K napsání tohoto článku mě inspiroval následující dotaz na facebooku. „Mám problém dodržovat časové doby ve škole. Hodiny mám přesně přes dobu jídla, takže se mi pak stane že buď jím co 3-4 hodiny nebo co 7 hodin. V některých hodinách nemůžu ani pít (třeba 3 hodiny), natož jíst. Jsem potom strašně vyčerpaná.“ Co s tím najdete v článku níže…

Ano – tento problém se týká poměrně často studentů, kteří studují vysokou školu a během přednášek prostě nemají čas se najíst po doporučovaných 5 ti hodinách. Týká se také maminek s malými dětmi, nebo klientů, kteří pracují v oboru, kdy se musí věnovat své práci, na které jsou závislí další lidé – např. zdravotnictví (lékaři, sestřičky), gastronomie (číšníci, kuchaři). Stejně tak se může týkat běžného „provozu“, kdy jdete třeba cvičit v době mezi jídly a nestíháte včas následující jídlo. Určitě se najdou i další zaměstnání a činnosti, kdy to prostě a jednoduše nejde a nebo se to nesluší. Jak si tedy poradit v těchto situacích? Lze vůbec program Metabolic Balance® v takových podmínkách dodržovat? Jak se „najíst-nenajíst“, aby tělo dostalo co potřebuje, abyste mezi jídly neměli nějakou šíleně dlouhou pauzu, kdy vám bude hlady na omdlení? Určitě by vám měl v první řadě poradit konkrétní postup váš poradce, na kterého se neváhejte obrátit. Já se zde s vámi podělím o tipy, které doporučuji svým klientů já…

V první řadě je potřeba si uvědomit, že ten výše popisovaný režim není ideální, není optimální. Ale to je prostě život. Prvním cílem je napřímit veškerou snahu a dovednost  tak, abyste doporučený režim dodrželi. Pokud to však ani přes největší úsilí nevymyslíte, řešení se samozřejmě najde, i když to bude třeba na úkor chuti a možná to trošku může zpomalit cestu k výsledkům. Ale půjde to. Je jasné, že každý se snažíme vše dodržet přesně a snažíme se to provozně nějak vždy zorganizovat – ne vždy to je ale možné. 

Důležité ale je, stále se o zavedení optimálního režimu snažit.

Doporučení pro přísnou úpravnou fázi

Nejdůležitější je těch prvních 14 dnů – ideálně 30 dnů. To se v těle odehrává nejvíce změn a je opravdu důležité, abyste se ze všech sil pokusili metabolicky vstřícná doporučení dodržet. Pokud to ovšem opravdu nejde, máme 2 možnosti řešení

1) KPZ – Krabička První Záchrany

Připravte si sebou do kabelky, do tašky nebo do kapsy tzv. KPZ, Krabičku První Záchrany.

  • Co je KPZ? Je to krabička od léků a v ní taková SOS Metabolic Balance® překlenovací svačinka. Tou nejvhodnější „“svačinkou“ jsou mandle a slunečnicová semínka. Ideální je, si je předem připravit tak, abyste z nich měli největší užitek a nezatěžovaly vaše trávení.
  • Připravte se ořechy předem – Takže, mandle a slunečnicová semínka si předem připravte buď opražením na sucho na pánvi a nebo namočením přes noc s jejich následným vysušením (preferuji) – je to kvůli stravitelnosti a vstřebatelnosti živin. Proč namáčet a pražit ořechy a semínka si přečtěte v článku tady>>
  • Po pěti hodinách pauzy, kdy již víte, že se nestihnete normálně najíst, snězte hrstičku této směsi (to je možné nenápadně kdekoli a kdykoli, třeba na WC, ale i při přednášce, při jednání, před cvičením apod.). Později si dejte své běžné jídlo v době, kdy to pro vás časově bude již optimální a kdy na něj budete mít potřebný klid. Je to tzv. „překlenovací“ SOS svačinka. Porci této „svačinky“ určuje předpokládaná doba zpoždění (delší čas = větší porce, kratší čas = menší porce).
  • Takže příklad: nasnídám se ráno v 7:00, a oběd ve 12:00 už nestíhám. Vím ale , že se budu moci najíst nejdříve v 15:00. Tak si mezi 12:00-13:00 dám hrstičku mandelády (mandle a slunečnicová semínka).
  • Jak to funguje? Díky vysokému obsahu bílkovin a přirozených tuků slinivka uvolní hormon gkukagon, což je protipól hormonu inzulín. Díky tomu se pak energie z potravy bude uvolňovat pomalu a postupně a budu se cítit sytá po delší dobu. Navíc si tak šetřím svoji slinivku.

Řešili jsme to takhle již u herců, muzikantů, studentů i klientů, pracujících v gastronomii a ve zdravotnictví, u klientů, kteří chodí cvičit apod. – a funguje to! Tak to zkuste.

Krabička poslední nebo první záchrany - to jsou mandle a semínka slunečnice v malé skleničce nebo krabičce od léků či vitamínů (program metabolic balance)

Krabička poslední nebo první záchrany – to jsou mandle a semínka slunečnice v malé skleničce nebo krabičce od léků či vitamínů (program Metabolic Balance®)

2) Šejky a smoothíčka

Pokud jste v programu Metabolic Balance® již déle jak 2 – 3 měsíce, je zde ještě další možnost. Tuhle vychytávku vymyslel můj nejmladší syn Šimon, který pracuje v gastronomii a při velkém provozu se prostě mnohdy nenajde čas nejen na oběd, ale ani na večeři. Mívá směnu od 10:00 do 0:00.

Šimon snídá doma a potom si do práce připraví 2 porce smoothie, které si nosí v lahvičce sebou. Smoothíčko může totiž vypít i při nějakém šíleném extrémním provozu.

Vymysleli jsme spolu různé kombinace z potravin, které má v jídelním plánu. Tak se tady s vámi o některé „spešl smoothíčka“ podělím.

  • Studená polévka – chlodnik z červené řepy, okurky, jogurtu nebo tvarohu, ochucená koprem, solí, pepřem, jabl. otcem. Je to super chladná polévka. Fakt mňamka.
  • Mandeláda se zeleninou a ovocem – Umixovaná, přes noc namočená mandeláda (směs mandlí a slunečnicových semínek) s jablíčkem a mrkví. Další variantou jsou jablíčka a červená řepa.
  • Skvělá je také studená RAW „koprovka“recept tady>>
  • Jogurtové nebo tvarohové smoothie -Super je také jogurt, mango, mrkev. (Vhodná je do smootie tak dýně v kombibaci s mangem, hruškou, jablkem…)

Určitě se dá vymyslet spousty dalších kombinací, chce to zkoušet, co vám bude chutnat. Hodně inspirace by bylo možné najít třeba v RAW kuchařkách, tedy kuchařských knihách věnujících se syrové stravě.

Tohle je ale možné nejdříve od 3. fáze, kdy je již tak trochu možné prohazovat i snídaňové menu na oběd či večeři. Ráno si to jen nakrájíte, pomixujete a odnášíte. Ale opět, z mého pohledu není smoothie z mnoha důvodů ideálním řešením. 

Doplňující doporučení pro udržovací fázi

V udržovací fázi, kdy již není naším cílem restart metabolizmu a redukce hmotnosti a tělo dlouhodobě dostává kvalitní výživu, jsou zde ještě následující možnost. Pokud se nasnídáte a nestihnete oběd, je možné se najíst i později. Např. po 7 až 8 hodinách a večeři buď posunout na později nebo ji úplně vynechat. Když se to stane občas, tak 2 plnohodnotná  jídla za den nebo posunutí večeře na později, nic zásadního nepokazí… Každý jsme jiný a tak v tomto případě poslouchejte intuitivně své tělo, ptejte se ho, která varianta je mu příjemnější, ono vám dá přesnou odpověď 🙂

A i když tato výše zmíněná řešení nejsou tím úplně ideálním pro metabolicky vstřícné principy, tak zde platí, že hledáme kompromisy a lepší něco, než-li nic. Vaše intuice vám může být skvělým průvodcem.

Takže nevzdávat, promýšlet, vymýšlet a hlavně, obracejte se s dotazy na své poradce, nečekejte až na konzultaci, zavolejte mu, napište mu … Určitě vám rád odpoví.

Smoothie v metabolic balance může někdy pomoci

I smoothie v Metabolic Balance® může někdy pomoci