Dlouho jsem zvažovala, zda a jak popsat svůj příběh, a myslím si, že nejdůležitější pro mě byl jeho vliv na můj život s celiakií… Program Metabolic Balance® pro mě vlastně znamenal návrat do dětství, do let, kdy mě ještě nic nebolelo, kdy jsem byla zdravá. Pro program jsem se rozhodla prioritně ze zdravotních důvodů.

Celiakii mi diagnostikovali ve 30ti letech, po prvním porodu, a od té doby se můj zdravotní stav plíživě a  nenápadně horšil i přes pečlivé dodržování bezlepkové diety. Stále více a více mě trápily vyrážky, zánět dvanácterníku a bolesti kloubů. Samozřejmě to souviselo také s nadváhou, ale asi i s chemií, které je v bezlepkových, průmyslově zpracovaných  „bio“ potravinách plno. Něco mi evidentně nedělalo dobře, ale v množství těch průmyslově upravených potravin, které jsem denně jedla, se nedařilo přijít na to, co to je.

Pak mi do života zcela náhodně vstoupil program Metabolic Balance®! A tento způsob stravy konečně vyřešil celý můj problém nejen s celiakií, ale i nadváhou i ostatními zdravotními problémy. Běžná bezlepková dieta je jen polovina úspěchu, protože po 14ti letech dodržování bezlepkové diety už jsem měla rutinu v tom co smím a co ne. Už jsem neměla chutě na dorty a pečivo. To bezlepkové je totiž stejně tak nechutné a tak proč dávat tělu něco, co není ani zdravé a ani chutné.

Když jsem však dostala do ruky svůj osobní Metabolic Balance® plán, sestavený na základě mých laboratorních hodnot, byla jsem velmi překvapená tím obrovským množstvím zeleniny, bílkovin a celkovou pestrostí. Mnohé druhy jsem mnohdy ani neznala a některé dokonce ani nikdy neviděla.

Jediný strach, který jsem měla, kteý jsem si přinesla z celiakie byl ten, že nebudu mít  po ruce zrovna „ty moje bezpelkové potraviny“ ve chvíli, kdy je budu potřebovat. Neustále jsem se jako celiak totiž setkávala s obtížemi, co si kde koupím cestou, kde se najím, zda vůbec budu schopná někde něco sehnat. To je pro běžně uvažujícího člověka s diagnosou celikaie skoro nemožné – koupit si něco u stánku? Nebo v sámošce na malém městě? Ani náhodou.

Je zajímavé, že mě vůvec nenapadlo, že vlastně všechny čerstvé a přirozené potraviny jsou přirozeně bezlepkové a navíc je jich všude kolem plno! Stačilo si to jenom uvědomit, pochopit to, a mít dobrý návod, které potraviny, kdy a jak, v jakých kombinacích zařadit, aby moje tělo získalo snadno živiny, které skutečně potřebuje, umělo je  zároveň jednoduše strávit a nebylo zatěžováno umělými a průmyslově zpracovanými bezlepkovými potravinami, které jsou stejně plné chemie, možná dokonce stejně nebo více, jako potraviny s obsahem lepku.

S tím mi moc pomohla moje poradkyně paní Bára hned na první schůzce. V mém plánu mi ukázala a pomohla vybrat ty potraviny, které lze snadno využít v případě nouze, nebo rychlého odchodu z domu. Pak už mi nestálo nic v cestě.

A i když začátky nebyla snadné – byla jsem totiž původně zvyklá jíst po třech hodinách, jak radí všechny běžné diety – a tak jsem měla samozřejmě  na začátku pocity hladu. Ty se ale velmi brzy zmírnily, až úplně vymizely – roli hrál čas, pestrá, čerstvá a hlavně skutečná, opravdová strava bez chemie. Moje tělo konečně po dlouhých letech pookřálo, dostalo všechny potřebné živiny a začalo se cítit jako znovuzrozené!

čerstvá zelenina s tavrohovým dipem ala Metabolic balance

Čerstvá zelenina s tavrohovým dipem ala Metabolic Balance – přirozená bezlepková strava

V plánu jsem si vyhledávala nové zajímavé druhy potravin, na které jsem se začala moc těšit. Vlastně jsem se začala těšit na každé další jídlo. S každým dalším jídlem jsem poznávala rozdíl mezi omezeným výběrem průmyslově zpracovaných, „mrtvých“, potravin plných chemie pro „bezlepkáře“ a neuvěřitelně bohatými možnostmi výběru mezi skutečnými, přirozenými potravinami, které v programu Metabolic Balance sestávají hlavně z přirozených bílkovin a spousty zeleniny a ovoce (pro mě, jako pro člověka s diagnosou celiakie, je totiž zapovězen žitný chleba – ale mě vůbec, ani trochu nechyběl a doposud ani nechybí).

Jím podle programu Metabolic Balance®  tři měsíců a musím říct, že kromě toho, že jsem zhubla velmi snadno z 82 kg na 67 kg, tak můj metabolický věk se změnil z 55 let na 27 let!!! A celkový počet centimetrů, které jsem zhubla v objemech pes pas, boky, stehna a prsa je celých 60 cm!!!

Teď už mě navíc ani nic nebolí a jsem mnohem aktivnější, takže na jídlo mi už nezbývá tolik myšlenek. A pohled do zrdcadla mě vždy ujistí, že jsem se rozhodla dobře. Cítím se jako nikdy před tím… Metabolic Balance mohu doporučit jako skvělou bezlepkovou stravu každému, kdo má problém s celikaií…

Zhubla jsem 15 kg za 3 měsíce a je mi neskutečně báječně. A hubnu dál…

Program Metabolic Balance® mě naučil jíst „královsky“. Naučil mě jíst mnohem pestřeji a zdravěji než kdykoli před tím. Jím mnohem více zeleniny, kterou jsem předtím moc nejedla, naučila jsem se vybírat si kvalitní a hlavně skutečné, čerstvé a přirozené potraviny, a správně je kombinovat, abych neměla obtíže s trávením a měla stále dost energeie na to, co mě baví… Je zajímavé, že tyto potraviny překvapivě nejsou ve finále ani dražší… Přestože se drahé některé z nich mohou na první pohled zdát, ve výsledku těch našich pár deka nestojí víc než „bezlepkové párky“ a na zdraví a váze je to nádherně vidět. Metabolic Balance je prostě  skvělá bezlepková dieta… Děkuji za tento program a Báry vedení – Karolina Janovská

Metabolic balance - skvělá bezlepková dieta

Metabolic Balance – skvělá bezlepková dieta, říká Karolína