Klíčky a výhonky obsahují vysoké množství bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Dají se z nich připravit a skvělé recepty, ale měli bychom vědět, že v některých jsou však i přírodní toxiny, jako např. jedovatý phasi nebo hemaglutininy, které ve větším množství způsobují shlukování červených krvinek. Tyto látky se ničí vařením nebo částečně i naklíčením. Především se to týká klíčků cizrny, bílých fazolí, fazolí adzuki a žlutých sojových bobů. Proto doporučujeme tyto klíčky před konzumací aspoň krátce blanšírovat. Tady je jeden můj oblíbený recept, inspiraci jsem čerpala z programu Metabolic Balance.

Ingredience

(viz. gramáž ve vašem osobním plánu)

  • 120 – 150g porce zeleniny (mrkev, pórek, celer)
  • sůl
  • sojová omáčka Tamari (nebo bez pšeničné mouky, bez cukru)
  • 120 – 150g sojových klíčků Nebo jiných klíčků)
  • 150g zralého manga
  • ½ chili papričky
  • pepř, čerstvě nasekaný zelený koriandr

Postup

Omýt a očistit zeleninu, a nakrájet jí na proužky. Podusit ve slané vodě a ochutit sojovou omáčkou.

Sojové klíčky 1-2 minuty zblanžírovat ve slané vodě, propláchnout studenou vodou a nechat okapat.

Oloupat mango, odpeckovat a dužinu nakrájet na kostičky a rozmixovat. Očistit chili a nakrájet na drobno. Mangové pyré ochutit solí, pepřem a chili.

Zeleninu s klíčky smíchat, a posypat koriandrem. K tomu přidat mangovou zálivku.

Podávejte s 1 – 2 plátky celozrnného žitného chleba.

Tip

Jestliže mango není úplně zralé, je možné ho zabalit do novin a při pokojové teplotě ho nechat dozrát. Zralé mango je na ohmat mírně měkké, mělo by působit trochu jako plastelína.

 
 


 

© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.