Dnes další pravidlo : K jednomu jídlu si vezměte jen jeden druh bílkoviny, avšak pro každé ze tří jídel vyberte jiný druh. A víte pročpak? Organismus rozloží přijatou potravinovou bílkovinu v trávicím traktu pomocí enzymů na jednotlivé aminokyseliny . Poté co projdou střevní stěnou , budou v těle znovu sestaveny na tělu vlastní bílkoviny. Pro náš metabolismus není prvořadé množství bílkovin, ale jejich sestava aminokyselin, především osm esenciálních , které musí organismus přijmout stravou , protože je neumí samo vyrobit .

Čím více se potravinová bílkovina podobá tělu vlastní bílkovině , tím je její tzv. biologická hodnota vyšší. Tento pojem vyjadřuje kolik naše tělo dokáže z přijaté potravinové bílkoviny použít přičemž limitující je nejméně zastoupená aminokyselina v potravinové bílkovině .

Co se tedy děje při kombinování více druhů bílkovin v jednom jídle?

Při kombinaci více druhů bílkovin během jednoho jídla, určuje také její biologickou hodnotu nejméně zastoupená aminokyselina, čímž vzniká vysoký „odpad“, což zatěžuje metabolismus. Proto doporučujeme nekombinovat druhy bílkovin, v jednom jídle použít pouze 1 druh bílkoviny, což vede nepřímo ke snížení zánětlivých procesů .

Pokud vás trápí např. dna, revma, překyselený žaludek, pálení žáhy, poruchy trávení , chronické záněty jakéhokoliv druhu …. toto pravidlo je právě pro Vás!

Zapomeňte ne překombinované talíře typu čočky s uzeným a vajíčkem, kde jsou na 1 talíři zkombinovány až 3 druhy bílkovin! Obložené mísy typu šunka, sýry, vejce, ryby jsou sice „bohaté“ pro náš jazyk, ale naš etělo z nich získá podsttaně méně živin, než kdybychom mu dopřáli např. pouze sýr se zeleninou! Navíc neúměrně zatížíme metabolismus.

A pamatujte si, že míchání bílkovin>>>

✔︎  ztěžuje stravitelnost jídla 

✔︎  snižuje vstřebatelnost živin 

✔︎  zatěžuje náš metabolizmus

✔︎  snižuje biologickou hodnotu jídla

✔︎  a může za ukládání tuků!

Tedy střídmost nadevše!

8 pravidel metabolic balance.001

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem