Je zarážející, jak vysoké procento naší populace trpí nějakým typem zácpy. Odhaduje se tak 30 – 40%! Někdo trpí zácpou od dětství, někdo si ji přivodí později, někdo se vyprazdňuje jednou za tři dny a jiný třeba jednou za týden. Známe zácpu „cestovní“, občasnou, ale také tu chronickou. Příčiny zácpy lze však velmi těžko zjistit, navíc mohou být u každého z nás jiné. Smutné je to, že nám v tomto ohledu neporadí většinou ani lékaři, pokud se na ně s tímto problémem obrátíme. měla jsem několik klientů s tímto problémem, a všem se dostalo rady typu „jezte více vlákniny,  více se hýbejte, dejte psyllium nebo lněné semínko apod.“.  Ale, bohužel, tato doporučení většinou při chronické zácpě nepomohou. A co hůře, mnohdy nepomáhá ani správné nastavení stravy… Co s tím můžeme dělat??? jak si můžeme pomoci???

Tady je „každá rada drahá“. Obecných doporučení najdeme spousty, někomu něco zabere, ale druhému nikoli. Já sama patřím mezi ty „zácpové typy“. Zácpami jsem trpěla od malička, co si pamatuji. Už jako malá holčička jsem „vysedávala“ na chalupě v „kadibudce a naříkala. Moje tetička mi vždy radila takovou říkanku: „Dej si ruce na dásně, budeš kakat překrásně“. Tak jsem se v té dřevěné budce o tohle vždy snažila. Někdy to pomohlo, jindy ne.  Zácpa mě však provázela celým mým životem i v dospělosti.

Když jsem před lety začala dodržovat program Metabolic balance®, v přísné fázi jsem měla s vyprázdněním velké problémy. Později jsem pochopila, že právě v počátku změny stravy (běžné to bývá v prvních týdnech) se mohou vyskytnout trávicí potíže, které se někdy zcela vyřeší až za několik měsíců.

Někde jsem četla vysvětlení, že jídla způsobující zánět, která jste si dříve vybírali, ve vašem trávicím traktu po celé roky působila jako smirkový papír. Když je všechna v programu Metabolic balance® náhle vyřadíte, začne se trávení postupně uzdravovat, ovšem léčebný proces nemusí být vždy příjemný. Běžná může být zácpa nebo průjem, křeče, nadýmání, plynatost a celkové nepohodlí. Jde o normální součást procesu, kdy se střevní výstelka začíná opravovat, některé střevní bakterie vymírají a extrémně silná ochranná vrstva slizniční výstelky se začne odlupovat. Pokud se tedy jedná o aktuální problém s vyprazdňováním v rámci prvních týdnů Metabolic balance®, většinou po krátké době vymizí a stav se sám upraví.

trápí vás zácpa

 

Pokud ovšem trpíte chronickou zácpou, jako jsme trpěla i já, změna stravy většinou tento problém nevyřeší. Zde je třeba hledat jiné řešení, do hloubky. Ani mě úprava stravy v tomto ohledu výrazně nepomohla. Stav by stále podobný, takže vím, o čem mluvíte, pokud se vás tento problém týká.

Hledala jsem řešení u lékařů, ale, bohužel, příčinu nezjistili a obecné rady, které všichni známe, mi nepomohly. Dokonce po psylliu, které mi bylo doporučeno, se stav ještě zhoršil. Vyzkoušela jsem ledacos, a stav se výrazně zlepšil až po několika měsících užívání zeleného ječmene a chlorelly. Trvalo to sice pár měsíců, než jsem zlepšení zaznamenala, ale zafungovalo to. Bohužel, ne na stálo.

Rozhodla jsem se obrátit na léčitele Jardu Zajíčka. Konzultace s ním mi hodně pomohla a dnes již vím, jak si udržet dobré vyprazdňování. Jeho rady si zde dovoluji sdílet, protože jako jediné u chronické zácpy zabírají. Mám to odzkoušeno nejen na sobě, ale i u některých svých  klientů. Věřím, že i pro vás, pokud máte problém s vyprazdňováním, budou jeho slova a rady inspirující pomocí.

Je jasné, že o stav střev a správné vyprazdňování je potřeba se starat. Pokud se střevo správně nevyprazdňuje, v jeho tkáních se městnají toxiny, probíhá hnilobný a kvasný proces, který narušuje mikroflóru ve střevech  a tak není neobvyklé, že mnoho lidí trpí zánětlivými procesy ve střevním traktu.

Podle Jardy Zajíčka to lze přirovnat k péči o co nejlépe  fungující kotel v domě – i zde je dobrý odvod popela základem správného hoření, takže má-li váš kotel optimálně fungovat, je třeba se starat o dobré „vymetání“.

Trápí vás zácpa, tuhá stolice, nedostatečná defekace?
Věnujte pozornost těmto tipům 

  Teplá voda se lněným olejem ráno – Každé ráno, na lačno, ještě před snídaní vypijte sklenici teplé vody s 1 PL lněného oleje a 1 pol- lžící jabl. octa v bio kvalitě. 

➤  Lněný olej zařazujte s extrémní pečlivostí – min. 3 PL denně, jak se říká “kdo maže, ten jede”.

 Mixujte, dostatečně kousejte! Upřednostňujte v přípravě jídla mixované polévky, mixované semínkovo ovocné kaše (mandeláda s jablkem, trochou vody a skořice + 1 PL lněného oleje. Vše dobře promixovat!

  Dbejte na dostatečný pitný režim! Během dne vypijte minimálně 2,5  – 4 litry vody, dle vaší hmotnosti. Podporuje totiž peristaltiku tlustého střeva. Větší objem tekutin, navázaných na vlákninu, umožní  totiž žádoucí plastifikaci stolice.

 Žitný celozrnný chleba! Určitě využívejte veškerý žitný celozrnný chleba (celá zrna jsou velmi důležitá, zvláště ta v žitu)!

 Doplňte hořčík !!! Tohle považuji za nedůležitější krok, právě u chronické zácpy. Ideální je udělat si hořčíkovou kůru podle doporučení léčitele Jardy Zajíčka. Stáhnout si ji můžete zde>>. Mě pomáhá kdykoli, když se vyprazdňování zhorší. Nebo si kupte v lékárně např. Magnesii lactici a užívejte ho pravidelně, jako doplněk stravy. 

 Minerálky s obsahem hořčíku! Do pitného režimu zařazujte i minerálky (bez bublinek) s vysokým obsahem hořčíku.

 Zaječická minerální voda pomáhá! 1 – 2x týdně si dejte na lačno 250 ml zaječické minerální vody, která pomůže vyvolat defekaci. Zaječici můžete popíjet i standardně během dne, ideální je 1 – 2 dcl jako digestiv po jídle. 

 Zelené potraviny! Mě osobně ještě velmi pomáhá pravidelné užívání  zeleného ječmenu a chlorelly.

➤  Snídaně ze lněného semínka! Ve 4. fázi si můžete začít dělat také snídani tohoto typu: půl šálku namočeného zlatého lněného semínka (jako bílkovina) rozmixujte s 1 druhem ovoce dle vašeho plánu + trochou skořice + 1PL lněného oleje!

➤  Zařazujte pohyb! Bez pohybu líné střevo nerozhýbeme.  Mě pomáhá každodenní cvičení jogy. Když necvičím, je vyprazdňování horší. Na internetu najdete mnoho inspirace na cviky prorozpohybování líného střeva. mě se líbí např. cviky od kolegy ZDE>>.

➤  Jaká je správná pozice pro  vyprazdňování? Aby nám to fungovalo, je dobré zamyselet se i nad tím, jaká je ideální pozice pro vyprazdňování.  Podívejte se na zábavný klip ZDE>>. Něco na to určitě je. Takže, vraťme se zpátky na bobek! A půjde nám to lépe.

 Občas si pročistěte tlusté střevo! Vhodná je hydrocolon terapie , domácí klystýr, jogínská očista střeva Shankaprakshalana, nebo  aspoň pročištění přírodními projímadly (zaječická minerální voda či hořká sůl). 

Pokud tedy trpíte chronickou zácpou, připravte se na to, že všechna doporučení je třeba dodržovat dlouhodobě. Výsledky se mohou dostavit až po několika měsících. Pouze hořčíková kůra ZDE>> zabírá během pár dnů. Já ji prostě miluji.

O zácpě s léčitelem Jardou Zajíčkem si určitě přečtěte článek ZDE>>

 

Jak na suplementaci hořčíku aneb hořčíková kůra si stáhněte ZDE>>

Další velice zajímavé a užitečné informace k tomuto poměrně rozšířenému tématu najdete na webových stránkách naší milé paní doktorky MUDr. Dany Maňáskové : 

Můj vlastní postup si můžete stáhnout zde…

Mě funguje a to jsem od dětství chronický zácpový typ. Asi se vždy budu muset snažit více, než ten, kdo těmito obtížemi nikdy netrpěl, ale důležité je, že už vím jak na to!

Když mě trápí zácpa, tak dělám následující

Když mě trápí zácpa, tak dělám následující

Když mě trápí ácpa, tak dělám následující

A tohle také pomáhá! bavte se!