Občas si v diskuzích na sociálních sítích všímám dotazů a příspěvků na téma, jak stravování podle programu Metabolic Balance® vlastně ovlivňuje funkci štítné žlázy. Někdo říká, že se mu štítá žláza po zhubnutí v Metabolic Balance® „rozhodila“, jiné ženy si pochvalují zlepšení stavu, kdy mohly snížit nebo zcela vysadit medikaci a ještě k tomu skvěle zhubly třeba i 20 a více kilo… Jak to tedy je? Máte se bát, že když s metabolicky vstřícnými principy zhubnete, rozhodíte si štítnou žlázu, nebo spíše podpoříte své zdraví i své hormonální reakce těla? Vzhledem k tomu, že naše letité zkušenosti s programem Metabolic Balance® jsou veskrze pozitivní, oslovila jsem naši lékařku, MUDr. Danu Maňaskovou, která je odborníkem na svém místě a požádala ji o vysvětlení a upřesnění této situace. Věřím, že tímto příspěvkem předejdeme tak zbytečným obavám či zkresleným informacím, které se na internetu vyskytují…

U klientů v programu Metabolic Balance® vídáme velmi často zlepšení funkce štítné žlázy (na metabolicky vstřícné stravě mají autoimunitní záněty totiž tendenci k výraznému zmírnění). Dokonce když někdo vstupně udá, že má sníženou funkci šítnice nebo na to užívá medikamenty či je to i vidět v rozborech krve, výživový poradce má možnost tuto skutečnost zakliknout při sestavování jídelního plánu a v seznamu potravin se pak obejvuje více bohatších zdrojů jódu a méně potravin, které obsahují takzvané strumigeny (látky, které blokují funkci hormonů štítné žlázy, které jsou např. obsaženy v hořčici, řeřiše, zelí, kapustě apod.)

Dále může být funkce štítné žlázy narušena například vyšším obsahem dusičnanů v zelenině nebo deficitem selenu aj. mnohé další souvislosti, včetně počtu absolvovaných rentgenových vyšetření v oblasti hlavy a hrudi, genetických dispozic a mnohých dalších vlivů a faktorů.

V programu Metabolic balance většinou vídáme zlepšení funkce štítné žlázy

V programu Metabolic Balance většinou vídáme zlepšení funkce štítné žlázy

Nemyslím si proto, že by případné problémy se štítnou žlázou, jakkoli souvisely se stravovou dle principů Metabolic Balance®, kde se klade důraz na správné načasování příjmu potravy, která je bohatá na protizánětlivě působící složky jako například: oleje za studena lisované s vysokým obsahem Omega 3, dostatek přirozených bílkovin v každé denní porci, dostatečné porce zeleniny a ovoce a ev. celozrnného žitného chleba v případě potřeby.

Principy Metabolic Balance® kladou důraz na správné načasování příjmu potravy, která je bohatá na protizánětlivě působící složky jako například: oleje za studena lisované s vysokým obsahem Omega 3 nenasycených mastných kyselin, přirozené bílkoviny v každé denní porci, dostatečné porce zeleniny a ovoce a ev. celozrnného žitného chleba v případě potřeby.

Není výjimečné, že člověk, který má dysfunkci štítné žlázy, zhubne i 20 kg a více, což je vskutku krásný výsledek! Stran funkce štítné žlázy a jejích případných adaptačních změn v sekreci by bylo zajímavé zmínit, kolik z těch 20 kg byl úbytek v tucích a kolik ve svalovině. Vzhledem k optimálnímu výběru skutečných potravin a dostatku přirozených bílkovin a zdravých tuků, se při dodržování programu Metabolic Balance® šetrně chrání svalová hmota a vazivo a odbourává se pouze tuková tkáň.

MUDr. Dana Maňásková

MUDr. Dana Maňásková

Program Metabolic Balance® je jedna z mála diet, kdy jsou složky stravy tak dokonale vyváženy a vybalncovány, že pokud klient netrpí například nějakým chronickým zánětem, může docházet k úbytkům svaloviny pouze přechodně,  a to většinou pouze v prvních cca 2 – 4 týdnech – a to především v důsledku vyprázdnění glykogenových zásob ze svalů, které ve svalovině váží hodně vody. Následně však strava dle Metabolic Balance® podporuje jejich pozvolný nárůst.

Nelze tedy říct, že by metabolicky vstřícné stravování podle Metabolic Balance® způsobovalo podvýživu, na kterou by štítná žláza reagovala změnou poměrů sekrece svých hormonů – tedy adaptačními změnami, ke kterým dochází například při hladovkách, aby tělo maximálně ušetřilo funkční tkáně. Je to právě naopak – v případě onemocnění štítné žlázy většina klientů z metabolicky vstřícně nastavené stravy velmi profituje.

MUDr. Dana Maňasková

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.