Dnes mám pro vás recept na luštěninové „tacos“. Je to skvělý způsob jak zařadit do jídelníčku více rostlinných bílkovin. Tacos je tradiční mexické pouliční jídlo. Běžně se jedná o malou tortillu, která je naplněna směsí, jejíž obsah se může lišit recept od receptu. Dá se do nich plnit opravdu ledacos. Já v tomto receptu doporučuji využít např. dýni a cibuli (v udržovací fázi jsem si dovolila zpracovat batáty, které ale v hubnoucí fázi nedoporučuji) a jako bílkovinu jsem použila bílé fazole, ale můžete klidně použít cizrnu, beluga čočku, kidney fazole nebo jiné luštěniny, které máte ve svém seznamu potravin.  Tortilly se běžně používají buď pšeničné nebo kukuřičné a mohou být měkké nebo tvrdé. My, v rámci principů Metabolic Balance, použijeme jejich alternativu – a to buď ve formě žitných tortillek a nebo namísto tortill použijeme listy baby salátu.

Budete potřebovat na 1 porci

 • 160g vařených bílých fazolí (mohou být i fazole ve slaném nálevu, můžete použít i jiné druhy luštěnin)
 • 150g mix zeleniny: dýně, cibule (nebo můžete použít i jiné druhy zeleniny – já dnes zpracovala batáty, které ale doporučuji až v udržovací fázi))
 • Koření: sůl, pepř, garam masalla (nebo jiné druhy oblíbeného koření, např. chilli apod.)
 • Olivový olej
 • 2 pol. lžíce rajčatové passaty nebo sekaných rajčat (není nutné)

Postup

 • Dýni (batáty) a cibuli nakrájíme na malé kostičky (budou dříve hotové) a dáme do pekáčku.
 • Osolíme, opepříme, přidáme garam masallu nebo jiné oblíbené koření. (Pokud máte rádi česnek, přidejte i česnek).
 • Zakápneme olivový olejem a promícháme.
 • Dáme péct do trouby vyhřáté na 250°C , cca na 15 minut nebo dozlatova.
 • Poté přidáme luštěniny, 2 pol. lžíce rajčatové passaty (není nutná), promícháme vše společně se zeleninovou směsí a dáme ještě na pár minut zapéct.
 • Hotovou směsí můžeme naplnit buď žitné tortillky a nebo já velmi ráda využívám místo tortill listy baby salátu.

Tip

Místo luštěnin můžete připravit k zeleninové směsi přidat např. kuřecí nebo hovězí, místo masa můžete zapéct jako bílkovinu sýr a nebo využít tofu.

Mrkněte na recept žitné tortillky s tempehovo-zeleninovou směsí, avokádem a koriandrem.

Dobrou chuť…

Luštěninové tacos, recepty na hubnutí, program metabolic balance

Připravte si luštěninové tacos – je to skvělý způsob jak zařadit do jídelníčku více rostlinných bílkovin.

 

Ukázkový jídelníček na hubnutí pro 30 dnů

 

 

© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.