová fáze

V následné ODLEHČENÉ přechodové fázi, která se zařazuje většino až po dosažení cílové hmotnosti nebo zdravotních zlepšení, začínáte pomalu a opatrně testovat potraviny, které doposud nebyly na jídelníčku. Při přidávání nových potravin sledujete, jak na ně tělo reaguje, zda se tyto změny odrazí na hmotnosti nebo zdravotním stavu. Zároveň se postupně a pomalu začínají navyšovat i gramáže potravin. Tato fáze je sice volnější a předpokládá sice další dodržování plánu, ale „korzet“ se postupně uvolňuje, protože do určité míry povoluje experimentální porušení nutričního plánu. Drobná porušení pravidel se povolují k vyzkoušení nejprve jen v jednom denním jídle v týdnu, tu a tam a sleduje jaký to bude mít vliv na váhu, energii a zdravotní stav. Omezení pouze na 1 jídlo v týdnu umožňuje dobře kontrolovat následné reakce organismu. Zpravidla se zkoušejí méně příznivé sacharidy, jako jsou těstoviny, rýže, chléb, housky nebo zmrzlina a znovu se zkoumá jejich vliv na trávení, energii, hmotnost…

Fáze 4: Udržovací fáze

UDRŽOVACÍ fáze začíná ve chvíli, kdy jste se svojí nově dosaženou hmotnosti a zdravotním stavem spokojeni. Táto fáze není časově ohraničená a zahajuje dlouhotrvající období, kdy se snažíme nastavená pravidla i nadále ve volnějším režimu dodržovat, protože zabraňují jo-jo efektu. Podmínkou však je jejich osvojení a dodržování. V rytmu, který jste si osvojili a v němž jste poznali, že usnadňuje práci vašemu organismu, byste měli ideálně i nadále pokračovat jako v nově nastaveném standardu. Díky tomu bude udržení optimální hmotnosti snadné. Veškeré doposud nově získané poznatky o výživě a s ní souvisejících tělesných a biochemických procesech se dají lehce začlenit do běžného všedního dne. Ideální je, když vám osvojené zásady přejdou do krve natolik, že se zcela bez obtíží můžete účastnit obvyklých akcí spojených s jídlem 🙂

Řada lidí, kteří dodržovali dlouhodobe Metabolic Balance, konstatovala, že opět tolerují potraviny, na které dříve měli alergie. Společným jmenovatelem všech těchto stravovacích experimentů je a zůstává dobrý pocit z vlastního těla, pocit celkové pohody a samozřejmě stabilní hmotnost.

Přechodová fáze je stejně jako udržovací fáze vzrušujícím experimentálním polem, již spoléhají na zřetelný hlas našich tělesných pocitů. Jedna noc se špatným spánkem, výraznějším pocením a důvěrně známým probouzením se kolem třetí hodiny ranní (doba jater), přes den záchvaty hladu, pálení záhy, nadmuté břicho, nechutenství, ztráta energie, záchvaty kýchání, astma bronchiale a migrény k vám už dávno promlouvají jen jako signály. Žádný z těchto příznaků není fatální, dohromady však tvoří obraz o vaší látkové výměně jako dílky skládačky. Je potřeba to poskládat znovu. Metabolic Balance vám k tomu nabízí nová pravidla hiy. Nechtě se vést ke zdraví a vitalitě a s tím související trvalé regulaci hmotnosti.

Dodržování zažitých pravidel a nově získaných stravovacích návyků, uvědomělý výběr potravin a začlenění pohybu do života umožní i nadále trvale udržet dosažené výsledky.