Chcete se vždy umět rozhodnout v souladu s vaším dobrem? Jaký je klíč k posílení správného rozhodování v souvislosti s výběrem jídla? Chcete jíst zdravě, máte všechny potřebné informace, máte svůj jídelní plán a stejně vše opakovaně porušujete… a přitom to takhle nechcete? To, co chcete je přece jíst dlouhodobě zdravě. Problém může spočívat ve vašich emocích, které mají neuvěřitelnou sílu odklonit vás z našlápnuté cesty, kdy máte záměr hubnout nebo trvale změnit stravovací zvyklosti, ale pořád z cesty scházíte. Chcete znát klíč jak posílit správné rozhodování v souladu s tím, co je pro vás zdravé? Čtěte dál…

Tím klíčem je dovednost udělat si VĚDOMOU PAUZU, která je dostatečně dlouhá na to, abyste se nerozhodli na základě aktuálních pocitů a emocí. Je to pauza, kterou je třeba umět udělat ještě v okamžiku před tím, než sáhnete po nezdravých nebo nevhodných potravinách či nápojích.

Krátce si to přibližme. Přijde “atak”, který vás nutí, vyzývá, vábí k tomu, že si prostě nutně musíte vzít ze švédského stolu na dovolené všechno, co tam je! Nebo na oslavě u maminky sníst svíčkovou “se šesti, zapít ji pivem nebo vínem a ještě zajíst krémovým dortíkem. “Atak” velí “ochutnej všechno”! Já si tento “atak” představuji jako malou drzou opici, která mi vyskočí na rameno a neustále mě pošťuchuje k neuváženým rozhodnutím.

Rozum mi říká, “máš svůj záměr, jsi ve fázi hubnutí, víš co si máš vybrat, proč chceš jíst všechno???” Opice vábí, láká, přemlouvá, postrkuje, nabízí, slibuje … Pokud zareaguji hned, tak se nikdy nedozvím, zda reaguji v souladu se svým skutečným přáním nebo s přáním té “malé drzé opice”.

Co udělat?

 • Zastavte se v pohybu!
 • Pozorujte tento “atak” (tu mrňavou opici na rameni) jakoby z povzdálí, jako by se vás to osobně netýkalo, jako byste se na celou situaci dívali z hlediště divadla.
 • Sledujte své pocity, sledujte to umění opice vábit, lákat, slibovat, přemlouvat. Je v tom dobrá? Nebo trapná? Je to “ohraná písnička”? Sledujte jak ten princip funguje a také to, jak na něj máte tendence reagovat.
 • Zdržte se hodnocení. Nehodnoťte ani situaci, ani „atak“, ani tu opici. Snažte se docílit pohledu z venku, buďte jenom pečlivý a hodně zvědavý pozorovatel, jenom si všímejte, jak to celé divadýlko probíhá.
 • Máte-li možnost, doporučuji si to i zapsat, třeba do mobilu. Pište tak, jako když si zapisujete nějakou myšlenku či informaci, o kterou nechcete přijít.

5 konkrétních kroků jak nepodlehnout pokušení a ataku

 1. ZASTAVTE SE V POHYBU!
  Mezi “atakem” a finálním rozhodnutím, po jakém jídle sáhnete, se zastavte v pohybu.
 2. NEREAGUJTE HNED!
  Zakažte si na tento “atak” hned bezmyšlenkovitě reagovat. Dejte si prostě malou pauzu.
 3. ZAČNĚTE ZHLUBOKA DÝCHAT!
  Hluboké dýchání vám pomůže spojit se s vaším skutečným přáním a chtěním, s vaším skutečným JÁ a oddálí vás od „keců“ opice na vašem rameni. Proveďte tedy 10x hluboký nádech a výdech a uvnitř si říkejte: “Já a mé vnitřní Já jsme jedno, nyní se spojuji se svým vnitřním Já a naslouchám mu”. Můžete si vymyslet jinou propojovací afirmaci, ale udělejte to. (Nebo si můžete vymyslet jinou „oddalovací činnost“, která vás propojí s vaším vnitřním Já).
 4. VIZUALIZUJTE SI!
  Představte si své tělo jako přítele, který se drápe z hluboké rokle a vztahuje k vám ruce a volá o pomoc.
 5. ZEPTEJTE SE SAMI SEBE (nikoli té opice na rameni!) CO SKUTEČNĚ CHCETE!
  Zeptejte se tedy nyní sami sebe: Tohle je opravdu to, co chceš? Opravdu chceš své tělo ignorovat a nechat ho spadnout do té hluboké rokle? Nebo chceš po svého nejlepšího a nejvěrnějšího přítele, pro své jediné tělo, které máš, jen to dobré?

Většinou se spojení se vnitřním, skutečným JÁ podaří a vy jste pak schopni se rozhodnout správně, nikoli na základě “ataku” či toho, co chce opice na vašem rameni: Nikoli na základě aktuálních pocitů či emocí, ale na základě toho, co skutečně uvnitř své duše chcete VY.

Když se to nedaří

Možná se vám to zpočátku nebude vždy dařit, to ale vůbec nevadí. Buďte si vědomi toho, že je to dovednost, kterou je třeba cvičit! Stejně jako svaly, stejně jako novou jógovou pozici, stejně jako novou skladbu na nástroj – i tuhle novou dovednost je třeba natrénovat a vycvičit.

S radostí tedy přijímejte každou další možnost ve svém životě, která vám tuhle dovednost pomůže procvičit. A i když se to párkrát nepodaří, zkoušejte to a trénuje dál. Není nad to, dokázat se správně rozhodovat sami ze sebe, nikoli podle drzé nevědomé  opice či názorů druhých lidí, kteří nejsou vámi.

Vyzkoušejte to, mě to báječně funguje. Je to parádní dovednost, která pomáhá správnému rozhodnutí…

Jak neporušovat dietu - 5 tipů jak nehřešit při dietě

Mrkněte na další související články níže…

Opakovaně začínám, ale vždy po 3 týdnech nevydržím a podvádím – 7 tipů jak na to!

Když vás začnou deptat chutě v Metabolic Balance – tipy jak zatočit s nutkavými chutěmi

Mám hlad mezi jídly, co s tím mám dělat? si přečtěte ZDE>>