Klíčky a výhonky obsahují vysoké množství bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Dají se z nich připravit a skvělé recepty, ale měli bychom vědět, že v některých jsou však i přírodní toxiny, jako např. jedovatý phasi nebo hemaglutininy, které ve větším množství způsobují shlukování červených krvinek. Tyto látky se ničí vařením nebo částečně i naklíčením. Především se to týká klíčků cizrny, bílých fazolí, fazolí adzuki a žlutých sojových bobů. Proto doporučujeme tyto klíčky před konzumací aspoň krátce blanšírovat. Tady je jeden můj oblíbený recept, inspiraci jsem čerpala z programu Metabolic Balance.

Ingredience na 1 porci

  • 120 – 150g porce klíčků (např. mungo = zelená fazole, čočkové klíčky)
  • 120 – 150g porce zeleniny ( červená paprika, nakládaná okurka, 1 polévková lžíce na kostičky nakrájené cibule)
  • 1 jablko
  • 50 ml zeleninového vývaru
  • 1 polévková lžíce bio jablečného octa
  • sůl, pepř
  • 1 plátek 100% žitného chleba

Postup

Klíčky blanšírujeme asi 1-2 minuty ve slané vodě, poté je proplácheme studenou vodou a necháme okapat.

Paprikový lusk omyjeme, očistíme a nakrájíme na kostičky. Nakládanou okurku nakrájíme na plátky. Jablko omyjeme, rozčtvrtíme, odstraníme jádřinec a dužinu nakrájíme na větší kousky.

Na marinádu smíchat zeleninový vývar s octem, solí a pepřem.

Klíčky, nakládanou okurku, papriku, jablko a cibuli na kostičky smícháme dohromady a vmícháme do marinády.

Chléb nakrájíme na kostičky. Rozpálíme pánev bez tuku a chléb nasucho orestujeme. Krátce před servírováním vmícháme kostičky chleba do salátu.

Tip

Podle libosti můžeme jídlo posypat bylinkami nebo třeba řeřichou.

 
Ukázkový jídelníček na hubnutí pro 30 dnů

 


 

© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.