Klíčky a výhonky obsahují vysoké množství bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Dají se z nich připravit a skvělé recepty, ale měli bychom vědět, že v některých jsou však i přírodní toxiny, jako např. jedovatý phasi nebo hemaglutininy, které ve větším množství způsobují shlukování červených krvinek. Tyto látky se ničí vařením nebo částečně i naklíčením. Především se to týká klíčků cizrny, bílých fazolí, fazolí adzuki a žlutých sojových bobů. Proto doporučujeme tyto klíčky před konzumací aspoň krátce blanšírovat. Tady je jeden můj oblíbený recept, inspiraci jsem čerpala z programu Metabolic Balance.

Ingredience na 1 porci

  • 120 – 150 porce zeleniny (cuketa, pastinák, 1 polévková lžíce na kostičky nakrájené cibule)
  • 250 ml zeleninového vývaru
  • sůl, bílý pepř, nebo koření dle vyší chuti
  • 120 – 150g porce klíčků (např. ředkvičkové nebo vojtěškové apod.)
  • 1 čajová lžička nasekaného kopru

Postup

Cuketu omýt, oloupat. Rozpůlit, vyškrábat jádra a dužinu nakrájet na malé kostičky. Pastinák očistit, oloupat a také nakrájet na malé kostičky.

Rozpálit hrnec bez tuku, a na cibulce podusit cuketu a pastinák.

Zalít vývarem a zeleninu na mírném ohni asi 15 minut nechat povařit.

Obsah hrnce rozmixovat. Polévku osolit a opepřit. Před servírováním vmíchat klíčky a navrch dát kopr.

Tip

Loupaná cuketa polévku krásně zahustí (místo mouky). Cuketu je možné mixovat i neoloupanou.

Takto můžete připravit jakoukoli zeleninovou polévku, např. brokolicovou, pórkovou, kedlubnovou, květákovou. K vybrané zelenině přidejte cuketu, která je chuťově neutrální a funguje jako skvělé zahušťovadlo.

 

2012-03-17 17.11.50

 

Ukázkový jídelníček na hubnutí pro 30 dnů

 

 

© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.