V programu Metabolic Balance je důležité sledovat složení potravin a jejich vliv na metabolismus. GOJI je vlastně sušené ovoce, a to se do redukční fáze tohoto programu obvykle nezařazuje. Důvodem je, že sušené ovoce, včetně GOJI, obsahuje koncentrované množství cukrů a má tedy vyšší glykemickou zátěž než čerstvé ovoce. To znamená, že může rychleji zvyšovat hladinu cukru v krvi a inzulinovou křivku, což v redukční fázi, kdy je cílem snížit tělesnou hmotnost a zlepšit metabolické parametry, není žádoucí.

V udržovací fázi programu Metabolic Balance je možné GOI zařadit, ale je třeba ho konzumovat s mírou a považovat ho za samostatnou porci ovoce. To znamená, že by se nemělo mísit s dalším ovocem, aby nedošlo k překročení doporučené denní dávky cukrů a k optimalizaci glykemické zátěže jednotlivých jídel.

Pokud má někdo svůj osobní jídelní plán sestavený v programu Metabolic Balance, GOJI tam pravděpodobně nenajde, a to zejména v redukční a přísné fázi programu. Je to proto, že v těchto fázích je důležité kontrolovat příjem cukrů a upřednostňovat potraviny s nižší glykemickou zátěží, což napomáhá redukci hmotnosti a stabilizaci metabolických parametrů.

GOJI, neboli goji bobule, jsou známé svými výživovými hodnotami a jsou často považovány za superpotravinu.

Co se ale týče jejich glykemické zátěže, přesné hodnoty může být obtížné určit bez konkrétního testování, protože gliyemická zátěž závisí nejen na glykemickém indexu potraviny, ale také na množství konzumovaných sacharidů. Goji bobule mají středně vysoký glykemický index (GI), který se může pohybovat okolo hodnoty 50, ale konkrétní glykemická zátěž bude záviset na porci.

Pokud jde o obsah vlákniny a cukru, sušené goji bobule obsahují poměrně vysoké množství obou. Na 100 gramů sušených goji bobulí můžeme najít:

  • Vláknina: Přibližně 10 gramů vlákniny, což je významné množství podporující trávení a pocit sytosti.
  • Cukr: Obsah cukru se může pohybovat kolem 45 až 50 gramů na 100 gramů. Tento vysoký obsah cukru je důvodem pro umírněnou konzumaci goji bobulí, zvláště pro osoby sledující příjem cukru nebo ty, kdo jsou citliví na změny hladiny glukózy v krvi a mají vysokou inzulinovou citlivost.

Vždy je důležité pamatovat na to, že při zařazování goji bobulí do vašeho jídelníčku byste měli zvážit celkový příjem cukrů a vlákniny v rámci vaší denní stravy. Goji bobule lze konzumovat v udržovací fázi, ale s mírou. Jako součást vyvážené stravy mohou přinést různé zdravotní přínosy, včetně podpory imunitního systému a zlepšení celkové vitality.

V případě, že byste chtěli do svého jídelníčku zařadit GOJI, je dobré přizpůsobit jeho konzumaci podle fáze, ve které se v programu nacházíte. Zařazení GOJI doporučuji konzultovat s vaším poradcem, který zná vaši celkovou anamnézu i průběh programu. V redukční fázi je lepší tedy GOJI vynechat, zatímco v udržovací fázi může být přijatelné, ale s ohledem na omezení a pravidla programu.