Přečetla jsem si na internetu článek Dětských cukrovkářů je čtyřikrát víc. Kvůli chemii v jídle! Za posledních deset let se počet dětí s cukrovkou zvedl na více než dva tisíce, tedy na čtyřnásobek. Důvod? Chemikálie v jídle. Podle odborníků přispívají ke vzniku diabetu hlavně pesticidy a alloxan, který se uvolňuje při bělení potravin. Položila jsme si otázku: Co s tím? Co mohu udělat JÁ hned a tady pro zdraví své i svých dětí? Pojďme se na to společně podívat…

Nekupuji a nejím nic u čeho nevím jak to bylo vyrobeno či připraveno! To samé je dobré preferovat i u našich dětí!

Vyhýbejte se všemu, co se prodává „v pytlíku“. Někdo tyto potraviny trefně pojmenoval „potravinové mauzoleum“ – vše je mrtvé, vše obsahuje konzervanty a jiné chemikálie, o kterých nikdo nevíme, co v těle mohou způsobovat! Projeďte se s nákupním košíkem po obchodě a dívejte se na zboží „novýma očima“ s otázkou: CO JSOU SKUTEČNÉ, PŘIROZENÉ POTRAVINY PLNÉ VITAMÍNŮ, MINERÁLŮ, ENZYMŮ? CO NEPROŠLO PRŮMYSLOVÝM ZPRACOVÁNÍM?

I do auta tankujeme ten nejlepší benzín, zajímáme se o to, jaké směsi do motoru přidat, aby nám dobře auto fungovalo! A co naše tělo? A co teprve tělíčka našich dětí? Projevme péči a respekt naši tělům a snažme se vybírat pro ně tu nejvyšší kvalitu v podobě dobrého, přirozeného, živého a hodnotného jídla… Připravujme si doma čerstvé jídlo i když nám to zabere třeba více času! Omezme používání polotovarů a všech těch předpřipravených „pytlíkových potravin“, které obsahují kdoví co! Vždyť se jedná o jediné tělo, které máme… Žádné jiné, další tělo v tomto životě nedostaneme! Je tedy třeba o něj náležitě a s láskou pečovat a stejně tak pomoci při vytváření správných návyků i našim milovaným dětem. My jsme ti, kteří jsou jim vzorem, my jsme ti, kteří jsou jim inspirací…

Často to, bohužel, vypadá tak, že jsme asi jediný druh na světě, který dobrovolně a s nadšením nabízí svým dětem jedy. Myslíte si, že jsem extrémista? Tohle ale není extrémní pohled, tohle je, bohužel, smutná realita. Vždyť si to představte – ty mraky cukru, bonbóny, lízátka, dortíky, koláčky, ochucené pudinky, nezdravé tuky, aditiva o kterých nikdo nic nevíme, co v našich těle způsobují, vysoce průmyslově zpracované potraviny…! 

Když se v poradně setkávám s příběhy svých klientů, kteří teď v dospělosti řeší nadváhu a obezitu a zdravotní problémy s ní spojené, všemi těmi příběhy se line podobná zkušenost – nevhodné stravovací rodinné vzory, a jedno dědictví! Tím je velmi chutná, ale povětšinou také velmi nezdravá „rodinná kuchařka“. 

Měla jsem to stejně!

Když jsem já sama před více jak 12 lety začínala měnit své stravování podle programu Metabolic Balance, byla jsem z těch zdravých a chutných jídel naprosto nadšená. Zároveň mě ale bavilo pořád péct bábovky, koláče apod. Doma jsem v té době měla tři dospívající syny (14, 16, 18 let) a tak jsem si je pěně „vykrmovala“ podle těch původních starých zajetých kolejí. Jednoho dne mi to konečně došlo! Já úspěšně hubla a měnila stravovací návyky a moje děti úspěšně baštili cukry a jiné srágorky a nabíraly!

Jednou jsem své poradkyni vyprávěla, jak mě baví té mé rodině péct ty sladké dobroty a ona se na mě s povytaženým obočím podívala a zeptala se mě, proč to sakra dělám? Proč pro sebe já sama volím ta kvalitní a zdravá jídla a proč svým dětem, které miluji nejvíce na světě podstrojuji ta nezdravá? A nastal AHA moment! Po třech měsících na Metabolic Balance mi to teprve docvaklo! Vždyť já pro ně vlstně nedělám nic dobrého, ale právě naopak! Učím je špatným návykům! A ze dne na den jsem to změnila! Z kuchyně zmizely kukuřičné snídaňové lupínky, bábovka, koblihy, jejich oblíbené „šuvasy“ z bílé veky, běžné těstoviny s kečupem, sladké limonády, apod.

Klukům se to tenkrát samozřejmě nelíbilo, mrmlali, že není doma v lednici  žádní „normální jídlo“ a žádné „normální pití“ a své kapesné utrácely za různé srágorky. A já měla obavy, že už je pozdě měnit jejich návyky. Ale začala jsem vařit i pro rodinu zdravě a musím říct, že postupem času všichni tři kluci sami přišli a požádali mě o svůj vlastní osobní jídelní plán a všichni tři principy Metabolic Balance přijali jako základ svých stravovacích návyků. A i když je nedodržují  pořád a nedodržují je na 100%, staly se nesmazatelnou součástí jejich životů a vědí, jak na to. A to my dává smysl!

Obezita u dětí - co nejíst

Většina „přitažlivých potravin“, které svým dětem kupujeme, patří do skupiny „nevhodné, nebezpečné“!

A co tedy jíst? Mrkněte na 7 tipů co mohu udělat hned pro zdraví své i svých dětí

  1. Jezte SKUTEČNÉ PŘIROZENÉ POTRAVINY a takové dávejte i svým dětem, ideálně ty, které prošly minimálním průmyslovým procesem zpracování. Najděte si skutečně prověřený zdroj, dobrého dodavatele o kterém víte, že dbá na kvalitu potravin, které prodává! Najděte si svého farmáře, nakupujte lokální potraviny, orientujte se v BIO produktech, začněte si pěstovat sami!
  2. DOPŘEJTE SI KVALITNÍ BÍLKOVINY!
    Část ideálního talíře by měly tvořit kvalitní bílkoviny jakými jsou např. kvalitní maso, drůbež, zakysané mléčné výrobky, kozí a ovčí sýry, kvalitní vejce, luštěniny, ořechy, semínka či ryby. Hledejte dobrý zdroj!
  3. JEZTE ZELENINU!
    Další, stejně důležitou součástí talíře by mělo tvořit široké spektrum zeleniny (syrové nebo krátce a rychle tepelně upravené).
  4. JEZTE OVOCE!
    Dopřejte si vždy 1 druh ovoce po jídle, jako zákusek! Jeden druh ovoce  po jídel – to je ten správný dezert! Dbejte na jeho pestrý výběr!
  5. JAKO PŘÍLOHU ZVOLTE…
    Ideálně celožitný chleba – ale může to být i celozrnná rýže natural, pečená kořenová zelenina, brambory vařené ve slupce…)
  6. NEZAPOMÍNEJTE NA ZDRAVÉ TUKY!
    Přirozené tuky, najdete v rybách, oříškách, semínkách, avokádu! Používejte min. průmyslově upravované máslo, skvělé je ghí a kvalitní za studena lisované oleje, které obsahují omega 3 (lněný, konopný, dýňový…). Zařaďte také rybí tuk (např. Maxicor).
  7. PIJTE VODU!
    Tekutiny jsou velmi důležitou součástí zdravé stravy. Jídlo nikdy nezapíjejte, po jídle si dejte max. šálek neslazeného kvalitního sypaného čaje nebo kávy. Mezi jídly pijte ideálně vodu nebo neslazené tekutiny. Na umělá sladidla raději zapomeňte!
Jakmile děti vyrostou z batolecí fáze, je ideální přejít k metabolicky vystřícným principům

Jakmile děti vyrostou z batolecí fáze, je ideální přejít k metabolicky vystřícným principům

Co raději nejezte ani nedávejte svým dětem

Omezte bílou pšeničnou mouku a potraviny z ní připravované!

Bílá pšeničná mouka je totiž produkt ochuzený o vlákninu, minerální látky, vitamíny, bílkoviny a tuky – tedy o to nejcennější. Pokuste se dát přednost žitné mouce a naučte se upéci si z ní chleba, bábovku, koláč – nebo vyzkoušejte mouku mandlovou, ořechovou…

Omezte cukr ve všech podobách!

Slaďte jen přírodními sladidly, kterými jsou např. med, datle nebo ovoce sušené na slunci (hrušky, jablka, hrozinky, datle, meruňky, švestky apod.).

Omezte komerčně prodávané mléčné výrobky!

Mléko je hlavní příčinou potravinových alergií! Je to vlastně primární skrytý alergen. Vedle astmatu a ekzémů se nediagnostikovaná alergie na mléko může projevovat v podobě zánětů průdušek, zánětů vedlejších nosních dutin, autoimunitního onemocnění, opakovaných nachlazení, zánětů uší apod. Zde dávejte přednost kvalitním zakysaným mléčným výrobkům (ideálně od farmářů), protože probiotika v nich obsažená podporují zdravé střevní prostředí, které je základem pro zdravý imunitní systém a prospívá celému organismu. Při fermentaci dochází k přeměně pro mnohé těžce stravitelného mléčného cukru (laktózy) na kyselinu mléčnou, kysané výrobky jsou proto lépe stravitelné.

Trávení rovněž méně zatěžují kozí, ovčí nebo rostlinná mléka a produkty z nich. Zkuste si doma připravit během pár minut čerstvé makové mléko nebo mandlové mlíčko a udělejte z něj dětem dobrý koktejl třeba s malinami nebo pravým nepraženým kakaem!

Chia pudink z mandlového mléka s jahodami děti nadchne…

Zapojte při výběru potravin a přípravě jídla „zdravý selský rozum“!

  • Vybírejte si potraviny tak, jako kdybyste je hledali v přírodě. Vybírejte tak, aby to, co kupujete bylo co nejblíže své původní přirozené verzi, svému zdroji – a teprve z takových potravin můžete připravit cokoli dobrého, třeba i sladkého…
  • Recepty z přirozených potravin, včetně zdravých dezertů najdete i na našich stránkách ZDE>>, kde se držíme principů programu Metabolic Balance.
  • Vzdělávejte se, vyhledávejte si informace, ptejte se, chtějte vědět, jak to můžete udělat jinak.
  • Abychom něco změnili, je třeba začít u sebe…

DALŠÍ ČLÁNEK – Děti a program Metabolic Balance® ZDE>>

Děti a program Metabolic balance

Přirozené druhy bílkovin, zelenina, ovoce – to jsou ty vhodné potraviny pro zdravý vývoj našich dětí!

Autor článku: Barbora Wolfová Balcarová – poradce v programu Metabolic Balance

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem
Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem