Je zarážející, jak vysoké procento naší populace trpí nějakým typem zácpy. Odhaduje se tak 30 – 40%! Někdo trpí zácpou od dětství, někdo si ji přivodí později, někdo se vyprazdňuje jednou za tři dny a jiný třeba jednou za týden. Známe zácpu „cestovní“, občasnou, ale také tu chronickou. Příčiny zácpy lze však velmi těžko zjistit, navíc mohou mít u každého z nás jiné důvody. Smutné je to, že nám v tomto ohledu neporadí většinou ani lékaři, pokud se na ně s tímto problémem obrátíme. V poradně jsem měla několik klientů s tímto problémem a všem se dostalo rady typu „jezte více vlákniny“,  „více se hýbejte“, „dejte psyllium nebo lněné semínko“ a podobně.  Ale, bohužel, tato doporučení většinou při chronické zácpě nepomáhají. A bohužel, někdy nepomůže ani správné nastavení stravy… Co s tím můžeme dělat? Jak si můžeme pomoci?

Jak se říká, tak tady je „každá rada drahá“. Obecných doporučení najdeme spousty, někomu „něco“ zabere, ale druhému nikoli. Já sama jsem od dětství patřila mezi ty „zácpové typy“. Zácpami jsem trpěla od malička, co si pamatuji. Už jako malá holčička jsem „vysedávala“ na chalupě v „kadibudce“ a naříkala. Moje tetička mi vždy radila takovou říkanku: „Dej si ruce na dásně, budeš kadit překrásně„. Tak jsem se v té dřevěné budce o tohle vždy snažila. Někdy to pomohlo, jindy ne.  Zácpa mě však provázela celým mým životem – a to i v dospělosti.

Když jsem před lety začala jíst dle principů německého stravovacího programu Metabolic Balance®, tak jsem v přísné, redukční fázi měla s vyprazdňováním také velké problémy. Později jsem pochopila, že právě v počátku změny stravy (běžné to bývá v prvních týdnech, u někoho i měsících) se mohou vyskytnout trávicí potíže, které se někdy zcela vyřeší až za několik měsíců.

Zácpa při hubnutí

Celkem často se problém se zácpou objevuje v prvních týdnech či měsících redukce hmotnosti nebo změny stravovacích zvyklostí za „zdravější“.

Proč tomu tak je? Jídla způsobující zánět, která jsme si dříve vybírali, v našem trávicím traktu po celé roky působila jako „smirkový“ papír. Když tato všechna „nezdravá“ jídla v rámci programu Metabolic Balance® nebo jiných stravovacích doporučení náhle vyřadíme, začne se trávení postupně uzdravovat, ovšem ten léčebný proces nemusí být vždy příjemný a může trvat dlouho.

V tomto období může být běžná zácpa nebo průjem, křeče, nadýmání, plynatost a celkové nepohodlí. Dobrá zpráva je, že jde vlastně o normální součást procesu, kdy se střevní výstelka začíná opravovat, některé střevní bakterie vymírají a extrémně silná ochranná vrstva slizniční výstelky se začne odlupovat. Pokud se tedy jedná o aktuální problém s vyprazdňováním v rámci prvních týdnů redukční fáze v programu Metabolic Balance® většinou po krátké době vymizí, střevo se po určité době adaptuje a stav se sám upraví.

trápí vás zácpa

Chronická zácpa je něco jiného

Pokud ovšem trpíte chronickou zácpou, jako jsem to měla i já, tak změna stravy na tento problém často sama nestačí. Zde je třeba hledat i jiná řešení, mnohdy je třeba jít i hodně do hloubky. Ani mě samotná  úprava stravy v tomto ohledu výrazně nepomohla – a to i přes to, že v programu Metabolic Balance® jsou jídelní plány opravdu velice „vymazlené a individualizované a obsahují pouze přirozené potraviny, min. průmyslově zpracované – přirozené bílkoviny, zeleninu, ovoce a celozrnný žitný chleba a také zdravé tuky v podobě za studena lisovaných olejů s vysokým obsahem Omega 3. Dbá se i na dostatečný pitný režim. Člověk by řekl, že už nic lepšího z hlediska podpory přirozenou stravou nemůže být. Můj stav byl i přes skvěle nastavený jídelníček stále podobný, takže moc dobře vím, o čem mluvíte, pokud se vás tento problém týká.

Hledala jsem řešení u lékařů, ale, bohužel, příčinu nezjistili. Dočkala jsem se pouze obecných rad, typu jezte více vlákniny, více se hýbejte, dejte psyllium nebo lněné semínko, dejte si švestky nebo borůvky  a podobně – které mi, bohužel, nepomohly. Dokonce po psylliu, které mi bylo doporučeno, se stav ještě zhoršil.

Co mi pomohlo?

Vyzkoušela jsem spoustu doporučení, vskutku ledacos. První výraznější zlepšení jsem zaznamenala až po několika měsících užívání zeleného ječmene a chlorelly. Ano, trvalo to sice pár měsíců, než jsem zlepšení zaznamenala, ale konečně něco zafungovalo. Bohužel, ne na stálo.

Rozhodla jsem tedy se obrátit na léčitele p. Jardu Zajíčka. Konzultace s ním mi hodně pomohla a dnes již vím, jak si udržet dobré vyprazdňování, bez zácpy. Jeho rady si zde tedy dovoluji sdílet, protože jako jediné mají potenciál u chronické zácpy zabírat. Mám to odzkoušeno nejen na sobě, ale i u některých svých klientů, kteří měli podobné problémy. Věřím, že i pro vás, pokud máte problém s vyprazdňováním, budou jeho slova a rady inspirující pomocí.

O stav střev se musíme starat

Je jasné, že o stav střev a správné vyprazdňování je potřeba se starat. Pokud se střevo správně nevyprazdňuje, v jeho tkáních se městnají toxiny, probíhá hnilobný a kvasný proces, který narušuje mikroflóru ve střevech a tak není neobvyklé, že mnoho lidí trpí zánětlivými procesy ve střevním traktu, které se následně mohou projevovat i mnoha dalšími zdravotními obtížemi.

Podle Jardy Zajíčka to lze přirovnat k péči o co nejlépe  fungující kotel v domě – i zde je dobrý odvod popela základem správného hoření, takže má-li náš „kotel“ optimálně fungovat, je třeba se postarat i o dobré „vymetání“.

Trápí vás zácpa, tuhá stolice, nedostatečná defekace?
Věnujte pozornost těmto tipům níže a zkuste je zařadit do vašich denních rituálů… 

  Teplá voda se lněným olejem ráno – Každé ráno, na lačno, ještě před snídaní, vypijte sklenici teplé vody (200-300 ml) s 1 PL lněného oleje a 1 pol- lžící jabl. octa v bio kvalitě. 

➤  Lněný olej zařazujte s extrémní pečlivostí – optimální při zácpě jsou 3 PL denně, jak se říká “kdo maže, ten jede”.

  Mixujte, dostatečně kousejte! Upřednostňujte v přípravě jídel mixované polévky, mixované semínkovo-ovocné kaše (mandeláda s jablkem, trochou vody a skořice + 1 PL lněného oleje. Vše dobře promixovat!)

  Dbejte na dostatečný pitný režim! Během dne vypijte minimálně 2,5  – 4 litry vody, dle vaší hmotnosti. Pitný režim podporuje totiž peristaltiku střev. Větší objem tekutin, navázaných na vlákninu, která pochází ze zeleniny a ovoce umožní žádoucí „plastifikaci“ stolice.

 Žitný celozrnný chleba! Využívejte jako přílohu 100% žitný celozrnný chleba (celá zrna jsou velmi důležitá, zvláště ta v žitu a pozitivně podporují peristaltiku střev)!

 Doplňte hořčík !!! Tohle považuji za jeden z nejdůležitějších kroků právě u chronické zácpy. Ideální je udělat si hořčíkovou kůru podle doporučení léčitele Jardy Zajíčka. Stáhnout si ji můžete zde>>. Mě pomáhá kdykoli, když se vyprazdňování zhorší. Můžete si také koupit v lékárně hořčíkové tablety, např. Magnesium lactici (500 mg) a užívat ho pravidelně, jako doplněk stravy. 

 Minerálky s obsahem hořčíku! Do pitného režimu zařazujte i minerálky (bez bublinek) s vysokým obsahem hořčíku. Skvělá je Magnésia přírodní, natural (bez bublin).

 Zaječická minerální voda pomáhá! 1 – 2x týdně si dejte na lačno 250 ml zaječické minerální vody, která pomůže vyvolat defekaci. Zaječici můžete popíjet i standardně během dne, optimální je 1 dcl jako „digestiv“ po hl. jídle. 

 Zelené potraviny! Mě osobně také hodně pomáhlo pravidelné užívání tzv. Zelených potravin. Užívala jsem mladý ječmena  a chlorellu od formy Green Ways. Pokud chcete kontakt na prodejce, napište mi

➤  Snídaně ze lněného semínka! Ve 4. fázi Metabolic Balance® si můžete začít dělat také snídani tohoto typu: půl šálku namočeného zlatého lněného semínka (jako bílkovina) rozmixujte s 1 druhem ovoce dle vašeho plánu + trochou skořice + 1PL lněného oleje!

➤  Zařazujte pohyb! Bez pohybu líné střevo nerozhýbeme.  Mě pomáhá každodenní cvičení jogy. Když necvičím, je vyprazdňování horší. Na internetu najdete mnoho inspirace na cviky pro rozpohybování líného střeva. Mě se líbí např. cviky od kolegy ZDE>>.

➤  Jaká je správná pozice pro  vyprazdňování? Aby nám to fungovalo, je dobré zamyselet se i nad tím, jaká je ideální pozice pro vyprazdňování.  Podívejte se na zábavný klip ZDE>>. Něco na to určitě je. Takže, vraťme se zpátky na bobek! A půjde nám to lépe.

 Občas si pročistěte tlusté střevo! Vhodná je hydrocolon terapie , domácí klystýr, jogínská očista střeva Shankaprakshalana, nebo  aspoň pročištění přírodními projímadly (zaječická minerální voda či hořká sůl). Pokud trpíte na zácpy, doporučuji takovéto hlubší pročištění aspoň 1x měsíčně.

➤  Dýchejte do břicha!!! Dýcháním do břicha procvičíte pěkně bránici a s ní promasírujete i střeva. Soustřeďte se na nádech a výdech nosem, dýchejte pouze nosem! K dýchání nepoužívejte ústa. Po probuzení  před spaním udělejte následující dechové cvičení: nádech nosem do břicha na 4 a výdech nosem na 6. Zopakujte 30x (ráno a večer). Jendá se o masáž bránice a střev. Nebo vyzkoušejte dechové cvičení podle Wim Hof metody zde>>.

Pokud tedy trpíte chronickou zácpou, připravte se na to, že všechna doporučení je třeba dodržovat dlouhodobě. Výsledky se mohou dostavit až po několika měsících. Pouze hořčíková kůra ZDE>> zabírá během pár dnů. Já ji prostě miluji, i když je ve fázi kulminace hodně „hořká“…

O zácpě s léčitelem Jardou Zajíčkem si určitě přečtěte článek ZDE>>

 

Jak na suplementaci hořčíku aneb hořčíková kůra si stáhněte ZDE>>

Další velice zajímavé a užitečné informace k tomuto poměrně rozšířenému tématu najdete na webových stránkách MUDr. Dany Maňáskové : 

Můj vlastní postup si můžete stáhnout zde…

Následující typy u mě skvěle fungují a to jsem od dětství chronický zácpový typ. Asi se vždy budu muset snažit více, než ten, kdo těmito obtížemi nikdy netrpěl, ale důležité je, že už vím jak na to!

Co dělat, když vás trápí zácpa – tipy v PDF ke stažení ZDE>>

Když vás trápí zácpa - konkrétní tipy, které pomohou

A tohle také pomáhá! bavte se!