Dodržovali jste v pohodě delší dobu program Metabolic balance® a najednou vás přepadly šílené chutě na nezdravá jídla? Snídani zvládnete dle doporučení, oběd jakžtakž také, ale večer se neudržíte a sáhnete po kdejakých nezdravých pochutinách? Je pro vás stále těžší a těžší se udržet a nepodlehnout svodům a vábničkám v podobě sladkostí, brambůrků, nebo třeba jen „přejedení se“ oříšků a sušeného ovoce nebo večerní zmrzliny? Občas se s tímto problémem potkáme asi všichni. Divíme se, že dodržujeme již dlouho pečlivě program Metabolic balance® a najednou, třeba po půl roce v programu, nás začnou pronásledovat chutě! No a my je „neustojíme“ a dostáváme se tak snadno do „začarovaného kruhu“, kdy se opakovaně snažíme vše dodržovat a opakovaně selháváme – a to jen proto, že se objevily ty šílené a neodolatelné chutě! Proč se to stává a co s tím? Proč jsme jako „křeček v kolečku“? O svoji osobní i zkušenost se dělím v článku níže…

Já sama jsem podobné období zažila v minulosti také a tak moc dobře vím, jaké to je, co k tomu vede a kudy z toho ven. Bylo to v době, kdy jsem byla již více jak půl roku v poslední udržovací fázi. Stalo se přesně to, co je pro nás naprosto přirozené – v programu jsem měla jasno, cítila jsem se jistá, všemu jsem perfektně rozuměla, zvládala jsem jídlo „levou zadní“, naučila jsem se správně „hřešit“, milovala jsem svá jídla „mimo plán“ a těšila se na ně… Zní to trochu „samolibě“??? No jasně že ano – a v tom spočíval můj problém!

Můj podváděcí den :)

Můj podváděcí den! Matka se asi zbláznila …

Pod rouškou své „dokonalosti“, kterou jsem si užívala a „dávala všude na odiv“ jsem ani nepostřehla, že se mi to všechno, velice nenápadně, a plíživě vymklo z rukou. Tohle je typické, když se už domníváme, že máme všechno „v malíčku“, tak trochu se „nafoukneme“ na své schopnosti a úspěchy a to je přesně ten čas, kdy přestáváme být ostražití! A jsme „zaslepeni“ svými úspěchy. Často se totiž stává to, že se nám krásně uleví, jsme štíhlejší, cítíme se zdravější a tak si začneme myslet, že to „dáváme v pohodě“ a že pečlivost už není tak nutná a tak nějak polevíme svoji ostražitost! A to nás přijde většinou dost draho!

Tady bych ráda vložila slovo POKORA! Je fajn se radovat, i se chválit, i si užívat svého nového „umění“ dobře a správně jíst! Ale zůstávejme „pokorní“ a stále otevření zpětné vazbě (a to platí nejen u stravování).

Někdy se to stane! Proč vás mohou přepadat chutě i na zdravě sestaveném jídelníčku?

Problémy nastávají právě ve chvíli, kdy jsme již více „zkušení“. V takové fázi totiž nebývá již původní motivace tak silná, a člověk snadno přestává být ostražitý! Bohužel, nakonec se nezdravá jídla pomalu a nevyhnutelně začnou plíživě vracet do vašeho „vymazleného jídleníčku“ – aniž byste si toho všimli.

Děje se to většinou při dovolené, stresu, rodinných či jiných oslavách apod. U někoho to začne možná jednou sklenkou vína, u jiného třeba miskou zmrzliny (to byl i můj případ). Může to trvat měsíc nebo dva i více, ale nejspíš se jednoho dne probudíte a uvědomíte si, že se „nějak samo stalo“, že jste se vrátili ke svým průměrným stravovacím návykům, že už se necítíte tak skvěle a že je opravdu načase si v jídle znovu udělat pořádek.

Takže – proč vás mohou začít přepadat chutě?

 1. Nedostatečná pestrost stravy – točíte stále dokola pár svých oblíbených potravin
 2. Příliš mnoho „hřešení“ nebo „jídel mimo plán“ – zařadili jste přiliš mnoho sacharidů s vyšší glykemickou zátěží 
 3. Nedotatek minerálů a vitamínů – nejíte kvalitní potraviny nebo vaše tělo nedokáže živiny ze stravy vstřebat, či je nějak ztrácí
 4. Mnoho sladkého ovoce může snadno rozkolísat hladinu krevního cukru a inzulínu = chutě a hlad

Tohle jsou mé osvědčené 4 tipy jak zatočit s nutkavými chutěmi na nezdravá jídla

1) Pestrost stravy je ohromně důležitá!

Co jsem udělala já? Když mě tahle situace postihla, rozhodla jsem zaměřit se na pestrost. Prohlédla jsem si svůj jídelní plán a zápisy, co jím a zjistila jsem, že točím stále dokola stejné, oblíbené potraviny. Ledový salát, rajče, avokádo, okurka, cukety, lilek, špenát! A dost! Z ryb jen tuňák, losos a pstruh! Z masa jen panenka a kuře. A ze sýrů mozzarella a můj oblíbený romadůr.

Připadá vám to povědomé? Pokud správně počítám – využívala jsem pouze 14 druhů potravin při přípravě svého jídelníčku! V seznamu potravin jich mám však nepoměrně více, já asi 120 druhů! AHA!!! A já se divím, že mám chutě!!! A bylo jasno.

Zaměřila jsem se tedy důsledně na pestřejší výběr potravin ze svého jídelního plánu, kdy jsem se doslova přinutila každý týden nakoupit a vyzkoušet nové potraviny, které můj plán obsahuje. Zvláště ty méně tradiční, nebo ty méně známe, nebo ty hůře sehnatelné. Zapracovala jsem na své „pohodlnosti“. Dala jsem si cíl, že během 30 dnů budu prioritně jíst právě tyto mnou čatso „nevyužívané“ potraviny.  A světe div se! Situace se během velmi krátké doby zlepšila. Chutě prostě ustaly.

Ve své praxi jsem si všimla, že tento problém potká skoro každého. Jsme totiž od přírody líní a pohodlní a můžeme-li, rádi si věci časem zjednodušujeme. S jídelníčkem to však takhle bohužel nefunguje. Zpočátku,  když se učíte sestavovat si správně své jídlo, je dobré pracovat s oblíbenými potravinami a připravovat si jednoduše, než se vám vše stane rutinou.

V dalším období je však naprosto nezbytné se cíleně soustředit na co nejpestřejší výběr potravin, právě proto, abychom předcházeli do budoucna podobným problémům.

Soustřeďte se na co nejpestřejší výběr potravin, vyzkoušejte jich co možná nejvíce...

Soustřeďte se na co nejpestřejší výběr potravin, vyzkoušejte jich co možná nejvíce…

A víte proč to není dobře?

Takto jednostranný výběr, který se stále dokola opakuje, totiž neumožňuje vašemu tělu využít plně nutriční potenciál vašeho optimálně vyladěného jídelního plánu! Jinými slovy: člověk svým zjednodušováním šidí dosti brutálně svoji ideální „palivovou směs“. Tou je váš seznam potravin v doporučených kombinacích a gramážích. Tak na to myslete ve chvíli, kdy se objeví nezvladatelné chutě!

Slovo PESTROST se naučte skloňovat ve všech pádech! Vybírejte si pestře ze všech potravin, které máte ve svém plánu, a vyzkoušejte jich co možná nejvíce! Vyplatí se vám to!   

Slovo petrost se naučte skloňovat ve všech pádech! Dbejte na pestrý výběr potravin z vašeho seznamu. Jezte co nejpestřeji dokážete. Snažte se skutečně o maximální pestrost! Vybírejte si pestře ze všech potravin, které máte ve svém plánu, a vyzkoušejte jich co možná nejvíce! Zkoušejte méně známé a netradiční  druhy potravin, protože právě ty v sobě nesou živiny a látky, které vašemu tělu evidentně chybí – a ono vám ukazuje svými nezvladatelnými chutěmi, že je načase výběr potravin rychle rozšířit.

V tuto chvíli by pro vás neměla existovat žádná výmluva typu, že to nejde, že to není k sehnání, že na to nemáte přece čas. Chcete-li něco změnit, musíte se „hnout“ z místa, kde stojíte. Jinak kouzlo nefunguje, jinak situaci nezměníte.

Nestačí to vědět, nestačí o tom mluvit – je potřeba to udělat! Udělejte to!  Zaměřte se na pesrost ve stravě!

2) Nepřehánějte to s hřešením!

Dalším důvodem, který může ovlivňovat vaše nutkavé chutě v udržovací fázi, je příliš časté „hřešení“. Příliš často si možná užíváte „jídla mimo plán“! Zařadili jste možná přiliš mnoho sacharidů s vyšší glykemickou zátěží, dáváte si častěji vínečko či pivečko, aniž byste o tom věděli. Tohle se přesně stalo i mě po půl roce v programu Metabolic balance®. Začalo to nenápadně jedním kelímkem mé oblíbené zmrzliny Häagen-Dazs a skončilo to 3 – 4 kelímky v týdnu (Pozor! nebyla jsem žádný troškař – bavíme se o 500 ml kelímku zmrzliny! To už byla pěkná „nálož“!)

Nedávno mi jedna má moc šikovná klientka říkala, že si ve 4. fázi dopřála v jednom týdnu 4x za sebou obyčejný banán – a světe div se! Prý měla co dělat, aby ukočírovala od třetího dne své chutě! Měla hlad již po 3 hodinách a chutě na sladké se násobily. A to byl obyčejný zdravý banán… Akorát je sladší, obsahuje více škrobů a cukrů  a hned to může u některých lidí mít vliv na jejich chutě…

Tohle funguje tak, že pokud jíte častěji potraviny s vysokým obsahem cukrů, tedy s vyšší glykemickou zátěží, rozkolísá se vám velmi rychle hladina krevního cukru a inzulínu, což má za následek další, a čím dál tím častější, chutě na podobné druhy potravin, tedy ty, co obsahují hodně cukrů (je to prostě „pohodlně dostupná a rychlá energie“, ale také pěkně draze vykoupená!) Pokud jíte potraviny, které obsahují návyková aditiva a dochucovací soli, funguje to obdobně…

Nepřehánějte to s hřešením!

Nepřehánějete to s hřešením! Jinak se vám to pěkně vymstí v podobě nezvladatelných chutí! Matěj, Karlička i já bychom mohli vyprávět…

Navíc je dobré si zapamatovat, že většina nezdravých potravin s vysokým obsahem cukrů ovlivňuje negativně

 • hormonální reakce těla
 • psychologické rekace těla
 • imunutní reakce těla
 • a jsou silně prozánětlivé

A to přece není naším cílem a je to tedy třeba dostat ce nejdříve pod kontrolu!

Hřešte tedy minimálně! A vždy podle doporučení 3. fáze, která zde připomínám:

 1. Zpočátku omezte vybočení z pravidel na jedenkrát týdně. I takové „hřešení“ začněte jedním či dvěma sousty bílkoviny. Pomůže vám to udržet stabilní hladinu krevního cukru a inzulínu.
 2. Před i po „hřešení“ pijte dostatečné množství vody. Teplá voda je ještě lepší než vychlazená!
 3. Pokud trvá jídlo déle než jednu hodinu, udělejte minimálně 15 minut přestávku, během které budete pít pouze vodu. Poté začněte opět troškou bílkoviny.
 4. Když budete jíst mimo domov: mějte sebou pár mandlí nebo jiných oříšků, nebo kousek sýra – jako železnou zásobu bílkoviny pro případ potřeby. A tou vždy své jídlo začněte.
 5. V tomto dni se zřekněte ovoce a dalších škrobovin, jako například chleba.
 6. Buďte šetrní s hutnými omáčkami a sacharidovými přílohami typu brambory, rýže, těstoviny, i jiné obiloviny typu pohanka, jáhly apod. Vše se odvíjí od glykemické zátěže jednotlivých potravin.
 7. Dbejte na to, aby čokoláda měla vysoký podíl kakaa (minimálně 70%) – vezměte si jen kousek a pomalu a vědomě ho vychutnávejte!
 8. Omezte konzumaci alkoholu, pijte k němu vodu a nezapomeňte: i zde je méně někdy více!

Hřešení si buď předem naplánujte, nebo ho nechte vyplynout ze situace (tak to dělám dnes já – to se mi osvědčilo). Někdo preferuje 1 hřešící jídlo v týdnu, jiný si užije celý hřešící den v týdnu (ovbvykle to bývá sobota nebo neděle). Aby se vám to však nevymklo z rukou, mělo by mít každé hřešení své mantinely… A to jsou pravidla „hřešení“ pro 3. a 4. fázi (výše). To vám pomůže udržet své chutě snadněji pod kontrolou!

Buďte šetrní k používání potravin s vyšší glykemickou zátěží! Tato pravidla pro 3. a 4. fázi vám pomohou udržet své chutě snadněji pod kontrolou.

3) Doplňte minerály!

Někdy se stane, že potraviny, které nakupujeme, nemají dostatek minerálů a vitamínů, protože půda, kde zásaditý prostředek v metabolic balancejsou pěstované, je vyčerpaná a životní prostředí „zamořené“… Někteří lidé mohou mít z různých zdravotních důvodů navíc problémy se vstřebáváním některých makroživin, a tak se může snadno stát, že i při optimálně nastaveném  jídleníčku, vám může nějaký ten vitamín nebo minerál scházet. Také zvýšený pitný režim se může podílet na vyplavení minerálů (častěji totiž čůráme).

Obecně doporučuji doplnit hořčík, draslík, vápník, zinek, vitamín C, vitamín D3, vitamíny řady B…  Pokud možno přírodní preparáty. Dobře poslouží např. SANA D’ORO Basenpulver – Produkty Metabolic balance SANA ESSENCE.

4) Vynechte ovoce po jídle, jezte jen 1 jablko denně!

V této souvislosti musí některé typy lidí, zacházet velmi citlivě a opatrně i s ovocem, které je obecně považováno jen a jen za zdravé. Ale i ovoce obsahuje vysoké nožství různých, ač přirozených, cukrů a vyznačuje se rovněž vyšší glykemickou zátěží a kyselinami, které mnohou ovlivňovat chuť k jídlu.

Někdy za větší chutě může tedy i ovoce, které zařazujeme po jídle.

Nelze to zobecňovat, je to u každého člověka jiné, záleží na vašich jedinečných biochemických reakcích vašeho těla. Ovoce může tedy u někoho více zvyšovat hladinu krevního cukru a inzulínu a tím i chutě a přivodit tak častější pocity hladu. Na to, jak to máte, si musíte přijít sami prostým pozorování a experimentováním.

Paradoxně u těchto osob pomůže trik – ovoce na čas po jídle vysadit!

Ponechte si pouze 1 jablko denně. Stav by se měl velmi rychle zlepšit.

Jedno jablko denně je fajn!

Jedno jablko denně je fajn!

Co dál?

Projděte si svůj seznam potravin

V první řadě si projděte znovu svůj seznam potravin a s rukou na srdci, poctivě, učiňte rekapitulaci, kolik že to vlastně potravin z vaší optimální palivové směsi využíváte? Většina z vás bude nejspíš překvapena… Nebude to dělat ani třetinu! 15 – 20 druhů? Ti lepší z vás 30 – 50 druhů?

Netvrdím, že je nutné nebo možné využívat všechny doporučené potraviny. Tvrdím, že každá potravina sebou nese určitou nutriční hodnotu, která je pro správné fungvání vašeho těla dobrá a možná aktuálně i nezbytná. A tak je třeba se cíleněn a uvědoměle snažit potravin vyzkoušet a zařadit co nejvíce.

Dejte si úkol

Dejte si úkol, že např. každý týden zařadíte 2 – 3 nové druhy zeleniny a vyzkoušíte přípravu jídel z nich. Já to dělám tak, že si na týden nakoupím určitou zeleninu a další týden koupím zase jiné druhy. Tím během 6 týdnů obměním hodně druhů potravin, které figurují na mém plánu. Co se týká receptů – nejlepší inspirací pro mě jsou obrázky na googlu. Stačí zadat v češtině či v angličtině název potrainy, k tomu přidat slovo recept nebo recepies a prohlédnou obrázky. No a vybraný recept si přizpůsobte složením vašemu jídelnímu plánu – a máte to!

Pomůže vám v tom psát si týdenní kontrolní jídelníček, na kterém perfektně vidíte, co, kdy a jak jíte. A zase jsme u toho – je třeba odhodit pohodlnost a udělat si „kontrolní mantinely“, které vás uhlídají. Veďte si jídelní deník!

Nezapomínejte na zdravé tuky!

počátku dodržujeme 3 pol. lžíce za den, petsře uvolených tuků. Ale po půl roce stejně každý skončí na „oliváči“! A to není dobře! Důležité je tedy nezapomínat na zdravé tuky v podobě 3 polévkových lžic olejů. Oleje by měly prioritně obsahovat vysoké množství omega 3 nenasycených mastných kyselin. Nejvíce jich má lněný olej (téměř 2x tolik, co ostatní doporučované oleje).

Mým oblíbeným je dýňový olej, který nesmí chybět v mém košíčku na kuchyňské lince. Je výborným zdrojem fytochemikálie chlorofylu, který mu dodává tmavě zelenou barvu. Nebo si ho dejte po ránu jako paňáčka – mňam!

Konopný olej je rovněž  výborným zdrojem omega 3 mastných kyselin. Patří mezi nejzdravější rostlinné oleje a je vhodný do studené kuchyně.

A vynikající pro studenou kuchyni je rovněž olej z vlašských ořechů. Obsahuje vyšší množství zdravých omega 3 mastných kyselin, které by se při zahřívání poškozovaly. Prakticky je skvělý například do salůtů v kombinaci s kozím sýrem, červenou řepou a jablky.

Další skvělé oleje: olej z meruňkových jader, mandlový olej, sezamový olej, makový olej apod.

Věnujte plnou pozornost vašemu jídlu

Když jíte, tak dělejte jen to. Zaměřujte plně vaši pozornost na to, že jíte. Nepracujte, nesledujte televizy či PC, nečtěte si, nedebatujte o práci, nedebatujte o zábavě, netelefonujte. Pokuste se ze všech sil, které máte, všechno a všechny vypnout, zavřete se sami se sebou a připravte si takový mini  jídelní rituál, kdy budete jíst skutečně všemi smysly, jídlo si vychtnávat a užívat. Udělejte si z jídla takový malý jídelní rituál, kdy vše vypnete a budete se plně věnovat pouze vychutnávání a konzumaci jídla.

Moje zkušenost aneb jak to mám já

Když jím s rodinou či přáteli, sním během hovoru svoji porci ani nevím jak a poté koukám co bych snědla dalšího. Cítím regulérní hlad, a klidně bych si dala i další talíř. To je ale jenom důkaz mé rozptýlené pozornosti, kdy se bavím s okolím a vůbec nesleduji, že jím. Jím vlastně mimoděk. Tělo tak neregistruje, že jí a cítí se stále nenasycené a chtělo by jíst dál a dál a víc a víc… Pokud ho v této fázi  poslechnu, často se mě přihodí, že se potom cítím náhle velmi nepříjemně přejedená. Pokud ho neposlechnu, mám dříve hlad.

Oproti tomu, když jím „sama se sebou“, jídlo si pomalu vychutnávám a užívám, stává se mě často, že i „malou“ porci nemohu vůbec  dojíst, jak se cítím sytá. Je to skutečně o tom, že věnuji-li plnou pozornost svému jídlu, tělo ví moc dobře, že je „krmeno“ a má to rádo, užívá si to. Vnímá to velmi dobře, a včas dokáže dát mozku signál, že je již napapané, že je saturované a že „krmení jeho buněk“ je u konce.

Jezte opravdu pomalu, jídlo si vychutnávejte!

Smějete se? Že to je blbost? Že to přece ráno s dětmi nemůžete ve spěchu stíhat? Že to nestihnete o polední pauze v práci? Potom si zahráváte s pocity hladu a s budoucím přejídáním. Je to o nastavení priroit. A je to v první řadě a hlavně o respektu k našemu jedinému tělu, co máme. Můžeme lhát svému poradci, můžeme dokonce lhát sami sobě, ale své tělo nikdy neobelžeme. Naše tělo bude vždy obrazem toho, jak s ním zacházíme. Tečka, šmytec, konec. Jídlo by mělo tedy trvat min. 20 min.

Proč? Až po této době se totiž dostává signál o nasycení z těla do mozku. Pokud budete jíst  rychleji, pokud do sebe jídlo bez pozornosti a určitého klidu jen tak naházíte, budete nejspíš brzy pocǐťovat hlad a budete chtít stále více jídla. Tak to je a nic na tom nelze změnit. Takhle to v těle funguje.

Chápu, že se vám ta dvě poslední doporučení výše často nemusí podařit vtěsnat do běžného života, vím že je to mnohdy v pracovním režimu, kdy máte jenom 30 min. přestávku na oběd, nebo v rodičovském zápřahu s malými dětmi, téměř nemožné a že někdy máte asi hodně na spěch, ALE…

Pokud nechcete mít chutě a hlad, a chcete se cítit sytí, a v pohodě psychické i fyzické, snažte se o to ze všech sil. Aspoň se o to pokuste, většinou lze cestu najít – a může vám to hodně pomoci. No a pokud se to nepovede, nevadí… nelamte nad sebou hůl. Lepší malé krůčky, než-li žádné… Každý, i malý posun si zaslouží vaši velkou pochvalu…

Jídlo si vychutnávejte...

Jídlo si vychutnávejte…I aranžování jídla může mít vliv na spalování tuků v těle …

Každé jídlo začínejte 1 – 2 sousty vybrané bílkoviny, poté normálně pokračujte v jídle

Na toto doporučení prosím nikdy nezapomínejte! Toto pravidlo je totiž Alfou i Omegou vašeho pocitu sytosti na dobu 5 hodin.  Pokud sníte první 2 – 3 sousta uvedené bílkoviny, udržíte tak perfektně na uzdě svůj krevní cukr a hladinu inzulínu, což znamená, že se budete cítit dlouho sytí. A o to tady jde. Hlad a chutě totiž způsobuje vaše rozkolísaná hladina krevního cukru a inzulínu.

Takového nežádoucího stavu dosáhneme, když budeme ve velkém a jako první jíst potraviny s vyšší glykemickou zátěží (velké množství ovoce, sladkosti, pečivo, pochutiny apod.) Vysoká hladina krevního cukru a inzulínu, nebo její výkyvy = chutě a hlad. Stabilní hladina krevního cukru  a inzulínu, bez výkyvů = stabilní pocity sytosti, a žádný hlad! Pokud začnete své jídlo bílkovinou, slinivka začne produkovat hormon glukagon, což je protipól hromonu inzulín, hladina krevního cukru a inzulínu tak zůstane nízká a vy nebudete mít ani hlad, ani chutě!

Dbejte na dostatečný pitný režim

Dbejte na pitný režim...

Dbejte na pitný režim…

Pijte dostatek vody v pětihodinových pauzách mezi jídly. Jak se říká ,“žízeň je převlečený hlad“, bývá pravda. Voda výborně zahání i emocionální hlad. Máte-li mezi jídly stále pocit hladu, zapijte ho velkou sklenicí odstáte vody a usmějte se mu. Někteří klienti potvrzují, je ještě lepší účinky má teplá voda – tak si vyzkoušejte, co platí na vás.

Jezte pestře co to dá!

Plány metabolic balance® obsahují zhruba 120 – 150 druhů nutričně nabitých potravin. To je vaše skvělá optimální „palivová směs“! Pokud budete stále dokola točit 15 druhů oblíbených potravin, je logika věci jasná! Šidíte svoji „palivovou směs“ a tělo nebude mít dostatečnou výživu! A vy se můžete cítit „hladoví“, a navíc můžete mít pocit, že pořád jíte to samé, že je vaše strava na metabolic balance jednostranná!

Ale pozor! To opravdu není problém našeho jídelníčku! To je problém pohodlného způsobu, jak s jídelníčkem každý z nás pracujeme. Záměrně píši my, protože nejsem jiná než vy! I já se po mnoha letech praxe musím stále hlídat a musím si „přikazovat“ obměňovat potraviny co nejčastěji, prostě musím se snažit jíst pestře.

Jsme totiž od příprody pohodlní, vše si chceme zjednodušovat a měli bychom se s tím, v tomto případě, snažit z všech sil bojovat. Protože u jídelníčku žádné zjednodušení nefunguje. Ale když víte, proč to děláte, a máte se rádi, a chcete svému tělu být nejlepším přítelem, neměl by to pro nikoho z vás být problém!

V Metbolic balance se dá jíst velmi pestře!

V Metabolic balance se dá jíst velmi pestře! Tak se snažte… Tohle je třeba mandeláda s jablkem!

Na závěr

No a hlavně myslete na to, že váš seznam potravin a doporučení metabolic balance® jsou pro vás skvělým výchozím bodem a optimální „palivovou směsí“! Je na vás, abyste věnovali pozornost signálům, které vám tělo dává – hlad, energie, kvalita spánku, bystrost, výkon při sportu – a upravili si jídelníček tak, aby přesně seděl právě vám. Tuto práci za vás nikdo jiný nemůže udělat. Vyžaduje to úsilí z vaší strany.

To vy se musíte postarat o to, abyste jedli přiměřeně a měli dostatek živin ve správném poměru mezi bílkovinami, tuky a sacharidy.Tuto práci za vás nikdo neudělá!

Tak s chutí do toho, projevte tím resepkt jedinému tělu, které máte a ono se vám bohatě odvděčí… Třeba v tom, že se budete cítit báječně sytí, bez návalů chutí na sladké nebo nezdravé potraviny…

Podobný článek Mám hlad mezi jídly, co s tím mám dělat? si přečtěte ZDE>>

 

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.