Jak mám postupovat s pauzami mezi jídly, když mívám i noční směny a v tomto období i nedostatek spánku? Co dělat když pracuji jako zdravotní sestra a sloužím v noci? Noční služby mohou mít, bohužel, nepříliš vhodný vliv na tvorbu spánkových hormonů, negativně působí na naše cirkadiální rytmy a tak mají vliv i na to, jakým způsobem a jak rychle hubneme a zda máme nebo nemáme hlad či chutě mezi jídly. Ale to se nedá nic dělat, práce je práce a jak se říká: nemusí být vše dokonalé, lepší změnit něco, než nic.

Práce na směny není ideální. Problémy se spánkem, změny nálady a opožděná menstruace. I tím se práce na směny podepisuje na zdraví a psychice. Zmatené tělo neví, jak se bránit a „volá o pomoc“. O pozornost bojuje třeba nespavostí, žaludečními potížemi, depresemi, či rozhozenými hormony, hladem a chutěmi mezi jídly… Člověk pracující na směny musí totiž neustále „přelaďovat“ svůj organismus na nový režim. Tělo pak reaguje zvýšenou únavou a stresem z nedostatku odpočinku. To ovlvňuje celkovou biochemii těla a také práci metabolizmu.

Metabolic balance a noční služby

Metabolic Balance a noční služby

V programu Metabolic Balance®  však  “funguje“ a úspěšně hubne a uzdravuje se i mnoho lidí s podobným „nočním“ režimem. Někteří hubnou stejně snadno, jako ti, co v noci spí – jiní třebas o něco pomaleji. Pokud si uvědomíme, že hlavním cílem je zlepšit a podpořit vnitřní prostředí těla tak, aby se mu dařilo co nejlépe,  aby všechny jeho orgánové systémy fungovaly tak, jak mají – nemusíte tolik smutnit, když náhodou budete patřit mezi ty, co hubnou o trochu pomaleji nebo jim trvá déle, než metabolizmus „přepne“ na využívání energie z tuků. Hlavní je ta snaha jíst co nejvstřícněji k potřebám svého těla, aby bylo ve skvělé kondici až do vysokého věku… To je to, co se počítá nejvíc!

Doporučení pro noční služby – aneb když v noci pracuji a přes den dospávám

a) Jdete-li spát o pár hodin později, občas vstáváte o pár hodin dříve

  • Posuňte si večeři na později (třeba až na 22:00) nebo
  • přidejte si jedno malé, snadno-stravitelné jídlo, cca 2h před spaním (kousek zeleniny je nejlepší)

b) Celou noc pracujete jako šroub, druhý den skoro celý prospíte

  • Jezte i během noci cca po 5h (ale menší porce dle doporučeného jídelníčku, ve správné skladbě potravin) – ideální jsou poloviční porcičky
  • Poslední  tzv. „noční“ jídlo si dejte cca 2 – 3 h před tím, než půjdete spát
  • Následující den pokračujte tím jídlem, na které se probudíte – takže tedy klidně pozdním obědem nebo večeří a berte to jako oběd. Pokud se po noční směně vzbudíte až v podvečer, dejte si rovnou večeři a berte to jako večeři, kterou byste měli sníst do 21 h a potom jít pokud možno normálně spát, aby mohl další den fungovat zase normálně …
Metabolic balance a spánek

Metabolic Balance a spánek

Další alternativy pokud máte noční službu a dodržujete program Metabolic Balance®

  • Pokud nebudete v noci cítit potřebu jíst, zbytečně nejezte. Pijte hlavně dostatek vody, může být i horká, můžete si dát třeba i čaj (ideální noční čaj je Roiboos). Hlavní je v počátku váš pocit komfortu.
  • Pokud budete mít mírný pocit, že potřebujete něco malého sníst, dejte si např. hrstičku mandlí nebo ořechů s trochou sušených jablíček, meruněk nebo kouskem zeleniny. Není nezbytně nutné jíst další hl. jídlo co 5 hodin, pokud vás netrápí hlad a únava.
  • Pokud budete mít normální chuť k jídlu i během noci, podobně jako během dne, jezte i nadále během noční služby po pěti hodinách, ale poloviční porce. Jídla si vybírejte podle vašeho plánu. Vynechte ovoce a chleba. dejte si jenom bílkovinu a zeleninu. Poslední jídlo snězte 2 – 3 hodiny před tím, než půjdete spát. Potom jděte spát a po probuzení pokračujte standardním jídlem ( např. pozdním obědem, nebo večeří – více výše viz. bod b)
  • Svým klientům, kteří pracují na noční směny, doporučuji během noci popíjet také silný zeleninový vývar. Buď si připravují svůj a nosí si ho do práce v termosce, nebo využívají tenhle skvělý zeleninový bujon, který stačí zalít převařenou vodou (neobsahuje žádné nevhodné škroby, ani žádná další aditiva a oproti jiným sušeným zeleninovým vývarům skvěle chutná).
  • Pokud kvůli práci musíte snídat brzy ráno, např. již ve hodiny, není to také ideální. Pro tělo je to pohledu cirkadiálních rytmů a biochemie příliš brzo. Přirozené je snídat cca mezi 7 – 9 hodinou. Pokud ovšem máte pocit, že to bez snídaně nezvládnete, tak doporučuji následující: začněte den hrnkem horké vody nebo čistého zeleninového vývaru a předepsanou Metabolic Balance snídani se snažte posunout na „běžný čas snídaně“, který je pro tělo z pohledu biologických hodin normální. Pokud zažíváte pocit, že vám hned z rána chybí energie, dá se využít také tzv. neprůstřelná káva s MCT tuky. Nezatíží trávení, ale příjemně uvolňuje energii. Využívá se při přerušovaných půstech, nebo ji mají rádi sportovci. Jak ale říkám, je to velmi individuální, záleží na průběhu programu, vašich preferencích a také je dobré pracovat s nastavením mysli. ?

Noční služby nejsou pro biorytmus našeho těla ideální. Naše tělo totiž miluje a hlavně potřebuje ty noční pauzy bez jídla, bez nutnosti něco trávit (na rozdíl od nás, kteří bychom pořád „něco tláskali“). Tělo potřebuje totiž během noci dotrávit a detoxikovat vše, co jsme během dne jedli. A k tomu potřebujeme minimálně 10 – 14 hodin času. V takovém případě je spánkový klid ten nejlepší a nepřirozenější. Když ho ale nemůžeme dodržet, je fajn nastavit si mysl tak, aby nám tento případný diskomfort nepůsobil stres, ale abychom ho braly spíše jako jemný trénink pro tělo. 

Ale ne vždy to takto ideálně vyjde. Důležitá je tedy vaše snaha, nacházet přijatelné alternativy a řešení. A důležité je také cítit se fajn a nebýt frustrovaní z toho, že nám to ideálně nevychází. Tak si vyjděte vstříc a pokuste se pro sebe najít optimální řešení, které vám bude „sedět“. Inspirujte se dporučeními výše, nebo se poraďte se svým poradcem.

Jaký je vliv nedostatku spánku při hubnutí si můžete přečíst v dalším článku ZDE>>


© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.