Klíčky a výhonky obsahují vysoké množství bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Dají se z nich připravit a skvělé recepty, ale měli bychom vědět, že v některých jsou však i přírodní toxiny, jako např. jedovatý phasi nebo hemaglutininy, které ve větším množství způsobují shlukování červených krvinek. Tyto látky se ničí vařením nebo částečně i naklíčením. Především se to týká klíčků cizrny, bílých fazolí, fazolí adzuki a žlutých sojových bobů. Proto doporučujeme tyto klíčky před konzumací aspoň krátce blanšírovat. Tady je jeden můj oblíbený recept, inspiraci jsem čerpala z programu Metabolic Balance.

Ingredience

  • 120 – 150g porce zeleniny (červený, zelený a žlutý paprikový lusk, 1 polévková lžíce na kostičky nakrájené cibule)
  • 1 polévková lžíce indického kari, popř. jiného indického koření (skvělé je např. garam masalla)
  • 100 ml zeleninového vývaru
  • 120 – 150g klíčků/výhonků
  • sůl, pepř
  • 1 polévková lžíce zelených lístků koriandru nebo petrželky

Postup

Paprikové lusky omýt a očistit, nakrájet na proužky.

Rozpálit pánev bez tuku, papriku a cibuli ostře orestovat. Posypat kari.

Přilít vývar a zeleninu asi 5 minut povařit.

Klíčky omýt a nechat okapat. Přidat k zelenině a povařit dalších 5 minut.

Jídlo ochutit solí a pepřem. Potom posypat koriandrem nebo petrželkou.

Tip

Indické kari obsahuje kromě kurkumy, koriandru, kmínu, pepře a pískavice také citronovou kůru, zázvor a chili. Koupíte ho v obchodech s arabskými specialitami, např. v Myslíkově nebo Spálené ulici, nebo v indickém SHALAMAR FOODS, s.r.o. Lipanská 835/3.

 

© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.