Vítejte v sekci Časté dotazy, kde se věnuji otázkám a tématům, které vás nejvíce zajímají v oblasti zdravého životního stylu a výživy. Dnes se zaměřím na jedno často diskutované téma: maltodextrin. Toto potravinové aditivum se stává stále více běžnou součástí mnoha zpracovaných potravin, ale co to vlastně je a jaké může mít účinky na naše zdraví? V tomto článku se podíváme na maltodextrin z různých úhlů – od jeho základních vlastností, přes potenciální rizika pro zdraví, až po důvody, proč byste se mu měli vyhýbat, nejen pokud následujete program Metabolic Balance. Pokud jste se kdy ptali, proč byste měli být opatrní vůči maltodextrinu, tento článek vám poskytne odpovědi.

Maltodextrin je polysacharid, který se běžně používá jako potravinářský aditivum. Často se vyrábí z kukuřice, brambor nebo rýže a v potravinách slouží jako zahušťovadlo, plnidlo nebo pro zlepšení textury. Přestože je maltodextrin technicky získáván z rostlin, jeho účinky na zdraví a výživové hodnoty mohou být pro některé lidi problematické.

Zde jsou hlavní důvody, proč se někteří lidé rozhodnou maltodextrinu vyhýbat:

  • Vysoký glykemický index: Maltodextrin má vysoký glykemický index (GI), což znamená, že může rychle zvýšit hladinu cukru v krvi. To může být problematické pro lidi s diabetem nebo pro ty, kdo se snaží  hladinu cukru v krvi kontrolovat např. kvůli hubnutí nebo zdraví.
  • Potenciální negativní vliv na střevní mikroflóru: Některé studie naznačují, že maltodextrin může narušit rovnováhu střevní mikroflóry a podporovat růst škodlivých bakterií, což může vést k problémům se střevním zdravím.
  • Alergie a intolerance: Někteří lidé mohou mít alergie nebo intolerance na maltodextrin, zejména pokud je vyráběn z kukuřice, na kterou jsou alergičtí.
  • Skryté kalorie a nízká výživová hodnota: Maltodextrin je téměř čistě tvořen uhlohydráty a má velmi malou výživovou hodnotu. Lidé, kteří se snaží o hubnutí nebo sledují příjem kalorií, by se mu měli vyhýbat.
  • Co se týče programu Metabolic Balance, tento program klade důraz na vyvážený příjem kvalitních, přirozených potravin, kontrolu glykemického indexu a glykemické zátěže a také podporu zdravého střevního mikrobiomu. Vzhledem k výše uvedeným důvodům je maltodextrin naprosto nevhodný do tohoto typu stravovacího plánu, protože by mohl narušit vaše cíle.

Je vždy důležité pamatovat na to, že každý člověk je jedinečný a co je vhodné pro jednu osobu, nemusí být vhodné pro druhou. Proto je vhodné konzultovat případné změny ve stravě s odborníkem na výživu nebo lékařem.

Při výběru doplňků stravy je třeba být velmi ostražití!

Vždy pečlivě čtěte složení a vyhýbejte se těm produktům, jejichž obsah nerozumíte. Kvalitní doplňky stravy by měly být co nejčistší, bez kontroverzních aditiv, a měly by obsahovat látky, o jejichž účinnosti a snadné vstřebatelnosti nejsou žádné pochyby. Je důležité si vybírat takové produkty, které jsou transparentní ohledně svého složení a mají prokazatelné přínosy pro vaše zdraví.

Pokud máte jakékoli otázky ohledně výběru správných doplňků stravy nebo si nejste jisti, které produkty jsou pro vás nejlepší, tak pokud patříte mezi mé klienty v programu Metabolic Balance, napište mi – a pokud mezi mé klienty nepatříte, ale potřebujete poradit, objednejte se na jednorázovou konzultaci. Navíc, mrkněte na článek na mém blogu, ve kterém sdílím informace o konkrétních doplňcích stravy, které používám já a moje rodina. V článku najdete detailní informace o těch produktech, o jejichž kvalitě a účinnosti jsem přesvědčena. Věřím, že vám tyto informace pomohou udělat informovanější rozhodnutí o vašem vlastním zdraví a pohodě.