Nejdůležitější pravidlo, nejlepší trik, nejskvělejší vychytávka programu metabolic balance! Víte-li proč je tak velmi důležité začínat každé jídlo jedním až dvěma kousky bílkoviny? No, to byste ale měli… Protože jenom když víte, z jakého důvodu je důležité některé zásady dodržovat, máte větší šanci, že je již nikdy neopustíte…

Každé jídlo byste tedy měli začít vždy bílkovinou (maso, drůbež, ryba, sýr, tofu, tempeh, luštěniny, vejce, jogurt, mléko, ořechy, semínka...). Slinivka díky tomu uvolní hormon glukagon potřebný při jejich trávení. Glukagon je protipól hormonu inzulín, čímž se zdravě brzdí jeho produkce aby nedocházelo k nebezpečnému přebytku … Výsledkem je pak rychlejší pokles hladiny krevního cukru a inzulínu po jídle a získání více času pro lipolýzu v tukové tkáni (tedy odbourávání tuku). Navíc se díky tomu nekonají ani tolik známé obávané návaly hladu!

Jak víme, inzulín je hormon, který mimo jiné stimuluje ukládání tuků. Jeho vysoké hladiny vedou k tomu, že se v tukových buňkách ukládá zvýšené množství energie. Glukóza pak schází v ostatních buňkách a to vede rovněž ke zvýšenému pocitu hladu.

Vyšší produkce inzulínu je stimulována převážně sacharidy. Proto Metabolic Balance® doporučuje  začínat každé jídlo nejprve bílkovinou, abychom udrželi hladinu inzulínu v rovnováze a nenutili slinivku k produkci jeho vysokého množství.

A proč je vlastně takový problém mít zvýšenou hladinu inzulínu?

  • Přebytek inzulínu stimuluje tvorbu trygliceridů a blokuje jejich odbourávání.
  • Zvyšuje také produkci LDL cholesterolu (zlobivý cholesterol) v játrech a hladiny stresových hormonů v nadledvinkách, kde inzulín potlačuje produkci hormonu DHEA, který má silný vliv na prodloužení života, podporu imunity, poklesu cholesterolu a který také podporuje spalování tuku a růst svaloviny.
  • Přebytek inzulínu snižuje také hladinu růstového hormonu HGH (hormon štíhlosti a mládí).
  • Inzulín zvyšuje krevní tlak a urychluje kornatění tepen.
  • Vysoká hladina inzulínu snižuje produkci hormonu melatoninu, což nás může nejen připravit o zdravý spánek, ale pokud nám schází melatonin, nemůže naše tělo spalovat tuky – takže máme problém zhubnout.

Takže, když to shrnu

Díky tomu, že začneme každé své jídlo bílkovinou, udržujeme hladinu inzulinu ve zdravé rovnováze.  Tak posilujeme svoji imunitu a obranyschopnost našeho těla, snáze hubneme, protože snadno spalujeme tuky, a podporujeme produkci mnoha hormonů, které chrání tělo před záněty, pomáhají mu k regeneraci a také ho chrání před předčasným stárnutím!

Bílkoviny, proteiny v Metabolic balance®

Bílkoviny, proteiny v Metabolic balance®

Tohle jednoduché pravidlo vám změní život, stačí tak málo!

Jedna z možností metabolic balance snídaně - jogurt s jahodami :)

V případě jogurtu s ovocem sněýte první 2 lžičky jogurtu (bílkovina) a poté vmíchejte ovoce a pokračuje dále v jídle 🙂

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje
Online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz